ZWA PER TELEGRAAF. Mirakel-Preparaten van Pr. Mli 11 er, Te Londen is een tramweg-maatschappij veroordeeld tot eene schade loosstelling van 1000 omdat een reiziger met een rijtuig over de rails rijdende, door het breken van het wiel met zijn wagen omgevallen zijnde, !i; leven verloren had. De eisch werd door zijn broeder namens zijne twee lOiige kinderen ingesteld en werd toegewezen omdat in strijd met de wet de rails, die niet boven den grond mogen uitsteken, daar iy2 duim te hoog waren. De moeielijkheid van de beslissing voor den rechter lag natuurlijk ,n de vraag, of het breken van het wiel wel rederlijkerwjjze aan het ijjen over de rails kon worden toegeschreven. V tily News vestigd de aandacht op de berichten uit Zoeloe-land, jlijkt, dat Usibepu, de overwinnaar van Cetewayo, op onmensche- jjke v ijze tegen de volgers en aanhangers van Cetewayo te werk gaat. Het aat voor Engeland niet aan, meent de Dailij News, dit Zoeloe-hoofd on- jehinderd te laten begaandaar hij zijn grondgebied alleen op uitdrukkelijke i'oorwaarde gekregen heeft, dat hij zich daartoe bepalen zou. Het blad is in meening, dat steeds duidelijker blijkt, dat John Dunn in deze zaak de tand heeft gehad. De minister Derby is het aan de Britsche natie verplicht, zegt de Daily Netvs, de geheelc zaak grondig te onderzoekenopdat blijke, wat de oorzaken zijn van de volslagen mislukking en vernietiging van de re geling, die door zijn voorganger, lord Kimberley, nog pas in Zoeloe-land was tot stand gebracht. Cetewayo nu is niet de gevangene, maar de gast van de Britsche regeering, en de Daily News hoopt, dat hij en zijn volk ten laatste toch door Engeland rechtvaardig behandeld zullen worden. Het faillissement wordt aangekondigd van de firma Edward Mad ison, wisselmakelaars en spoorwegondernemers te Londen. Het passief vordt op 200,000 p. st. geschat. Uit de laatste statistieke opgaven blijkt, dat Chicago in waarheid eene kosmopolitische stad mag genoemd worden. Slechts iels over de 50 pCt. van hare bevolking is aldaar geboren, van de overige inwoners zijn er (14000 uit üuitschland afkomstig; verder zijn er (in ronde cijfers) 50000 kren, 16000 Zweden. 15000 Canadiërs. 12000 Bohemers. 570Ó Nooren en even zoovele Polen, 3300 Nederlanders, 3100 Denen, 2000 Zwitsers en bijna een gelijk getal Franschen, 1400 Italianen, en verder nog eenigc honderden Rassen, Hongaren, Spanjaarden, Porlugeezen, en ten slotte van bijna alle natiën en tongen, die er op de aarde te vinden zijn. FRANHBIJ K. In de Zaterdag gehouden ministerraad op het Elyse'e deelde de heer j .rry, ad interim belast met de portefeuille van buitenlandsche zaken, mede, dat de heer Seranno was benoemd tot Spaansch ambassadeur te Parijs. De heer Spuller heeft Zaterdag in de kamer der afgevaardigden aange kondigd, dat hij zijne ondersteuning verleent aan de motie-Floquet, strek kende om dé bijzondere gemeente-bepalingen van Lyon op Parijs toe te pas sen. Hij stelde voor, die motie naar eene commissie te verzenden. Deminis- ,<r Waldeck-Rousseau bestreed het voorstel en na eenige discussie werd het met 281 tegen 206 stemmen verworpen. Ten slotte is het ontwerp der ge meentewet in zijn geheel met 440 legen 66 stemmen aangenomen. In de couloirs der kamer werd verzekerd, dat de minister-president .erry verklaard heeft, zich ijverig te zullen bezig honden met de schade, welke Fransche onderdanen in Haïti hebben geleden, en daarop van de des- w/ege voorgenomen interpellatie zou zijn afgezien. De generaal Appert is benoemd tot ambassadeur bij het Bnssische hof. Tot opperbevelhebber der occupatielroepen in hel regentschap Tunis is benoemd de generaal Logerotte, vroeger bevelhebber van het noordelijk ge deelte van Tunis. De Avenir des Colonies et de la Marine bevat het volgend bericht: De heer Challemel Lacour heelt den heer Tricou ophelderingen