handeld van het proces in zake de werkstaking te Veenendaal. De vier be klaagden, die door de rechtbank veroordeeld waren (de andere was vrijge sproken) tot verschillende straflen, hadden zich daardoor bezwaard gevoeld. Evenals ter eerste instantie werden zij bijgestaan door mr. N. A. Calisch, advocaat te Amsterdam. De advocaat-generaal, ofschoon werkstaking op zich zelf beschouwend als eene uiting van persoonlijke vrijheid, meende dat hier de strafwet toepasselijk was wegens de poging om anderen daartoe onder bedreiging over te halen en eischte bevestiging van het vonnis. Mr. Calisch trachtte aan te toonen, dat hier in het minst niet was bewezen, dat er was geageerd in strijd met de wet van April 1872, die verandering bracht in de onhoudbare bepaling van den Code Pénal; hij concludeerde tot vrijspraak, subsidiair tot ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over acht dagen. Eergisteren ochtend vond men aan den jaagweg tusschen Beets en Oosthuizen, in eene sloot, het lijk van een groentenhandelaar te Oosthuizen. De ongelukkige laat eene vrouw met 7 kinderen achter. Misbruik van ster ken drank schijnt ook aan dit ongeluk niet vreemd. Terwijl Maandag eenige kinderen op den Brink te Denekamp aan het spelen waren bij een opeengestapelden hoop boomen, rolde eensklaps een der zware stammen naar beneden en wierp een circa 11-jarig meisje op den grond, dat geheel daaronder bedolven werd. Hoewel terstond geneeskun dige hulp werd ingeroepen, is het kind onder de hevigste pijnen overleden. De Londensche correspondent der X. R. C. schrijft onder dagteekening van Zondag: Dr. E. J. P. Jorissen. gewezen staatsprocureurderTransvaalscherepubliek, toeft al sedert eenige dagen in ons midden. Sinds hij het door den volksraad gegeven ontslag, gelijk andere stervelingen, moest vernemen //uit de krant", die hem op den dag van zijn vertrek van hier geheel toevallig onder het oog kwam, was hij niet weder te Londen geweest. Ook nu zal hij slechts weinige dagen hier blijven, en dan naar het vaderland terugkeeren, ten einde er zijn gezin af te halen. Gisterenavond heb ik mij langdurig met den heer Jorissen mogen onder houden. Hoewel in hetzelfde hotel onder dak als de Transvaalsche deputatie, zoekt hij haren omgang niet; maar hij heeft meer dan eenmaal met president Kruger gesproken. Ik acht mij niet gerechtigd, iets anders van hetgeen mij ter ooren kwam te vermelden dan dit: dat de president der Transvaalsche republiek den heer Jorissen heeft verzocht hier te blijven, met andere woor- deu: zjjn aanstaand vertrek naar Zuid-Afrika uit te stellen. Het is zeker, dat een man als Jorissen, die misschien meer afweet van de Transvaalsche quaestie dan eenige andere Zuidafrikaanscheautoriteit, en die, ondanks al het gebeurde, met hart en ziel der Boerenzaak blijft toegedaan, der deputatie van veel dienst zou knnnen zijn bij hare ingewikkelde en teedere onderhandelingen met het departement van koloniën; doch, naar ik met zekerheid meent te weten, heelt de gewezen staats- procureur het stellige besluit genomen in president Kruger's voorstel niet te treden. In de gege ven omstandigheden verrast mij zijn besluit geenzins. Hij wil zoo spoedig mogelijk weder naar de Transvaal terugkeerenen zal, niet later dan het einde dezer maand, zich met de zijnen voor de Kaap inschepen op eene der booten van de Union-stoomvaartmaatschappij. In den loop der week begeeft hij zich naar Nederland, om er de laatste toebereid selen te treffen. Vóór zijn vertrek zuidwaarts zal hij nog eenige dagen hier doorbrengen. Ik geloof dat de heer Jorissen naar zijn aangenomen vaderland teruggaat om met het vaste voornemen om niet te rusten voor en aleer hij volledig herstel van grieven zaljhebben bekomen, wat zijn persoon betreft. Daarna wil hij zich aan het openbaar leven onttrekken, om rustig zijne dagen te Pretoria te slijten far from the madding crowd. In de Indische begrooting zijn bij nota van wijzigingen verschillende ver anderingen gebracht. Zoo is o. a. met 1 ton verminderd de post voor aan koop van goederen voor den militairen geneeskundigen dienst, 3% ton uit getrokken voor een nieuw dok voor het marine-etablissement te Soerabaia, 127.000 meer voor restitutie aan het depart, van marine in Nederland van de waarde der goederen behoorende tot den inventaris van het stoomschip Watergeus, met 103,000 verminderd de post onderhoud voor gevangenen, 1 36000 aangevraagd voor afschaffing van de slavernij in Boeleleng, met j 90000 verminderd de post subsidie voor een stoomgemeenschap met China (welk subsidie de regeering met uit. Maart 1884 wenscht te doen eindigen), ƒ813,000 uitgetrokken