BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 5 November Ó883N°. H6d. 'I enl 1882 brandde de fabriek bijna geheel af en de heer Kappelhoff werd door i 8e assuradeuren van de heeren Van Waveren en Dekker belast met de opne ming der schade en de bereddering van de beschadigde goederen. Bij de opmaking van de schaderekening werd op deze niet gebracht de schade op de 425 balen en nu ontstond tusschen de heeren Van Waveren en Dekker als verkoopers en den heer Kappelhofl een proces over de vraag: voor wiens rekening de op die balen geleden schade was. Namens den heer Kappelhoff werd beweerd, dat. ofschoon de koopprijs was betaald, de leve ring van die balen nog niet had plaats gehad, zoodat de verkoopers te dien aanzien hunne verplichtingen tegenover hem niet hadden vervuld. Hij vor derde daarom ontbinding van de koopovereenkomst met schadevergoeding, j Daartegenover voerden de verkoopers aan, dat het verkochte ter beschikking van den kooper was gesteld, die het zeer tegen bun zin. onder hunne bewa ring hadden gelaten, maar door het zijnerzijds te verzekeren bewees, zich als eigenaar te hebben gedragen, en dan ook bij de verdeeling van het pro venu der verkochte goederen zrjn aandeel daarvan had in ontvangst genomen. Dit laatste werd door den kooper ten ernstigste betwist, die dan ook bleef volhouden, dat hij recht had de levering van het verkochte te vragen. Bij pleidooi op 17 Oct. jl.voor de arrond.-rechtbank, tweede kamer, te Am sterdam gehouden, werden verschillende van den kooper afkomstige stuk ken overgelegd, gericht aan den makelaar van de assuradeuren der heeren Van Waveren en Dekker. De verkoopers meendendat door die stnkken bewezen werd, dat Kappelhofl erkend had, dat de goederen voor zijne re kening waren, en dat zij voor zijn deel in de opbrengst der beschadigde goederen had gedeelddoch de advocaat van den kooper meende dat van die stukken op het laatste oogenblik in het geding gebrachten aan iemand, oiet in het proces betrokken, gericht, geen nota door de rechtbank kan worden genomen, waarop de advocaat der verkoopers het nader bewijs van het door hem beweerde aanbood, onder opmerking echter, dat de kooper door zijnerzijds het gekochte te assureeren erkend had, dat het goed voor zijne rekening was, en nu het verbrand was, niet meer de levering kon vragen. De rechtbank nam dit laatste aan en nog overwegende in het von nis dat de overgelegde stukken voor den rechter het namens de verkoopers aangevoerde staafden, ontzegde den eisch en veroordeelde den eischer in de kosten. Voor de gedaagden werd gepleit door mr. W. Heineken en voor den eischer door mr. W. H. K. Mouthaan, advocaten te Amsterdam. Het genootschap ter bevordering der natuur-, genees- en heelkunde te Amsterdam heeft in zijne algemeene vergadering van 31 October II.tot nieuwe gewone leden benoemd: Dr. M. W. Bejjerink, te Wageningen; dr. C. C. Del- prat, den heer W. Van Hasselt, oud-off. bij de zeemacht, en dr. C. Kerbert, te Amsterdam; dr. P. De Koning, te Leiden; dr. V. A. Julius, te Breda; dr. J. Kamminga van der Meer, te Amsterdam; dr. J. W. Möll, te Utrecht; dr. G'C. Nijhoff, dr. J. E. Rombouts en dr. R. H. Saltet, te Amsterdam; dr. M. Snellen, te Utrecht; dr. Hector Treub, te Leiden; prof. Max. Weber, dr. H. De Wal en dr. D. H. Zeeman, off van gezondheid, te Amsterdam. De reden waarom de firma Adlon &Todt weigerde aan het comité der tentoonstelling 1e Amsterdam de pachtsom te betalen, is dat het comité na aan die firma het uitsluitend recht tot het verkoopen op de terreinen van bier, spiritualiën enz. verkocht te hebben, dezelfde vergunning ook nog aan verscheidene anderen zou hebben gegeven. Toen daarop van wege het comité op de Hollandsche restauratie en het Café au bon marché beslag werd gelegd, is door de firma Adlon Todt een voldoend bedrag gedeponeerd om dit te doen opheffen; er zal nu tot eene procedure worden overgegaan. De marinier, die bij het schijfschieten te Amsterdam ernstig is getrof fen, had dit te wijten aan zijne onvoorzichtigheid. Als een schot gevallen is wordt een rood vlaggetje geheschen, als sein voor hem die in den kuil