LEIDSCHE COURANT. 1883. 265. VRIJDAG 9 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afsonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. i ma i i 11 iiui ii i wi mi i i in i ii i ii ii n ii i» 11 i in i i i i ii i LEIDEN, 8 November. Naar wij van goederhand vernemen zal het stoffelijk overschot van den beer mr. S. G. J. W. Van Musschenbroek Zaterdag aanst.des morgens teil uren, op de begraafplaats aan de Groenesteeg worden ter aarde besteld. Gisterenavond opende de Leidsche Maatschappij voor Toonkunst de rij barer concerten met eene uitvoering van de Amsterdamsche orchestvereeni- gingonder directie van Joh. W. Coenen, terwijl onze beide stadgenooten mej. Anna Mirano, thans te Berlijn, en de heer A. J. Wetrens hunne wel willende medewerking hadden toegezegd. Het program nam een aanvang met de //Sinfonie n°. I (Es-dur)", van Max Bruch. Het geheel werd ten gehoore gebracht op eene wijze, zooals wij het van deze vereeniging mogen verwachten. Het meest beviel ons echter de Finale Allegro Querrierowaarschijnlijk was dit geval omdat de hardheid der koper-instrumenten hierbij minder merkbaar was. De Scherzo Presto en de Quasi Fantasia werden door het orchest zonder eenige tusschenruimte Toorlgezet, zoodat de overgang der beide deelen niet voor iedereen merkbaar was. De heer A. J. Wetrens vergastte ons vervolgens op een Concert van Johan nes Brahms. Zijn beschaafd en keurig spel, de fijne nuanceeringvooral zoo schitterend uitkomende in het hooge register, de zekerheid van zijn streek, dit alles deed onzen Leidschen vioolvirtuoos daverende bijvalsbetuigingen ten deel vallen. Met genoegen vermelden wij dan ook dat hem gisteren bij het einde van dit gedeelte, namens de Maatschappij van Toonkunst, door mejuf- irouw Jaeger, zjjne jongste en tevens zijne eenige vrouwelijke élève op de viool, een prachtige lauwerkrans werd aangeboden, terwijl het orchest deze hulde met luide fanfares begeleidde. Het doet ons echter leed dat wij ter gestanddoening der waarheid moeten verklarendat het accompagnement van het orchest bij dit nummer bepaald slecht was te noemen. Herhaaldelijk was het uit de maat, dan eens speelde het te hoog, zelfs eens fis in stede tan/, dan weer te laag, zoodat veel van het schoone, wat dat gedeelte van Brahms' werk aanbiedt, verloren ging. «Penelope's Trauer", recitatief en gebed, van Max Bruch, werd ons thans door mej. Mirano ten gehoore gebracht. Voorzeker kan deze artiste zich beroemen op eene goede, heldere, zeer zuivere en tevens omvangrijke alt stem, hetgeen alles toch niet wegneemt dat er iets was in haar timbre dat ons gehoor niet aangenaam aandeed. »De Götlerdammerung", van Richard Wagner, werd door het orchest vlek keloos weêrgegeven, de krachten van de goed bezette partij der strijk-instru- menten kwam hier vooral duidelijk uit; zulks was eveneens het geval met de Adagio Religioso uit het 4de Viool-concert van H. Vieuxtemps, De heer A. J. Wetrens mocht in zijne «Polonaise" van F. Laub ook thans dezelfde bijvalsbetuigingen inoogsten als zooeven. Vooral zijne saltando's ver dienen in dezen in het bijzonder vermeld te worden. Tevens doel het ons genoegen te kunnen vermelden dat het orchest thans ruimschoots zijne te kortkoming in een vorig nummer vergoedde. Nog een drietal liederen werd door mej. Mirano voorgedragen, waarvan ongetwijfeld de «Serenade", van Max Bruch, den eerepalm verdient; vooral de staccato's der vier laatste regels van dit lied werden prachtig schoon ge zongen en logenstraffen als het ware geheel en al hetgeen wij zooeven om trent de klank harer stem gezegd hebben. Menigvuldige da capo's waren dan ook haar loon. Betreurenswaardig mag het genoemd worden, dat zij aan hare welwillendheid om hieraan te voldoen geen gevolg kon gevende wei nige beschikbare tijd, welke de leden van het orchest hadden om nog tijdig naar de hoofdstad te kunnen wederkeeren, belette zulks. Wij hopen echter dat zij het ons toegezegde ons niet zal onthouden het Leidsche publiek houdt zich, volgens onze overtuiging, voor verdere welwillendheid ten zeerste hij haar aanbevolen. Mogen de volgende concerten, die ons deze maatschappij nog zal doen genietenzich in evenveel bijval verheugen als zulks gisteren het geval was. Wij herinneren onzen lezers nogmaals aan het schoone concert dat hun morgen in de Slads-Gehoorzaal wacht. Bij hét zeldzame genot dat ons te beurt valt de Hoogduitsche opera in ons midden te zien kan het niet anders dan aangenaam zijn ten minste de talenten van sommige harer leden 'e bewonderen. Wat den heer Behrens aangaat hiervan zullen wij niet uit wijden het genot dat deze zanger ons zoo