LEIDSCHE 01) R A A 1883. N°. 261. MAANDAG 5 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.—. afzonderlijke nonimers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een Byvoegscl. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ler algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier is ter hand gesteld een op den 31 October jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1883/84 aanvullingsrcchten, en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hun nen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 2 November 1883. DE KANTER. LEIDEN, 3 November. D'. J. Holster, predikant alhier, is beroepen bij de Chr. Ger. gemeente te Dinteioord. vAot»mqliorA npctnrip Hpi» Lode1wiikskftpk aan Naar wf het SteensC' huurd wor n jjlenden -'«i Morgen Zaal eene t aardige loos it door het ker uur en den benoemd. •ei'eenig'ng /.Harmonie" in de Stads en. De opvoering van een drie-tal u andere belangstellenden een aan- :r-«erw. heer Quant zal wc Zondagavond, zal door de leeluitvoering worden gege Istukjes belooft den leden genamen avond. Het zal onzen lezers geen onwelkome tijding geweest zijn te vernemen dat de heer K. Trier, die ons den vorigen winter op zulk een uitstekend con cert heeft vergast, thans weder Leiden's ingezetenen in de gelegenheid stelt de meest uitgelezenc muzikale krachten van ons land en de groote gewrochten van beroemde meesters te mogen bewonderen. En niet alleen de oude be kenden, maar ook eene nieuwe ster der Hoogduitsche opera te Rotterdam zullen alhier voor het voetlicht treden. Wij hebben het oog op Fraulein Betague, de opvolgster van de alom zoo gevierde Fraulein Kempner. De buiten gewoon gunstige beoordeelingen, die haar in alle mogelijke dagbladen ten deel vallen, het gunstige onthaal, dat zij steeds bij haar optreden van het publiek mag ondervinden, maken verdere lofuitingen te eenenmale overbodig. Ongetwijfeld dan ook zullen Leidens inwoners door een talrijk bezoek toonen dat zij het hun aangeboden kunstgenot weten te waardeeren. Te drie uren heden namiddag viel eene dienstmaagd in de Mare nabij de Hartebrug; zij werd onmiddellijk gegrepen en op het droge gezet, waarna men er toe overging om haar emmer op te visschen. Gedurende de maand October zijn 23299 personen per Leidschen paardentram vervoerd. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 48 tot 73 volwassen personen en 9 tot 12 kinderen. -• Bij den minister van marine zijn, ten behoeve van de slachtoffers van de jongste ramp in Nederlandsch-Indië, 1562.89 ontvangen, door het per soneel der zeemacht, van het loodswezen en van 's rijks werven bijeen gebracht. Volgens het D. v. N. heeft de grondwetscommissie hare taak ten einde gebracht. Zij is eergisteren met het werk gereed gekomen. Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Java, ver trok gisterennamiddag te 3% ure van Pauillac. De erfprins en de erfprinses van Bentheim-Bentheim worden tegen 15 Nov. op het lustslot Het Loo verwacht. De prinses is eene zuster van H. M, de koningin. Tengevolge eener uitnoodiging van den president der Z. Afrikaansche republiek is jh'. mp. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, lid van de tweede kamer der staten-generaal, gisteren naar Londen afgereisd, ten einde de Trans- vaalsche deputatie ter zijde te staan bij hare onderhandelingen met de Brit- sche regeering, tot herziening der conventie op 3 Augustus 1881 te Pretoria gesloten. Dv. Z. H. en 's Gr.) Met betrekking tot het bericht, dat dr. Ivuyper, op uitnoodiging der Tranvaalsche deputatie, naar Londeu is vertrokken, verneemt het U. D., dat die deputatie ook elders steun gezocht en rechtstreeks uit Pretoria aan prof. J. De Louter, te Utrecht, het verzoek gericht heeft haar te Londen als rechtsgeleerd adviseur ter zijde te staan. Deze heeft echter gemeend die uitnoodiging niet te mogen aannemen, op grond van gebeurtenissen en han delingen te Pretoria, die door velen niet konden worden goedgekeurd. Even wel meent het blad te kunnen verzekeren, dat de deputatie in hare ge wichtige en moeielijke taak bij velen harer vrienden, bij wie zij steun zocht, dien ook zal vinden. Volgens de waarnemingen aan den regenmeter der rijks-landbouwschool bedraagt de hoeveelheid regen gedurende de