LEIDSCIÏE €011 KAMT. 1883. 262. DINSDAG 6 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. [)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. ofzonderlyke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis dat de Genees- en Heelkundigen armendienst thans als volgt is verdeeld: Wijk I en U: waaronder het Roomsch-Katholiek wees- en oudenliedenhnis. Geneesheer: Dr. W. P. WEEBERS; Heelmeester: de heer J. A. LONGEPEE. Wjjk III en IV: Geneesheer: Dr. Jb BAERT; Heelmeester: de heer G. AALBERTSBERG. Wijk V en IX: Genees- en Heelkundige Dr. A. VAN IPEREN. Wijk VI: Geneesheer: C. WINIvLER PRINS, Arts; Heelmeester: de heer J. L. A. DESERTINE. Wijk VII: Genees- en Heelkundige: Dr. H BOURSSE WILS. Wijk VIII: Genees- en Heelkundige: Dr. W. RUTGERS VAN DER LOEFF. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden 31 October 1883. E. KISTSecretaris. LEIDEN, 5 November. In de Stadszaal werd gisterenavond door de Vereeniging Harmonie de eerste tooneelvoorstelling gegeven in dit seisoen. Niettegenstaande het vrij ongunstige weder had toch een groot aantal leden en geïntroduceerden zich ten gang derwaarts niet ontzien. Allereerst werd ten tooneele gevoerd: De laatste rit van een oud postiljon", tooneelspel, door Junior. De uitvoe ring van dit stukje was voor dilettanten in de kunst zeer verdienstelijk en getuigde van goede opvatting en ernstige studie. Ook het blijspel: "Een duel", werd flink afgespeeld, waartoe niet weinig bijdroeg de altijd wel kome verschijning van hem, die de rol van Huil) Lustig vervulde. "Naar het gemaskerde bal", hel slotnnmater van het programma, is een alleraar digst stukje voor een zoodanig gezelschap en viel dan ook zeer in den smaak van de aanwezigen, waartoe de uitvoering niet weinig bijdroeg; de hoogst ernstigste zon het moeite hebben gekost zich het lachen te bedwin gen. Dat èn leden èn genoodigden wel voldaan waren, bewezen de uitbun dige bijvalsbetuigingen ook na vorige stukjes. Ook nu kwam weder de medewerking van een tweetal dames zeer te stade, waaronder eene oude kekende, die der vereeniging reeds zoo dikwerf met hare hulp ter zijde stond. Echter mistte men er eene, die door niet onbillijke redenen verhin derd was hare diensten te presteeren, door de vereeniging zoo gaarne gewild. Naar wij vernemen bestaat bij de Israëlitische Vereeniging: "Eendracht" het plan op Maandag 19 November a. s. eene tooneelvoorstelling te geven, ten voordeele van de slachtoffers door de ramp Ie Krakatau. Reeds bij vroegere gelegenheden deed deze vereeniging zich van gunstige zijde ken nen, zoodat wij niet aarzelen dit plan aan te bevelen, opdat de leden van genoemde vereeniging zich niet beschaamd mogen zien in hun pogen om ook iets te doen tot leniging van den nood hunner ongelukkige natuur- genooten. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen tan 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ39, ƒ19, ƒ4 en ƒ2, de laagste ƒ37, 18.503.70, en 1.95. Bij eene heden gehouden aanbesteding van soepgroenten en vleesch, ten behoeve van de Kweekschool voor Zeevaartwaren 5 inschrijvingsbiljetten ingekomen voor de levering van soepgroenten en wel van: Van Leeuwen ƒ5.00P. J. Van der Zeeuw ƒ3.98, M. C. Laman ƒ3.98, C. Van der Zeeuw 3.75, en J. Springer ƒ3.40, alles per 100 rts. en voor de levering van vleesch 3 biljetten, van: Ruigrok ƒ0.82, Santvoort ƒ0.795 en D. M. Speijer 0.78alles per kilogr. In de memorie van antwoord op eene voorgestelde verhooging der be- grooling van binnenl. zaken voor 1883, deelt de minister mede, dat aan onteigening van besmette goederen is uitgegeven of nog te betalen een ge zamenlijk bedrag van ƒ642 03.795. De uilgaven voor de maatregelen tot wering der Aziatische cholera zullen ongeveer ƒ20000 bedragen. In het geheel zjjn in 1883 afgemaakt 970 verdachte runderen, waarvan 747 in het spoelingdistrict. De schadeloosstellingen beliepen 240221, waarvan ƒ138,423.10 in mindering komt. Sedert 1878 is voor de inenting van het 'ee betaald ƒ14336.22 per jaar. Hoezeer op zuinigheid bedacht bij de uit gaven voor de gecommitteerden bij de eindexamens aan de gymnasia, zal, nteeni de regeering, vermindering van hun aantal de uilvoering van art. 11 der hooger onderwijswet bemoeilijken. Voor 1883 is voor de rijksvergoe ding ter zake van het lager onderwijs ten minste te rekenen op f 5,150,938, waarvan toegestaan ƒ4,500,000. