rust te maken over den toestand van uwe oogen, en veroorloven ons daar om U beleefdelijk in bedenking te geven, met een flink vergrootglas naar die volgens U "behoorlijke aanhalingsteekens", echter door hunne afwezig heid schitterende, te zoeken. Indien Gij ze vinden moogt, kunt Gij voor onze rekening de hulp inroepen van een deskundige, om U te vrijwaren in de toekomst tegen het zien van afwezige tcekens en de herhaling van //zoo onnauwkeurig lezen" als door U thans gedaan is 4). Hebt de goedheid dit briefje, dat wij in de Landb. Cour. van a. s. Zon dag afdrukken, ook in uw blad op le nemen, en gelooft ons collegiaal met alle achting Den Haag, 7/8 Nov. 1883. De Redactie der "Land bouw-Courant". HEERËX- EX DAMESOORLOG, van Ada. met penteekeningen van Jonkvr. M. C. Rappard. Onlangs verscheen bij den uitgever J. Rinkes Jr., te Arnhem, een werkje getiteld: »Heeren- en Damesoorlog, door Ada", versierd met 50 penteekeningen van jonkvr. M. C. Rappard. Bij het doorbladeren van dit boekske doet het ons denken aan de tegenwoordig in Engeland veel verschijnende Shelling- books. Het 2%-maal grootere bedrag echter, waarvoor dit werkje verkrijg baar is gesteld, doet die schijnbare overeenkomst geheel en al vervallen. Het voorrecht echter de pennevruchten te mogen aanschouwen van twee leden van het leedere geslacht is in staat dit ruimschoots te vergoeden. Ongetwijfeld had de leekenaarster meer rekening moeten houden met de zincographie, waarmede, zooals het ons toeschijnt, hare teekeningen op het papier zijn overgebracht Er moge over het algemeen iets stijfs, iets gedwon gens in zijn, zij getuigen echter van veel studie en een niet te loochenen talent; er zjjn er zelfs, die, wat uitvoering betreft, zeer prijzenswaardig te noemen zijn, als zoodanig kunnen wij vermelden de teekeningen oppag. 40, 49, 81, 129 en meer anderen. De teekenaarster houde het ons ten goede, dat wij haar van wel wat te weinig galanterie tegenover het sterkere gedeelte van het menschdom een verwijt maken. Dal wij niet behooren tot het schoone geslacht, wij erkennen zulks gaarne, het verblijdt ons zelfs dat dit slechts voor het zwakkere geslacht is weggelegd; dit is echter nog geen reden om ons zulks op eene zoo duidelijke wijze te doen aanschouwen. Gezichten als die van Max, Grobian, Papa Van Riel, Piet, den dooven notaris, behooren niet tol de dagelijksch voorkomende gevallen. Misschien ligt zulks ook aan de zincographie, in welks geval wij onze beschuldiging terstond intrekken; waarschijnlijk moet het ook aan deze geweien worden, dat de hoofddeksels der heeren meer overeenkomst hebben met ijzeren ketels dan met hoeden. Als bewijs van deze bewering aanschouwe men den hoed van Herman Vla ming (pag. 144). Eene beschuldiging echter, die slechts enkel en alleen op de teekenaarster in persoon blijft rusten, is, dal zij niet immer rekening heeft gehouden met den text. Ware zulks het geval geweest dan had zij Van Hengelen, een fatsoenlijken jongen man, bij zijn bezoek aan de jonge me vrouw Braamsdonk, noch met gekruiste beenen, noch met zijnen linkerhand in den broekzak geschetst. Wat den inhoud aangaat, geschreven door Ada, een pseudoniem, die, hoe ook gelezen, evenveel en evenweinig licht verspreidt, deze is ongeveer het volgende: Vijf jonge lieden gaan een pari aan, dat zij binnen een bepaalden tijd een even zoo groot aantal meisjes zoodanig het hoofd op hol zullen brengen (sit venia verbis), dat zij bij declaratie het jawoord zullen erlangen, zonder dat het hun echter ernst is hieraan gevolg te geven; de dames worden door middel van een anonieme brief met de pari in kennis gesteld en beslui ten daarop gezamenlijk den schijn aan te nemen alsof zij aan de avances onzer wedders geloof hechtten om op het beslissende oogenblik met een krachtig neen al hunne verwachtingen in duigen te doen vallen. De verwik kelingen, die hieruit ontstaan, zijn niet onaardig weergegeven en dragen in vele opzichten den stempel van een rijk fantaisie-vermogen. Deze niet geheel en al oorspronkelijke intrigue zelf kan echter onze goedkeuring niet erlangen. Ter eere van het mannelijk geslacht durven wij beweren, dat men in de fatsoenlijke klasse niet vijf jonge lieden zal aantreffen met zulk een laag- hartigen inborst, dat zij in eene zoodanige weddenschap in opgewonden stem ming aangegaan in volkomen kalmen gemoedstoestand blijven volharden, maar evenmin gelooven wij, dat