gevraagd over het door den minister Ferry in de kamer voorgelezen telegram. De heer Tricou heeft geantwoord, dal indien Li Ilung Tchang markies Tseng al niet gedesavoueerd heeft, hij diens daden zeker niet heeft goedgekeurd en met deze kleine wijziging handhaaft hij zijn telegram. Bij de verken ningen in de richting van Bac-Ninh gedaan, hebben de Japansche officieren, i'ie de expeditie-troepen volgen, op de Chineesche banieren de namen en de nummers der cohorten van geregelde Chineesche troepen onderscheiden, die de citadel van Bac-Ninh en omstreken verdedigen. De heer Gordon Bennet, eigenaar van de New-York Herald, zal, te beginnen met 1 December, te Parijs een Fransch blad uitgeven. Het zal ge redigeerd worden op de wijze als het New-Yorkschc blad. Bennet heeft een iapitaal van drie millioen er beschikbaar voorgesteld. De groote fabriek van karton van de bh. Lonrdelet-Maricot C". te Aubervilliers is bijna geheel door brand vernield. De schade wordt op 300,000 fr. geraamd. In de fabriek werkten een 120 personen; doch daar de hh. Lourdelet-llaricot nog meer fabrieken hebben, zoo zal er geen sta king in den arbeid zijn. SPANJE. De vrijheer v. Loé, overbrenger van een brief van keizer Wilhelm, is te Madrid aangekomen. Hij is Zaturdag avond door koning Alfonso ten ge- hoore ontvangen. De keizer zegt in zijn brief, dal hij, daar hij geen lange reis kan ondernemen, den kroonprins heeft opgedragen den koning een tegen bezoek te brengen. De prins zal hier veertien dagen vertoeven. Hij zal het Escuriaal, Aranjuez, Toledo en verscheidene groote steden bezoeken. Er ril eene groote jachtpartij te zijner eere gegeven, worden in dien het eder gunstig is. Het agentschap Fabra maakt eene nota openbaar, waarin' gezegd ordt, dat Oostenrijksche en Duitsche bladen ten onrechte aan de reis van den Duitschen kroonprins een staatkundig karakter toeschrijven, hetwelk volstrekt niet heeft. Die bladen miskennen Spanje, als zij geloovendat bet de politiek van onthouding in de Europeesche quaestiën zal loslaten, in Mrijd met de stoffelijke belangen des lands. Spanje is evenals Engeland een constitutioneel land, en in zulke landen heeft een onderhoud van vorstelijke personen geen politiek gewicht, zooals in landen, waar een persoonlijk gou vernement bestaat. ®iriTBCsai> AN». De keizer, de kroonprins, prins en prinses Wilhelm en prins Fried- rich Carl hebben het Luthcrfeest bijgewoond in de Nicolaikerk. De stede lijke autoriteiten, de professoren, de geestelijkheid, een groot aantal waar digheidsbekleders des rijks en van den Pruisischen staatgeneraals en andere aanzienlijke inwoners der hoofdstad hadden zich in plechtige optocht van het raadhuis naar hel kerkgebouw begeven; zoowel bij zijne komst als bij zijn vertrek van daar werd de keizer door de talrijk verzamelde menigte met groote geestdrift begroet. Zaterdag zijn al de scholieren in 23 verschil lende optochten naar de godsdienstoefening geleid. De Börsen-Courier heeft uit goede bron vernomendat Bismarck aan geelzucht lijdt. Volgens andere berichten heeft hij zware koude gevat. Te Ludwigshafen heeft men den tweeden vermoedelijken dader van de moorden te Straatsburg, een metselaar uit Oppenheim, gevat. De andere is, zooals men weet, reeds sedert eenigen tijd in hechtenis. Te Emersleben zijn tot 5 dezer 40 personen aan de trichineziekte overleden. Vele lijders verkeeren in een zeer bedenkelijken toestand. Bij den anti-Semilischen afgevaardigde Verhovay, beschuldigd van op lichting, is een brief gevonden waaruit de omkooping van een getuige charge" in het proces-Tisza Eslar, blijkt, door Bury, Onody en Verhovay. Deze ontdekking heeft een diepen indruk gemaakt. In de kamer der afgevaardigden te Bucharest is de regeering geïnter pelleerd over de beweegredenen, welke haar noopten om den koning de reis naar Weenen aan te