maand October gevallen, 83 mil limeters tegen 43% m. M. gedurende diezelfde maand van 1882. Het 0. M. heeft berust in de uitspraak van het gerechtshof tenopzigte van Jaantje Struik c. s. Dientengevolge zijn de vrijgesprokenen gisteren avond 6 ure uit hunne langdurige praeventieve hechtenis ontslagen. Naar men verneemt heeft Jaantje Struik onmiddellijk verzocht cassatie te laten aanteekenen. Van Zutphen is niet veroordeeld tot 18 maanden ge vangenisstraf, maar zal dien tijd in de cel moeten doorbrengen. Een brand in de pastorie der Herv. gemeente te Hazerswoude bracht gisterenochtend het geheele dorp in opschudding. Gelukkig heeft hij zich be paald tot den stal en de keuken, en een klein daarnaast gelegen perceel. Omtrent de standjes, die eergisteren in den Haag plaats hadden bij gele genheid van de verhuizing van den beruchten Heystek, deelt het Vaderland het volgende mede: Eerst werd in den loop van den avond de vader van Heystek, te Rotterm woonachtig, in de Veenestraat door het voIV omsin geld en zeer onvriendelijk bejegend. De man, die voorgaf voor zaken uit (Rotterdam tt zijn gekomen, toevallig zjju zoon te hebben ontmoet, en afkee- ri.'T beweert te zjjn van diens «zaken", werd niettemin door het vc-ü. voor een handlanger in diens kwade practijken gehouden. Men schopte en sloeg ïemzoodat hy zich onder bescherming van de politie moest stellen en zyne toevlucht in het commissariaat moest nemen. Niet veel iaier hau meuopuen Noordwal Heystek zelf met een verhuiswagen ontdekt. Op hem wilde de ver woede menigte schijnbaar de lynchwet toepassen. Men wierp hem met stee- nen, sloeg en trapte hem, men dreigde zelfs hem te vermoorden en zijn «boel" in de vaart te werpen. Gelukkig kwam ook hier de politie tusschen- beide om den aangevallene bescherming te verleenen. In de Rijswijksche straat ging het den geheelen avond ruw toe. Nu eens werd Heystek zelf, dan diens vader, vervolgens een man, die door de menigte als zijn «boekhouder" werd aangewezen en dien men verweet dal hij een credieteur van zijn «patroon" met een dolk had bedreigd, onderhanden genomen. Weer moest de politie hen ontzetten. Te 1 uur in den nacht werd zekere J. Kooimandie van Rot terdam was gekomen om bij de verhuizing behulpzaam te zijn, deerlijk mis handeld. Vier agenten van politie moesten hem tegen de woede van hèt volk beschermen. Hij werd naar het politiebureel gebracht en hield daar dien nacht verblijf. De vereenigde vergadering van Delfland moet, naar de Del/tsche C. verneemt, zich in hoofdbeginsel hebben kunnen vereenigen met het plan- Van der Vegt lot waterverversching der gemeente 's Gravenhage, behoudens nader vast te stellen voorwaarden. Het geheele beheer over de sluizen moet aan Delfland komen; een gedeelte strandwerken zou ten laste van 'sGraven hage worden gebracht. Dezelfde vergadering heeft afgewezen het verzoek van jhr. H. Hora Siccama tot het bekomen van een subsidie, groot 200,000 uit de fondsen van het hoogheemraadschap, voor den aanleg van eene haven te Scheveningen. In de branderij van de firma B. A. J. Witkampf, in de Walvischsteeg te Schiedam had gisteren namiddag een treffend ongeluk plaats. De pomper I J. Huizer was bezig kolen onder den ruwketel te werpen, toen deze uiteen barstte, en hem benevens den timmermansknecht H. Etman het kokende vocht over het lichaam stroomde. Deerlijk gebrand werd Huizer per vigelante naar zijne woning in de Leliestraat gebracht en Etman naar het roomsch- katholieke weeshuis, waar hij verpleegd wordt. Men vreest dat de bekomen brandwonden zoo ernstig zijn dat beiden aan de gevolgen zullen bezwijken. De heeren Van Waveren en Dekker verkochten in het jaar 1881 aan den heer A. KappelhofT Jr. te Amsterdam 475 balen Rangoon-rijstvoorhan den in hunne fabriek De Korenbloem te Koog a/d. Zaan. Door of vanwege den kooper werden vijftig balen afgehaald, en de verkoopers beweerdendat de overige 425 balen zeer tegen hun zin en ondanks hun herhaald aandrin gen om ook die weg te halenonder hunne bewaring bleven. Nadat de koopprijs was betaald, werden die balen op 28 December van hetzelfde jaar door den heer Kappelhof! voor zijne rekening geassureerd. Op 11 Maart [Zie verder hei Bijvoegsel).

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1