ii; iirs (in; COURAN 1883, 263. WOENSDAG 7 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDS CHE BERICHTEN. Ve Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. nfsonderlyke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge- nar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemcene kennis dat door hen op heden vergun- is verleend aan A. J. Koole, en rechtverkrijgenden tot het plaatsen van een stoommachine met ketel in hét perceel in de Looierstraat n°. 27. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden 5 November 1883. E. KISTSecretaris. Mg LEIDEN, 6 November. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend bij de dd. schut- ttrij te Leiden aan J. Kimmcl, als officier van gezondheid 2de kl. a la suite, aan P. Meijer, als 2de luitenant bij die schutterij. De Redactie van de Landbouw-Courant is wel zoo vriendelijk geweest haar nommer van den 4d"> toe te zenden, ten einde ons le wijzen op «o misdrijf dat wij zouden begaan hebben, toen wij in ons n°. van Maan- 22 October de circulaire van den minister van waterstaat enz., aan de ommissarissen des konings, in zake dc toetreding vau Nederland tot de te lern gesloten nationale overeenkomst, lot wering van de druilluis, vermeld- lOnder het opschrift: /'Rijksveeartsen" van regeringswege toezigt hou- ende op kweekerijen enz. ter zake der Berner Phylloxera-Conventie, door Leidsche Cour. afgekeurd", slaat de Landb. Cour. verbaasd dat wij bij iie circulaire nog wel eene beschouwing hebben gevoegd, waarbij wij toonen zoo heel weinig dunk van een rijksveearts te hebben, waarbij wij nog onbegrijpelijk weinig kennis aan de rijksveeartsen toeschrijven, hoe wij itlfs kunnen schrijven dal deze van de zaak niets afweten. Dan volgt Uoldiadat in zijn laatste n°. van 27 Oct. deze circulaire uit de Leid- \ohe Cour. overneemt, "met wat die courant er bijvoegt"; ook verbazend. komt de Arnh. Cour., die het geheele artikel uit dc Leidsche Cour. Herneemt en er eenige woorden aan toevoegt, waarvoor de Arnhemsche in leoe noot op haar beurt ook weer door de Landb. Cour. wordt terecht ge nezen, welke courant ten slotte de volgende naïeve opmerking ten beste geeft: //Hel üaagsche Dagblad deelde de mcening der Leidsche Cour. Diede (n°. 31 Oct.) en voegde de zijne er niet bij". Zeer juist, dunkt ons, tan het Haagsch Dagblad dat het geen meening had, gelijk de Leidsche Cour. ook van eene meening hoegenaamd geenerlei blijk heeft gegeven. toch vermeldden slechts onder de gewone berichten de verzonden circulaire niets meer, zonder in beschouwingen te komen, iets af te keurenrijksveeartsen in verdenking te brengen of te cursiveeren. De luchtigheden van de Landb. Cour. jegens ons behooren alle op Sieboldia ver taald te worden. Dezen neemt onder het opschrift: «Officiëele deskundigen. I» de Leidsche Courant van 22 October lazen wij het volgendegenoemde circulaire over (wij cursiveeren, zegt de red. van S.), plaatst behoorlijk de Mhalingsteekeus, en begint daarop te vragen of het der regeering ernst is Wsonen als veeartsen met het toezicht te belasten op eene zaak waarvan ij niets weten enz. Wij hebben derhalve geen kwijtschelding van schuld vragen, omdat wij niet misdreven, maar wij zouden de redactie van Ie Landb. Cour. beleefdelijk in bedenking willen geven geneeskundige hulp in een arts in te roepen, ingeval zij voortgaat zoo onnauwkeurig te lezen, 'clijk zij thans gedaan heeft. -Ten einde een overzicht te kunnen nemen van de verschillende lezingen, laziekuitvoeringenkomedievoorstellingen enz., die gedurende de winter handen zullen plaats hebben, is door commissarissen der sociëteit "Amicitia" Me circulaire gericht aan de verschillende besturen van dusdanige vereeni- 'ttgenmet verzoek om opgave der bijeenkomsten welke door hen gedurende Ie wintermaanden zullen worden gegeven, ten einde die data's op eene lijst plaatsen en voor de leden ter inzage neder te leggeneen maatregel •wel in het belang van de uitvoerders als de bezoekers, daar meerdere •Doeringen op één avond tengevolge heeft dat of de eene of de andere ver- cniging niet die deelneming ondervindt welke zij zouden genoten hebben, vaniieer op dien avond slechts eene bijeenkomst iiad plaats gehad. Ook zal •n die lijst van 's morgens 10-12 uren door de respectieve besturen kunnen 'orden keunis genomen. De gewone huishoudelijke vergadering van de NedetTandsche Dicrkun- 'ge vereeniging zal dit jaar gehouden worden op 18 November e. k., in het Zoölonaisch Laboratorium" te Leiden. - De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks thaikist op 3 dezer bedroeg bij de Nederlandsche bank f 1,090,053.69 Dij de betaalmeesters ƒ4,885,366.70, te zamen ƒ5,975,420.39. Volgens bericht van Zr. Ms. gezant te Berlijn is door den landdrost te snabrück het verbod van invoer van schapen uit Nederland, hetwelk aan- iakelijk verlengd was tot 1 November, tot nader order bestendigd. (St. Ct i. Naar men verneemt moet hel ministerie hebben besloten op verschil lende hoofdstukken der staatsbegrooting alsnog belangrijke bezuiningen aan te brengen. (Fad.) Uit Konstautinopel wordt in een telegram van 3 November aan de Köln. Zeit. bericht, dat de Sultan het groollinl der Nischan-Jontiar aan den koning der Nederlanden geschonken