voor aanleg van een stoomtramweg van Kotta-Radja naar Anagaloeng en 415,000 meer voor versterking van het inlandsch element in het leger boven de formatie, en voor hoogere aanbestedings sommen van de levering van levensmiddelen, fourages enz. ten behoeve van het leger in Atjeh. Door deze en andere wijzigingen, zoomede tengevolge van de bjj afzonderlijk ontwerp voorgedragen verhooging voor de overbren ging van de marinefabriek te Soerabaia naar het marine-etablissement aldaar, zijn de eindcijfers der begrooting geworden: uitgaven in Nederland en Indiö 150.158.302, middelen in Nederland en Indië ƒ135,364.771, zoodat het geraamde tekort van 13% millioen gestegen is tot ƒ14,793,531. In de zeer uitvoerige memorie van antwoord verdedigt de minister van koloniën zijne raming der middelen en speciaal van de koffie. De groolste voorzichtigheid dient daarbij in acht genomen. Dit blijkt alweder uit de ramp die Java en Sumatra heeft getroffen, die vele directe uitgaven en indi recte verliezen tengevolge zal hebben. Vooralsnog kan de minister den omvang dier ramp niet beschrijven en het juist aantal omgekomen personen opgeven of de schade door den staat daardoor geleden. Is op grond van het aanzienlijke nu weder verhoogd tekort de toestand der Indische finan ciën in staat bezorgheid op te wekken, de minister meent dat het zamen- stel der Indische middelen een minder ongunstig oordeel wettigt dan in de sectiën uitgesproken. De minister is het volmaakt eens dat met ernst tegen hooge uitgaven gewaakt en naar versterking der middelen gestreefd moet worden. Dat hij daarin te kort zou hebben geschoten ontkent hij. De slaten-generaal zelf hebben tot hooge begrootingcijfers medegewerkt en o. a. de haven van Batavia gevoteerd, voor wier uitrusting hij thans gelden vraagt. Hjj somt verschillende voorbeelden op, ten bewijze, dat hij wel weerstand biedt aan de uitzetting der uitgaven, wijst op een aantal bezui nigingen reeds door hem toegepast of voorbereidzoodat eene volgende be grooting naar hij vertrouwt eiken twijfel dat zijn ernstig streven naar ver- mindering der uitgaven zal buitensluiten. Wat de middelen betreft, denkt de minister eene aannemelijke wijziging der invoerrechten te kunnen voorstellen, die de inkomsten met 12 millioen zal vermeerderen. Voorts is in voorbereiding een plan om de exploitatie der djalibosschen van staatswege te doen geschieden, wat eene meerdere bate van 2% a 3 millioen zou opleveren, 's Ministers voornemen is om de koffiecultuur der westkust van Sumatra beter te regelen en haar meer pro ductief te maken, door bevordering van eene betere bereiding van het pro duct op Java, een der hoofdmiddelen voortdurend te versterken en uit het zoutmonopolie meer inkomsten te trekken zonder den verkoopprijs te ver- hoogen. Wijziging van art. 31 der comptab minister overwogen. Ook verklaart de minister te zijn van spoorwegen op Java, maar er dient rekening gehouden te worden. Het denkbeeld o j wegen op Java aan particuliere maatschappijen ooe u. r- nister volstrekt niet toe. Na de indiening der memorie van antwoord is van den gouverneur-gent. raai per telegraaf het verzoek ontvangen om bij de begrooting voor 1884 nog eene som van ƒ115 000 aan te vragen voor het aankoopen en leggen van een nieuwen telegraafkabel in Straat Sunda, waar de oude kabel dooi de zeebeving op 26/27 Augustus jl. vernield is. De minister van koloniën heelt bij nadere no'.a van wijziging aan dit verzoek voldaan. 's GRAVENHAGE, 7 November. Door Z. M. is benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Leen. warden, mr. H. D. Van Ketwich Verschuur, thans substituut-officier van justitie bij die rechtbank. Door Z. M. is aan A. Soutendijk te Tiel, op zijn verzoek, eervol ontsla* verleend als landmeter le kl. van het kadaster, behoudens aanspraak op peil sioen en onder dankbetuiging voor den lande bewezen diensten, en zijn benoemd tot landmeter van het kadaster der le klasse J. A. Martens, fe Arnhem, thans 2e kl.; der 2e klasse, G. Hoogland te Arnhem, thans} kl.; der 2e klasse, C. W, Hoffmann te 'sBosch thans 3e kl.; der 3e klasst A. K. Nunnink te Leiden, thans adspirant; der 3e klasse, A. Robbers it Tiel, thans adspirant. Door Z. M. zjjn bjj den waarborg en de belasting op de gouden a zilveren werken benoemd: tot essayeur, te Utrecht, J. P. Wieling, tham in dezelfde betrekking te Alkmaar; te Alkmaar, A. M. J. Moussault, than in dezelfde betrekking te Middelburg; te Middelburg, M. P. S. Poptatham commies-stempelaar te Amsterdam; lot commies-stempelaar: te Amsterdam, L. Pronk, thans in dezelfde betrekking te Leeuwarden; te Leeuwarden,! E. J. E. Van der Pluym, thans