PER TELEGRAAF. EHfiELASD. De hertog en de hertogin van Connanght vertrokken gisterenavond van Charing Cross naar het Vasteland, op weg naar Indiè. Volgens de Pall. Hlall Gazette zrjn er door de spoorwegmaatschappijdie het vorstelijk paar ver voert, buitengewone maatregelen genomen voor de veiligheid van den trein die hen naar Dover brengt. Langs den geheelen lijn zal een nauwlettend toe zicht gehouden worden. Het blad gelooid dat die voorzorg het gevolg is van een naamloos schrijven aan den Privy Council, houdende mededeeling van een toeleg om den trein in de lucht te doen springen. De leden van de Transvaalsche deputatie houden voor het oogenblik verblijl in het AlbemarlehotèlAlbemarle-straat te Londen. Zij hebben tot dusver geen officieel bezoek aan het departement van koloniën gebracht, envolgensde Daily News zal Kruger's eerste ontmoeting met lord Derby vermoedelijk niet vóór het midden of einde der volgende week plaats hebben. Het toe val wil, dat ook sir Hercules Robison en de Kaapsche premier, de heer Scanlen. op het oogenblik te Londen vertoeven. Het zal dus der regeering aan raadgevers niet ontbreken. Eene tentoonstelling van Bernhardijner-honden werd dezer dagen onder hel beheer van de St. Bernhard-club in de rijschool van den hertog van Wellington te Knightsbridge (Londen) geopend. De catalogus noemt en be schrijft 300 van deze nuttige en kostbare dieren, waaronder de allerbeste exemplaren die zich op dit oogenblik in Groot-Brittannië en Ierland bevinden. De twee maatschappijen van den onderaardschen spoorweg te Londen, hebben elk eene belooning van 250 uitgeloofd voor de aanwjizing van de bewerkers der ontploffing op 30 October. De regeering zou 500 uitloven. De Parijsche correspondent van de Standard heeft Macartney, secre taris van het Chineesche gezantschap, //geïnterviewd". Deze zeide dat aan het gezantschap geen bevestiging is ontvangen van de verklaring des minis ters Ferry in de kamer, volgens welke de gezant Tseng gedesavoueerd is door Li-Hung-Chang. Li-Hung-Chang is ook niet bevoegd den gezant te desa- voueeren. Macartney verzekerde dat een aanval van Frankrijk op Bac-Ninh voor China als een casus belli zal beschouwd worden. Bac-Ninh is bijzon der sterk. Er legeren 20,000 man Chineesche troepen. Buitendien is aan de grenzen eene groote Chineesche troepenmacht bjjeen. Eene ontruiming van Bac-Ninh zonder strijd is ondenkbaar. De staking der betalingen door de firma Morris Ranger in katoen te Liverpool heeft den val te weeg gebracht van verscheiden andere kooplieden of katoen-speculanten aldaar. De hh. Foreman C°.Henry Pearce C., Muller en Fenton en Joseph Taylor C\ zjjn in den val medegesleept. Andere huizen verliezen er te zamen tusschen de 250,000 en 500.000 gl. De crisis is ontstaan door het uitzicht op een overvloedigen katoenoogst in Amerika, hetgeen, ook door de malaise in Lancashire, de Engelsche katoen- prijzen aanmerkelijk zou doen daleu. Vandaar enorme inkoopen, bij voor uitbestelling, door Morris Ranger, die ze op speculatie weder verkocht met aanzienlijke winst. Maar de droogte en de rups hebben den oogst in Ame rika zeer doen tegenvallen. Morris Ranger heeft "dus kolossale partijen katoen, die hem zelf nog niet afgeleverd waren, moeien leveren tegen ver lies. Eene rijzing van een pence gaf op één dag 12 millioen gl. verlies. Dat was niet vol te houden, zoodat de firma zich failliet moest verklaren met 12 millioen gl. passief, welk bedrag door het actief daalt tot 8 mil lioen gulden. De stoomboot Holyhead, van Holyhead naar Dublin, die in aanvaring is geweest met het Dnilsche schip Alhambravan Pillau, was eene nieuwe, fraaie goederenboot. Er waren behalve eeuige personen die toezicht hielden op vervoerd wordende varkens (200) en 20 paarden6 passagiers aan boord van het volgeladen schip, dat eene bemanning van 27 personen telde. Het was mooi weder toen te 11 uren des avonds de botsing plaats had. De Holyhead was half weg van Dublin. Op de boot werd alles gedaan wat mogelijk was om den dreigenden schok te vermijden, maar te vergeefs. De botsing was zoo hevig, dat weinige minuten later zoowel de stoomboot als het zeilschip waren gezonken. Het eerst zonk het zeilschip, waarvan de bemanning in twee van de vier onmiddellijk te water gelaten booten van de Holyhead plaats vond; in de twee andere booten werden de opvarenden van de stoomboot geborgen, op twee na. die door de botsing over boord sloegen en verdronken. Te 8 uren in den morgen nam de schoener Ger trude van Carnarvon naar Huil de schipbreukelingen op. Aan de Volksstem wordt uit Zeerust geschreven: //Hier