PER TELEGRAAF. om het oog te houden op de onderhandelingen tot herziening der conven tie van Pretoria, besloten krachtige maatregelen te nemen tot het bepleiten van de zaak der Kaflerstammen. Zij zal daartoe de medewerking inroepen van groote godsdienstige lichamen, kolonisten, handelaars en allen die be lang hebben in eene vreedzame beschaving van Zuid-Alrika. Verder ver neemt genoemd blad, dat het hoofd der Bechnanas, Mankoroane, verzocht heeft vertegenwoordigd te worden bij de conferentie te Londen over het Transvaalsch vraagstuk. Hij wil te dien einde naar Engeland overkomen; doch men gelooft dat zijn verzoek niet zal worden ingewilligd. De Parijsche correspondent van de Standard meldt, dat hij den minis ter Jules Ferry heeft "geïnterviewd". Deze verzekerde dat Frankrijk Nieuw-Guinea niet begeert in te lijven, maar het wil de annexatie van Tongkin. Frankrijk zal niet beginnen met China den oorlog aan te doen, tenzjj het daartoe gedwongen worde. In elk geval zal Frankrijk de Chi- neesche tractaat-havens nooit blokkeeren. De minister stelde de mogelijk heid dat China aan Frankrijk den oorlog zou verklaren in een belachelijk licht. Frankrijk erkent echter China's aanspraak op Tongkin niet. Mocht China die aanmatiging met geweld willen doorzetten, dan zal Frankrijk wederstand bieden tot het uiterste. De 99e verjaardag van sir Mozes Montefiore werd 8 November gevierd, omdat hij bij het vieren van verjaarfeesten steeds de Israëlitische kerkelijke tijdrekening volgt: 8 Cheswan 5644, welke dag in het jaar 1783 de 24stc October was. Talloos waren de bljjken van achting, eerbied, liefde, erken telijkheid en waardeering, welke de edele grijsaard bij deze gelegenheid ontving. Lloyds agent te Corunna meldt, dat de Britsche stoomboot Iris bij kaap Villano vergaan is. Van de 36 man der equipage werd slechts êén matroos gered. De lres vertrok den 3e» November naar Port-Saïd. FKANHRMK De minister van buitenlandsche zaken is eergisteren naar Cannes ver trokken. Gedurende zijne afwezigheid, is reeds het buitenlandsch beleid aan den heer Jules Ferry opgedragen. De heer Waddington, Fransch gezant te Londen, is naar zijn post teruggekeerd, naar men wil is hij de overbrenger van gematigde eischen ter regeling der quaestie van Tongkin. Frankrijk wil zich tevreden stellen met het bezit der delta van de Boode Bivier en met China een tractaat van vriendschap en handel sluiten, waarbij ook Engeland contracteerende partij zou worden. Den 28,ten October 11. is eene vrouw, Durand, die bij Parijs een wijn huis hield, des ochtends in haar winkel vermoord gevonden. Het is thans gebleken, dat Marquelet, de aanvoerder der dievenbende te Neuilly, met een der zijnen, Teinen genaamd, haar omgebracht had, ten einde haar te berooven. Een vreeselijken moord is te Rijssel gepleegd. Zekere Henri Masquelin, herbergier, heeft zijne moeder met eene flesch doodgeslagen en haar de tong uitgerukt om zijn slachtoffer het schreeuwen te beletten. De moordenaar is gevat. ITALIË. Volgens de Capitale heeft Oostenrijk afwijzend geantwoord op het aanbod der Italiaansche regeering, het tegenbezoek van keizer Frans Jozef te ontvangen inNapels. PORTUGAL. Volgens telegrammen uit Lissabon, is de kommandant van het Portu- geesche station Angola overgegaan tot het bezetten van Landaua aan Afrika's westkust. Een inboorling heeft De Brazza vermoord. Luidens berichten uit Lissabon, hebben de beide reizigers in Afrika Capello en Ivens, die vroeger met Serpa Pinto Afrika hebben bereisd, van den minister van marine de opdracht bekomen om hunne wetenschappelijke studiën voort te zetten en de kaart van Angola aan den kant van den Congo te voleindigen. OUITOCHLAI». Het