B U1T E N L A N L> 8 C HE B E R1C ÏÏTEN. genoemde som hooger zijn, buitensporig. Nog werd gevraagd of de minis ter de rechts-ongelijkheid van de wet erkende in zake den eed, nu sommige burgemeesters wèl andere geen bezwaar zien raadsleden na aflegging van eene eenvoudige belofte toe te laten. En zoo ja hoe hij er een eind aan denkt te maken. De wet op het hooger onderwijs werd van verschillende zijden gecritisecrdaangedrongen op concentratie der te doceeren vakken en de afschaffing der college-geiden betreurd. Ook werd door velen de opheffing van een of meer universiteiten voorgestaan, ofschoon men de moeielijkheid der keuze erkende. Opheffing der theologische faculteit werd van verschil lende zijden verlangd. Ook werd de wensch geuit dat der vrije universiteit het recht worde toegekend graden te verleenen. In zake het middelbaar onder wijs werden de subsidiën gelaakt voor hoogere burgerscholenin het bijzon der die voor meisjes. Voorts werd door sommigen aangedrongen op geljjken steun voor bijzonder als openbaar onderwijs. 's GRAVENHAGE, 9 November. Door Z. M. is aan mr. E. L. J. Vitringa, op zijn daartoe gedaan ver zoek, met ingang van 1 Januari 1884, eervol ontslag verleend als rechter in de arrond.-rechtbank te Arnhem, onder dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Door Z. 11. zijn benoemd tot burgemeester: van Roden. F. F. E. Bor ger, secretaris dier gemeente; van Rolde, jhr. II. Van der Wijck, secretaris dier gemeente; van Castricum, jhr. mr. J. W. G. Boreel, secretaris dier ge meente; van Ter Neuzen en van Hoek, J. A. Van Boven; van Goor, C. VV. A. M. Groskamp, secretaris dier gemeente, en van Stavenisse, C. Dorst Lz. Door Z. M. is de adelborst 1« kl. A. Gersen bevorderd tot luit. ter zee 2e kl. In de zitting van de tweede kamer, bestemd tot hervatting van de werkzaamheden, werd medegedeeld, dat is ingekomen een telegram van J. Weelink, H. Gerhardt en J. C. Siebenlist, houdende mededeeling, namens de vergadering op den 4de" dezer bijeengekomen in het lokaal der Vrije gemeente te Amsterdam, van eene door haar aangenomen motie, betreffende de invoe ring van het algemeen stemrecht. Dit telegram werd voor kennisgeving aan genomen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is door den heer Seret eene interpellatie aangekondigd over de vertraging in de opening van het spoorwegvak Gorinchem Geldermalsen. De Indische begrooting is Dinsdag aanst. aan de orde. Maandag zullen kleinere ontwerpen worden be handeld. Heden is in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen de tentoonstel ling van najaarsbloemen en bouquetten, van wege de's Gravenhaagschc tuin bouw vereeniging bij monde van den voorzitter, den heer A. A. Vorsterman van Oyen, geopend. Die schoone verzameling, waar niet alleen Flora is vertegenwoordigd, maar ook Pomona, ja zelfs Ceres niet achterwege is ge bleven, zou nog heden met een bezoek van H. K. H. prinses Hendrik ver eerd worden. Onder de bekroonden komt o. a. voor J. J. Vogels, te Was senaar, met kleine zilveren medaille voor 12 stuks Coleus in soorten. Aan de aanwezigen werd medegedeeld, dat het eere-lidmaatschap der afdeeling was aangeboden aan den heer R. C. Afforlit, redacteur van Semper Firens. Gisteren nacht heeft men in de Bierstraat bij den expediteur v. d. H. inbraak gepleegd. Twee lessenaars zijn opengebroken en daaruit is onge veer ƒ100 ontvreemd. BELG IE. De Gazette verzekert, dat de stad Brussel een proces zal voeren tegen den slaat, om eene som van 900,000 fr. te eischen als bouwrechten. Sedert jaren heelt de staat geen rechten betaald voor de talrijke monumenten die het te Brussel doet oprichten. Omtrent den reeds sedert 14 dagen spoorloos verdwenen industrieel Alphonse Deschamps heeft de politie nog niets kunnen ontdekken. Zij schijnt eene aanwijzing gezocht te hebben in eene intieme relatie, welke hij vóór jaren met een jong meisje gehad heeft, toen hij ter opleiding in zijn vak als bediende in Duitschland werkzaam was, uit welke relatie een kind is geboren, hetwelk door hem als vader is erkend en bij zijn dood derhalve, met zijne ouders, tot de erfenis zou geroepen worden. Naar het schijnt heelt een onderzoek in die richting echter geenszins tot de ontdekking van den verlorene geleid. Het onvoorzichtig oversteken van spoorwegrails