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in de bij voegsels der Staatscourant n°. 160 opgenomen Prijscourant voor de aangifte gedurende het 4e quartaal 1883, van de waarde der daarin vermelde goede ren, ter berekening van het in- en uitvoerrecht in het tolgebied van Neder- landsch-Indië te heffen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. M'. schroefstoomschip Bali, onder bevel van den luit. ter zee 1' kl. H. G. Hildebrandt, in den namiddag van 2 dezer te Point de Galle aange komen. Aan boord was alles wel. Stc Het stoomschip Batavia van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Port-Said. De Fellinger, van Java naar Amsterdam, arriveerde gisteren te 2 uur te Point de Galle, en zette, na kolen te hebben ingenomen, de reis voort. De Voorwaarts van Amsterdam naar Batavia, passeerde kaap Garboeiro 3 Nov. De Zuidholland vertrok 2 dezer van Batavia naar Rot terdam. Volgens bericht van 's konings gezant Ie Berlijn is, blijkens eene be kendmaking van den rijkskanselier, de runderpest in het geheele Duitsche rijk als geëindigd te beschouwen. (Stc.) Het Vaderland verneemt, dat de grondwetscommissie wel hare taak in hoofdzaak volbracht heeft, doch over eenigen tijd opnieuw zal bijeenkomen om haar eindrapport vast te stellen. Aan het ofïiciersexamen hebben Zaterdag II. voldaan de sergeanten ül'ée, Niesten, Feber, Noest, A. H. Van Alphen de Veer en Van Harrevelt, allen van den hoofdcursus te 's Bosch. Twee werden afgewezen. Bij de commissie, die dit jaar belast is met het afnemen van het exa men in Engelsche taal- en letterkunde, en die te Utrecht zitting zal hou den van 26 November tot 15 December, hebben zich 90 candidaten aan gemeld. Naar men verneemt, is de ritmeester F. C. VV. Juckema jvan Burmania baron Rengers, die op last van onze regeering de manoeuvres der Fransche cavalerie beeft bijgewoondbenoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Jhf. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, die met dr. Kuyper de Transvaalsche deputatie ter zijde zal staan bij hare onderhandelingen met de Britsche regeering tot herziening der Pretoria-conventie, is te Londen aange komen. Vrijdagavond werd, op uitnoodiging van den heer Kruger, doordr. Clard, den secretaris van het bestuur der vereeniging voor de onafhankelijk heid der Transvaal, in de Balloon-Society te Londen eene voordracht over genoemde conventie gehouden. Behalve den heer Kruger, waren de leden der Transvaalsche deputatie tegenwoordig. Eene motie tot ongewijzigde hand having der conventie werd verworpen, doch daarentegen eene motie goedge keurd, waarin de wensch wordt geuit, dat de geschillen, welke over de conventie bestaan, op vreedzame wijze mogen beslecht worden. (Hbl.) Voor de slachtoflors der ramp in Indië is tot dusver bij de Nederl. han delsmaatschappij ingekomen ƒ138,170 en bij den penningmeester van het hooftcomité ƒ293,375. Totaal ƒ431,545. Door bemiddeling der Nederl. handel maatschappij zijn weder ƒ20,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java, in het geheel derhalve ƒ430,000. Ds. A. De Vlieg, pred. te Noordwijk a/Z., heeft bedankt voor het beroep naar de Christ. Geref. gemeente te Katendrecht. De "Nederlandsche Gustaaf-Adolf-vereeniging" zal a. s. Dinsdagavond, in de Evang. Luthersche kerk in Den Haag, het Lutherfeest vieren meteene openbare en voor een ieder kosteloos toegankelijke zamenkomst. De heeren J. Herman de Ridder, dr. G. H. Lamer Gz., hoogleeraar te Utrecht, en dr. H. G. Hagen, predikant te Leiden, zullen daar als sprekers optreden, terwjjl de heer W. F. G. Nicolaï de muziekuitvoering met koraalgezang, welke de feestelijkheid opluistert, zal leiden. Uit Keulen meldt men aan de N. R. Ct.Vrijdagavond omstreeks 8 uur bemerkte men aan boord van het aan de Keulsehe stoomscbeepvaart-maat- schappij toebehoorende stoomschip Prinz von Preussen brand in de machinekamer. De boot maakte hare laatste reis in dit jaar, en lag nu in de nabijheid der Reinauhaven, om ter reparatie naar Rotterdam te gaan. Er was nog maar zeer weinig volk aan boord, en de brand werd eerst ontdekt, toen hij reeds groote vorderingen had gemaakt, de slaapplaatsen der machinisten vernield en het hout en den voorraad kolen aangetast had. Het volk van de in de nabijheid liggende schepen snelde dadelijk toe om hulp te verieenen, en ook werd de brandweer uit de stad opgeroepen.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1