menigmaal heeft verschaft maakt elke loftuiting ten zijnen opzichte geheel en al overbodig; maar ook de ge legenheid om met mej. Betague, wier allerinnemendste verschijning, wier prachtige zang algemeen de meest gunstige recensies ontlokt, kennis te mogen maken moet voor velen eene aansporing zijn dit concert met een be zoek te vereeren. Ook de groote werken van de meest beroemde meesters, die hier ten gehoore zullen gebracht worden, zullen alle beminnaars van goede en degelijke muziek uitlokken zich naar de Stadzaal te begeven. Heden morgen geraakte aan den Rijnsburgschen weg een bokkenwagen met bok en bestuurder in eene sloot aldaar te water; de vader van den bestuurder had het genoegen het drietal ongedeerd op het droge te brengen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de betrekking van leeraar in de Fransche taal aan de rijks- hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Roermond te vervullen is. Jaarwedde ƒ1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 9 December e. k. aan te mel den bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda, te 's Gravenhage. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en accijnsen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Eysden (land), ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking knnnen komen, onver schillig of zjj overigens tot mededinging bevoegd zijn, zich daarvoor tot 15 November e. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. Met het stoomschip Gelderland zal op 10 November aanstaande, 's mor gens te 9% uur, eene brievenmaal van Rotterdam naar Padang en Batavia worden verzonden. - Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, verirok van Suez 7 November. De Voorwaarts, van Amsterdam naar Bataviaarri veerde te Marseille den 7den November. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acten-examens voor middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen enz. zijn geëxami neerd 2 candidaten voor landbouwkunde, lager onderwijs. Toegelaten de heer A. Jansma, van Holwerd. Ter verkrijging der acte van onderwijzeres werden van 5—7 Nov. geëxamineerd 16 candidaten. Afgewezen 10, toegelaten 6, als; mej. A. M. E. Van Hcekeren, van 's Gravenhage; M. P. Oudheusden en G. H. J. J. Vlaanderen, van Leiden; E. J. Bisschop, van Delft; M. Nanning en J. H. Weber, van Schiedam. Door het prov. kerkbestuur van Groningen is tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten de heer H. G. Kleyn, dr. in de theologie en in de Oostersche letterkunde. Te Utrecht is tot arts bevorderd de heer B. De Bruyndoctorandus; toegelaten voor het le gedeelte van het staatsexamen de heeren P. M. E. Roessingh, doctorandus; 11. G. Samson, M. E. Th. Dubois, candidaat-artsen. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een voorstel van den heer Van Eek, betreffende de wijze van behandeling der troonrede. Hel hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van landbouw heeft zich bij adres tot den koning gewend en daarin gewezen op de groote na deden, welke de Nederlandsche landbouw lijdt, tengevolge van het verbod van den invoer van Nederlandsch vee in Duilschland. De beweegreden van dat verbod is alleen gelegen in het bestaan der besmettelijke longziekte hier te lande, welke echter alleen voorkomt in het spoelingdistrict, alwaar die ziekte wegens het stelsel van inenting, dat daar in de plaats van afmaken nog wordt toegepast, steeds zal blijven beslaan. Daar de praktjjk geleerd heeft, dat het uitroeien van die ziekte alleen mogelijk is door onmiddellijke afmaking van alle zieke en verdachte runderen, zou men door deze methode ook krachtig in het spoelingdistrict toe te passen, in een jaar die ziekte meester kunnen zijn. Om deze redenen verzoekt hel hoofdbestuur der genoemde maatschappij, dat zoodanige maatregelen worden beraamd, dat in Nederland zoo spoedig mogelijk de besmettelijke longziekte met wortel en tak worde en blijve uitgeroeid. Naar men verneemt heeft de heer Bernhardt, kapelmeester van de mu ziek der marine, te Nieuwediep, zijn ontslag gevraagd uit die betrekking. Men kent de plannen, die ten doel hebben van Noordwijk eene bad plaats te maken. In den aanvang dezes jaars werd eene prijsvraag voor een Kurhaus met hotels te Noordwijk ui'geschreven, waarbij de heer A. W. Weissman. in verbinding met den heer J. H. T. Löning te Amsterdam, den eersten prjjs behaalde. Voor het Kurhaus en de hotels hebben de ontwer pers eenvoudige renaissancevormengeschikt om in berg- en baksteen uitge voerd le worden, gekozen. Eene loggia is aan den voorgevel van het Kur-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1