PER TELEGRAAF. van de plekken waar de misdaden gepleegd werden. De vermoorde apotheker was, vooral bij de armen, zeer bemind. De Duitsche luitenant Wissmann maakt zich weder gereed voor eene expeditie naar Midden-Afrika. Hij wil zich eerst naar den Congo en dan naar het station Mukenge begeven. Van hier uit denkt hij het onderzoek te ondernemen van die kolossale halfcirkelvormige witte plek op de kaart, die begrensd wordt door den ver naar het noorden uitspringenden boog van den Congo. Tot dat einde zal hij zich van het Duitsche station in Jlu- kenge vanwaar dr. Pogge alsdan vermoedelijk naar het vaderland zal terugkeeren, wanneer hij dit niet reeds vroeger gedaan heeft maar de dichtbij zich bevindende Luluarivier begeven en deze stroomafwaarts volgen tot hare monding in den Congo. OOITEKRU K. Aan de commissie uit de Hongaarsche delegatie verklaarde Kalnoky dat het verbond met Italië, evenals dat met üuitschland, uitsluitend ten doel heelt behoud van den vrede. De vriendschappelijke betrekking tot Duitschland werd geen oogenblik gestoord. Wat de vastheid van dat ver bond aangaat, men kan daarover onvoorwaardelijk en volkomen gerust zijn. De koning van Rumenië gaf den wensch naar betere betrekking te kennen. Eene gedachtenwisseling met Bratiano voerde lot de overtuigingdat er geen gevaar is voor eene botsing van de wederzijdsche belangen. Van beide kan ten is men bijna besloten terug te keeren tot de vriendschappelijke betrek king van vroeger. De goede verstandhouding met de Porie werd door niets gestoord. De betrekking tusschen de vorsten van Oostenrijk en Rusland was steeds zeer hartelijk, ook lusschen de beide regeeringen is de bestaande ver houding geheel normaal. De prikkelbaarheid in Rusland ten opzichte van Oostenrijk is binnen een zeer engen kring beperkt. Noch de Czaar, noch de Russische regeering denkt aan oorlog, niet slechts wegens de verhoudin gen in het binnenland, maar ook omdat bekend is dat Oostenrijk niet alleen zou staan als het aangevallen werd. RB§LAIHD. Een inspecteur der Russische grenzen te Berditsjef hield dezer dagen eene partij gesmokkelde goederen aan ter waarde van 500,000 roebels. De Russische smokkelaars drijven dus blijkbaar de zaken in het groot. Volgens den Pester Lloyd, is te Warschau een Pruisisch officier in hechtenis genomen, die, voorgevende een lid van het Fransche gezantschap te Berlijn te wezen, generaal Gourko op zijne reis tot onderzoek van de voornaamste vestingen aan de Russische grenzen vergezeld had. Er werden verscheidene schetsen van sterkten bij hem gevonden. Uit Dorpat wordt van 15 dezer gemeld, dat binnen 24 uren twee groole gebouwen in brand gestoken zijn. Sedert het gevangen nemen van den brandstichter Schwarz is er nauwelijks een dag voorbijgegaan, dat er te Dorpat geen brand plaats had. Ook te St. Petersburg is zekere gedruktheid waar te nemen over die misdaden. De Turksche roovers laten nog altijd veel van zich hooren. Bij Zipka, in het Egridereh gebergte, heeft onlangs weer eene bende drie personen ge vat, voorwie zij ƒ6000 per hoofd als losprijs eischte. De militaire bevelheb ber van het district slaagde er ditmaal in, hen te bevrijden zonder betaling van den losprijs. PARIJS, 27 October. Het Journal officiel meldt: Bij heL sluiten der internationale conferentie ter bescherming van de onderzeesche telegraafka bels, heeft de minister Cochery geconstateerd: dat de ontwerp-overeenkomst thans met algemeene stemmen is vastgesteld door de gedelegeerden van 32 staten: dat nog slechts opgelost moet worden het vraagstuk betreffende de bescherming in tijd van oorlog, en dat deze quaeslie het onderwerp vaneen diplomatiek onderzoek zal zijn. De minister hoopt dat binnen drie maanden het ontwerp een internationaal tractaat zal zijn geworden. Hij dankte den gedelegeerden voor hunne medewerking." LEIDSCHE SCHOUWBURG. (Voorstelling van 25 October 1883). Vervolg en slot.) In het eerste bedrijf van dit belangwekkende drama worden wij overge plaatst in den foyer van het Theatre francais, die eigenaardige schepping der