PER TELEGRAAF. de De gewezen gouverneur van Canada, de markies De Lorne, is met I le zijne gemalin, prinses Louise, Maandag behouden te Liverpool aan wal ge- stapt. De hertog van Albany was hem tegemoet gereisd. De stad Liverpool was rijkelijk met vlaggen getooid. De markies zal blij zijn, dat hij einde- Ijjk van de buurschap der heeren O'Donovan Rossa en consorten bevrijd is. du Na de reeds vermelde ontploffing in eene steenkolenmijn te Accrington I ifl zijn 50 arbeiders, hoewel gekwetst, uit de mijn te voorschijn gebracht. I on Nog 60 bevinden zich in de mijn. ifltTe Derry (Ierland) is weer een moordaanslag gepleegd op een gerechts- In. dienaar. Een welgekleed onbekend heer gaf den man een pakje om aan een zjjner kameraden te overhandigen. De gerechtsdienaar kreeg echter j achterdocht; hij liet het pakje vallen, en het ontplofte met een hevigen knal. i De onbekende wist zich uit de voeten te maken. Aan de Times wordt uit St. Petersburg gemeld, dat, naar aanleiding '<•1 van den ongunstigen financiëelen toestand, die aantoont dat er tot dusverre "n over 1883 een tekort is van 24 millioen roebels, waardoor eene nieuwe 'es staalsleening noodzakelijk is, de oppositie tegen den minister van financiën, 811 Bunge, toeneemt. Zij verwijt Bunge dat hij een theorist en geen man der practijk is. Men verzekert dat Bunge's positie onhoudbaar is, en hij zal moeten aftreden. Onder de candidaten voor deze portefeuille worden genoemd de de oud-gouverneur der rijksbank Lamnsky en de rijks-controleur Solksky. d« Uit Pieter Maritzburg wordt aan de Daily News gemeld, dat Joubert rapporteert dat Zoutepanbergsche Kaflers wel belasting betalen willen, maar sit niet kunnen; vrees voor onlusten bestaat niet. >P- In een der voorsteden van Samarkand, te Afrosnab, is men tegen woordig bezig met oudheidkundige opgravingen, die zeer belangwekkende uilkomsten opleveren. Men vond er marmeren voorwerpen en versierselen, ingelegde vloeren, alsmede een aantal voorwerpen van brons, aardewerk en glas. Al die zaken behooren tot de tijden der Arabische, Grieksch- Baklrische en oud-Perzische heerschappij aldaar. Op eene diepte van 3 a 4 meter heeft men er ook Chineesche munten gevonden, ej Op sommige plaatsen in Britsch-lndië heeft men nog veel wolven. In j ar den omtrek van Agra werden dit jaar 65 kinderen onder de vier jaar door iet de wolven verslonden. Je Volgens eene depêche aan de New-York Herald uit Hongkong, van den 7den, heeft admiraal Courbet besloten het optrekken naar Bak-Ninh, waar hel Chineesche garnizoen zich tot hardnekkigen tegenstand voorbe let reidtwegens den slechten toestand der wegen uit te stellen tot het begin au van December. Harnand vertrekt met de eerste pakketboot naar Frankrijk. ;al Hen gelooft dat zijn terugtrekken den voornaamsten hinderpaal heeft weg- I genomen tegen een voor de Franschen gunstigen uitslag van de expeditie, ge Alle naijver is verdwenen; er bestaat nu volkomen overeenstemming tusschen er de troepen ter zee en die te land. De Chineesche generaal Pang komt uit ek het Noorden om de leiding te voeren over de voorbereidingen voor den krijg, it, Overal in het rijk is men in de arsenalen druk aan het werk. is Een echt Amerikaansche diefstal heeft grooten schrik en beweging jn verspreid onder de sportsmen te New-York. Eenige stoute schelmen hebben gelegenheid gehad, bij de wedrennen in het Jeromepark, de telegrafische depêches op te vangen en te vervalschen, tengevolge waarvan de telegraaf drie paarden, die de nederlaag hadden geleden, voor prijswinnaars verklaarde, at Tengevolge hiervan bebben de bookmakers in verschillende steden van de ti Unie eene schade geleden van honderdduizend Hel is reeds de derde maal s- in een paar jaar tijds, dat een dergelijke bedriegerij gepleegd is. la den staat Dakota (Vereen. Staten) werd eenigen tp geleden goud ontdekt door een zekeren heer H. W. Griswold. Deze hield zijne ontdekking geheim totdat hij al het land in de nabijheid van Lisbon had opgekocht. Het blijkt nu dat het erts zeer rijk is; de heer Griswold liet 130 proeven II I onderzoekendie voor eene waarde van 50 tot 625 gulden per ton aan goud bleken te bevatten. De velden lokken nu een geheelen stroom van goud- 11 zoekers. FRANHRIJ H. Het voorstel om de ministers in staat van beschuldiging te stellen, is bij prealable quaestie door de commissie verworpen. Het voorstel ter be noeming eener bijzondere commissie tot onderzoek der zaken betreffende Tongkin is niet in behandeling genomen. De minister