heeft. Hel stoomschip Noordbrabant, van Rotterdam naar Java, vertrok gis terennamiddag van Suez. De Soenda, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde te Aden en vertrok 5 November. De Prinses LFilhelmina, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde hedenmorgen te 7 uur Dungeness, en kan dus, behoudens tegenspoed, morgenochtend in IJmuiden verwacht worden. De Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Saïd 6 November. De heer A. Meeter Pz., directeur der Landbouw-Kolonie Nederlandsch Mettray, is voornemens zijne betrekking, door hem vele jaren achtereen op verdienstelijke wijze vervuld, tegen 1 Mei van het volgend jaar neer te leggen. D®. Wensink, pred. te Aarlanderveen, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente le Barendrecht. Een onbekende Engelsche driemastschoener is achter het Zuiderhoofd van den Nieuwen Waterweg gestrand. Eene sleepboot met de reddingsboot uit Maassluis is derwaarts vertrokken. De hoogbejaarde heer J. D. Heiligers, hoofd der openbare school te Bieskensgraaf en Hofwegen, legde op Zaterdag 3 November zijn ambt neder, dat hij op 5 November 1832 aanvaard had. Gedurende zijne 51-jarige loop baan heeft de waardige man nog geene veertien dagen, wegens ziekte, de c^-ioo! behoeven te verzuimen. De trekkingen voor de tentoonstellingsloterij geschieden zoodanig, dat elk lot van eene serie kans heeft een der prijzen te winnen voor elke serie bestemd, om daarna deel te nemen aan de trekking voor de bekende hoofd prijzen. Het geval kan zich dus voordoen, dat een nommer, waarop reeds een serieprijs is gevallen, tot de uitverkorene voor een der hoofdprijzen mee gaat behooren. De trekkingen hebben plaats te Amsterdam, ingevolge het koninklijk besluit van 1 April 1883, n°. 10. ten overstaan van een notaris, en wellicht ten raadhuize. Ten einde zoo degelijk mogelijk de verloting in te richten, en opdat geene abuizen kunnen voorkomen, noch bij de prijzen- verdeeling over de verschillende serieënnoch bjj de toewijzingis de eerste trekking door het uitvoerend bewind der tentoonstelling bepaald op 30 Novem ber, in plaats van op 10 dezer, zooals aanvankelijk was vastgesteld, daar er geen kans bestaat tegen dien tijd gereed te zijn. Eerst na het sluiten der tentoonstelling toch heeft men met de verdeeling, schikking en nummering der 8000 voorwerpen kunnen beginnen. De overige serieën volgen in ver schillende trekkingen, geleidelijk telkens 10 tegelijk, totdat op den laatsten dag der trekking, als alle serieprijzen tot hunne bestemming zijn gekomen, de winnende nummers der hoofdprijzen worden getrokken. Zeer ernstig, onder behoorlijke leiding en waarborg, worden de werkzaamheden, die aan de trekkingen voorafgaan, verricht, en is die omvangrijke arbeid eenmaal gereed, dan loopt het geheel als van een leien dakje behoorlijk van stapel. De houders van loten dienen vooral hunne bewijzen niet te vernietigen na de serie-trekkingen, want een serieniet kan een winnend nummer worden voor de hoofdprijzen. De dag der laatste trekking is nog niet bepaald. (Bbl.) In de vergadering der kon. akademie van wetenschappen, afdeeling natuurkunde, vau Zaterdag 27 October jl.werd door den secretaris gelezen het "tweede verslag omtrent de wenschelijkheid en uitvoerbaarheid van het instellen cener geregelde waarneming van verschijnselen van aardbeving in Nederland" door de commissie ad hoe aan de afdeeling toegezonden, nadat zij kennis genomen had van de antwoorden der verschillende corporatiën en dignitarissen, wier medewerking, tot het doen van seïsmographische waar nemingen was ingeroepen. Genoemde commissie komt in dit schrijven tot het besluit, dat er, in zake het voorstel Harting, thans voor de afdeeling geen andere weg openstaat, dan de brieven van den directeur der sterrewachl te Leiden, van den directeur der polytechnische school te Delft, de filiaal-in richting van het kon. meteorologisch instituut le Amsterdam en het hoog heemraadschap van Rijnland, die hunne medewerking van het antwoord op sommige vragen afhankelijk stellen, waaromtrent allereerst hel oordeel van den directeur van het kon. meteorologisch instituut te Utrecht ware in te winnen, aan dien directeur toe te zenden, met beleefd verzoek de gevraagde inlichtingen te verschaffen en deze rechtstreeks naar Leiden, Delft, Rijnland en Amsterdam te zendenom dan de verdere regeling der zaak op zich te nemen, indien hij, ook zonder de medewerking van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder, het onderzoek zou wenschen aan te vatten. Mocht bij genoemden directeur bezwaar bestaan aan dit verzoek te voldoen dan zoude de afdeeling, naar het oordeel der commissie, hare taak als geëindigd kunnen beschouwen en van verdere pogingen tot het uitvoeren van het voor stel Harting moeten afzien. Daar geen der aanwezigen over dit rapport hel woord verlangde, verklaarde de voorzitter, dat het hem wenscheljjk voorkomt, de verdere regeling der zaak afhankelijk te stellen van eene gedachtenwisselin» met den heer Harting, waartoe hij zich persoonlijk bereid verklaard, en de taak der commissie, wier rapport werd aangehoord, als geëindigd te beschouwen, lit dezen zin

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1