zeventiende eeuw, ondanks alle wijzigingen in den polilieken toestand, behouden en door Staalsbescherming eene kweekschool gebleven der hoogere kunst. Wij vinden er den Régisseur Didier, die de repetitiën leidt van Cor- neille's treurspel Cinna'hooren Maurice Bernard op defligen, gezwollen toon eenige versregels van den grooten dichter declameeren en het concert van loftuitingen, dat hem, aan het einde daarvan, ten deele valt, waarbij de Régisseur doet opmerken, dat hier de nawerking der groote school nog zichtbaar is, waartoe ook 'smans grootvader behoorde. Manon Vallier, die eigenlijk een anderen, een adellijken naam draagt, deelt de bewondering der overigen voor den jongen, knappen acteur, maar niet in die mate dat zij hem hare liefde wil schenken en haalt zich daardoor diens haal op den hals. Onder de aanwezigen is een tooneelspeler, die als ulilité en figurant dienst doet en die toch aanleg in zich gevoelt om iets beters te verrichten dan het uitspreken der woorden: "Mijnheer! Daar is een brief", of derge lijke weinig geheugen en talent eischende volzinnen; maar, wanneer de stoutmoedige gedachte aan het vervullen eener rol van eenige beteekenis bij hem oprijst, wordt die aspiratie bedwongen door het luid gelach zijner con frères en dc opmerking van Didier, die zegt dat hij: Urbain Sansnom, geene «school heeft". En nu moge deze man die zijne moeder op het kermis- veld van St. Denis zag sterven, toen koordedanser werd, drie ribben brak en, als een ongelukkige straatkunstenaar, zich gelukkig mocht achten een baantje bij het Thédtre frangais gekregen te hebben al vragen in welke school Napoleon, voor wien de «Cinna" zou worden opgevoerd, geleerd had bij Arcole en Marengo te overwinnen, het antwoord is weder een gelach, ver zacht door de opmerking der vriendschap, dat misschien zijn zwak lichaams gestel hij heeft bloedspuwingen oorzaak zijner achteruitzetting is. Toch heeft hij, niet het hart, maar het medelijden veroverd van Manon, die hij van ganscher harte bemint. Zij verzoekt hem een brief te bezorgen aan haar broeder, die, als Koningsgezinde voortvluchtig, zich op Franschen bodem heeft gewaagd. Hij neemt het aan, doch eenige oogenblikken later komt hij terug, ademloos en zonder den brief aan zijn adres te hebben be zorgd; maar met de mededeeling, dat hij het huis omsingeld vond door de gewapende macht en vernam dat eene bende samenzweerders daar is gevan gen genomen, over wie voorzeker het doodvonnis zal worden uitgesproken. Manon is troosteloos en zal de voorspraak inroepen van Maarschalk Caulin- court, die, als Keizerlijk Intendant van het Theatre francais, eene groote mate van invloed bezit. In het tweede bedrijf zien wij haar dat voornemen ten uitvoer brengen. De Maarschalk ontvangt haar met alle bewijzen van eerbied, maar hij zegt niets voor haar broeder te kunnen doen, want het recht van gratie behoort hem niet. De partij die wil dat de Keizer zich zal wreken is machtig en zal gewis de overwinning behalen. Slechts wanneer het mocht gelukken zijn gevoel op te wekken bij gelegenheid der voorstelling, welke dien avond zal gegeven worden, is het mogelijk, dat hij het voorbeeld van Augustus volge en het doodvonnis van den jeugdigen royalist te niet doe. «Dan is hij gered" roept Manon uit en zij vertrekt. Kort daarna treedt Maurice bin nen en van zijn vriend Thibaud, schrijver des Maarschalks, vernemende wat er is voorgevallen, besluit hij, kort vóór den aanvang der representatie, eene ongesteldheid voor te wenden, waardoor de vertooning van «Cinna" niet zal kunnen doorgaan en Napoleon dus ook de edele woorden niet zal vernemen door Augustus geuit, waar die imperator zegt, dat de samen zweerders: entendront publier Que Auguste a tout appris cl veut tout oublier". Het derde bedrijf ziet dat voornemen van Maurice ten uitvoer brengen Hij verklaart zich ziek en, ondanks de beden van den Régisseur en van Ma non blijft hij bij die verklaringen volharden. Reeds hoort men uit de zaal de tonen klinken, waarmede de Uitverkorene des volks verwelkomd wordt reeds