wordt bevestigd dat de luitenant-generaal -vrijheer v. Loé, adju dant-generaal des keizers, eergisterenavond naar Madrid is vertrokken met een eigenhandig schrijven van den keizer, waarin het spoedigste bezoek van den kroonprins aan het Spaansche hof aangekondigd wordt. De generaal zal Zondag morgen te Madrid aankomen. Eene dame te Meppen (Pruisen) heelt eene rijke vondst gedaan in het ouderlijk huis, dat zij op het punt was te verlaten. Terwijl zij eenige flesschen ouden wijn uit den kelder haalde, vond zij twee koffertjes, welke eene waarde in goud van dertig duizend mark bleken te bevatten. Dit geld is waarschijnlijk afkomstig van den grootvader der dame, die het in zijn testament had doen beschrijven, doch zonder dat de plaats, waar het gebor gen was, tol dusver kon gevonden worden. In het slaatsproces voor het rijksgerecht te Christiania heeft het O. M gisteren tegen den aangeklaagden staats-minister Selmer geconcludeerd, dat deze zich zijn ambt als minister en als lid van den koninklijken raad on waardig heeft gemaakt; dat hij voortaan onbekwaam is een ambt of open bare functiën te bekleeden en dat hij zal moeten veroordeeld worden in de proceskosten en speciaal tot betaling van 1863 kronen als vergoeding van de door het 0. M. voorgeschoten uitgaven. In de commissie voor de begrooting uil de Oostenrijksche delegatie beeft gisteren de minister Kalnoky verklaard, dat de onlusten in Servië van zuiver localen aard en door de maatregelen der Servische regeering reeds onderdrukt zijn. De stukken betreflende de vestiging der tabaksregie zijn gisteren te Kon- stantinopel uitgewisseld tusschen de Porie en Devaux, vertegenwoordiger dor Europeesche kapitalisten. OOST-I1VDIE. BATAVIA, 30 September. Van den resident van Riouw is bericht ontvangen, dat ter hoofdplaats Dai is overleden Z. H. Soeleiman Badroel Alam Sjah, ridder der orde van den Ned. Leeuw, Sultan van Lingga, en dat Radja MohamadYoesoef,onder koning van Riouw, als rijksbestuurder van Lingga, bij gemis aan een aan gewezen troonopvolger, voorloopig met het opperbestuur van dat rijk is belast. Door den gouv.-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkin gen genomen. Civiel departement. Ontslagen: eervol, de secr. bij de wees- en boedelk. te Samarang W. A. Van Weelderen: eervol, de gew. cip. bij 'slandsgev. te Padang J. W. Tromp; eervol, als lid van den landraad te Banda, R. F. Ver- steegh; uit zijne betrekking, de adsp.-conlr. bij het binnenl. best. op de be- zilt. builen Java en Madura G. L. Hofland. Benoemd: tot secr. bij de wees- en boedelk. te Samarang, de boekh. te Padang W. F. Ingram. Bij het binn. best, op Java en Madura: lot contr. le kl.de contrs. 2e kl. H. J. Van der Plas en J. R. Couperus; met bep., dat laatstgenoemde met behoud van rang en titel van contr. 1' kl., als secretaris blijft toegevoegd aan den gouv.- comm. in zake veepest en bij zijn kader gevoerd a la suite; tot contr. 2ekl. P. C. De Geus en K. G. W. Watson, thans tijd. belast met de waarn.; tot adsp.-contr. C. P. Rivière en W. H. C. Lammerée, thans tijd. belast met de waarneming. Departement van marine. Benoemd: tot comm. voor scheepsbouw bij het etablissement te Soerabaia, H. A. De Rooze, thans tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van vice-commandeur; lot le mach., de2emach. A. Hamwijk; tot beheerder van den tijdbal en de tel. bij het havendep. te Batavia, de gew. 2e sluurm. bij de K. Ned. marine H. Nierop, thans met de waarneming belast. Ontslageneervolde le mach. J. J. M. Behrens. LONDEN, 10 November. Ter gelegenheid van het feestmaal, gisteren bij de inhuldiging van den lord-mayor gegeven, heeft de heer Waddington, ge zant van Frankrijk, een