BUITENLANDSCHE BERICHTEN. s, haus aangebracht om den badgasten gelegenheid te geven ook bij regenachtig weder van de frissche zeelucht te kunnen genieten. Onmiddellijk aan deze loggia grenzen de eet- en reslauratiezalende gezelschapszaal en de leeszaal. De concertzaal, door ruime terrassen omgeven, is aan den achtergevel uit gebouwd. Een viertal torens dient om de bezoekers de schoone vergezich ten te doen bewonderen. In de hotels zijn al de vertrekken om eene mid den-vestibule met trap, geschaard. De Opmerker geeft eene plaat met een der ontworpen hotels, een gezicht van het duin op Noordwijk-aan-Zee, een gezicht van het duin op Noordwijk-Binnende loggia van het Ivurhaus met gezicht op hel strand, het Kurhaus met terras, de dorpsstraat teNoordwijk- Binnen, de rustieke brug over de duinweide, het melkhuis en eene der op zichterswoningen. De drie laatstgenoemde bouwwerken, opgetrokken naar het ontwerp van den heer A. B. Freemte Arnhemzijn thans reeds gereed. In het duin zijn, behalve de noodige voetpaden, reeds meer dan 3000 meter van de ontworpen wegendie eene gezamenlijke lengte van ruim 7000 meter zullen verkrijgen, voltooid. In de weide graast reeds het vee, het herte kamp is afgepaald, en reeds heel wat houtgewas is aangeplant, wat een fraai gezicht oplevert. J. Huizer, die Vrijdag jl. in de branderij van de firma B. A. J. Witt- kampf, te Schiedam, door het springen van den ruwketel brandwonden be kwam, is gisterenochtend overleden. De toestand van het tweede slachtofier, H. Etman, is nog steeds zorgwekkend. Maandagmiddag te half vier uren, even na het afvaren van de stoom boot Quakernaat der reederij Fop Smit Co. van de aanlegplaats te Rot terdam, gevoelden de passagiers dier boot een hevigen schok, gepaard met een geweldigen slag, waarop het vaartuig plotseling stil bleef liggen. De machine bleek defect geraakt te zijn, gelukkig zonder persoonlijke ongeluk ken veroorzaakt te hebben. Door een der sleepboolen van dezelfde reederjj werd de Quakernaat naar hare ligplaats teruggesleept, en moesten de ver schrikte passagiers wachten tot de aankomst der salonboot Merwede I, te vijf uren, die ook de reizigers naar Gorinchem huiswaarts bracht. Naar de Dordr. Ct. verneemt, moet de veroorzaakte schade vrij aanzienlijk zijn. De heer Bergsma heeft gisteren aan den gemeenteraad van Amsterdam medegedeeld, dat hij met 1 December het wethouderschap wenscht neêr te leggen. Hij heeft nl. de betrekking aangenomen van vertegenwoordiger der Engclsche maatschappij, die aldaar de gas-concessie heeft verkregen. In den nacht van 5 op 6 November werd te Amsterdam van een dia mantslijper eene bruin lederen portefeuille ontvreemd, inhoudende voor onge veer ƒ1600 aan diamanten. Al spoedig was de verdachte door de politie te Nienwer-Amstel opgespoord en "in hechtenis genomen. Na langdurig zoeken gelukte het den commissaris, den inspecteur Boeklage en den adjunct-inspec teur, daarenboven de ontvreemde portefeuille met den inhoud en al te Am sterdam terug te vinden. De dader, zekere II. J. W.was een oude bekende der justitie. Eergisteren zijn, in tegenwoordigheid van den minister van water staat opnieuw proeven genomen met de uitvinding van den Belgischen inge nieur Van Rijsselberghe, om de telegraafdraden ook als telephonische gelei ders te gebruiken. Deze proeven geschiedden onder toezicht van den uit vinder en van den heer J. M. Collette. inspecteur van het technisch beheer der rijkstelegraaf. Zij beantwoordden ook ditmaal volkomen aan het doel, en