verschijnt de Maarschalk om, namens den Keizer, op spoed aan te dringen en diens wil te kennen te geven dat het programma onveranderd blijve. «Ik kan niet", is het herhaalde antwoord. Nu treedt Urbain op zegt dat hij het wil beproeven Maurice te vervangen en declameert een deel zijner rol; maar de mannen der «school" beweeren dat er niets goeds In zijne voordracht is en het vonnis van den Tooneelschikker luidt: «ik zal het publiek mededeelen dat de heer Maurice Bernard is ongesteld geworden" - «En dat Urbain Sansnom zijne rol zal vervullen" voegt de Intendant voor uittredende er bij, en ieder buigt zich en het scherm valt. Het vierde bedrijf brengt de oplossing. Urbain heeft gesproken, de Keizer toegejuicht, de gratie is verkregen. Maurice wordt op grond zijner zwakke gezondheid, een driejarig verlof toegekend, iets wat met weggezonden wor den gelijk staat; maar de zegevierende acteur wordt stervend binnen ge bracht, neemt afscheid van de door hem innig beminde Manon en troost zich met de gedachte dat hij zijne lieve moeder zal wederzien, de vrouw wier schim hem gesterkt heeft bij het volbrengen zijner taak; en nauwelijks is de laatste ademtocht zijner veege lippen ontvloden of de Maarschalk treedt binnen met het bericht dat de Monarch Urbain heeft benoemd tol «Keizerlijk tooneelspeler". Te laat! Men wijst hem op het lijk en weder valt het gordijn. Ziehier eene korte schets van een drama, welks groote verdiensten vooral zullen uitkomen, wanneer, gelijk gisterenavond. Mejuffrouw Sophie Van Biene de rol van Manon, de Heer Van Schoonhoven, die van Maurice, de Heer Morin die van Didier, de Heer Spoor die van Caulincourt vervult; maar vooral wanneer aan een man als Louis Bouwmeester de rol van Urbain wordt opgedragen. Zijn spel was het glanspunt van den avond en de lauwer krans hem toegeworpen meer dan verdiend, even als de toejuichingen, welkt bij het einde der voorstelling aan het geheele gezelschap ten deele vielen. Ook de Regisseur en de Costumiers Van Kreukniet en Schuttero verdienen een woord van dank voor de wijze waarop zjj het hunne deden, om deie voorstelling te doen slagen. Het moge niet voor de laatste maal in dit seizoen zjjn, dat de Amsler- damsche Afdeeling Leiden bezoeke. Tot haar behooren velen die ons zijn lief gewordendie ons vele jaren genot verschaften ennaast deze, jeugdige krachten, thans nog sluimerend, maar wier ontwikkeling hun recht geelt ons toe te roepen: «i\ons marcherons dans la carrière, Quand nos ainés n'y seront plus." Toch wensch ik van harte dat die ainés ons nog lang bijblijven. Eene Mevrouw Kleine, een Spoor, Morin en Bouwmeester worden moei lijk gevormd en noode gemist. Leiden, 26 October 1883. J. M. E. D. AK ADEMIE-NIEU WS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 27steB October de heer M. Van Reenen, geb. te Wassenaar, in d( rechtswetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: De ont binding van Provinciale Staten en Gemeenteraden. PROGRAMMA VAK MUZIEKUITVOERINGEN. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Afdeeling Zeist. Dinsdag 30 October, des avonds ten 8 uur, in de Groote Concertzaal aldaar, Niels W. Gade, Die Kreuzfahrcr. Solisten: Mej. G. Donker de 1111. J. I. Rogmans, J. Orelio Jr. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 27 October. verkochte hoeveelheid. prijzen. Laagste I Hoogstt Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver Lichte Duivenboonen l'aardenboonen Boter (lste qnaliteit H vat) (2de li (l8te per kil.) (2de Turf haardbr. l,l« soort (grauwe) Lange zwarte DELFT, 27 October. Heden waren de prijzen der Kaas ƒ22 a 27.- 48 stapels, wegende 12630 Kg. hectol. f 9.50 6 0 u 0 ff 8 0 5 0 ff ff ff 6.50 6.- ff 0 6 ft ff 5.— 0 0 0 5.50 0 7 0 0 0 0 4.50 3.— 0 0 6 0 0 8.— 0 6 0 0 7.— 0 0 72.- 0 6760 kilog. 0 0 64. 1.80 0 0 0 1.60 0 dubb. heet. 0 0 u 0 0 1000 0 0.27 0 10.50 9.- 7.- 6.25 6.- 6.50 5- 4.- 8.75 8.- 78.- 70.- 1.95 1.75 0.32 de 100 kilo. Verkocht Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C, Dbab®

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6