BUITENLAN DSCHE BER1CHTEN= Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Aden en vertrok 13 dezer. De Soenda, van Batavia naar Am sterdam, vertrok van Port-Said 13 November. Nu de vrees voor verspreiding der veepest uit Duitschland geweken is, zijn 's konings commissarissen in de verschillende provinciën gemachtigd aan belanghebbenden vergunning tot invoer van slachtvee en van schapen uit Duitschland weder te verleenen onder zoodanige voorwaarden als zij noodig achten. Stc De bevolking der gevangenissen bedroeg op het einde van het vorige jaar 3653. In de strafgevangenissen bevonden zich 1503, in de cellulaire ge vangenissen 879, in de huizen van verzekering 432, in de huizen van arrest 582 en in de huizen van bewaring 257 personen. Dit bedrag van 3653 is het hoogste van de laatste 5 jaar en 109 meer dan het vorige jaar. Uit Rijnsburg bericht men aan de IV. R. Ct.Dagelijks neemt het land meer een winterzicht aan. Door het natte weer moet het vee gestald wor den, ofschoon er nog genoeg gras is. De kolossale blcemkoolteelt is geheel ingezameld en voor het meerendeel verduurzaamd; de productie, ook van de andere soorten, was zeer goed, maar de prys gemiddeld niet hoog genoeg, om de gemaakte kosten goed te maken, en wel hoofIzakelijk omdat de pach ten veel te hoog zijn. De late aardappeloogst was zeer goed, vooral omdat de betrekkelijk lage prijzen hier geen kwaad doen, daar niet meer dan voor eigen gebruik verbouwd wordt; van uien was de prijs redelijk, dochdequa- liteit zóó gering, dat ze evenals verleden jaar een belangrijke schadepost zjjn. Het korengewas was prachtig, de prijzen daarvan laig. Bloembollen, ook crocussen, zijn voor het grootste gedeelte reeds opgeplantde prijzen daar van zijn in de laatste twee jaren zóóveel teruggegaan, dat men voor de toe komst zich bezorgd maakt. H. K. H. prinses Hendrik heeft zich voor eenigen tijd onder behandeling van dr. Metzger gesteld en logeert in het Amstelhótel te Amsterdam. De zaak van Antonie Vredegoor, beschuldigd van moedwilligen dood slag, in Augustus 1882 gepleegd op den veldwachter Kraaienbrink te Steenderen, zal den 611"1 December e. k. voor het gerechtshof te 'sGraven- hage behandeld worden. Deze zaak werd eerst voor het gerechtshof te Arn hem behandeldwaarop V. in cassatie kwam en zijne zaak door den hoogen raad verwezen werd naar het hof te 's Bosch, alwaar hem evenals te Arnhem 15 jaar tuchthuisstraf werd opgelegd. I'iervan kwam V. veder in cassatie en toen werd zijne zaak verwezen naar eerstgenoemd hof. Evenals de vo rige malen zullen opnieuw 24 getuigen worden gedagvaard. AC.) Twee mannen vroegen Zondagavond op de Westermarkt te Amsterdam aan een heer hoe laat het was. Deze haalde zijn horloge uit, maar voor hij daarop zien kon, had het tweetal hem dit ontrukt en het op een loopen gezet. De daders dezer brutale aanranding zijn nog niet bekend. Nader blijkt, dat de vrouw, die Vrijdag aan het Centraal station te Am sterdam onder eene locomotief geraakte, nog niet overleden is. Haar toe stand is wel zorgwekkend, maar niet hopeloos. De proefritten op de lijn Gorinchem—Geldermalsen hebben van wege de exploitatie-maatschappij plaats gehad. Van Dinsdag tot Zaterdag heeft men viermalen daags een trein doen loopen, bestaande uit 8 wagens, bela den met rails, en een goederenwagen en een rijtuig 1< kl. De weg heeft zich uitstekend gehouden; alleen de hulplijn te Arkel is iets gezakt (niet verzakt), doch dit is reeds grootendeels hersteld. Van de opening der lijn is nog niets bekend. (/V. R. C.) Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak der fabriekarbeiders te Vcenendaal. Van Manen, Bouwman, Muller en Hui- bers, appellanten van een vonnis der rechtbank te Arnhem, waarbij zij wegens inbreuk op eens anders vrjjheid in de uitoefening van zijn arbeid of nijverheid door deelneming aan zamenscholingenin vereeniging gepleegd, zijn veroordeeld: de eerste tot 3 maanden, de tweede tol 2 maanden, de derde en de vierde tot ééne maand gevangenisstraf. Het hof heeft het vonnis a quo ten aanzien der drie eerste beklaagden bevestigd, voor 1 en 2 bij verstek, doch wat den 4'° beklaagde betreft, vernietigd, zyndevolgens het oordeel van het hof, het wettig en overtuigend bewijs van het ten laste gelegde niet geleverd en dezen beklaagde alsnu vrijgesproken. Als een staaltje van moed en zelfbeheersching, bij gelegenheid van den moord te Heinoo aan den dag gelegd, wordt het volgende gemeld: Toen de moordenaars zich wilden overtuigen of hun slachtofler, de zoogenaamde groote knecht, werkelijk dood was, hielden zij hem een brandenden lucifer onder den neus. De ongelukkige, die nog leefde, bezat tegenwoordigheid van geest genoeg om gedurende dien tijd niet adem te halen. Door de arr. rechtbank te Roermond werd gisteren behandeld de bekende zaak van Olè en Laak, n. 1. de verbreking van afsluiting van het gemeente huis door twee wethouders. Men zal zich herinneren, dat bedoelde wethou ders eene vergadering op den 1™ Sept. j. 1. wilden hebben, terwijl de bur gemeester die op den 4C° had belegd. De wethouders verschaften zich, niet tegenstaande den burgemeester den sleutel van het raadhuis weigerde af te geven, toegang tot de raadzaal, door het verbrijzelen der deuren met behulp van een bijl en pikhouweel. De eisch van het 0. M. was, voor ieder der wet houders eene celstraf van 14 dagen ƒ10 boete, benevens de kosten. Uitspraak a. s. Dinsdag; 's GRAVENHAGË, 14 November. Door Z. M. is de 2e luit. der mariniers G. A. Linckers, bevorderd tot 1« luit., en is de 2« luit. der cavalerie .1. A. Kleynenberg, thans op non- activiteit, op pensioen gesteld, aan genoemden officier de rang verleend van 1« luitenant. In je heden gehouden zitting van de tweede kamer is ingekomen een onteigenings ontwerp voor het Mcrwede-kanaal (gedeelte Nichtevecht tot be westen Utrecht). Het debat over de Indische begrooting is voortgezet. De hh. Van Gennep en Van der Hoeven bestreden den heer Wintgens. De oorzaken van den financiëelen achteruitgang waren aan geen politieke partij te wij ten. Beiden waren tegen de begrooting, daar de plannen van den minister hun volstrekt niet toelachten; De heer Bastert zou tegenstemmen, niet uit wantrouwen in den minister, maar om hem te steunen in zijne zucht naar bezuiniging, met het oog op het aanzienlijk tekort. De heer Van Baarwilde den minister tijd laten om zijne plannen te ontwikkelen. De heer Schaepman bestreed ook den minister. De minister van koloniën verdedigde zijne plannen, die op ervaring rustten, en volstrekt niet bedoelen den inlanders hooger te treffen, maar gepaste voordeelen voor de schatkist te verwerven. Z. K. II. prins Prisdang, Siameesch gevolmachtigde, heeft de residentie verlaten en zich naar Londen terugbegeven. Zr. M'. gezant te Londen, graaf Van Bylandt, die een verloftijd hier ter stede doorbracht, neemt heden of morgen de terugreis naar zijn post aan. Een 60-tal leden der tweede kamer zullen den 20st"1 dezer in het hotel des Indes den president van dat staatslichaam een luisterrijk gastmaal aanbieden. De hoofdingenieur Waldorp is van zijne overzeesche reis en technische zending naar Amerika alhier teruggekeerd. BELG IE. Als een nieuw welsprekend bewijs van de groole toenadering, die ook tusschen de Belgische en Nederlandsche natiën tengevolge der ontmoeting tusschen de leden der beide vorstelijke huizen heeft plaats gegrepen, dient, dat de //Société centrale des combattants volontaires de 1830" voornemens is den koning en de koningin der Nederlanden bij hun te Brussel te brengen bezoek een adres en een bloemenruiker aan te bieden. Zondagavond heeft in de herberg van Vervloet aan het Noorderstation te Brussel een drama plaats gehad. Een man gewapend met een revolver achtervolgde eene vróuw, gekleed als eene dienstbode, die eenige oogenblikken te voren in gezelschap van een ander persoon in de herberg gekomen was. Toen hij haar genaderd was, loste hij 3 