zit, dat hij dien kan verlaten; de marinier verliet dien nu echter vóór het sein gegeven werden het schot trof hem door de keelzoodat hij in levens gevaar verkeert. Woensdagavond jl. is in de keuken van de kazerne aan den Singel te Amersfoort, om eenige weinige stuivers, twist ontstaan tusschen twee huza ren van het depöt-escadron van het le huzaren-regiment, welke twist zoo hoog liep, dat een hunner een groot mes greep en den ander daarmede een diepen steek in de zijde toebracht. De gewonde, naar het militair hospitaal vervoerd, is reeds Vrijdagochtend overleden. De dader is in verzekerde bewaring. Donderdagavond heeft er te Zwolle, ten huize van mr. J. A. F. baron De Vos van Steenwijk van Essen, in de Walstraat, eene hevige gasontplof fing plaats gehad. De ramen en luiken, zoo van het kantoor als van het salon, zijn aan de straatzijde geheel verbrijzeld, zoomede het plafond, dat nog een oogenblik in brand stond. De kamerdeur cn ook de tuindeuren en luiken in den gang en de keuken werden verbrijzeldalsmede verscheidene glasruiten der bovenverdieping, zoowel aan de voor-, als aan de achterzijde. De brandende stukken der ramen en luiken kwamen door de glasruiten der overburen terecht. Aan het ameublement werd belangrijke schade toege bracht. De dienstboden hadden de tegenwoordigheid van geest om onmid dellijk na het voorval naar boven te snellen en de twee slapende kinderen bij de buren in veiligheid te brengen. heet Door J. Van der Laan te Assen, veroordeeld wegens het ontvreemden enet van een bankbiljet uit een aangeteekenden brief, is hooger beroep aange- nf( teekend tegen het vonnis, waarbij hij tot 1 jaar celstraf is veroordeeld. Ter civiele zitting van het gerechtshof te Leeuwarden werden gisteren de pleidooien gevoerd in een geding, waarbij geêischt werd scheiding van goederen tusschen man en vrouw. Partijen waren gehuwd buiten gemeen- ra# 8cfiaP van goederen, maar men verzuimde de daarvau opgemaakte akte te )ld ten 'Oge sr •bbc e ui I VI id igb ingi lilt Isot aret irt ïft 1® 9 VI ïeei heil is eer laten inschrijven in het daartoe bestemde register op de griffie der rechtbank. Dit verzuim werd eerst ontdekt, toen de vrouw de scheiding van goederen verlangde. Toen heeft de inschrijving plaats gehad en daarna is de eisch tot die scheiding ingesteld, op grond van art. 241 sub. 2' burgerl. wetb., dat door wanorde en slecht beheer der zaken door den man, de waarborg voor het huwelijksgoed der vrouw en voor hetgeen haar naar rechten toe komt, zou verloren gaan. De rechtbank besliste dat partijen zoolang samen geleefd hadden, zonder dat de akte was ingeschrevendat zij gehuwd waren buiten gemeenschap van goederen; dat moest aangenomen worden dat zij als in gemeenschap van goederen waren gehuwd. Bij een huwelijk in ge meenschap van goederen kan de vrouw slechts scheiding van goederen vra gen op grond dat de man door een kennelijk wangedrag de goederen der gemeenschap verspilt en het huisgezin aan ondergang blootstelt. In dezen was slechts wanorde en slecht beheer van zaken geposeerd, en de eisch werd door de rechtbank afgewezen. Van daar appèl. Voor appellante trad als advocaat op de heer mr. T. v. Hettinga Tromp; voor geïntimeerde de heer mr. J. C. Meijer. De proc.-gen. heeft dadelijk daarna geconcludeerd tot recht spraak overeenkomstig de conclusie der appellante. Uitspraak 12 December. Bij het afdeelingsonderzoek in de tweede kamer van het hoofdstuk Marine werd vrij algemeen verklaard, dat de minister niet gelukkig geslaagd was in de schets van zijne denkbeelden in de roeping der marine en de wijze waarop die vervuld zou kunnen worden; eenerzjjds omdat die schets te on bepaald was aangegeven; anderzijds omdat sommige beschouwingen in strijd werden geacht zoowel met de werkelijkheid als met de conclusion waartoe zij hadden geleid. Met genoegen werd echter vernomen, dat ook deze minis ter geene groole zwaar gepantserde schepen noodig achtom den vijand, die aan den zeekant opdaagt, af te weren en het uit een financieel oogpunt on raadzaam vindt onze verdediging in dier voege in te richten, dat wij den vijand buitengaats zouden