BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsche Courant l van Maandag 02 November Ó883, N". 267 STADS-BERIGHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat de passage over de Oude Fest van de Mare tot de Lipbethsteeg of Korte Scheistraat voor rij- en voertuigen zal zijn afge sloten, op Dinsdag den 13en November a. s. van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 10 November 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 10 November. Op de begraafplaats aan de Groenesteeg had heden morgen eene aandoen lijke plechtigheid plaats. Men was aldaar te zamen gekomen om het stof felijk overschot van den in deze week zoo plotseling aan zijne betrekkingen onttrokken mr. S. C. J. W. Van Musschenbroek aan de aarde toe te vertrouwen. Alvorens het lijk in de groeve nederdaalde werd door de vier zonen van den overledene op de kist, welke reeds met een drietal kransen was gedekt, nog een viertal nedergelegdwelk voorbeeld werd gevolgd door een neef van den afgestorvene. Onmiddellijk daarop nam de heer prof. J. H. C. Kern het woord en bracht een woord van warme hulde aan hem, die zich had leeren kennen als een edel mensch, die met de bekwaamheden, welke hij zich had weten te verwerven, niet woekerde, maar deze steeds ten dienste stelde voor allen die zijn raad of inlichting behoefden. Als vertegenwoordiger van het Kon. Instituut voor taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië verzekerde spreker, dat zijn naam steeds niet alleen in gulden letterenmaar in 't harte zou bewaard blijven. Ten slotte richtte spreker het woord tot de diep bedroefde zonen van den waardigen vriend en spoorde hen aan dat uit hun leven en werken mocht blijken dat zij zulk een vader waardig waren, dit zou ook de schoonste troost zijn voor hunne treurende moeder. Daarna sprak de heer J. H. Wiiste, van Amsterdam, een woord van be moediging tot de diep bedroefde zonen; woorden van troost te spreken achtte hij vergeefs; vurig wenschte spreker dal de vereering van hunnen vader in later tijd bij hun eene dankbare herinnering mocht achterlaten. Met wee moed werd door hem, als vertegenwoordiger van de Ned. Kol. Vereeniging, herdacht hoe nu juist 12 dagen geleden den overledene door hem werd ge luk gewenscht met de betrekking door hem aanvaard. Zeker kon niemand verwachten, dat die man, welke alstoen op zich nam die betrekking met de kracht die in hem was, te vervullen, reeds zoo spoedig ons zou ontvallen. In den korten tijd, waarin zij Musschenbroek hadden leeren kennen, had den zij hem echter leeren hoogachten en liefhebben en zou zijne nagedach tenis bij de Vereeniging steeds in eere blijven. Ofschoon door droef heid overstelpt dankte de oudste zoon toch voor de belangstelling hunnen waarden vader betoond. In weemoedige stemming verlieten alle aanwezigen den doodenakker, de overtuiging met zich nemende, dat een waardig en nuttig mensch was heen gegaan. De afdeeling Leiden en Omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde heeft op de in Buitenzorg gehouden bloemententoon stelling eene zilveren medaille behaald voor eene door haar ingezonden col lectie crotons. Niettegenstaande het prachtige concert, dat op gisterenavond was ge annonceerd, was, hoogstwaarschijnlijk tengevolge der algemeene repetitie voor het op Zondag in de Lulhersche kerk te houden oratorium ter herin nering van Luther's geboordag, de Slads-Gehoorzaal buitengewoon slecht bezet, hetgeen voorzeker betreurenswaardig mag genoemd worden, daar onze sleutelstad niet dikwijls in de gelegenheid wordt gesteld die alom ge vierde artisten in haar midden te zien, welke gisteren zich deden hooren. De heer Fr. Pikaneser Jr. opende het concert met de «Hexentanz von Paganini". Deze