op den minister van buitenlandsche zaken uitge- brachten toast beantwoord met de verklaring dat zijne zending is eene zen ding van vrede. Gladstone zeide, in zijn antwoord op den heildronk die het ministerie gold, dat Engelands beste wenschen Frankrijk steeds verge zellen op de door deze mogendheid betreden baan van vrede en rechtvaar digheid. BRUSSEL, 10 November. De Nord weerspreekt het bericht, dat de Rus sische grootvorst Alexis in het huwelijk zal treden met de dochter van den graaf van Parijs. INGEZONDEN. Aan de Redactie van de Leidsche Courant. Mijne Ileeren! Ontvangt onzen vriendelijken dank voor de beleefde toezending van uw nr. van 7 dezer, en tevens voor uwen verpligtenden raad omtrent onze ge zondheid, die trouwens dit lot uwe geruststelling op dit oogenhlik niets te wenschen overlaat. Er acte van nemende, dat Gij in uw blad slechts de circulaire des Minis ters hebt overgenomen, zonder er iets bij te voegen, bieden wij U onze ver ontschuldigingen aan voor wat wij ten uwent misdreven, en betuigen daar over ons leedwezen, gaarne en onverholen. Maar wij dwaalden glad onschuldigwij zijn er ingeloopen, want daar Sieboldia alléén maar de circulaire des Ministers met twee merkt, en de Arnh. Cour. (nr. van 30 Oct.) het artikel van Sieboldia overnemende (zon der dat te zeggen), aanvangt met "In de Leidsche Ct. leest men", en het overgenomene met het aanhalingsteeken sluit, moesten wij bevestigd worden in onze meening, dat de bron was de Leidsche Ct. Ook de noot van Sie boldia kon niet missen daartoe bij te dragen1), zoomede het referaat in het Dagblad van 31 Oct., waarin te lezen staat, dat de Leidsche Ct. opkomt tegen de aanwijzing van veeartsen door den Minister, llet is tamelijk vreemd dat Gij U omtrent een en ander niet hebt vergewist2). Uw twijfel of wij wel eerlijk citeren, blijkbaar aan uw vraagteeken, zoudt Gij dan wel niet geuit hebben 3). Absoluut onjuist is uwe bewering en de daarop gegronde kapitteling valt dan ook in het water dat Sieboldia "behoorlijk de aanhalingstee- kens" plaatste. Dat zal U blijken als Gij er naar zoekt ter plaatse waar die "behoorlijke aanhalingsteekens" in casu behoorden te staan en Gij ze niet vinden kunt. Hieruit nemen wij aanleiding ons eenigermate onge- Juist, de noot: -Wij cursiveeren. Red.", stond niet op hare plaats. 2) Wel vergewist; doch het is onze gewoonte niet te antwoorden of te weder leggen, tenzij wij daartoe genoopt worden door ons het n°. eener courant te zen den, waarin wij worden aangevallen. 3) Geen twijfel aan de eerlijkheid van uw citaathet teekendoelde op »de meening der Leidsche Cour. door het Haagsche Dagblad medegedeeld", terwijl wij geen meening hadden.- Dat de -behoorlijke aanhalingsteekens" te vergeefs door ons zouden te vinden zijn en schitterden door hunne afwezigheid, achten wij wat overdreven; wij namen het zoo nauw niet. Sieboldia schrijft: In de Leidsche Courant van 22 October lazen wij het volgende: Door den minister enz. Splaatst derhalve een dubbelpunt hetwelk ons altijd is voorgekomen gebruikt te worden na zinnen, die woordelijk aangehaalde zinnen inleidenen <S eindigt met een aanhalingsteeken van uitscheiden zelfs met eene streep Uwe ongerustheid omtrent den toestand onzer oogen zouden wij u derhalve willen aanraden wat te matigen, en voor de toekomst voor uwe rekening hulp in te roepen van een deskundige, is al te bezorgd, zoo niet al te roijaal, stel eens dat we zoo alleronnauwkeurigst gelezen hadden, als door u wordt voorgewend. Hiermede nemen wp afscheid en betuigen zonder aanhalingsteekens wederkeerig collegiaal onze achting aan de Red. der Lb. Ct. De Redactie v. d. Leidsche Cour. 1

Leydse Courant | 1883 | | pagina 7