EEN BEPROEFD VRIEND. conferentiën met de deputatie, maar hij zal lord Derby bijstaan in de onder handelingen. De deputatie heeft een adres vastgesteld aan de //anti-slavery Society" en aan de '/Aborigines protection Society". In dat adres worden de beschuldigingen tegen de Transvaalsciie regeering betreffende hare behandeling der inboorlingen wederlegd. Naar de Pall Mall Gazette verneemtboden de Vereenigde Staten van Amerika aan Frankrijk en China hunne bemiddeling aan, maar Frankrijk jou geweigerd hebben. Aan de Times wordt het volgende uit Durban gemeld: Joubert is van Zoutpansberg te Pretoria terug; hij heeft veel succes gehad. Dertig hooiden hebben hunne ingenomenheid met het gouvernement betuigd en hunne bereidwilligheid om op den grondslag van een nieuwen census belasting te betalen. Het officiëele in de Arabische taal geschreven blad Wakaieelminye te Cairo maakt twee dépêches van Duen bekend, waarin het rapport omtrent de overwinning van Hicks-pacha op den Mahdi bevestigd wordt. Ter ophel dering van het stilzwijgen van den generaal wordt thans verzekerd, dat hij vóór zijn vertrek aan de Egyptische regeering geschreven heeft om haar te berichten, dat het hem niet mogelijk zou zijn tydingen te zenden om trent zijne bewegingen. FRANKRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft met 365 stemmen tegen 101 het wetsontwerp tot afschaffing van het monopolie der kerk ter bezorging van het begrafenis-materieel, in zijn geheel aangenomen. De Rep. frangaise bespreekt de rede door Gladstone op het lord ma- yorsbankel gehouden. Het blad betoond zich verontwaardigd, dat Engeland met elk bewind in Frankrijk genoegen wil nemenmits het vrede en ge rechtigheid handhave. Het eindigt ten slotte met deze woorden: Engeland schijnt zich nog niet aan het denkbeeld te kunnen gewennen, dat Frankrijk insgelijks koloniale belangen vertegenwoordigt. Volgens bericht uit Tamatave zou er eene omwenteling zijn uitgebroken te Antanarivo. De eerste minister zou vermoord en de pas uit Europa te ruggekeerde afgezanten zouden geworgd zijn. De Franschen maken zich ge reed om de vijandelijkheden te hervatten. ITALIË. In verscheidene steden zijn Zondag volksvergaderingen gehouden, om op uitbreiding van het stemrecht bij de administratieve verkiezingen aan te dringen. Overal hebben daarbij orde en rust geheerscht. Verschillende bladen beweren, dat de heeren Gairoli, Crispi, Zanar- delliNicolera en Baccarini overeen zijn gekomen, om gemeenschappellijk oppositie tegen het kabinet te voeren. UriTIGHLANJU. Volg ens de National Zeit. begeeft de ltussische minister Giers zich Woensdag naar Friedrichsruhe tot een bezoek aan den rijkskanselier. Dezer dagen overleed te Brunswijk eene stiefkleindochler van Lessing mevr. Amalie Löbbecke, in den hoogeu ouderdom van 90 jaren. Hare moeder was de in Lessings brieven meermalen vermelde Lotte König, eene dochter uil het eerste huwelijk van Eva König, des dichters echlgenoote. De over ledene, die door haar huwelijk met den nu reeds lang overleden bankier Löbbecke een groot vermogen bezat, besteedde bij haar leven een aanzien lijk deel harer inkomsten voor liefdadige doeleinden en heeft bij testament 300,000 mark vermaakt aan een geslicht voor weezen, dat zij had helpen oprichten. De Duitsche schilder prof. Oscar Begas is te Berlijn in den ouderdom van 56 jaren overleden. Hij was het oudste lid van de bekende kunstenaars familie Begas, waarvan nu nog drie kunstenaars leven: Reinhold, Adelbert en Karl, allen, evenals de overledene, zoons van nu wijlen den genre-schilder Karl Begas. Een Duitscher, die voor zijne gezondheid verblijf moet houden op de Canarische eilanden, deelt het volgende mede omtrent de wilde kanarie vogels die hij bijzonder bestudeerd heeft. "Toen ik deze vogels voor den eersten keer in vrijheid zag rondvliegen in hun geboortelandkon ik nauwelijks gelooven dal het dezelfde soort waren als onze gele zangvogels, zoozeer zijn deze door aankweekeu en tam maken in den loop der lijden veranderd. De op het eiland Tenerifle inheemsche vogel heeft grijze vleugels, terwijl de borst grijsachtig