Het jachtrijtuig door Z. M. den koning op de tentoonstelling te Amster dam aangekocht, is heden naar de kon. stallen alhier overgebracht. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier werd aanbesteed: het oprichten van een gebouw voor pathologische anatomie te Leiden. Raming 109.500. Minste inschrijver was de heer A. C. Paardekooper, te 'sGravenhage voor ƒ102.141. Twee beschonken personen, die Zaterdagnacht aan het Zieke op een stoep hun roes uitsliepen, wilden, na ontwaakt te zijn, hunnen weg ver volgen. Een hunner die nog niet geheel ontnuchterd was, liep in de Bierkade en werd door een aldaar aanwezigen schipper, bijgestaan door eenige burgers gered. BUITENLANDSCHE BER1CHTEN BELftlE. De Indêp. Beige zegt, dat in het leger het gerucht loopt, dat de Bel gische regeering bij den aanvang der eerstvolgende zitting een ontwerp van wet op de nationale reserve zal indienen, en dat de benoemingen, die daar van het gevolg zouden moeten wezen, reeds zijn voorbereid. B m e e l a ar Ter gelegenheid van Gladstone's onlangs gevierd staatsmansjubilé be- sloten de Grieken te Athene een standbeeld voor hem op te richten, om hem hunne dankbaarheid te toonen. De noodige gelden waren weldra door eene inschrijving bij elkaar gebracht en het vervaardigen van het beeld werd opgedragen aan den bekenden beeldhouwer George Vitalis. Die kunstenaar bracht dezer dagen, vergezeld van een lid van het Grieksche gezantschap, een bezoek aan den grijzen staatsman, op het kasteel Hawarden. Gladstone ontving hem zeer gastvrij, en leidde hem in persoon door den omtrek rond. Door de toestellen tot het schieten van reddingslijnen naar in nood verkeerende schepen, zijn aan de Britsche kusten gedurende 1882 niet min der dan 83450 personen gered. I liet is moeielijk, zoo telegrafeert de correspondent der Standard uit Hongkong, zich een juist denkbeeld te vormen van de militaire positie in Tongkin. Het is zeer waarschijnlijk, dal de Franschen er binnenkort in zullen slagen, de Chineezen uit Tongkin te verdrijven, maar de eigenlijke strijd begint eerst, als zij aan de grenzen komen. Tongkin zal dan een tweede Atjeh worden, maar op een ontzaglijk veel grooter schaal. De eenige oplossing schijnt te zijn een compromis of een marsch der Franschen naar Peking. Volgens Daily Nvivs is de Tamatave-quaestie voorgoed opgelost. De zendeling Shaw ontvangt 1000 als schadevergoeding van de Fransche regee ring, die hem tevens in gepaste bewoordingen haar leedwezen over het gebeurde te kennen gaf. Het aantal cholera-gevallen bedroeg te Alexandrië eergisteren 12. Te New-York is tegenwoordig in het musenm een negerinnetje te zien van elf maanden, dat, volmaakt gezond en goed van bouw, zich onder scheidt door het bezit van 4 armen en 4 beenen. Hare ouders zijn een paar behoeftige negers uit het zuiden van Amerika. Luidens bericht uit Jamaica is op 18 dezer Port Antonio aldaar door brand bijna geheel vernield. De verliezen bedragen meer dan een millioen dollars. FKANRRIJ K. De Franschen, die op de tentoonstelling te Amsterdam hebben inge zonden, hebben in het Continental-hötel den senator Dietz-Monnin, voorzit ter van de commissie voor de Fransche afdeeling, een feestmaal aangeboden en hem eene prachtige bronzen vaas van groote afmeting en met zilver ge tooid ten geschenke gegeven. Er waren 90 personen aan het feestmaal ver- eenigdonder welke de heer Legrand, Fransch gezant te 's Hage. De heer Dielz-Monnin was voorzitter aan den disch, de heer Teisserenc de Bort, eere-voorzitter. Thans wordt gemeld, dat de luitenant ter zee Viaud, die onder den naam van Pierre Loti het verhaal van de gruwelen der Fransche zeesol daten en matrozen te Hué in Figaro geschreven heeft, niet ontslagen is, maar teruggeroepenten einde zich te verantwoorden. Generaal Bouet, gewezen opperbevelhebber der Fransche troepen in