hierbij is deze eigenaardigheid, dat men op de drukke telegraaflijn Haarlem- Amsterdam, waarop de proeven genomen worden, even gemakkelijk met den telephoon spreken kan, als ware de lijn vrij. Wat thans naar Haarlem be proefd is, zal stellig ook op andere steden van ons land in toepassing wor den gebracht. (flW.) Aan het plan tot aanleg van een planten- en vogeltuin te Nijmegen is men reeds begonnen met kracht uitvoering te geven. Deze tuin wordt aan gelegd ten oosten van de sociëteit "de Vereeniging" en zal zich uitstrekken ten zuiden van de renbaan en ten noorden van den Groesbeekschen weg. De oppervlakte zal ongeveer 2 bunders beslaan, doch is in oostelijke rich ting voor aanmerkelijke uitbreiding vatbaar. In het volgend jaar hoopt men den tuin te kunnen openstellen. Dat men dezen aanleg weder aan den heer Bert Brouwer te danken heelt, behoeft nauwelijks gezegd te worden, schrijft de correspondent der Arnh. Cour. Dinsdag stond voor het gerechtshof te Arnhem de heer Roland Holst Jr. terecht, vroeger door het hof te Amsterdam, wegens eedsweigering als getuige, tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie dagen veroordeeld, welk vonnis door den hoogen raad werd vernietigd, omdat als feitelijke grondslag was aangenomen dal niet is gebleken, dat de requirant tot een kerkgenoot schap zou behooren hetwelk het eedzweren verbiedt, welken feitelijken grond slag de hooge raad als niet genoeg met redenen omkleed beschouwde. Be schuldigde is, hoewel ingeschreven in het kinderboek der Doopsgezinde ge meente, niet aangenomen of gedoopt. Hij verklaarde dan ook nH, persisteerende bij het vroeger vóór het hof te Amsterdam verklaarde, dat hij niet behoorde tot eenig kerkgenootschap. De advocaat-generaal, mr. Sandberg, concludeerde ook dat de heer Holst tot geen kerkgenootschap behoort. Welnu, wie niet tot een kerkgenootschap behoort, moet den eed, geldig voor allen, afleggen, want hij maakt geen deel uit van een kerkgenootschap dat het eedzweren verbiedt. Eene persoonlijke overtuiging of meening legt hier geen gewicht in de schaal. Er is een regel met eene uitzondering, en wie niet tot de uitzondering behoort, moet den regel volgen. Straf is dus mogelijk. Spr. echter achtte straf niet noodig, en requireerde tot veroordeeling van beklaagde in de kosten van het rechtsgeding. De verdediging werd gevoerd door mr. J. A. Levy, van Amsterdam. De Pool Kossuth, die eenigen tijd geleden H. M. de koningin om ouder stand vroeg, kort daarop door de rechtbank te Arnhem veroordeeld werd en na expiratie van zijn straftijd jl. Zaterdag als vreemdeling over de grenzen werd gezet, kwam na 2 dagen weder te Arnhem terug, en nam aldaar onder een vreemden naam zijn intrek in een der eerste hotels. Hij werd echter herkend en opnieuw, ditmaal op zijn verzoek in de richting van Londen, het land uitgeleid. Door wijlen mej. G. Speyers, te Heleren, is o. a. aan de Herv. diaconie aldaar gelegateerd ƒ1000, vrij van successie. 's GRAVENHAGE, 8 November. Door Z. M. is aan den heer H. A. Gillot, predikant bij de Nederlandsch Hervormde gemeente te St. Petersburg, vergunning verleend tot het aanne men van het ridderkruis 3' klasse der orde van St.