gaan opzoeken om evenais weleer slag te leveren. Doch gaat de minister niet te ver door te verklaren dat een vijand, hoe sterk ook in schepen en geschut, het niet ligt wagen zal een aanval op onze kusten en zeegaten te doen, indien hjj weet, dat wij genoegzaam van tor pedo's voorzien zijn en zich nog tweemaal bedenken zal alvorens zich aan eene vernieling door onze torpedo-booten, ingericht met spar- of vischtor- pedo's, bloot te stellen? Aan het nul van goed ingerichte torpedo-booten werd niet getwijfeld. Minder instemming ontmoetten daarentegen de denk beelden ontwikkeld, aangaande de wijze waarop de marine moet medewer ken tot de verdediging van Nederl. Oost-lndië, voor zooverre die althans uit het betoog van den minister konden worden opgemaakt. Door het zwijgen van den minister over het aantal gepantserde schepen, staunsch- en torpedo booten, dat noodig wordt geacht voor het door hem beoogde doel, is de kamer buiten staat gesteld, om over de financiëele gevolgen eenig oordeel te kunnen vellen, terwjjl ook zeer ernstige twijfel rees aan de mogelijkheid lot bereiking van 's ministers oogmerk zonder belangrijke overschrijding onzer financiëele krachten. De voorgenomen opheffing van het auxiliair eskader lokte, bij het totaal ontbreken van ook maar de minste toelichting, ver schillende vragen uit. Over het algemeen is van bezuiniging geen spoor te vinden; integendeel overal uitbreiding, waar men zijne oogen in de begroo ting ook heenslaat. Men vroeg verschillende gedetailleerde opgaven en be rekeningen omtrent vele punten daartoe betrekkelijk. Hiermede in verband werd er ook op gewezen, dat de financiëele omstandigheden, waarin wij thans verkeerenmeer moeten leiden naar een doelmatiger en economische aanwen ding, dan naar eene uitbreiding van het materiëel en personeel der marine. De brand op de marinewerf te Amsterdam kwam bovenal in eene afdeeling nogmaals ter sprake en werden daaromtrent nog verschillende vragen gedaan en opgaven verlangd. 's GRAVENHAGË, 3 November. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Indië bestemden kanonnier 2e kl. C. J. H. R. Meitzen, van het koloniaal werfdepot, vergunning ver leend tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71. Door Z. M. is, met ingang van 1 Januari, aan dr. M. A. Booslen, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere bur gerschool te Roermond. Door Z. M. is Z. M. besluit van den 6deD September 1882 n». 45, waarbij de 2e luit. G. Pieters, van het le reg. infanterie, voor den tjjd van drie jaren bij de landmacht in West-Indië werd gedetacheerd, ingetrokken en builen werking gesteld, wat betreft den duur dier detacheering. De gezant van Oostenrijkbaron De Mülinenwordt binnen weinige dagen uit het buitenland terugverwacht. Prins Hohenlohe, tijdelijk zaakgelastigde van het rijk, zal na terugkeer van het hoofd der legatie, een verloftijd nemen. De heer De Stolipine, de Russische gezant aan ons hof, die tot herstel van gezondheid geruimen tijd afwezig was, zal Maandag op zijn post te- rugkeeren. Z. K. H. de kroonprins van Portugal, hertog Van Braganza, heeft, naar men ons mededeelt, aan den heer F. J. J. C. Van Santen, eigenaar en be stuurder van het Hotel den Ouden Doelenzijn portret in kabinetsformaat en voorzien van zijne handteekening geschonkenbegeleid van een schrij ven, houdende betuiging van 's prinsen hooge tevredenheid over zjjn verblijf in voornoemd hotel. R UI T E N L A N D S C H E BERICHTEN. BELGIË L'Indép. Beige deelt mede, dat de kroonprins van Portugal uit België rechtstreeks naar Engeland zal vertrekken, om daar geruimen tijd te ver toeven. Maandag a. s. zal de prins vooraf een bezoek brengen aan de industriëele etablissementen te Seraing en voorts aan Luik. Volgens eene mededeeling van 31 October, voorkomende in het te Luik verschijnende blad La Hleu*e, doet zich het natuurverschijnsel voor, dat de warmte der heete bronnen le Chaudfontaine, op 11 kilometer benoorden Luikalsmede van die te Akensedert de onlangs plaats gehad hebbende zware aardbevingen twee graden gestegen is.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5