Door wijlen mej. P. Smit is aan de N, Herv. kerk te Alblasserdam 3000 vermaakt. De heer J. Haspels, looneelspeler te Rotterdam, ter onderscheiding van zijn broeder, en met het oog op de rollen die hij meestal vervult, //steeds de valsche Haspels" genoemd, herdacht eergisteren den dag waarop hij vóór 25 jaren zijne loopbaan als tooneelspeler begon. De heer J. C. Gerlings, ontvanger der gemeente Haarlem, herdacht gisteren den dag, waarop hij voor 25 jaren als zoodanig in functie trad. De jubilaris werd des morgens in de smaakvol versierde antichambre van zijn bureau ten raadhuize verwelkomd door den secretaris en verdere ambtena ren der gemeente, waarbij hem tevens een prachtig zilveren aandenken met keurig album werd vereerd. In den namiddag werd hij door de leden van den raad gelukgewenscht en bood de burgemeester hem een geschenk aan, nl. een stel bronzen kunstvoorwerpen. De heer Gerlings, die algemeen geacht is, ontving ook verder van vele zijden blijken van belangstelling in zijn feestdag. Naar men verneemt, heeft de heer Pels, voorzitter van de koloniale afdeeling der internationale tentoonstelling, zijne zeer fraaie verzameling Indische wapens, als een bewijs van zijne bijzondere belangstelling in het koloniaal militair invaliedenhuis, aan het museum van dat gesticht afge staan. Een ongewoon tumult had eergisterenavond op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam plaats, doordien op den inventaris van de restaurateurs Adlon en Todt beslag is gelegd ter zake van weigering van betaling eener pacht som van ƒ12,000 aan het comité. Tevens is er beslag gelegd op eene vitrine met horloges in de Zwitschersche afdeeling, als gevolg van het verbreken van een contract over den verkoop van loten in het buitenland. (A.) Volgens de Amst. Ct. moet een hotel te Amsterdam het zóó druk ge had hebben, dat de geheele ontvangst van 1°. Mei tot half September (den geheelen tijd van zijn bestaan) zes gulden vijf en twintig cent bedroeg! Op de lijnen der Amsterdamsche omnibus-maatschappij werden van 1 Mei tot 31 October 8,801,154 personen vervoerd. Het aantal ritten bedroeg in dat tijdvak 658,060, van gemiddeld 2ft kilometer elk, ofzamen 1,370,635 kilometer, zijnde zoowat ruim drie malen de omtrek van onzen aardbol. Gisterennacht woedde in de kom van het dorp Vorden een geduchte brand ten huize van heer Wiilemsen. Het huis, eerst sedert drie jaar ge heel nieuw opgebouwd op de plaats waar de vorige woning afgebrand was, werd eene prooi der vlammen. De bewoners zijn met moeite gered; het vee is half verbrand uit de vlammen gehaald. De oorzaak is tot heden nog on bekend. Een en ander was verzekerd. Een der geredde schepelingen van het verongelukte schip Johanna, kapt. Rottinghuis, van Riga naar Delfzijl, meldt aangaande deze ramp de volgende bijzonderheden; //Nadat wij van Riga in zee waren gegaanbevon den wij ons op 18 dezer, des avonds pl. m. 8 uur, 4 mijlen van de Ritho- rens, om welken tijd hel schip geweldig stootte. Alle manschappen togen onmiddellijk aan de pompen, en er werd zonder ophouden gepompt tot Vrijdag ochtend 4 uur. Het baatte niets, het schip was inmiddels vol water, drijvende op de lading. Toen zette men koers voor den wind; wij kregen te 9 uur dien morgen land in het gezicht, dat de Jutsche kust was, in de onmiddellijke nabijheid van Ringkjöbing, met het voornemen daar het schip op strand te zetten. Hier sloeg alles echter stuk. De ankerketting werd overboord gedaan, waar het schip voor bleef liggen tot Zaterdag ochtend 9 uur. Een half uur hierna werd de ketting gekapt, ten einde te beproe ven het schip alsnu voor den wind op strand te krijgen, bij welke gele genheid de kapitein door eene stortzee overboord werd geslagen en jammer lijk in de woedende golven zijn jeugdig leven eindigde. Redding was niet mogelijk. Om 10 uur gelukte het den overigen schepelingen, met den stuur man Lutter van Appingedam aan het hoofd, het schip op strand te zetten, bij welke gelegenheid het achterdeel van het schip wegsloeg, met zich nemende al de schepelingen, zes in getal, die allen met zwemmen den wal moesten bereiken. Vijf der schepelingen gelukte dit, doch de stuurman, waarschijnlijk door kramp bevangenzonk in de diepte weg. De schepe lingen zijn toen door den strandvoogd in zijne woning opgenomen en daar lief derijk verzorgd, voor welke menschlievendheid genoemden strandvoogd een woord van dank wordt toegebracht. Een van de geredde schepelingen is nog te Ringkjöbing moeten blijven, ten einde te zorgen voor hetgeen van het schip en de lading nog te bergeu zal zijn." Nabij Gendringen, op Pruisisch grondgebied, had deze week een broe dermoord plaats. Twist en sterke drank moeten oorzaak dezer misdaad zjjn. De dader