-Anna, hem door den keizer van Rusland geschonken. De heeren F. Van der Tak. benoemd tol consul der Nederlanden te Nautes, en Eugène Dupre', benoemd tot vice-consul le Fort de France (Mar tinique) zijn in die hoedanigheid door de Fransche regeering erkend. De luit. ter zee le kl. F. W. C. Ledeboer, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerdis op non-activiteit gesteld. Bij resolutie van den minister van financiën is goedgekeurd de aan stelling door den directeur der staatsloterij, lot boekhouder ten kantore der directie van die inrichting, van P. W. Verhoeven, thans commies bjj dt trekkingen, en lot commies bij de trekkingen, H. E, Coops, wonende tt 'sGravenhage. De minister van België te 'sHage, baron d'Anethan, is thans op zijn post teruggekeerd. Ijjl Heden werd voor het gerechtshof de zaak behandeld van de Leidsche fabriekarbeider J. D., beschuldigd van valschheid in een authentiek geschrift, zij Besch., een ontslagen militair van hel O. I. leger met gagement, had, on tic reden hij van die gage en zijn loon als fabriekarbeider niet in de behoefte van zich zeiven en eene ouile moeder kon voorzien, getracht weder in In- dii dische dienst te komen en daarom in een bewijs van goed gedragafgegeven ee door den burgemeester van Leiden, die woorden verwijderd betrekkelijk ac een vroegeren diensttijd en door het bijvoegen van een paar woorden doen D( voorkomen alsof hij voortdurend te Leiden had gewoond. De proc.-gen. jhr. mr. Van den Bergh requireerde eene veroordeeling tol va 3 maanden celstraf en twee boeten van 50. De verdediger mr. Hijmam 0, meende dat er niet aan valschheid in een authentiek geschrift kon worden st gedacht en concludeerde mitsdien tot vrijspraak of subsidiair tot ontslag van g, rechtsvervolging. In de groote zaal van hel Gebouw van kunsten en wetenschappen m hield men zich heden druk bezig met de rangschikking en plaatsing van de di inzendingen welke op de morgen te openen najaars-tentoonstelling van de 's Gravenhaagsche tuinbouw-vereeniging zullen prijken. f, Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut der Israëlieten heeft aan sit B Mozes Montefiore, te Ramsgate, het eere-lidmaatschap dier Maatschappij op gedragen. w [e BELGIE. 1 1 Maandag brak te Brussel een felle brand uit in de magazijnen van den heer Thierry op den Boulevard Anspach. In een oogenblik kreeg het vuur j groote uitbreiding. Er ontstond eene onbeschrijfelijke verwarring onder hel j meer dan 100 menschen sterke bedienend personeel. De brandweer werkie niet al te vlug, doch na een uur lijds werd men toch het vuur meester, üt i vuur- en waterschade bedraagt wel 1 millioen fr. l' De Chronique verzekert, dat Xavier, de vermoedelijke moordenaar det i 11-jarige Maria Walschaert, naar de openbare terechtzitting van het hofvaa i assisen der provincie Brabant is verwezen, en in December a. s. terecht zal i staan. Uit Charleroi wordt aan de Meuse geschreven, dat men aldaar ernstige vrees koestert voor eene herhaling van het beruchte geval-Bernays. De heer i Alphonse Deschamps, wonende te Couilet en eigenaar eener bloeiende fabriek in de nabjjheid van Maubeuge, ontving een tiental dagen geleden een brief, j die hem voor zaken naar Brosse! riep. Hij gaf daaraan gehoor, en sedert ij hij spoorloos verdwenen. Zijne zaken zijn in de volmaakste orde, en in zijn huiselijk leven bestaat er geen enkele aanleiding om aan eene heimelijke vlucht te denken, zoodat men zich overtuigd houdt dat hij dood is, hetzjj i tengevolge van een ongeval, hetzij ten offer gevallen van eene vreeselijke misdaad. Het Journal de Charleroi zegt, dat zijne ouders reeds een paar malen te Brussel geweest zijn om inlichtingen aan de politie te verschaffen, maar dat deze er nog niet in geslaagd is eenig spoor van den heer Des- champs te ontdekken. EHGELANU. Volgens eene mededeeling in de