van financiën verklaarde aan de commissie voor de begroo- ling dat hij zich voorstelt de leening voor het buitengewone budget van het volgend jaar te brengen op 320 millioen. De uitgifte daarvan zou in Maart plaats hebben, de rente zou 3 pCt. bedragen en de aflossing zou geschieden aan de kantoren der rijksbetaalmeesters en ontvangers. De minister zal zich ten aanzien der bankbiljetten bepalen tot het verhoogen van het maximum dat in omloop mag worden gebracht. De heer Paul Bert verklaarde in eene rede bij hel aanvaarden van het voorzitterschap der Union Républicaine, dat het land niets begrijpt van de verdeeling en de classificatie van de parlementaire groepen; het land zelf kent slechts twee soorten van lieden, behoedzamen en ongeduldigen. De redenaar verklaarde voorts, dat men op het stuk der buiteulandsche politiek kan rekenen op de regeering als op een trouwen bewaker van de eer der natie. De luitenant ter zee Deleschant, adjudant van den gouverneur van Cochinchina, is naar Hué vertrokken, om den koning van Annam de ver sierselen der orde van het Legioen van Eer met eenige geschenken te over handigen. Blijkens het jaarverslag der Fransche maatschappij tot redding van schipbreukelingen is in 1882 aan 48 schepen door de reddingsbooten hulp verleend, waarvan 25 met 266 personen werden gered. De rakettenstations hebben aan 5 schepen hulp verleend en 147 menschcn gered. Bovendien had den op andere stations nog 50 personen hun levensbehoud aan de maatschappij te danken. Te zamen dus 463 personen. Sedert 1865, toen de maatschappij werd opgericht, zijn er in het geheel gered 2824 menschen. In eene fabriek te Roubaix is Maandagavond door eene benzine-onl- ploffing een brand ontstaan, waarbij tien menschen gedood en ongeveer twintig gewond werden. Bij opgravingen in het Forum Romanum te Rome is het atrium van den tempel van Yesta ontdekt, over welks ligging sedert langen tijd ge- f twist is. SIUITSCWGAMI». De keizer en alle leden van het koninklijk huis wedijveren in het be wijzen van opmerkzaamheden aan den kroonprins en de kroonprinses van Oostenrijk; in de eerste plaats prins en prinses Wilhelm (de oudste zoon van I den Duitschen kroonprins en zijne gemalinl, die ongeveer van denzelfden leeftijd als hunne üostenrijksche gasten zijn en niet veel langer gehuwd, ben 6dtn dezer werd bij het jachtslot Grünewald eene parforcejacht gehouden die de twee prinsessen in een rijtuig bijwoonden. De eer van de jacht werd aan den Oostenrjjkschen kroonprins gelaten, Volgens een bericht uit Stettin, is bij Filehne een trein ontspoord, waarbij vier personen gedood en verscheidene andere gewond werden. DENEMARKEN. i Naar uit Kopenhagen gemeld wordt, heeft de eigenaar van de Dymphna de heer Gamel, het voornemen dit schip opnieuw voor drie jarrn uit te j rusten voor eentocht, met het doel om door de Karazee de noordelijkste punt j van Azië te bereiken en van daar naar Fransch-Josephsland te stevenen. De volgende gebeurtenis heeft in Kopenhagen veel opspraak gemaakt. Een paar weken geleden stierf de vrouw van een boekdrukkersknecht. Daags daarna hoorde men van een zolderkamertje in het huis luid geschreeuw. De politie werd geroepen, de deur werd opengebroken, en nu zag men in eene I groote pakkist op een strooleger een mannelijk wezen van 15 a 16 jaar, dat meer op een dier dan een mensch geleek. Het verwarde haar was bijna eene el lang, het aangezicht onkenbaar door onreinheid, de nagels lang, zoodat j de handen klauwen geleken. De jongen kon niet spreken; hij bracht slechts ongearticuleerde geluiden voort, die niemand verslaan kon. Tevens was hij lichtschuw; wanneer een lichtstraal zijne oogen trof schreeuwde hij luidkeels; I hij was met lompen bedekt, welke uiteen vielen, als men ze aanraakte. Men vermoedt, dat zijn geschreeuw, waardoor de (aandacht van de overige be woners des huizes gewekt werd, veroorzaakt was door den honger, omdat hij na den dood der vrouw zijn gewone voedsel niet gehad had. Hij werd in het gasthuis gebracht, waar men niet weinig moeite had om hem te rei nigen. Ongetwijfeld is hier aan eene schandelijke misdaad te denkenwelker zamenhang door de tot hier toe gehouden verhooren nog niet is opgehelderd. RUSLAND. Vrijdag werd te St. Petersburg eene bijeenkomst gehouden van Rus sische nihilisten, waaraan zoowel socialisten als terroristen deel namen, ter beraadslaging over al le sterk ingrijpende maatregelen tegen de Russi sche regeering. De gematigde partij zegevierde, terwijl het voorstel