LEIDSCHE COili IA 1883. DINSDAG 30 OCTOBER. 256. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDS CHE BERICHTEN." De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat. ingevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 Staatsblad n". 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1869 Staatsblad n". 80), op den 28»"° November a. s.des mid dags te twaalf uren, op het raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden ter verkiezing van een lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, in de plaats van den heer Mr. PAULUS DU RIEU, die in 1884 had moeten aftredendoch overleden is en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 urenwaarna de bus onmiddellijk geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. Eu wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 29 October 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 29 October. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw dehh. Driessen, lid der firma De Ileyder C»., en F. De Stoppelaar, beiden alhier. - Gisterenavond trad in de Pieterskerk op voor eene overgroote schare d'. J. D. B. Brouwer, welke, naar aanleiding van Rom. 16, vs. 24, afscheid nam als leeraar van de Nederd. Herv. gemeente alhier, na een eervol emeri taat »c hebben verkregen. Voor den aanvang van de godsdienstoefening stortte de gemeente de bede uit vervat in de woorden van Gez. 91 vs. 1 en 3. Na dit afscheidswoorddat op velen een diepen indruk had gemaaktnamen de aanwezigen afscheid van haren herder, die zij zoo leede zagen vertrek ken, hem toewenschende «Dat 's Heeren zegen op u daal" enz. - In de Stads-zaal werd gisterenavond eene vergadering gehouden door de sociaal-democratische vereeniging. Voor een talrijk gehoor trad als spre ker op de heer F. Domela Nieuwenhttis, van 's llage. Naar aanleiding van bet onderwerp: de verhouding van de maatschappelijke toestanden, trachtte spreker het vele gebrekkige in dien toestand aan te toonen en wees op het groote aantal dat met hunne gezinnen tengevolge van werkeloosheid den bedelstaf te gemoet gaat, en meende dat onder meer ook een normale werktijd veel zou kunnen bijbrengen dien toestand te verbeteren. In Ame rika toch was een normale werktijd van 8 uren per dag. Zeer natuurlijk is het wanneer minder uren wordt gewerkt meerdere krachten worden ver- eischt en de ervaring heeft geleerd dat de werkgevers, welke niet dadelijk bereid waren aan dat verlangen te voldoen, eerder de voordeelige dan de nadeelige gevolgen hebben ondervonden. De vereeniging rekende dan ook in deze op de medewerking van den staat en spoorde spreker daarom de aan wezigen aan zich te vereenigen en alzoo gemeene zaak te maken ter ver krijging hunner grootste belangen. Na het einde dezer rede, die met de grootste aandacht werd aangehoord, werd gelegenheid gegeven tot discus sie, waartoe zich niemand aanbood, waaruit het bestuur de gevolgtrekking nam dat allen instemden met het gehoorde en daarom met des te meer vrijmoedigheid lot aansluiting aanspoorde en ook den wensch koesterde dat Je verschillende vakvereenigingen zich meer zoude beijveren huune belan gen als werkman, ook in het belang hunner gezinnen, te behartigen en zich niet alleen ten doel te stellen het ondersteunen van hunne zieken enz. Na dankzegging voor de getrouwe opkomst en verleende aandacht werd deze vergadering gesloten. - Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen wu 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 37, ƒ19, ƒ4.30 en ƒ1.95, de laagste 3618 3.70, en 1.85. Aan den bootsmansmaat J. F. Clausen en den matroos der 2e kl. L. Dc long, beiden gedetacheerd bij de kweekschool voor zeevaart alhier, is uitgereikt het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen met daarbij be- hoorend brevet en gesp Atjeh 1873/80. Door den heer J. De Ia Fontaine Verwey, te Arnhem, is aan het rijks ethnographisch museum te Leiden geschonken eene belangrijke verzameling ethnographieën van de Westkust van Afrika. Gestolen te Leiden 1 gouden anker horlogie, oude constructie, met por seleinen wijzerplaat en beweegbaar steenengat en 1 zilveren savonet-cylinder horlogie met porseleinen wijzerplaat en versleten scharnieren. Van dezen diefstal wordt verdacht een 50-jarig man, met ongunstig uiterlijk, grijs- achtigen baard, zonder knevel, kaal hoofd, waarop het lidteeken van een sabelhouw zichtbaar is, hoogen rug; hij spreekt verschillende talen, en was gekleed met grijze demi-saison, grijze broek waarop menie-vlakken, schoenen en zwarte fantasie-hoedhjj is waarschijnlijk genaamd Johannes Oudenhoven. De meteorologen hadden in de laatste dagen, naar men ons meldt,een gebied van hooge drukking verre van ons in het N.