schoten op de vrouw, die ernstig gewond ineenzakte. De moordenaar werd door de voorbijgangers gearres teerd. Het slachtoffer is slechts 25 jaar oud en schijnt vroeger een oude kennis geweest te zijn van den man, die zich nu wilde wreken omdat zij hem verlaten had. Haar toestand is zeer zorgelijk. Te Moerkerke huwde in November 1879 een echtpaar, waarvan de man 24 en de vrouw 27 jaren was. Thans, na een huwelijk van 4jaren, mogen zij zich verheugen in 9 spruiten. Viermaal werden zij met een twee ling verrast. E M Cr E li A IV D. De gisteren tusschen den heer Gladstone en de gedelegeerden der Trans vaal gehouden bijeenkomst duurde een half uur. De heer Gladstone verklaarde, dat hij zich gelukkig achtte met de deputatie kennis te maken en de rede nen te vernemen, welke haar eene wijziging der conventie gewenschtdeden voorkomen. De heer Krüger betuigde den heer Gladstone zjjii dank voor heli gehoor, dat aan de deputatie verleend werd. Hij gaf eene uitvoerige opsom ming van de grieven en verklaarde den heer Gladstone dankbaar te zijn, omdat deze de Transvaal verdedigd had tegen de onrechtvaardige beschuldi gingen en vooral omdat hij een eind gemaakt had aan den oorlog. De heer Gladstone gaf in zijn antwoord de verzekering, dat in Engeland geen hard nekkige vijandschap tegen de Boeren bestaat. Hij gelooft dat, zoodra de natie de motieven en argumenten zal begrijpen, waarop de Transvaal haar verzoek grondt, veel van de bestaande geschillen zal verdwijnen en de vriend schap hersteld zal worden. Hij eindigde zijne rede met de verklaring, dal aan de vertoogen der gedelegeerden bijzondere aandacht zal worden ge-I schonken. De deputatie zal heden aan lord Derby een memorandum ter hand slcl-| len, waarin hare voorstellen vervat zijn. Waarschijnlijk zullen de onder-I handelingen bijna uitsluitend schriftelijk gevoerd worden. Naar men verneemt is de boot BoUandiavarende tusschen Londenl en llarlingen vica-versa, op den Theems gezonken. Alle opvarenden werdeal gered, doch van de lading, bestaande in vee en geslacht vleesch, is veel ver-I loren gegaan; 100 van de 500 schapen, alsmede een gedeelte van het rund-I vee, moet slechts behouden zijn gebleven. Een douanier uit Londen heeft te Birmingham beslag gelegd op drie| kisten, bevattende helsche machines, die gewikkeld waren in schapenvachten! Het aantal slachtoffers van de mijnontploffing bij Accrington blijkt 66| te zijn. Voorts verkeeren verscheidene gewonden in een bedenkelijken toe-| stand. Een algemeen geacht mijnopzichter, die den geheelen dag geholpenl had bij de reddingswerkzaamheden, kwam bij het huiswaarts keeren doorl een ongeluk met zijn rijtuig om het leven. Verleden Zaterdag vertrok uit Liverpool met eene stoomboot naar deI Westkust van Afrika een Afrikaansch vorst uit het gewest Lagos, die naarl Engeland gekomen was om aan de regeering bescherming tegen andere vor-l sten te vragen. Hij was geheel geruïneerd door hunne aanvallen en hall geld moeten leenen om naar Engeland te komen. Zijne terugreis moestI door de Engelsche regeering betaald worden. Zijn verzoek om hulp en be-1 scherming had echter geen gunstig onthaal gevonden. Toen hij aan boordl ging had hij, wegens zijne witte kap en mantel, en zijne krijgshaftig! houding met de getrokken sabel op schouder, stapte hij naar het schip-I zeer veel bekijks. Uit Tunis wordt aan de Daily News gemeld dat de Franschen heil domicilie van een Engelschen onderdaan hebben overweldigd, onder voor-I wendsel, dat zij naar Zouaven-sabels zochten. De hevelhebbende officier zeidel aan den intervenieerenden kanselier van het Britsche consulaat, dat de Fran-J schen in Tunis zichzelven recht moesten verschaffen, aangezien dit door tal Britschen consul niet kan worden verkregen. Deze consul heeft bij de Britsclitl regeering een protest tegen de begane schending ingezonden. Aan de Daily News wordt uit Cairo gemeld, dat de regeering noj|

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2