Tongkin, is te Parijs aangekomen. De commissie voor het oprichten van een gedenkteeken voor Gambetta, heelt thans te beschikken over eene som van 294,363 fr. Volgens den Figaro heeft een llollandsch ingenieur, de heer Van Braam, van hel Portugeesche gouvernement concessie verkregen, lot het voor 20 jaren bij uilsluiting van anderen, leggen van een onderzeeschen telegraaf kabel van Portugal naar de Azorische en van daar naar de Amerikaansche kust. De heer Van Braam zet zijne onderneming met een Engelschman,mr. Behrens, op het getouw. RUITSCHLA1V Dit St. Petersburg wordt aan de officièele Wiener Zeit. het volgende geschreven: '/De ontmoeting tusschen de keizers Alexander en Wilhelm kon, helaas, dezen zomer niet plaats hebben. De betrekkingen tusschen de beide souvereinen zijn echter zoo gewenscht mogelijk. Dezer dagen zal de Duit- sclie ambassadeur bij het Russische hof, de adjudant-generaal Vou Schweinitz, Baden-Baden verlaten om naar St. Petersburg terug te keeren. Hij is de overbrenger van een zeer hartelijken brief van keizer Wilhelm aan zijn keizerlijken neef, waarin hij de hoop te kennen geeft op eene zamenkomst in het volgend jaar. Generaal Von Schweinitz, die onafgebroken 20 jaren 'e St. Petersbnrg gevestigd was en daar zeer bemind is, gaat de Russische hoofdstad verlaten, daar zijne vrouw en kinderen het klimaat niet verdragen kunnen. Hij laat er de beste herinneringen aan zijn verkeer achter; hij vertegenwoordigde er de belangen van üuitschland met waardigheidkloek heid en tevens met welwillendheid jegens allen." Het proces ter zake van het oproer in de mijn Germania, bij Marlen, is te Dortmundl begonnen. Er zijn 32 mijnwerkers beschuldigd van zamenzwe- ring tegen den directeur, den opzichter en diens gezin, feitelijk verzet tegen de gendarmerie, vernieling, plundering en andere gewelddadigheden. Zeven der aangeklaagden ontkenden schuldig te zijn aan de hun ten laste gelegde feiten. Als oorzaak van het oproer wordt aangegeven, dat de werkdag plot seling een uur was verlengd, onder bepaling, dat wie daarmede niet te vreden was, zou worden weggezonden. Daarop hadden de werklieden eene deputatie uit hun midden ter onderhandeling afgevaardigd, en eerst na mis lukking van dien stap had de vernieling in de mijn en ten huize van den opzichter plaats gehad, terwijl met het werpen van steenen naar de gewa pende macht eerst was begonnen toen een gendarme uit een raam zijn ge weer op de werklieden aanlegde. Er zijn 39 getuigen a charge en 40 a dé charge gedagvaard. Ten aanzien van de geduchte trichinosche-epidemie te Emersleben ver neemt men nader, dat aldaar in 84 woningen te zamen 266 personen door de ziekte zijn aangetast. In sommige gezinnen zijn alle leden ziek. Tot nu toe zijn er 23 overleden. Ook te Aken is de ziekte uitgebroken. Naar men te Stockholm uit goede bron verneemt zullen de lijken van koning Gustaaf Adolf IV, van prins Wasa en van 's prinsen zoon in het aan staande voorjaar naar de hoofstad overgebracht en in de Ritterholmskerk bijgezet worden. Volgens gerucht hebben ook verscheidene Duilsche vorsten- familiën, met het geslacht-Wasa vermaagschapt, den wensch daartoe te ken nen gegeven. OOSTENRIJK. Twee Italiaansche uilvindingen worden genoemd, die op de interna tionale electrische tentoonstelling te Weenen algemeen de aandacht hebben getrokken. De eerste is een hydrometrograaf, die langs automatischen weg aan de stations, waarmede hij in verbinding staat, de hoogte van het water aangeeft aan den oever der rivier, waar hij geplaatst is. De tweede is een zekerheidstoestel, die de gelegenheid geeft om oogenblikkelijk alle deuren van een schouwburg te openen, waarvan de sluiting op eene bepaalde wijze is ingericht. Dezelfde uitvinding zal zonder twijfel toegepast kunnen worden voor de onverwijlde sluiting van alle waterdichte beschotten aan