loopt een ge rucht, dat er op 1 October eene bijeenkomst zal plaats hebben van vertegen woordigers van Stellaland en Land Gozen, om een of- en defensief verbond te slHiien. Zulk een verbond zal ongetwijfeld de beide jeugdige republieken kracht genoeg geven, om met goed gevolg alle aanvallen te weerstaan van de zwarten, wier grond zij genomen hebben. Er is echter nog iets meer achter de schermen, dan het idee om wederzijdsche kracht te verschaffen. Het zal voor de Kaapkolonie buiten de quaestie wezen, om Land Gozen te annexeeren, wat zij .ook verlangen moge te doen omtrent Stellaland, zoodat een bondgenoostchap, als het voorgestelde, het voor haar onmogelijk zal makenom een van beiden te annexeeren anders dan met de toestemming der ingezetenen. Engeland heeft geweigerd om tusschenbeiden te treden. Indien derhalve de Transvaal verlangt rust te hebben op hare Westergren- zen, zal zij verplicht zijn om die twee landen aan te hechten. Deze oplos sing is hoogst wenschelijkvoor de Gozenieten in ieder geval." Generaal Sheridan, de opvolger van generaal Sherman als opperbevel hebber van het leger der Vereenigde Stalen, heeft den ltD dezer te Washing ton zijn post aanvaard. FRASKRM K. De regeering heeft een telegram ontvangen uit Tamatave, waarin be richt wordt, dat de Hovas geneigd zrjn eene schikking aan te gaan met de Franschen. Reeds zijn de onderhandelingen begonnen. Ten aanzien van de depêche van Tricout, door den minister Ferry in de zitling der kamer van afgevaardigden voorgelezen, verklaart de Chinee sche gezant het volgende: Het is onwaar dat Lihing-Chang op eenigerlei wjjze Tseng heeft gedesavoueerd. Beide hooge ambtenaren slaan op gelij ken trap en hebben instruciiëo van gelijken inhoud ontvangen van de cen trale regeering en deze billijkt ten volle de houding van Tseng. Men schijnt thans de voornaamste aanvoerders der dievenbende te Neuilly (Parijs) in handen te hebben. De eigenlijke hoofdman, zekere Mar- quelet. acht-en-iwintig jaar oud, zoo sterk, dat hij gemakkelijk drie man staan kon, moest zeer voorzichtig en met overmacht worden overrompeld. Hij werd in bezit gevonden van twee geladen revolvers en betuigde zijn leedwezen er over, dat hij daarmede niet eerst elf agenten en dan zich zeiven van het leven had kunnen berooven. Marquelet verzuimde nooit, in de dagbladen de berichten omtrent zijne rooversbedrijven te lezen en dezer dagen had hg aan een er van terechtwijzingen toegezondeno. a. betreffende den onlangs verhaalden diefstal in de villa van den juwelier Rouvenat. Zelfs I had hij aan een geïllustreerd blad voor politienieuws zijn portret aan geboden. Hij verklaarde bij zijn verhoor door het lezen van Gaboriau's en Ponson du Terrails romans in het rooversbedrijf smaak gekregen te hebben. Zijn ideaal was, zeide hij, een beroemd misdadiger (»une des gloires du crime") te worden. Voorts wenschte hij den magistraat, die hem verhoorde, geluk met de doortastende en vaardige wijze, waarop de agenten hem had den weten te vatten. Ik hoop, zeide hij, dat de prefect van politie aan hen denken zal. UBITgCHLAIlin, De hoogofficieuse Grcnzboten bespreekt! den toestand van het minis terie-Ferry en van zijne tegenstanders en eindigt het artikel met de vol gende woorden: Duitschland hoopt, dat het kabinet-Ferry zich zal slaande houden, opdat de republiek niet in een verwarden toestand gerake, want dan zou de weg gebaand zijn voor de monarchie, hetgeen gelijk beleeke- nend zou zjjn met het uitbarsten van een nieuwen oorlog. De Dantziger Zeit. meldt uit Dirschau, dat aldaar iemand gearresteerd is, zich noemende Piotrowski en zich zelf beschuldigende als door de Rus sische nihilisten uitgezonden te zijn ter uitvoering van een moordaanslag op Bismarck. Bg het verhoor verklaarde hij, Russisch tooneelspeler te zijn, van de nihilisten reisgeld te hebben ontvangen en over Riga naar Dantzig te zijn gekomen, alwaar hem zijn geld was ontstolen. Men vond bij hem eene mor- phine-spuit en een nihilistisch gedicht. Het voorgewende plan betreffende een aanslag op het leven van prins Von Bismarck, door Russische nihilisten gesmeed, wordt te Berljjn be schouwd als de bewering van een krankzinnige, wiens eenig doel was om in de gevangenis te gerakendaar hij anders geen onderkomen had. De Röln. Zeit. wjjst er op, dat de Oostenrijksch-Hongaarschen regee ring, ten spijt van hare verzekering, dat er geen oorlogsgevaar dreigt, toch voorzorgsmaatregelen aan de grenzen genomen heeft tegenover de Russische dislocatie der cavalerie. Rusland heelt! thans 3 cavalerie-divisiën nabij de Oostenrijksch-Ilongaarsche en 5 zulke divisiën