plaatsbekleedend ontvanger te Middelburg. Door Z. M. is B. Baggerman van Houweninge, burgemeester van Medem- blik, benoemd tot burgemeester der gemeente Opperdoes. De tweede kamer is hedenmiddag bijeengekomen en zal deze week ver. schillende ontwerpen in de sectiën onderzoeken. Vrijdagmiddag zal wedet zitting worden gehouden. Voor het gerechtshof te 'sGravenhage werd gisteren de volgende zaal behandeld. In Maart 1881 ontstond brand in de belangrijke vlasserij van P, B. v. B., te IJselmonde; een aanzienlijke voorraad goederen en gereedschap pen werd eene prooi der vlammen. Van B. was geassureerd bij deBerlin Köl- nische verzekering-maatschappij, die van hem de opgave van de geledei schade ontving, welke hij echter zich ten slotte verplicht zag in rechte (vooi de rechtbank te Dordrecht) te eischen en wel tot een bedrag van 12000 De gedaagde maatschappij wierp tegen dien eisch eenige exceptiën op en ont kende bovendien dat de als verbrand opgegeven goederen, zich tijdens dec brand in de vlasserij zouden hebben bevonden. De rechtbank verwierp de op geworpen exceptiën en ten principale droeg zij bij interlocutoir vonnis dn eischer getuigenbewjjs op. Enquête en contra-enquête werden gehouden ei hadden tot resultaat, dat de rechtbank genoegzaam bewijs geleverd achttt om den eischer den suppletoiren eed op te leggen, welke door den eisch» dan ook ter terechtzitting van de rechtbank te Dordrecht werd afgelegd. Van beide vonnissen kwam de assurantie-maatschappij in appèl. Gok ii deze instantie werd door haar dezelfde verwering tegen den eisch gevoed als in eersten aanleg, en werden de grieven tegen de beslissingen der .recht bank toegelicht door mr. Rens, advocaat te Dordrecht. Voor den geint. werf gepleit door mr. E. E. Van Raalte, advocaat te Rotterdam, die de vonnissen waarvan appèl, in alle opzichten juist aangewezen achtte. Uitspraak li December a. s. Aan het alhier gehouden officieren-examen hebben heden voldaan sergeanten: Bijdendijk, Enklaar en Moolenburgh, van het 6e regiment; Anta en Moquette, van het 2e regiment infanterie; 3 werden afgewezen. B U1 T E N L A N D S C H E BERICHTEN. BEL. Cf IE. Het Journal de Bruxelles verdiept zich in een onderzoek der vraat of het niet mogelijk is dat de staten van den tweeden rang, nl. België, Nederland, Zweden en Noorwegen, Denemarken, Spanje, Portugal, Zwitser land, Griekenland, Rumenië en Servië, een bondgenootschap sluiten en hun nen zedelijken invloed doen gelden tot handhaving van den vrede in Europa. Indien de vijftig millioen inwoners, waaruit die landen bestaan, in de con gressen der groote mogendheden eenstemmig op den wereldvrede wildti aandringen, zou daaraan zeer zeker voldaan moeten worden, meent btl Brusselsch blad. BStiBLAlfD, j De Transvaalsche deputatie zal heden namiddag een onderhoud hehbti met lord Derby en sir Hercules Robinson. Het feestmaal bij den lord-mayor van Londen, aanstaanden Vrps, ter gelegenheid van zijne inhuldiging, zal o. a. door de heeren Waddington. gezant van Frankrijk, markies Tseng, gezant van China, en Ferdinand lb Lesseps bijgewoond worden. Voor het vieren van Luthers vierhonderdsten geboortedag heeft zicb, onder voorzitterschap van lord Shaftesbury, in Engeland eene commissie var invloedrijke personen gevormd. Alle protestantsche kerken zijn tot het vierei van dien dag door haar nitgenoodigd. Op den geboortedag, Zaterdag 11 November a. s., zullen in de Exeter Hall te Londen voorlezingen en redevot- ringen over Luthers leven en arbeid worden gehouden. Zondag zal de da? in vele kerken herdacht worden en Maandag zal er weêr eene groote bijeen komst en conferentie in de Exeter Hall aan de herdenking gewijd wordei Het faillissement is aangekondigd van de volgende huizen: Hemstel Brothers te Londen en Granton, fabrikanten van machinerieën en stoom ketels. Het passief is 200,000 het actief is belangrijk en zal zelfs, naar men gelooft, het passief overlreflen. In Glasgow heeft een vreeselijke brand gewoed. Het vuur brak Zater dagavond uit in het grootste meubelmagazijn der stad en deed in zeer kor ten tijd een geheel blok huizen in eene vlammenzee opgaan. Het geboiff van de Glasgow Herald liep dreigend gevaar en het is alleen aan de moe dige zamenwerking van het personeel der drukkerij toe te schrijven, dal liet gebouw, ofschoon erg geblakerd, alleen nog onbezweken den gevel ver heft te midden van rookende puinhoopen. De door het vuur aangerichte schade wordt op 300,000 begroot. liet bericht uit Ottowa, volgens hetwelk de markies van Landsdownt dreigende brieven had ontvangen, wordt tegengesproken.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2