heeft weder aan het station Madelairie aan twee menschen het leven gekost. De slagboom was gevallen; doch toen een goederentrein, die aankwam, een oogenblik stil stond, maakte zekere D. den boom open en stak het spoor over. Een brigadier volgde hem, maar deze werd door den sneltrein uit Rijssel, die in volle vaart kwam aanrijden, overreden. Men vond zijn misvormd lijk 25 meters verder op het spoor liggen. Zijne vrouw, die hem vergezelde, overleed nog dienzelfden avond aan de gevolgen van den ontzettenden schrik, ENGELAND. Het sedert den brand van 6 December jl. geheel nieuw opgebouwde Alhambra-theater te Londen zal op 10 dezer met eene groote féerie, The Golden Ringgeopend worden. Het heeft een kroonluchter met 819 vlam men. Het houtwerk is met asbestverf bestreken. Er is nog geen dépeche van flicks te Cairo aangekomenmaar zijdelings ontvangen berichten bevestigen, dat den opstandelingen eene verpletterende ne derlaag is toegebracht. De belangrijke stam, welke het district bewoont, dat aan Elabëid grenst, en aan den opstand deelnam, heeft zich onderworpen aan den gouverneur te Khartoem. Over eene breedte van bijna 185 meter woedde in den avond van den 5d"> dezer een cycloon in de buurt van Springfield, (Missouri, Vereen. Staten) Springfield zelf, Bridgetown en Brookline werden voor een deel vernield, zoodat de schade wordt geraamd op meer dan 6 ton. Zeven personen von den den dood, twintig werden meer of minder zwaar gekwetst. Te Lima werd vernomen dat de admiraal Montero, alvorens naar Are- quipa te vluchten, reeds geweigerd had zich met de verdediging van die plaats te belasten en dat zijne troepen, daarover verbolgen, twee zijner aide-dc- camps hadden gedood. Men gelooft dat Montero zich nu naar Puno (aan het Titicaeameer) heelt begeven. Volgens een telegram aan generaal Lynch hebben de Chileenen tien kanonnen buit gemaakt en bezit genomen van den spoorweg en de telegraal-lijnenterwijl er toebereidselen worden gemaakt voor eene expeditie naar Puno. FBANKBIJ 14. De senaat heeft bij de eerste lezing een wetsontwerp aangenomen, waarbij het minimum van het gehalte der gouden en zilveren voorwerpen, bestemd voor den uitvoer, verlaagd wordt. Zoo zal het goud voortaan l i karaat mogen zijn. Deze wet is noodzakelijk geacht om de mededingt van het buitenland, vooral van Duitschland, op de vreemde markten voli houden. Bij de kamer van afgevaardigden is de aanvragen van suppletoire eti dieten voor Tongkin, ten bedrage van 9 millioen, ingekomen. Het wetsom werp is naar de afdeelingen verzonden ter benoeming eener speciale commissi In de couloirs der kamers wordt verzekerd, dat geen enkele officii dépêche bevestigt, dat Ilarmand Tongkin zou verlaten tijdens het oplredei van admiraal Courbet. De president der republiek is ongesteld, doch de geruchten, volgen welke zijn toestand bekommering zou wekken, zijn ongegrond. De h« Grévy lijdt aan een soort van griep, die hem echter niet belet in zijn kali, net te arbeiden en de ministers te ontvangen. ZWITSERLAND. Op de adressen van het Zwitsersch comité en van de Engelsche afdei ling der Evangelische alliantie, over hetgeen met het //Leger des Heils"i voorgevallen, bij den Zwitserschen bondsraad ingediend, heeft deze geant woord, dat, aangezien in die adressen niet over een speciaal aangewezj feit geklaagd wordt, en aangezien geen bezwaarschrift wegens onverdraat zaamheidj is ingekomen, hjj het niet noodig acht bijzondere aanbeveling# aan de kantonnale regeeringen te zenden. SPANJE. De krijgsraad te Logrono heeft Ruiz Zorilla met verscheidene officier» van het regiment lanciers van Numancia gedaagd om voor hem te verschijnen, ten einde zich te verantwoorden wegens de beschuldiging van zamenspai ning tegen de gevestigde regeering, uit de daden van oproer in de maatn Augustus jl. aan het licht gekomen. Een telegram uit Havanna van 3 Nov. jl. meldt, dat de stad Cotw door overstrooming verwoest is en daardoor tevens te Santiago de Cnbi groote schade is veroorzaakt. BCITSCHLAND. De Reichsanzeiger bevat eene verordening waarbij de landdag tegti den 20s1"1 November wordt bijeengeroepen. Keizer Wilhelm heeft de uitnoodiging aangenomen tot bijwoning vai het Lutherfeest, hetwelk in de St. Nicolaikerk te Berlijn den 10den Noven ber e. k. gevierd zal worden, en