geel en de rug donkergroen gekleurd is. Hij bouwt zijn nest tussschen hoog struikgewas, legt vier tot zes lichtblauwen eiertjes en broedt somtijds zes maal in één jaar. Het viel mij bijzonder op, dat elke schaar een ander gezang laat hooren, dat hel midden houdt tusschen het hel zingen van een leeuwerik en een nachtegaal. De bewoners van het eiland beweren, dat deze vogel zeer moeilijk op te kweeken is, en dat hij gewoonlijk al spoedig sterft, wanneer men hem in eene kooi opsluit." De kroonprins van Denemarken en zijne gemalin zijn voornemens binnenkort een reis naar Neuwied te ondernemen. De Europeesche Douau-commissie heeft zich den 5Jt0 November gecon stitueerd. De heer Lavertujon, Frankrijks nieuwe gedelegeerde, heeft zitting genomen, en de commissie besloot, alvorens hare werkzaamheden te begin nen, de doorgravingswerken bij de Sulina-monding in oogenschouw te nemen. Uit Belgrado wordt bericht, dat de opstandelingen geheel zijn versla gen. De troepen vervolgen de vluchtelingen. PER TELE GR A A LONDEN, 13 November. De deputatie uit de Transvaal heeft hedennamiddag een ondrehoud gehad met den heer Gladstone. PETERSBURG, 13 November. De directie der rijksbank heelt heden be kend gemaakt, dat te rekenen van 1—13 November de aflossing zal plaats hebben der zevende uitgifte van schatkistbonds. PARIJS, 13 November. De Agence Uavas heeft een bericht ontvangen uit Aden, meldende, dat, volgens mededeelingen uit Soedan, de Egyptische troepen, bij Voytskar, door den Mahdi (den valschen profeet) waren gesla gen en daarbij een verlies hadden geleden van 350 gesneuvelden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. (Voorstelling van 12 November 1883). „Liefdeketenen", Tooneelspel in 5 bedrijven, van Eugène Scribe, vertaling vau C. R. H. Spoor. Het stuk, dat gisterenavond door het Rolterdamsche tooneelgezelschap, ouder directie van Willem Van Zuylen, het Leidsch publiek werd vertoond, is er een, waarmede Scribe, reeds in 1835, de lauweren oogste, welke jaren lang zijn schedel omringden. Geen wonder! Men moge bezwaar heb ben in eene werkzaamheid welke over-productie tengevolge had; toch kan men niet ontkennen, dat Scribe over zeldzame gaven beschikte om de Parij- zenaren èn de geheele beschaafde wereld met hente doen lachen en j denken. Ook met «une chaine" is dit het geval. Wat al geestige wendin gen, lachwekkende tooneelen en aardige dialogen worden hier aangetroffen, 't Is een vuurwerk van trucs, de een al bespottelijker dan de ander en nevens deze welk eene diepe gedachte! Het kon een opmerker als Scribe niet onbekend zijn gebleven dat zekeren liaisons, welke, zooals de Fran schen zeggen door een coup de canif dans le contrat de mariage" geboren worden, eenige onaangename hoedanigheden aankleven waardoor ze geene der bandelende partijen bevredigen; dat zij hen steeds in een zwijmelkoorts van betooveringen en onrust houden die geen waar genot toelaat, zelfs waar de eischen der zedelijkheid zich niet doen gelden of door zoogenaamde wereld- sche wijsbegeerte worden afgewezen. Hierbij komt dat een der partijen de positie al spoedig moede wordt en dan ontstaat een toestand, die eene ver taling van «une chaine" in "liefdeketenen", als zeer oneigentlijkdoet ver werpen. Van "twee zielen gloènde aaneengesmeed" is dan geene sprake meer, tenzij men, bij het resultaat van dat smidswerk, hier aan een slaven keten denkt, welke de een stevig vasthoudt en de andere vergeefs poogt los te veilen of te verbreken. Wanneer men een stuk ziet vertoonen dat zulk eene verwikkeling ten tooneele brengt, dan weet men reeds vooraf dat eene schrikbarende ontknooping wordt voorbereid, tenzij de schrijver een philosoof is, die in het intieme zieleleven de Nemesis zoekt, welke anderen het woord Tue la!", op de lippen legt. Scribe is er te goedhartig voor. In deze comedie d'adulter-. gaat alles op zeer onbloedige wijze toe. Wel ontvangt een praatzieke kwaêjongen een kogel in den schouder, maar die kogel is de straf der snapzucht en niet van eene overspelige handeling. Ook loopt alles best af Twee huwelijken bekronen den wensch der toe