boord van schepen. Beide uitvindingen is men verschuldigd aan den heer Joseph Ra- vaglia, professor in de physica aan het seminarie te Ravenna. Dr. Rosenberg, die graaf Batthyany in een duel doodde, heeft zich ter beschikking van de justitie gesteld. Een dezer dagen te Olmiitz (Moravië, Oostenrijk) behandeld proces tegen 17 socialisten, meerendeels fabriekarbeiders, is met de vrijspraak van alle beschuldigden algeloopen. De achttiende, eigenlijk de hoofddader, was aan de vervolging ontsnapt door naar Zwitserland de wijk te nemen. Het koninklijke paar is te Athene teruggekeerd. BÜLGARIJ E. Vrijdagavond heeft de vorst de ministers bijeen doen roepen tot het houden van een kabinetsraad. Daarin is beraadslaagd over het terugroepen van den Russischen adjudant. Het besluit is geweest: dat de kolonel Roedi- ger in arrest zou worden genomen en dat alle Russische officieren, dienende in het Bulgaarsche leger, naar Rusland zouden worden teruggezonden en alle Bulgaarsche officieren, staande bij het Russische leger, onverwijld zou den worden teruggeroepen. In den daarop volgenden ochtend vorderde de vorst dat Roediger zijn demissie zou aanvragendie weigerde hieraan te voldoen, waarop hem 24 uren tijd is gelaten, om zich uit de hoofdstad te verwijderen. Aan den kolonel Komanikofl zond de vorst bevel om zich met de leiding van het ministerie van oorlog te belasten, zoodra de machtiging daartoe uit St. Petersburg zou zijn ontvangen, welke onmiddellijk daarop is aangevraagd. PER TELEGRAAF. METZ, 28 October. De heer Antoine, lid van den rijksdag (die wegens landverraad vervolgd wordt), is, krachtens beschikking van het rijksgerechts hof te Leipzig, heden zonder borgtocht uit de voorloopige hechtenis ont slagen. De instructie der zaak duurt voort. MADRID, 28 October. Te Bejanoas, provincie Malaga, zijn tien socialisten in hechtenis genomenbjj welke men belangrijke papieren gevonden heeft. LISSABON, 28 October. Het nu opgetreden kabinet, zamengesteld om de politieke hervormingen tot stand te brengen, zal zich er op toeleggen den gunstigen economischen toestand te behouden, en trachten in de takken van openbaren dienst verbeteringen aan te brengen. RECLAMES. Professor Dr. Rokikansky te Innsbruck heeft aan den bereider der in de geheele beschaafde wereld roemrijk bekende Zwitsersche Pillen, de heer Apotheker R. BRANDT te Zurich, het volgende schrijven gericht: «Ik verklaar dat ik dezelve in de zich daartoe leenende gevallen meer- «malen met een zeer bevredigend resultaat heb aangewend." Burgerlijke ISLtub. ONDERTROUWD: G. Siljee, jm. 21 j. en T. Hoek, jd. 22 j. J. Van der Hoe ven, jm. 26 j. en M. Fraai, jd. 25 j. J. W. Van Niekerk, jm. 23 j. en J. C. Koehorst, jd. 22 j J. Kroon, jm. 26 j. en W Wassenaar, jd. 26 j. J. Boon, jm. 21 j. en S. M. Gijzenij, jd. 26 j. C.G. Marlijn, jm. 20j.en N. Buys, jd. 21 j. W. Van Deventer, jm. 35 j. en J. Van Erkel, jd. 26 j. AKADEMIE-NlEirWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 293,en October de heer G. Bouma, geb. te Sneek, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over de samenstellingde functie en reproductie van het intermediaire kraakbeen. Kantongerecht te Lelden. De uitspraak in strafzaken is uitgesteld tot Maandag 5 November. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand September door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Dien Werring, te Amersfoort; Kraanenbroekkers, te Amsterdam; De Water, te Gorinchem firma Roos, te 'sGravenhage; F. W. Fick, te Haarlem; J. A. Kleur, te 's HertogenboschO. Herens, te Leiden; A. Wes- terveld, te Nieuweraoistel; P. G. Walter, mej. Gertzen, beiden te Rotter dam; Hemmeni, te Venloo; H. D. Voogelaar, te Vogelenzang. BelgiëG. Solleway, te Berchem, te St. Agatha. Engeland: Mary Lehnkering, te Rochester.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3