van 'sGraventiage; den ritmeester jhr. Van de Toll, ordonnans-officier des konings; jhr. mr. Victor De Sluers, referendaris van binnenlandsche zaken; tol ridder; de kapiteins De Bock en Scliellus, van liet regiment grenadiers en jagers. De volledige lijst der benoemingen zal later volgen. De A'. II. C. bevat het antwoord van den heer S. P. J. Kruger op het adres door de Nederl. Zuid-Afrikaansche vereeniging tot de deputatie uit Pretoria gericht, aldus luidende: «Veroorlooft mij, namens onze deputatie en het volk dat wij vertegen woordigen, uwe vereeniging hartelijk te danken voor uwen welkomstgroet en de aanbieding van uwe zeer gewaardeerde hulp bij de werkzaamheden der deputatie in Nederland, waarbij wij met vreugde opmerken, dat de be langstelling uwer vereeniging, welke ons reeds zulke belangrijke diensten heeft bewezen, onverminderd blijft voortduren. Niet vóór de politieke quaestie alhier geregeld is, zullen wij D. V. naar Nederland kunnen over komen maar dan vertrouwen wij ook bij onze llollandsche broeders hulp en steun te erlangen, even hartelijk en even algemeen als in verleden dagen; en niet het minst verwachten wij ondersteuning met raad en daad van uwe vereeniging. Wij zullen dan ook volgaarne alsdan in verdere onderhande lingen treden met mannen die reeds getoond hebben dat zij het wèl meenen met ons land en volk." Beroepen te Valkenburg, bij Leiden, ds. J. H. Gravensteyn, pred. te De Bilt. De huzaar d. M.van het S1*6 reg. huzaren te 's-Hage, die in de vorige maand een wachtmeester, die hem eene opmerking maakte, met een mest- schop een slag tegen het hoofd gaf, zoodat de getroffene in het hospitaal moest worden opgenomen, is door den krijgsraad aldaar veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf van zes jaren, met vervallenverklaring van den militairen stand. Door de politie te Botterdam is gisterenavond een vreemdeling aange houden wiens uitlevering door de Badensche regeering ter zake van be- driegelijke bankbreuk en oplichting aan het Nederlandsche gouvernement is aangevraagd. Bij eene onlangs medegedeelde opgave van het getal tentoonstellingbe zoekers, in vergelijking met de cijfers elders verkregen, is geen rekening gehouden met de omstandigheid dat alléén te onzent uitsluitend het bezoek door betalenden kon worden gecontroleerd, nl. door verkochte bewijzen van toegang. Zij die 1867 of 1878 te Parijs waren, zullen zich herinneren, dat de toegang voor elke categorie van bezoekers werd verleend door "tourni quets", zoodat het juiste cijfer, met inbegrip van al de gratis-toegangen, eiken avond bekend werd. Zoowel de cijfers van elke catogerie afzonderlijk als de totalen werden openbaar gemaakt en de optelling van die totalen als het geheel van het bezoek aangenomen. Ook elders is op deze wijze ge rekend. Ten onzent waren geen "tourniquets", en omvat het cijfer van 1,450,000 plus 80,000 tegen halven prijs niets anders dan de betalenden. [Bbl.) Een 20-jarig jongeling, die als particulier klerk bij den rijksontvanger te Nieuwer-Amstel in betrekking was, is overeenkomstig het requisitoir van het O. ill. door het gerechtshof te Amsterdam tot 4 maanden celstraf en 12 boeten van 50 veroordeeld, wegens 12 valsehheden in het register van den ontvanger, in de cijfers van aangifte van geslachte runderen, waarover per centsgewijze accijns is betaald door de slachters; hij ontving dus aan accijns telkens iets meer dan hij in het register boekte en wist de cijfers der oor- spronke'ijke ingeleverde aangiften te verbergen door er inktvlekken over te werpen of eenige biljetten van aangifte tegen elkander te plakken. De con troleur ontdekte de knoeierij, de jongeling