schouwers, wiens zenuwen niet op pistoolschoten of dolksteken zijn inge richt. Scribe is uit de goede oude school van le bonhotnme Lafontaine wiens Coupe enchanlée" eene wijsgeerige waarheid voor alle tijden bevat. Daarbij is dit stukje een echte type van den «Esprit gaulois", die harte lijk doet lachen, waar misschien stof tot ernstige bespiegelingen bestaat, en dat wel, dank zij de manier om verwikkelingen te scheppen en het ridendo dicere verum der ouden in ruime mate toe te passen. Vooral hier, waar een arme Procureur zich verwikkeld ziet in liefdesintrigues, waaraan de man //part noch deel" heeft, waar een "belecdigd echtgenoot" adviseert in de zaken van zijne vrouw en haar sterk gecompromitteerden amant, waar.... maar, ik bid u, neem Scribe's compleete werken zelf ter hand en zoek er «Une chaine" in op, want een overzicht van een tooneelspel te geven, welks verdiensten voornamelijk in de détails bestaan, is, zoo al niet onmogelijk, toch al te tijdroovend voor iemand die zich niet geheel aan de litteratuur mag toewijden, en bovendien onnoodigwaar het een tooneelgewrocht geldt dat tal van jaren bij het publiek kan bekend f wezen. Ik heb bovendien nog een woord over de uitvoering te zeggen. Willem I: Van Zuylen was, als Ballandard, voortreffelijk. Minder gelukkig was Moor, I die, vooral toen de jaloersche Louise hem hevige verwijtingen deed over hetgeen zij ontrouw noemde, er zoo paciflek bij stond alsof hem een com pliment over zijn nieuwen hoed het voorwerp zijner//aanhoudende zorg" gemaakt werd. Louise zelve, door Mevrouw De Graaf voorgesteld, had goede oogenblikkenzeer goede zelfs, maar was hier en daar te veel soubrette om hare tragische rol behoorlijk op te vatten, Faassen was een uistekende Saint Géran, krachtige type van den Franschen edelman. Jammer maar dat hjj zulk een zonderling begrip heeft van het dragen zijner decoratie het I Legioen van Eer dat hij op zijn overjas vasthecht en bovendien «en sautoir" om den hals draagt, waarschijnlijk «puisqu'il avait voulusauter", I namelijk in de lucht springen als de vijand hem te zeer benauwde. Mejuf- I frouw Vink was als Aline allerliefst en hare bijzondere terugroeping eene 1 verdiende hulde aan haar voorireffelijk spel. Spoor (Glérambeau) beviel mij t minder. Hij vertegenwoordigde meer een kruideniertje uit eenige Amster- I damsche binnenste of buitenste dwarsstraat, dan een rijk koopman uit Bor- I deaux. De overige Heeren laat ik onbesprokenzelfs de //zwijgende" notaris, wien een applaudissemenl ten deel viel, wellicht als succes d'esiime voor zijnewitte das. De zaal was al weder slecht bezet. Leiden, 13 November 1883. J. M. E. D. R ECLAMES. Men vindt tegenwoordig in bijna elke familie een middel dat ongemeen snel populair geworden is; het zijn de door de eerste autoriteiten der ge- neeskunde onderzochte en aanbevotene Zwitsersche Pillen van den Apotheker j Rich. Brandt. Met eene doos, die voor meer dan eene maand toereikend is en in de Apotheken 70 cents kost; is iedereen in het bezit van een kracht dadig en onschadelijk huismiddel. De talrijke resultaten en de vele aanbe velingen hebben dit preparaat overal burgerschap verleend; het reinigt het I bloed en is bij vele chronische ziekten zeer werkdadig. Men gelieve natiw- I keurig acht te geven dat elke doos als etiket een wit kruis op een rood I veld draagt en voorzien is van de handteekening van Rich. Brandt. OPGAVE VAN BRIEVEN, j welke in de eerste helft der maand October door het postkantoor te Leiden ziju verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Ij Mej. D. A. Kaneman, Barning, mej. Kortemyer, allen te Amsterdam; mej. S. Koorenhof, H. Collet, beiden te Arnhem; mej. E. A. Hendriks, te Eist; I J. Verhoefen. wede Van Berkel, Krans, allen te 'sGravenhage; T. J. Jong, I te Uoogezand; A. H. Spruit, te Leiderdorp; G. H. Kuypers, te Nijmegen; I Tetterode, te Rotterdam. Briefkaarten; W. K. Kerings", mej. Lombogaard, mej. Kershof, allen te AmsterdamA. Verhoef, te Driebergen. Engeland-. 1. V. Bosch, te Londen, Frankrijk: J. Rotthoff, te Parijs.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3