een niet geheel en al karakterloos meisje zulke ellendelingen, die hun liefde, hun geluk, kortom hun alles tot speelbal heb ben verkoren, nog met een enkelen blik zal verwaardigen, zelfs niet al is zij bezield met het denkbeeld van wraak. De schrijfster heeft een stouten zet gedaan, door zich te begeven op een terrein waarop zij in het geheel niet te huis was, zoodat het oorspronke lijke feest, waarop de pari is aangegaan, niet bepaald eene schets naar het leven is. Het woord gloeiend is niet steeds eene geliefkoosde uitdrukking van jongeliedenook de altijd zich herhalende woorden jongmensch zijn hinderlijk voor den lezer. De woorden van Eduard Vos met Coquelicotten opzichte van den orchest- directcur (pag. 34), zijn verre van gepast; wij houden ons overtuigd, dat mejuffrouw Ada den haar weinig bekenden jongeling, die zulk een ge sprek met haar aanknoopte, voorzeker eenig verder antwoord zoude schul dig blijven. Het huwelijk van Henriette Van Son met Herman Vlaming voldoet niet; het draagt den schijn alsof de schrijfster nu eenmaal Henriette willeude laten huwen en bij totale ongeschiktheid hiervoor van den wedder, plotseling als een deus ex machina den broeder van haren zwager op het tooneel doet treden om toch tot een goed einde te geraken. De niet-ver- kiezing van den heer Van Riel als lid van den gemeenteraad, omdat deze zich niet in de algemeene sympathie mocht verheugen en zjjne verkiezing met algemeene stemmen als lid van het wetgevend lichaam, zijn wel wat veel met elkander in tegenspraak. Het zoude echter onbillijk zijn om, na ons afkeurend oordeel over som mige gedeelten van het werkje te hebben uitgesproken, ook niet haar den lof te doen toekomen, waarop zij volkomen recht heeft, en dan voorzeker verdient de ontmoeting van Eduard Vos met Coquelicot op het bal van de» burgemeester Van Son ten zeerste een woord van waardeering, ook de houding dezer beide personen op het jjs mag als schets volkomen geslaagd genoemd worden. Vooral dit gedeelte is boeiend en gevoelvol weergegeven. De liefde, die Coquelicot's hart voor den zorgzamen en kieschen jongen man doet ontvlammen, hare droefheid, hare smart en inwendige strijd, die zij voert om hare genegenheid voor dezen mandien zij een valschen bedrieger waant, te bedwingen en niet bedwingen kan, dit alles is fijn geteekend en verraadt niet alleen gevoel, een helder doorzicht, maar bui tendien ook een talent, welke door meerdere oefening, vooral in stijl, ten zeerste voor ontwikkeling vatbaar is. Ook het gesprek tusschen beide zus ters Hermine en Marguerite bevat veel prijzenswaardigs. Kortom, de coup d'essai der beide dames moge geen coup de maitre zijn, deze is echter van dien aard, dat verdere kennismaking ons niet onaange naam zal zijn. Mr. CLOVIS. PROGRAHMA VAX MRZIEHIJITVOERIXGEX. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Afdeeling Rotterdam, 16 November, 7% uur, zaal Harmonie, "Saul", Oratorium van G. F. Handel (eerste uitvoering hier te lande). Solisten: mej. Marie Breidenstein {Erfurt) sopraan; mej. Jenny Hahn (Franfort a. M.) alt; de heer Max Alvary Lf'eimartenor; de heer Paul Haase {Aken) bas. Toegang voor vreemdelingen en dames 2.99. Algemeene repetitie 15 No vember, te 7 uren, toegang voor dames f 1, leden vrij. Na afloop buitengewone treinen te 11% uren van Station Beurs naar Dordrecht, en van station Delftsche poort naar Schiedam, Delft, 's Hage en Leiden. Afdeeling Leiden, 23 November. "Die Schöpfung", van Jos. Haydn. So listen: Mej. Anna Kuhlmann, te Carlsruhe (sopraan), de hh. J. H. Rogmans, te Amsterdam (tenor), F. Driessen, te Leiden (bas). TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 10 November. VERKOCHTE HOEVEELHEID. PRIJZEN. Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer)g r.hpvnlipr-ïrprst J 1 7 hectol. 8 Chevalier-gerst Zware Haver Lichte Duivenboonen Paardenboonen Boter (lstc qualiteit vat) (2dt (ls,f per kil.) (2de Turf haardbr. l«,e soort (grauwe) Lange zwarte 4 6 6500 kilog. dubb. heet. 0 12000 Laagste Hoogste f 9.50 10.50 U 8 9.- 6.50 7.- 6,- 6.25 5.— 6.- 5.50 6.50 4.50 5.- 3. 4.-: 8.— - 8.75 7.- 8. 68. V 74.- 60.— 66.- 1.70 1.85 1.50 1.65 0 0 0 0 0.29 0.32 DELFT, 10 November. Heden waren de prijzen der Kaas ƒ21 a ƒ26.— de 100 kilo. Verkocht 40 stapels, wegende 9138 Kg. Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorbeen J. C, Drabbe.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 8