Pall Mall Gazette zal in de aanstaand» parlementszitting de belangrijkste en allereerst in behandeling te brengea maatregel bestaan in eene hervorming van de kieswet, en wel in dien zin, dat het household suffrage (dat is de kiesbevoegdheid op den grondslag van het bezit van een huis) de algemeene regel zal worden in de steden en ten plattelande, zoowel in Ierland als in Groot-Briltannie. De regeering zon hiermede eene gewijzigde indeeling der kiesdistricten willen doen zanten- j gaan. Zij meent dat deze maatregel behoort tot stand te komen, alvorens er I tot eene nieuwe algemeene verkiezing wordt overgegaan. Gisteren namiddag heeft de eerste bijeenkomst plaats gehad van de leden der Transvaalsche deputatie met lord Derby, die de heeren op de meest voorkomende wijze ontving. Wij vernemen dat de volgende resultaten wer- den verkregen. De afgevaardigden van Transvaal zullen lord Derby eene uiteenzetting doen toekomen van de bezwaren tegen de Pretoria-conventie, met bijvoeging van de redenen waarop zjj berusten en van aanwjjzigingen omtrent punten welke herziening zouden behoeven. Lord Derby zal over wegen of de uiteenzetting aan de regeering zal worden overlegd. Het is nog niet bepaald wanneer de volgende bijeenkomst zal worden gehouden. De heer Hercules Robinson was afwezig. (IV. R. Ct.) - Londonderry is sedert de inneming en bezetting van het stadhuis dooi de Oranjemannen nog niet tot rust gekomen. Dagelijks hebben daar nog schandalen op straat plaats en in den gemeenteraad kwam het reeds twee maal tot heftige standjes wegens de aan de Oranjemannen betoonde inschik kelijkheid. Een der leden noemde den burgemeester een "lafaard" en deze daagde het "geachte" lid daarop uit, deze zaak met hem buiten klaar te spelen. Het geheele college begaf zich daarop naar buiten. De burgemees ter en het raadslid trokken de jassen uit, stroopten de mouwen op en stel den zich in postuur om te gaan boksen, toen de politie nog juist bijtijds tusschenbeide kwam en het duel verhinderde. De heer A. M. Sullivan, advocaat te Londen van O'Donnell, den moor denaar van den kroongetuige Carey, heelt aan den heer Finerty, te Chi cago, lid van het congres, getelegrapheerd dat stellig geen andere advocaten dan leden der Engelsche balie zullen toegelaten worden tot deelneming aan de debatten van het hof waarvoor de beschuldigde verschijnen moet. Dien tengevolge hebben de Fenians te Chicago zich tot den heer Frelinghuysen, minister van buitenlandsche zaken, gewend, met verzoek om zijne lusschen- komst, ten einde Amerikaansche rechtsgeleerden vergunning erlangen O'Don nell bij te staan. Door den minister werd hierop geantwoord, dat het niet tot zijne bevoegdheid behoort zulk een verzoek te doen in een particulier geval; dat zoowel in Groot-Brittannië als in Amerika de inmenging van het uitvoerend bewind in zaken, welke de rechtspleging betreffen, niet wordt gedoogd; maar dat, bijaldien een Britsch gerechtshof mocht inlichtingen vra gen over een Amerikaanschen advocaat, die zich zou aanmelden om deel te nemen aan de behandeling van het proces-O'Donnell, de gezant der Unie te Londen gemachtigd zal worden de vereischte inlichtingen te verstrekken. Wil dan het hof dien advocaat toelaten, dan kan hij in het belang vanzjjn cliënt optreden. De kroonprins van Portugal is uit Belgie te Dover aangekomen en met de aan zijn rang verschuldigde eerbewijzen ontvangen. Hjj heeft onmiddel lijk de reis naar Londen voortgezet.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2