nabij de Pruisische grenzen in garnizoen. Thans zijn uit de in Galicie liggende regimenten cavalerie twee divisiën geformeerd, waaraan wel nog geene rjjdende artillerie is toegevoegd, maar die nu toch het voordeel opleveren van reeds in vredestrijd een vast verband op te leveren, dat anders eerst gedurende de mobilisatie verkregen zou kunnen worden. Het Keulsche blad wijst er op, dat Duitschland in Elzas Lotharingen eene zelfstandige cavalerie-divisie geformeerd heeft en meent, dat het Duitsche legerbestuur alle reden heeft om aan de Russische grenzen niet te verzuimen, wat het aan de Fransche noodig oordeelt, en alzoo Oostenrijks voorbeeld te volgen. Bg eene der Berlijnsche rechtbanken heeft Woensdag een zeer onstui mig tooneel plaats gehad. Een handelsbediende stond terecht onder beschul diging van diefstal. Volgens de berichten is het een zeer geheimzinnig per soon, die als een doortrapt bedrieger bekent staat en het altoos zoo heelt weten aan te leggendat hij niet bij de justitie in het net kon loopen. Ook in het thans behandelde proces had hij den rechters vrij wat moeielijkhedeu in den weg gelegd en telkens nieuwe getuigen a décharge weten bjj te brengen, zoodat de zaak herhaaldelijk moest worden verdaagd. Vandaar dat in de zitting weer twintig nieuwe getuigen ten zijnen gunste optraden. Hunne verklaringen waren echter van dien aard, dat de rechtbank er geen waarde aan kon hechten en ten slotte werd de beschuldigde tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Nauwelijks was de uitspraak gedaan, of hg vloog als een razende op een agent toe, die het meest bezwarende getuigenis tegen hem had afgelegden zou hem zeker een doodelijken slag hebben toegebracht, indien eenige personen hem niet met geweld hadden afgeweerd. Doch ter wijl zrj daarmee bezig waren, vloog een der nieuwe getuigen, een kreupele man, op den agent aan, greep hem bij de keel en gaf hem met zijn kruk zulke hevige slagen op het hoofd en gelaatdat het bloed er uitspoot. Eerst na eene langdurige worsteling gelukte hetook dien woesteling meester te worden, die natuurlijk naar de gevangenis werd gebracht. Dat de slagen zwaar waren nedergekomen, bleek niet alleen uit den erbarmelijken toe stand van den agent, maar ook uit de breede bloedstreepen op den grond. Op den Hervormingsdag is te Leipzig eene vergadering van belang stellenden uit alle oorden des rijks gehouden tot het instellen cener »Luther- stichting", ten doel hebbende: de opvoeding van kinderen van evangelische predikanten en onderwijzers te ondersteunen. Reeds zijn meer dan 1100 personen leden der stichting gewordende statuten zrjn vastgesteld en een bestuur is gekozen. Alle Protestanten in Duitschland worden uitgenoodigd, in dit gedenkjaar van Luthers 400,ttn geboortedag gelden af te zonderen voor j de vorming van hel fonds der nieuwe stichting. De rechtbank te Dortmund heeft uitspraak gedaan in de zaak van de werklieden der mijn Germania bij Martenbeschuldigd van oproer, vernieling en andere gewelddadigheden. Veroordeeld zgn: 2 beschuldigden tot negen, 13 tot vier maanden en 2 tot vier weken gevangenisstraf, terwjjl er 15zijn vrijgesproken. Tot deze laatsten behooren er drie. die als aanvoerders waren aangeklaagd. De Gazz. Piemonlese meldt »op gezag van een hooggeplaatst per soon": //Tijdens', het verbljjfjvan Gzaar Alexander III te Kopenhagen, werd het volgende bepaald: De Czaar, ontevreden over de houding door vorst Alexander van Bulgarije aangenomen, heeft besloten hem te doen vervangen door prins Waldemar, broeder der Czarin. Ook zal de Czaar de aanspra ken van prins Peter Karageorgewitsch op den Servischen troon ondersteunen, zoo noodig zelfs met geweld. Wat Ruslands binnenlandsche politiek betreft, heeft het Deensche hof alle argumenten aangevoerd, om Alexander III tot een ommekeer in liberalen zin te bewegen, maar hij bleef onwrikbaar bij zijne autocratische gevoelens.'' LONDEN. 3 November. Tengevolge van het faillissement der firma Ranget hebben de firma's HollinshedenFralley C°. te Liverpool hare betalingen gestaakt. AfiADEDIIE-NIEDWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 3d"1 November de heer C. A. Phafl, geb. te Gorinchem, in de rechts wetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Art. 470 Burg. kVetb. Denzelfden dag de heer R. J. De Wal. geb. te Batavia, in de rechtswetenschap, ua verdediging van zrjn akademisch proefschrift: Een vermeende en een werkelijke toepassing van Art. 1307, Burg. kVetb. aanteekening op de Artt. 150 I°'° 178 en 778 kVetb. van Koophandel.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6