raden, en over den uitslag van het onderhoud des heeren Bratiano met prins Bismarck en graaf Kainoky. De heer Bratiano antwoordde, dat hij den koning had aangeraden om, op zijne terugreis van Berlijn, Wceneu aan te doen, ten einde de Oostenrijksche regeering te over tuigen van de zucht tot orde en rust, Jwelke in het land heerscht. Hij zelf ging naar Gastein en Weenen om de verzekering te geven, dat het Rumeensche volk de gevoelens des konings deelt; maar hij verbond zich tot niets. De minister eindigde met de volgende verklaring: "Wij zijn voor den vrede en gaan mede met hen die den vrede willen." ST.-PETERSBURG, 11 November. De minister Giers vertrekt hedenmiddag naar het buitenland. Het Journal de St. Pétersbourg spreekt ten stelligste het bericht van Londensche bladen tegen omirent de mobilisatie der troependivisie van Pskow en de oproeping der lichting van 1877. LONDEN. 11 November. De Engelsche troepen zullen tegen het einde dezer maand een begin maken met het ontruimen van Egypte. BERLIJN. 12 November. [Part. tel. B.) De kroonprins vertrekt 17 dezer van Genua naar Madrid; ten einde den kroonprins bij zijne aankomst in ge noemde stad op plechtige wijze te begroeten, heeft de koning van Italië be volen, dat een eskader tegen dien tijd herwaarts zal gezonden worden. WASHINGTON. 11 November. Blijkens het verslag van het departement van landbouw zal de opbrengst van den oogst vermoedelijk iets beter zijn dan men verwachtte en wel bijna 86 percent van de opbrengst van het vorige jaar. LONDEN 12 September. Markies Tseng heeft, in een onderhoud met den correspondent van den Standard, verklaard, dat de ouderhandelingen zijn afgebroken, totdal Frankrijk op de nota van 5 November zal geantwoord hebben. Hij voegde er bij. dat de oorlog zou uitbarsten indien de Fran schen voorwaarts rukten naar Bac-Ninh; want dan zou de veiligheid der vreemdelingen in gevaar zijn. AHADEHIE-NIEUW8. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 12a"> November de heer W. Van Loghem, geb. te Deventer, in de wis- en natuurkunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift- Theorie der terugkaatsing van het licht door magneten. Surge r! ijls c Stanb ONDERTROUWD: J. Wisse, jm. 29 j. en L. M. Gerike, jd. 33 j. - A. P. K. Hardeman, jm. 21 j. en E. A. M. Van der Voorden, jd. 20 j. F. Sollie, jm. 22 j. en A. Fortunati, jd. 24 j. K. D. Koevoet, jm. 25 j. en A. Schaapis, jd. 30 j. C. De Grijs, wedr. en M. Flaman, wede. N. Van den Berg, jm. 19 j. en M. Wet- selaar, jd. 21 j. J. Singeling. jm. 21 j. en C. Van Eck,jd.25,j. H. Wildeboer, jm. 29 j. en J. Lnitingh, jd. 35 j. S. Zwarts, jm. 26 j. en C. Kroone, jd. 22 j. J. Meerburg, wedr. 57 j. en J. Zoetemelk, jd. 43 j. ADV ER TENT I E !Y Heden ontvingen wij het droevig bericht van het overlijden op 24 Sep tember jl. te Poerwokerto (Java) van onze geliefde Schoonzuster G. A. W. KIST, Echtgcnoole van Mr. C. W. KIST, Adsistent-Resident aldaar. Namens de andere leden der familie. Leiden, 10 November 1883. E. KIST. Eenige kennisgeving. Na tijdig voorzien te zijn geweest van de IIH. Sacramenten der Sterven den overleed, na eene treurige ziekte van elf dagen, mijn innig geliefde Echtgenoot, onze Vader en Behuwd-vader L. v. d. DRIFT, in den ouderdom van ruim 56 jaar. Allen, die hem gedurende zijn leven gekend hebben, zullen beseffen wat wij met hem verliezen. Namens allen. Wed. M. VAN DER DRIFT, geb. de Ridder: wordt bij oude en jonge mannen genezen door de wereldberoemde en met goud bekroonde welke in staat zijn het verzwakte lichaam frissche en jcHgdige krachten weer te geven. Nieuwe wetenschappelijke verhandeling omtrent deze geneesmiddelen, geschreven in de Ilollandsche taal, is te bekomen, tegen toezending van I zestig Cents in postzegels, bij HARL RREIKENBAUMte Brunswijk.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3