pianist toonde zeer veel vélocité te bezitten, zonder echter zich op verdere uitstekende hoedanigheden als toonkunstenaar te kunnen beroemen. Wat den heer David Nunes aangaat, het achter zijn naam ge voegd epiteton «pianiste amateur" verbiedt ons eenige critiek omtrent hem te schrijven, hetgeen ons niet anders dan aangenaam kon zijn. Op prachtige wijze deed Conrad Belirens ons het «In diesen heilige Halle", uit Mozart's meesterwerk «Die Zauberflöte", hooren. De omvang en volheid van zijne slem, hel wonderschoone timbre, dit alles kwam uitstekend hierin tot zijn recht. Ook zijn «Aufenthalt", van Schubert, en «Tenor und Bas", van Schulz, werden door hem prachtig weergegeven; vooral in de tegen stelling in dit laatste lied toonde de gevierde zanger, dat hij aan de schoone gaven, door de natuur hem geschonken, ook voordracht en gevoel wist te paren. Dat hij de buitengewone applaudissementen, die hem ten deel vielen, teu volle waardeerde, toonde hij door nog een niet op het program vermeld lied, namelijk «Still ist die Nacht", van Schubert, ten beste te geven, welke welwillendheid van zijne zijde door de aanwezigen op hoogen prijs werd gesteld. Zelden zagen wij voorheen eene zangeres als wij gisteren in Fr&ulein Betague mochten bewonderen; allerliefst en allerinnemendst wat verschij ning, frisch en innig wat zang betreft; steeds is hare stem zuiver, tot in de hoogste toonen steeds glashelder, zonder ooit iets van hare kracht te verliezen en daarbij met zeer veel dictie, llaar «Aria aus der Freischütz", van Weber, en hare beide liederen «Es blinkt der Thau" en «Noch sind die Tage der Rosen" verwekten daverende toejuichingen. Ook zij gaf hieraan gehoor door het laatste couplet te bisseeren. Moge het niet de laatste maal zijn dat deze zoo bij uitstek vocaal begaafde zangeres Leiden met hare tegenwoordigheid vereert en moge dan tevens het allergunstigst onthaal, dat ook hier haar is te beurt gevallen, haar door een grooter aantal muziek liefhebbers worden aangeboden. Naar wij vernemen staat Leiden een waar kunstgenot te wachten, door het in het begin van December e. k. alhier optreden van een muziekgezel schap bestaande uit: Fraulein Auguste Köttgen, concert-zangeres uit Dussel- dorf-, Fraulein Emma Dührhoop, pianiste uit Hamburg; Joh. W. Wensink, gewezen muziekdirecteur te Batavia, viool; C. J. Wensink, violoncel en accompagnateur. De gunstige beoordeelingen van builenlandsche critici maken verdere aanbeveling overbodig. Naar men verneemt zullen de werkzaamheden der Hollandsche Maat schappij van fraaie kunsten en wetenschappen eerstdaags weder aanvangen. In de vergaderingen met dames zullen als sprekers optreden onderscheidene beroemde Nederlandsche letterkundigen o. a. op 20 November 1883 dr. Jan ten Brink, op 15 Januari 1884 prof. J. A. Alberdingk Thijm en op 18 Maart ds. J. J. L. ten Kate. De overige beurten zijn opengehouden. Het planopgevat door de Israëlitische Tooneelvereeniging «Eendracht", om op Maandag 17 dezer eene voorstelling te geven ten bate van de slacht offers door de ramp te Krakatau, kan wegens ongenoegzame deelneming niet doorgaan. De belangstellende lezer zal onder de rubriek: ingezonden, antwoord vinden van de Redactie der Landbouw-Courant op onze wederlegging in ons nommer van jl. Woensdag, 7 Novb. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 46 tot 70 volwassen personen en 8 tot 10 kinderen. Gedurende de afgeloopen maand October zijn per Rijnlandschen stoom tram (LeidenKatwijk) vervoerd 18992 personen, met eene opbrengst van 3043.48, opbrengst goederenvervoer ƒ264.32, vervoerde postpakketten ƒ31.20, totaal 3339.00. Van al 1 Juni tot en met uit. October zijn vervoerd 135236 personenmet eene opbrengst van 24020.97% opbrengst goederenver voer 1476.19% vervoerde postpakketten 61.60totaal ƒ25558.77, zijnde per dag-kilometer 19.28%. Men meldt ons als volgt: Met onweer en weerlicht en eene tempera tuur hoog genoeg voor November, hebben de zware regenbuien uit het zuidwesten elkander opgevolgd, zoodat er geen uur droogte valt aan te tee kenen. De barometer wees op zijn lagen stand geen vooruitzicht van veran dering aan, en hoewel uit Spanje een gebied van hooge drukking wordt verwacht, bleven de «depressies" aanhouden. De wind bewoog zich steeds van het zuidwesten naar het noordwesten, om telkens te krimpenen het spreek woord der schippers luidt: «krimpende winden en uitloopende vrouwen, die kan men niet vertrouwen", welk spreekwoord althans ten opzichte van den wind doorgaans uitkomt, om dat over de vrouwen in het midden te laten. Hadden nu de runderen in het weiland maar droge koude, zij zouden het bij den voorraad gras nog lang kunnen harden, maar de regën ontstemt de beestenhet weiland wordt doorweekt en het gras verdwijnt. Tengevolge daarvan hebben dan ook eenige landbouwers hun vee naar stal gehaald of maken toebereidselen daartoe over te gaan; het weer slaat jammerlijk tegen en het op stal halen van hel vee komt veertien dagen te vroeg. Als de wind door het noorden naar het noordoosten loopt en zich daar vastzet, is het winter, hetgeen spoedig kan plaats hebben, op grond dat van Mei af de wind zich bijna altijd in den zuidwestelijken hoek bevondt; en een keer- wind blijft nooit uit. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en aerjnsen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor de opengevallen kantoren Bodegrave en Ter schelling, ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande be palingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zjj overigens tot mededinging bevoegd zijn, zich daarvoor nog tot 20 November e. k. bij hel departement van financiën kun nen aanmelden. De Staatscourant bevat den hoofdinhoud eener missive van den gou verneur-generaal van Ned. Indie aan den minister van koloniën, dd. 23 Sepl. jl., waarin een algemeen overzicht wordt gegeven van de uitwerking der vulkanische bewegingen in straat Sunda op 26 en 27 Aug. jl.en van de maatregelen die naar aanleiding daarvan genomen zijn. De bijzonderheden daarin voorkomende, komen nagenoeg geheel overeen met het vroeger reeds vermelde betreffende die ramp. Bij het gisteren te 's llage gehouden examen voor middelbaar onder wijs, afdeeling wis- en natuurkundige wetenschappen enz., zijn geëxami neerd 2 candidaten voor de acte landbouwkunde, lager onderwijs. Toege laten beiden, de heeren K. Veldkamp, van Hollandsche Veld, en J. N. Visschers, van Lage Zwaluwe. De uitslag van de eergisteren te 's llage geëindigde najaarsacte-examens voor het lager onderwijs, was als volgt: Onderwijzers: aangegeven 113, ifiet opgekomen 1, geslaagd 60 of 53 pCt., afgewezen 52;onderwijzeressen: aangegeven 81, niet opgekomen 6, geslaagd 45 of 60 pCt., afgewezen 30. Hel stoomschip Limburg, van Rotterdam naar Javavertrok 9 November van Marseille. Door den koning van Zweden is benoemd tot ridder in de kon. orde van Wasa jhr. J. H. Van Reigersberg Versluys, directeur van de Gooische stoomtram. Z. M. de koning der Belgen heeft o. a. benoemd in de orde van Leopold: lot groot-officier: mr. Fockcommissaris des koniugs in Zuid-Holland; tot commandeur: den majoor Beijeruian, adjudant van Z. K. II. den prins van Oranje; den generaal-majoor Queijsen, den kolonel der schutterij baron Van flardenbroek van Bergambacht; den kolonel jhr. Klerck, kommandant van hel regiment grenadiers en jagers; lot officier: mr. Patijn, burgemeester

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5