-O. en een gebied van lage drukking verre van ons in het Z.-W. waargenomen. Hieruit volgde verwachting van westenwind, regen, buiig weer, vrij goed weer. Intus- schen rees de barometer; heden staat hij waarlijk 770 mM., de temperatuur bleef gemiddeld 55° fahr.klom zelfs 11. Zaterdag tot boven de 60°, de wind kromp naar het oosten en het weer is zóó kalm en fraai als in den herfst kan gewenscht worden. Dat een gebied van lage drukking op handen is, zal morgen aan het licht komen, met den afloop der beruchte Maandag- sche maan. Uit eene zekere correspondentie uit den Haarlemmermeerpolder blijkt dat die polder een en al modder en een en al suikerbiet, ja, ééne verbazend groote suikerbiet is, hoewel de aardappelteelt er ook plaats heeft gehad met veel voordeel. Want de bieten moeten met wagens vervoerd worden en daardoor zijn de wegen, o. a, de «prachtige" grindwegen op vele plaatsen onbegaan baar. Met vermalen suikerbieten, modder en andere ongerechtigheden zijn de wegen vermengd. Vervolgens helpen kinderen, die op zijn minst even vuil en bijna even groot zijn als de dikke wortels der suikerbieten mee, om deze uit den grond (wellicht beter gezegd uit de modder) te trekken, maar het geld verzoet den arbeid. Suikerbieten in den geheelen polder en arbeid, die verzoet worat, kunnen echter niet verhelpen dat het in de Haarlemmer meer toch alles behalve «couleur de rose" is, zooals duidelijk uitkomt. Naar men uit goede bron verneemt, verwacht men eerstdaags eene pro motie bij het corps officieren-machinist van 's rijks zeemacht. Door gedep. staten van Zuid-Holland is goedgekeurd een besluit van den raad der gemeente Noordwijk om voor ƒ100,000 deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal der maatschappij Noordwijk tot exploitatie van duingronden. Dat bedrag moet gebruikt worden tot het aanleggen van een tramweg van Noordwijk a/Zee, aansluitende aan de Rijnlandschestoomtram. -Op de Internationale visscherij-tentoonsteliing te Londen zijn ook aan Nederlanders prijsschriften en bekroningen toegekend. De heer Beaujon uit Den Haag kreeg den prijs van vijf on twintig pond sterling voor zijne ge schiedenis der Nederlandsche zeevisscherijendokter Hoek te Leiden den prijs van tien pond sterling voor zijn geschrilt over de oestercultuur. Het stoomschip Drenthe, van Java naar Rotterdam, passeerde gisteren Gibraltar. De Koning Willem IIIvan Amsterdam naar Java, vertrok gisterenochtend van Gravesend en passeerde des avonds van denzelfden dag Dover. De Limburg, van Rotterdam naar Java, arriveerde gislerennamid- dag te Southampton. De Madura, van Batavia naar Amsterdam, passeerde heden middag te 12 uur Dungeness. De Koordhollandvan Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Port-Said. De Prinses Wilhelmina, van Bata via naar Amsterdam, arriveerde te Frioul (Marseille) den 28 October en ver trok denzelfdcn dag. De Poorwaartsvan Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Southampton den 28 October. -- De heer A. Waldorp, adj.-ingenieur bij de Ned. Rijn-spoorweg-maat schappij te Utrecht, is benoemd tot ingenieur der havenwerken teEnsenada, Rio-de-la-Plato. (Amst.) Door den president van Venezuela is aan den Heer W. K. Van den Brandhof, gouverneur van Curasao, het ordeteeken der 2«. kl. van hel borst beeld van den bevrijder Bolivar en aan den gouverments-secretaris van Cura sao, G. W. F. Ilelmund, dat der 3e. kl. geschonken. De Londensche correspondent van de /V. R. Ct. meldt, dat in de aan staande week de Transvaalsche deputatie daar verwacht wordt. Tevens ver wacht men dan te Londen dr. E. J. P. Jorissen, gewezen slaals-procureur der Zuid-Afrikaansche republiek. Jl. Donderdag had de deputatie des avonds Madeira verlaten. Te Zoeterwoude is tot kapelaan benoemd de wel-eerw. heer J. Van der Weyden. Gisteren is bij herstemming tot notabele der Herv. gemeente van Voor scholen en Veur herkozen de heer M. H. Van Leeuwen. Ds. E. A. Lazonder, pred. te Zegveld, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Ilerv. gemeente te Woubrugge. De welbekende lleysiek, wonende in de Rijswijksche straat n°. 52 te 'sHage, tegen wiens oneerlijke praktijken de politie onlangs heeft gewaar schuwd, heeft eergisteren opnieuw eene oplichterij beproefd, die hem en zjjne

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1