hetwelk door al de leden van den ge meenteraad, die zich daartoe en corps naar het Godshuis zullen begeven zal worden bijgewoond. De generaal-adjudant is ^Woensdagavond naar Madrid vertrokken mt een door den keizer eigenhandig geschreven brief, waarin wordt aangekoa digd, dat de kroonprins, als vertegenwoordiger des keizers, een tegenbezoel zal brengen aan den koning van Spanje. De kroonprins vertrekt in de vol gende week, door drie Duitsche oorlogschepen begeleid, uit Genua. Een der oude getrouwen van keizer Wilhelm, de opperkamerheergrat Von Redern, is Maandagavond jl. te Berlijn overleden. Hij was 7 Decembet 1802 geboren. De ontslapene was kanselier der orde van den Zwarten Adt laar, eereridder der Johanniter-orde en erfelijk lid van het heerenhuis Graaf Von Redern bezat 60000 morgen vast goed, waaronder verschillende heerlijkheden. De commissie, door ingezetenen te Keulen benoemd tot onderzoek dt quaestie over de kaden en havenwerken, heeft besloten een comité uit ha» midden te belasten met het inwinnen van alle noodige informatiën, omtrent de behoeften en wenschen bij belanghebbenden. Op grond van die inlich tingen zal bij de regeering en den gemeenteraad een rapport worden inge diend, waardoor zij hoopt van die zijden meer medewerking te zullen ver krijgen. Voorts wenscht zij in het rapport de noodige gegevens te vinden om, in geval zjj het noodzakelijk acht, eene prijsvraag voor het ontwerpei van plannen voor de kaden en havenwerken te kunnen uitschrijven. Bij Castrop, in Westfalen, is een houlvestersleerling, Wilmsman ge naamd, in het bosch door een troep knapen van 18 tot 23 jaren aangeval len en vermoord. Onder die jongelieden was er eendien hij onlangs weger» beschadiging van het bosch had doen bestraffen, en die thans daarover wraat wilde nemen. Na eene korte woordenwisseling werd de jonkman met eenigt revolverschoten weerloos gemaakt. Daarna schoot een der moordenaars no; zijn geweer op hem af, en sloeg hem vervolgens zoolang met den kolf daar van tot de ongelukkige geen teeken van leven meer gaf. Toen bonden ii moordenaars hun slachtoffer aan handen en voeten en wierpen het in dt naburige Emscher. De misdaad kwam spoedig aan het licht. Eene vrouw had in het bosch iets van het rumoer gehoord en de stemmen van een pan der misdadigers herkend. Drie daarvan, de gebroeders Hodde en de mijn werker Rumpfel, zijn gevangen genomen en hebben, na eenig loochenen, hun schuld bekend. Het lijk heeft men uit de Emscher opgevischt. OOST-INDIK. BATAVIA, 6 October. Brj een besluit van 4 dezer is de directeur van onderwijs, eerediensl en nijverheid door de regeering gemachtigd om een geologisch wetenschap pelijk onderzoek door een ingenieur van het mijnwezen met het noodige hulppersoneel te doen instellen naar den aard, de uitbreiding en de gevol gen der vulkanische uitbarstingen, waarvan het eiland Krakatau, gelegen in de straat Soenda. sedert Mei jl. het middelpunt van werking is geweest, zijnde genoemde directeur tevens gemachtigd om den hiermede belasten mijn ingenieur te doen vergezellen door den heer Kinsbergen, particulier photo- graaf te Batavia. Het centraal comité heeft tot 5 October een totaal bedrag van ƒ763,972 voor de slachtoffers van Krakatau outvangen. Het officiëel vérslag over den toestand op Atjeh van 5—20 September maakt, behalve van cenige malen beschieten van Djerir, waardoor onzerzijds geen verliezen werden geleden, gewag van een nachtelijk vuurgevecht, dal den I0d,n September van 2 u. 25 min. voormiddag tot 3 u. 10 min. geleverd werd tusschen de bezetting van Lepong Ara en eene ongeveer 40 man sterkt met Beaumontgeweren gewapende bende. Van de bezettingsneuvelde de Euro- peesche fuselier Houters, terwijl de Europeesche fuselier Bollen gewond werd. De verliezen door den vijand geleden bleven onbekend. De Sumatra Ct. meldt uit Padang: Volgens geruchten zou de majoor Broesse van Groenou eerstaanwezend officier der genie ter kuste, voornemens zijn in den loop der volgende maand met pensioen te gaan. Wij kunnen echter verzekeren, dat deze hoofdofficier eerst in het voorjaar van 1884 het leger zal verlaten. De Jav. Ct. maakt melding van een vrij hevigen schok van aardbeving te Benkoelen, in den nacht van 30 Sept. op 1 Oct. 11.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2