bekende terstond, zijn vader ver goedde den ontvanger het toegebracht nadeel van ongeveer ƒ60. Gisterenmiddag ongeveer 1 ure is te Amsterdam aan het Weslerdok de vrouw van den machinist v. B., op diens rangeerenden trein willende stappen, tengevolge van een mistred tusschen het perron en den trein ge vallen en onder den trein geraakt, waardoor haar de beide beenen werden afgereden. De verminking is levensgevaarlijk. lie conducteur le klasse der Holl. 1 Jz. spoorwegmaatschappij H. is heden morgen nabij seinhuis 2 te Amsterdam door den materieeltrein n°. 103 over reden, waarbij hij aan het hoofd werd gewond, terwijl beide beenen zijn afgereden. De ongelukkige werd naar het gasthuis vervoerd. Door de rechtbank te Utrecht zijn in alphabetische volgorde aanbevolen voor de vaceerende betrekking van kantonrechter te Woerden: mr. C. II. Moeus, subst.-ofl. jvan justitie te Heerenveenmr. P. J. Swaving, ambtenaar van het O. M. te Den Bosch, en mr. N. Th. Witkop, kantonrechter te Medemblik. Voor het gerechtshof te 's Bosch stond gisteren terecht P. V., oud 23 jaren, geboren en wonende te Mierloo, beschuldigd van kindermoord. Zonder aanneming van verzachtende omstandigheden, eischte het O. M. bij monde van den advocaat-generaal jhr. mr. Van Meeuwenvoor de be schuldigde eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Mr. Rits, advocaat-procureur te 's Bosch trad als verdediger op en bepleitte verzachtende omstandigheden. In het afdeelingsverslag over hoofdstuk V (Dep. van binnenl. zaken) is het volgende aan de herziening der Staatscourant gewijdVerschillende leden wenscluen aan de regeering in overweging te geven om de inrichting der Staatscourant met het jaar 1884 eene geheele herziening te doen ondergaan zoowel financieel als materieel. Toen het redactiewerk is vervallen en alle binnen- en builenlandsche nieuwstijdingen zijn weggelaten, zijn de beide redacteurs als zoodanig vervallen en een hunner benoemd tol directeur op een tractement van /3000, de ander gepensioneerd. Sedert is het getal der correctoren gebracht op vier; vroeger was er één, later twee. Men vroeg, waarin liet werk van den directeur beslaat, terwijl er nog is een boekhou der-kassier en een klerk, en of bij de tegenwoordige inrichting althans dit getal ambtenaren geene vermindering kon ondergaan. Van meer gewicht even wel ware eene doelmatiger inrichting van de Staatcourant op zich zelf. De courant is geen nieuwsblad meer, maar niets dan een administratief memori aal voor benoemingenweerberichten, aanbestedingen, maritieme en gerech telijke aankondigingen enz. Dit moet in een beknopt en bruikbaar quarto- formaat geschiedenzooals het Journal officiël in Frankrijk en België. Thans is een overtollig en bovenmatig papierverbruik van de bestaande inrichting het gevolg; de courant is zeer volumineus van inhoud en moeielijk te bewa ren. üp het papier zou zelfs daardoor groote besparing kunnen plaats vinden. Mocht de regeering zich met deze wijziging niet kunnen vereenigen, dan zou men gaarne zien dal althans de belangrijke verslagen, welke van tjjd lot tijd de courant bevat en op wier bewaring men grooten prijs stelt, als het verslag over de staatsspoorwegen, die van congressen en examina, con sulaire verslagen enz.voortaan in octavo- of quarto-formaal mochten ver schijnen. Wat is de reden, zoo werd verder gevraagd, dat de belangrijke mededeelingendie eigenaardig het eerst in de Staatscourant hare plaats zouden belmoren te vinden, soms vroeger in andere couranten worden opge nomen Ook de gedrukte stukken schijnen vroeger aan de dagbladen daa aan de leden der kamer te worden gezonden. Nog wenschte men te vernemen of het wel noodig is dat de courant, sedert zij geen nieuwstijdingen meer bevat, zesmaal in de week verschijnt. Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij. Opbrengst over October. Reizigersaantal opbrengst Bagage, aantal tonnen opbrengst Bestel-, IJl- en Vrachtgoede ren aantal tonnen dito opbrengst Levende dieren en Rijtuigen opbrengst Diverse ontvangsten 1883 1882 1883 1882 255,743 224,813 ƒ254,203.62) ƒ228,254.42) 434 457 6251.54) 6776.45 86960 92727 183,790.67 218,448.77 10416.08 12168.74} 3694.— 5459.52} Totale ontvangst ƒ458,355.92 ƒ471,107.91) 1883. 1882. 74.45 Totale ontvangst van af 1 Mei f 3,123,668.19)| f 3,037,423.22) zijnde per dag-kilometer De definitieve ontvangsten bedroegen in 1882 meer opgegeven over de maand October f 15277.75); October 68827.64. LEIDEN—WOERDEN. 72.40. dan destijds voorloopig werd over de maanden Mei- Reizigers, aantal opbrengst - Bagage, aantal tonnen opbrengst Bestel-, IJl- en Vrachtgoede ren aantal tonnen dito opbrengst Levende dieren en rijtuigen, opbrengst Diverse ontvangsten 1883 13049 12 2294 1882 13624 13 3828 1883 6519.37 83.71 1814.59 305.20 1882 7158.42 117.27) 2943.94) 353.82 3.89 Totale ontvangst 8722.87 ƒ10577.35; 1883 18821 Totale ontvangst van af 1 Mei 59578.13)1 63624.17 zijnde per dag-kilometer 8.99 I 9.60 's GRAVENHAGE, 10 November. Door Z. M. is de titulaire rang verleend van majoor, aan de militaire apothekers le kl. J. Broeker en G. C. W. Bohnensieg, beiden van het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht. --In de residentie is aangekomen en afgestapt in het hotel des Indes, Z. K. H. prins l'risdang van Siambenevens twee Engelsche secretarissen met gevolg. Men weet dat een paar weken geleden een grenadier naar het huis van Burgerlijke en Militaire verzekering is overgebracht, als verdacht van onderscheidene diefstallen in de kazerne op de chambréesen ten nadeele van onderofficieren. Thans verneemt men dat de krijgsraad reeds uitspraak gedaan heeft in deze zaak, waarin een groot aantal getuigen moéten ge hoord zijn en waarvan de eer der ontdekking aan den adjudant-onderoffi cier B. toekomt en den twintig jarigen verdachte, die voorgeeft het misdrijf gepleegd te hebben om aan het verlangen van zijn meisje te voldoen en veel berouw toont, veroordeeld heeft tot eene militaire gevangenisstraf van twee jarenhem tevens het recht ontzeggende om bij de gewapende macht of als militair geëmploieerde te dienen, voor den tijd van 5 jaren. 15 U 1 T15 N LAN DSC 11 K H-tó RICH TE N. BELG IE. Het is gebleken, dal de verdwenen industriëel Alphonse Deschamps den 16 Oct., in het hotel de Ia Poste te Brussel is aangekomen, alwaar hij in het vreemdelingenboek eigenhandig geschreven heeft: A. Deschamps, indus triëel te Louvroil (Frankrijk). Na aldaar den nacht te hebben doorgebracht, heeft hij den 17den vroeg het hotel, zonder ontbeten te hebben, verlaten. Sedert is hij door niemand meer gezien. GNGELANI9. The Dublin Express verneemt, dat er sprake is van de benoeming van markies van Lorne, den pas uit Canada teruggekeerden schoonzoon der koningin, tot onderkoning van Ierland. Volgens de Times willen de Transvaalsche afgevaardigden aan de Brit- sche regeering de volgende concessiën verzoeken: 1". Eene gedeeltelijke kwijtschelding van de schuld, die de Transvaal tegenover Engeland op zich nam2». liet veranderen van den naam "Transvaal Slaat" in dien van "Zuid-Afrikaansche Republiek"; 3°. Het monopolie op de handelswegen door Bechiianalanddoor middel van welke de Kaapkolonie toegang heeft tot Midden-Afrika. Naar de Daily News verneemt, heeft de commissie, die zich vormde

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6