der ter roristen om maatregelen van geweld te nemen verworpen werd. LONDEN 8 November. Daily News meldt dat het onderhoud van de ge delegeerden van Transvaal met lord Derby, minister van koloniën, niet lan ger dan vijftien minuten geduurd heeft en louter een formaliteit geweest is. De heer Kruger is zeer tevreden over de wijze waarop hij ontvangen werd. Hij en zijne medegedelegeerden houden zich bezig met het opstellen van een memo randum aan de Eugelsche regeering, waarin de beschuldigingen betreffende slavernij in Transvaal wederlegd worden. KONSTANTINOPEL8 November. Suleimanpacha zal onmiddellijk naar 's-Gravenhage vertrekken als overbrenger van de onderscheidingsteekenen, der Nichani-Imfiaz-orde voor den koning der Nederlanden. BELGRADO, 7 November. In het district Banja, departement Alexinats, is een opstand uitgebarsten. De muitelingen hebben den onderprefect gevan gen genomen en de telegraafdraden afgesneden. De staat van beleg is afge kondigd. Men denkt dal de geregelde troepen, ter genoegzame sterkte, morgen met de opstandelingen zullen slaags raken. WARSCHAU, 8 November. [Part, tel. H.) In het Maria-damesinstituut, waar onlangs talrijke aanhoudingen hebben plaats gehad wegens nihilistische woelingen, is een zware brand uitgebarsten, waardoor het gebouw geheel is uitgebrand. Men vermoedt dat de brand met opzet is aangestoken, om verdere bescheiden aan een gerechtelijk onderzoek te ontrekken. PARIJS, 7 November. De hertog van Aumale is zoo zwaar ziek, dat zijn toestand zorg wekt. INCfEZlINDEN, De Maatschappij voor Toonkunst opende hare reeks concerten gisteren avond op waardige wijze, door eene uitvoering van de Amsterdamsche Orchestvereeniging, met welwillende medewerking van mej. Anna Mirano, uit Berlijn (zang), en den heer A. J. Wetrens (viool). Het Amsterd. orchest kweet zich op eene wijze van hare taak, zooals wij dit gewoon zijn. De //Es dur Symphonie" van Max Bruch en de "Siegfrieds Idyll aus Gotterdam- merung" van Rich. Wagner werden fijn en pikant afgespeeld en gaven ons gelegenheid deze breed en verheven gedachte eompositiën waardiglijk te genieten. Andermaal hadden wij het genoegen mej. Mirano, uit Berlijn, te hooren en ditmaal op hare plaats. Een ruime concertzaal, goede orkest- en piano begeleiding, een groot uitgelezen auditorium, wat kan men nog meer be- gecren. Nu, als concertzangeres had zij er recht op, daar zij in Penelope's "Trauer" en de later, door haar voorgedragen liederen »Von ewiger Liebe" van Brahms, "Mignon" van Schumann en "Serenade" van Max Bruch hare krachtige altstem in al hare pracht en volheid deed hoorengepaard aau eene juiste, naïve en ongekunstelde voordracht. Het auditorium wist dan ook op geen betere wijze hare hooge ingenomenheid te kennen te geven dan door herhaalde toejuichingen, waarop zij dadelijk bereid was een num mer ten beste-te geven, doch waaraan zij wegens het vergevorderde uur niet kon voldoenwilden de orchestleden de laatste trein naar Amsterdam bereiken. Wij hebben dus de goede wil voor de daad genomen. De heer Wetrens handhaafde zijn naam als violist met de voordracht van een "Con cert" van Brahms, een "Adagio" uit het 4e Vioolconcert van Vieuxtemps en eene "Polonaise" van Laub. Jammer dat de stemming en altijd niet even juiste begeleiding van het orchest nu en dan te wenschen overliet. Dat het Leidsche auditorium Wetrens wist te waardeeren, bleek uit de fanfares en lauwerkrans den nedcrigen nestor der Leidsche toonkunstenaren gebracht. Ten slotte een woord van dank aan het bestuur der Maatschappij voor Toonkunst alhierdat door deze eerste uitvoering bewijs heeft gegeven dat zij, gesteund door een groot ledental, streven zal de leden, tegen ge ringe contributie, groot kunstgenot te vcrschaden. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. $tads-Gchoorzaal. 9 November Groot Vocaal concert, K. TrierJ le afd. 1. Ilexeutans von Paganini met variation, Waller; 2. In diesen Heilige halle, Mozart; 3. Fantasie Faust arr.Nuwes; 4. Agatha's Gebet, (Wir nathe mir der Schlummer), Weber. 2e. afd. 5. a. Aufenthal, Schu bert; b. Tenor en Bas, Schulz; 6. Trio aus Guillautne Tell, Rossini; 7. a. Es blinkt der Thau; Rubinstein; b. Noch sien die Tage der Rosen, Baumgartner. DELFT, 8 November. Heden waren de prijzen der boter aan de markt als volgt: l8te soort/76, 2de soort 70, 3de soort ƒ64 alles de 40 kilo. Ter Waag aangevoerd 620 1/8, 99 1/16 vaten, wegende 13430 kilo. Handel traag.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3