is voortvluchtig. Aan de uitvoerige memorie van toelichting van het ontwerp betrekkelijk de wijzigingen in het wetboek van strafvordering, worden de volgende hoofd punten ontleend: In de eerste plaats omtrent de regeling der praeventieve hechtenis. Geheel kan die voorloopige gevangenhouding naar de meening van den minister van justitie niet gemist worden. Maar daarnevens stelt hij de mogelijkheid om het kwaad te beperken b. v. door nauwkeurige omschrijving van de gevallen waarin en de gronden waarop voorloopige aanhouding kan geschieden, beperking van de formaliteiten der rechtspleging, uitbreiding van de mogelijkheid tot teruggave der vrijheid, den rechter de macht te geven de gevangenneming uit te stellen, meer rechtstreeks toezicht op den loop der instructie en den duur der gevangenhouding en eindelijk door toekenning aan den rechter van de bevoegdheid de praeventieve hechtenis in mindering te doen strekken van de opgelegde straf. Ter tegemoetkoming aan het gebrek der wet, dal niet in iederen stand van het geding de beklaagde kan worden in vrijheid gesteld, wil de minister aan de bevoegdheid om te bevelen dat de op heeterdaad betrapte, tijdens een plaatselijk onderzoek zijne woning niet verlate, zoodanige uitbreiding geven, dat ook buiten verband met dat plaat selijk onderzoek gelijke bevoegdheid bestaat, m. a. w. kan worden toegelaten, dal in de plaats van het bevel van aanhouding trede het verbod voor den verdachte om zijne woning te verlaten. Voorts laat hel ontwerp geen bevel tot gevangenhouding toe, tenzij verbonden aan een verleenden rechtsingang, uit te vaardigen drie dagen na aanhouding, behoudens uitstel gedurende zes dagen om gewichtige redenen. Het wetsontwerp breekt met de verplichte instructie, met dien verstande, dat de noodzakelijkheid van eene instructie in ieder voorkomend geval moet worden beoordeeld, in welk opzicht de rech ter de meest ruime bevoegdheid erlangt, terwijl de rechter in de gelegenheid is om, zoo noodig, aanvulling der instructie te bevelen. Het recht van verdediging gedurende den loop der instructie wordt uitge breid door toekenning aan den beklaagde van de bevoegdheid om zich omtrent de voorzieningen, die vóór hel eindonderzoek voor hem openstaan, te beraden met een bevoegden raadsman en om, zoo hij niet in hechtenis is, de stukken in te zien. Het recht van verdediging wordt ook ruimer door de bepaling dat in alle zaken, ook in correctioneele, eene toevoeging ambtshalve van een raadsman, waar zij noodig is, of nuttig kan zijn moet worden toegelaten, echter beperkt tot de zaken waarin gedagvaard is, tengevolge van verwij zing, daar in weinig ingewikkelde zaken het verzoek tot toevoeging wordt afgewacht. Uit de toelichting der talrijke onderdeelen van het ontwerp wordt nog aangestipt: dat, evenals in de Relgische wet, voorgeschreven is dat het bevel van gevangenneming ol gevangenhouding slechts voor eene maand gel. dig is en telkens voor eene maand kan worden verlengd, tengevolge van een nieuw onderzoek in raadkamer, alsmede dat de regeering niet doenlijk acht eene bepaling, dat geene enkele beklaagde langer gevangen blijft dan een zekeren bij de wet te bepalen termijn. Met betrekking tot de verdedi ging wenscht de reg. ook te breken met de uitsluiting van de bevoegdheid van den bekl. of diens raadsman om zeil de vragen aan de getuigen te doen. Zij wenscht echter geen onbeperkte toepassing van het directe Fragerecht en stelt uit dien hoofde voor in ieder voorkomend geval de uitoefening van de bevoegdheid te doen afhangen van de toestemming van den president. De bevoegdheid tot het bevelen der voorloopige in bewaringstelling of in vrijheidsstelling van den beklaagde in hel stadium der zaak, wordt be- stendigd. Het wetsontwerp regelt verder nog tal van bijzonderheden omtrent de pro ces-orde, ook bij den hoogen raad. 's GRAVENIIAGE, 2 November. Door Z. M. is aan de heeren Eduardo C. Henriquez, James C. Hen- riquez en Henry C. Henriquez vergunning verleend tot het aannemen van het ridderkruis 5e klasse der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, hun door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is de 2e luit. A. J. H. W. Hanssen, van het 5e reg. infan terie, in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandseh-Indië. Bij beschikking van den minister van waterstaat enz. van gisteren is aan den rijksopziener op de spoorwegdiensten D. Storm, te Haarlem, mede opgedragen het dageljjksch toezicht op den dienst van den spoorweg van Yelzen naar lJmuiden, met ingang van den dag waarop die spoorweg voor den openbaren dienst zal worden geopend. Door het gerechtshof alhier is uitspraak gedaan in zake de mil- lioenenjuffrouw: Jaantje Struik is veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, Van Zutphen tot 1& jaar, Van der Heem en Consenheim zijn vrijgesproken. Prins en prinses Von Wied bevonden zich heden wederom hier ter slede. Vermoedelijk zal hunne komst naar de residentie zich nogweleenige koeren herhalendaar hunne tegenwoordigheid bij de regeling van nog eenige zaken vereischt wordt. De beruchte koopman H., tegen wiens aan oplichting grenzende manoeu vres nog dezer dagen door de politie werd gewaarschuwd, verhuisde gister avond uit de Rijswjjksche straat naar de Kalkoenstraat, geholpen door zijnen vader, daartoe uit Leiden herwaarts gekomen. De bewoners uil de omge ving van zijne vroegere woonplaats, vermeerderd met tal van nieuwsgierigen, begeleiden den gesignaleerde naar zijn nieuw kwartier en maakten, steeds het verhuisboeltje vergezellende, bij wijze van omroepen bekend dat de ver huisde nu eigenljjk het individu was, dat jl. Zaterdag weer slacht offers van zijne kwade praktijken had gemaakt. Bij deze aanwijzing bleef het niet, zoodat eenigen uit de menigte tot feitelijkheden overgingen, waarbij, behalve II. zelf, ook zijn vader mishandeld werd. De politie moest ten slotte tot bescherming van hunne personen en goederen tusschen beiden komen. Misschien zal deze strafrechtspleging voor H. voldoende zijn om de manoeuvres te staken. Weder is te Scheveningen eene schuit, van den reeder Koning, aange komen met verlies van 50 nelten en toebehooren, die een Engelsche visscher had afgezeild. Genoemde schipper had geen oorlogschip gezienen onder stelt dat deze schepen alleen de beugers beschermen, terwijl de andere vis- schers evenveel behoefte aan bescherming hebben. BIJiTEN LAN DSGHE BERICHTEN. ENeELAKD. Het lord-mayors-fonds tot leniging van den nood der betrekkingen van de in Maart 11. omgekomen visschers heeft een netto-bedrag van 1720 t opgeleverd, dat ten goede komt aan 141 weduwen en 300 weezen van Huil, Grimsby, Scarborough, Filey, Great Yarmouth, Lowestoft en Colchester. De Londensche bladen weerspreken het bericht, dat de heer Gladstone den winter te Cannes zal doorbrengen. Aan den heer Rivas, den bijzonderen agent der Mexicaansche regeering te Londen, is per telegram last gegeven, om de onderhandelingen met de fondsenhouders over de regeling der schuld weder op te vatten. De hem gezonden instructiën stellen hem in slaat, om de oude moeieljjkheden te boven te komen en tot eene bevredigende oplossing te geraken. De heer Dawson, lid van het parlement, aanhanger van Parnell eu lord-mayor van Dublin, kwam gisteren te Londonderry om eene redevoering te houden in het stadhuis, bij gelegenheid van de vergadering der nationaal- gezinden. 11 jj werd naar zijn hotel begeleid door een stoet die groene vaan- dels droeg. Ondertusschen maakten de orangisten zich meester van het stadhuis,-'schoten en wierpen vuilnis naar den stoet nationaalgezinden. Twee van dezen werden door geweerschoten ernstig gekwetst. De nationaalge zinden verzamelden zich weder en wierpen de glazen van het stadhuis in. Eindelijk werden zij door de politie uiteengejaagd. Paardenvolk rijdt door de straten rond. De orangisten hebben het stadhuis ontruimd. De Times ontvangt nit Kharthoem de bevestiging der nederlaag van den valschen propheet. De troepen van generaal Hicks werden door 30000 Arabische lanciers aangevallen bij Khozelmil in de nabijheid van El Obeid. De aanvallers werden echter geheel verslagenverloren hunne vrouwen en hun leeftocht, en hadden 8000 dooden. De Mahdi was niet bij hen. Hicks Tacha zette de vluchtelingen na en haalde hen in te Meibas, op twee mijlen afstands van Obeid. De Mahdi bevond zich te Meibas met 2000 ruiters. De Arabieren deden wederom een aanval, maar werden ook nu met belangrijke verliezen teruggeslagen, terwijl de Mahdi werd neergesabeld. Deoverblijven den vluchtten naar El Obeid, welke plaats door generaal Hicks nauw werd ingesloien. Den 4,n October viel hem de stad in handen, zonder dat hij eenig verlies had geleden. Volgens berichten uit Konstantinopel, te Athene ontvangen, zou de Porte wel geneigd zijn het recht van den heer Ferdinand De Lesseps tot verbreeding van het Suezkanaal te erkennen, zonder dat het noodig zij een afzonderlijken firman van den J Sultan daarvoor te verkrijgen, dewijl in de oorspronkelijke concessie aan De Lesseps verleend, eene grootere breedte wordt toegestaan dan het kanaal thans heeft. De Porie ontkent echter aan De Lesseps het recht een nieuw kanaal te maken, zonder dat te dien einde een afzonderlijke firman zij uitgevaardigd. De meest volledige toepassing van electrische verlichtingwelke tot dusverre aan boord van eene pakketboot bestaat, is wel die van het Ameri-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2