nk van Maandag 29 October d883iV°. 255. U BUITEN LANDSCHE BERICHTEN. pj BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant in de gisteren te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene verga- lt(j Bering der maatschappij »lnsulinde" is het bestuur gemachtigd om eene obli gatielening te sluiten van ƒ900,000, tot het in geregelde maandelijksche vaart brengen eener zesde stoomboot. Het maatschappelijk kapitaal is alzoo geklommen tot 3,200,000. Uit den loop der discussie bleek, dat deze Neder- landsche maatschappij tot dusver nog niet belast is met het vervoer vangou- vernements-passagiers en werd het bestuur gemachtigd, daartoe door eene commissie uit zijn midden bij den minister van koloniën opnieuw pogingen p„ te doen. .j, Een stoute diefstal heelt te Breda plaats gehad. Een of meer dieven hebben zieh (hoe, is nog niet bekend) toegang welen te verschaffen tot de 0(11 woning van den heer P. V., terwijl deze met zijne echtgenoole afwezig was, en alle kamers tot de kelder toe doorzocht. De naaister, die volgens gewoonte, 1 den volgenden morgen de vogels kwam voederen ontdekte den diefstal en telegra fie leerde onmiddellijk aan den bewoner, die, thuis gekomen, wel overal sporen J., van braak en geweld ontdekte, doch gelukkig niet veel miste, nl. slechts eenige zilveren theelepeltjes en een paar servetringen, benevens eenige an dere voorwerpen van geringe waarde. Wel hadden de bovenbewoners's nachts eenig leven beneden in huis vernomen, doch zij meenden dat dit veroorzaakt lt! werd door de bewoners van het benedenkwarlier, die zij vermoedden, dat van hunne reis thuisgekomen waren. Bi. Eergisteren ochtend is de Aadijk nabij 's Hertogenbosch aan den Hin- thamschen kant doorgebroken. Een aanzienlijk deel van »'t Hoogveld" en van den polder »de Beneden Aa" is daardoor onder water gezet. Men ver- moedt, dat kwaadwilligheid aan dit feit niet vreemd is. Wegens een vrij groot tekort, dat in het kantoor der Berg-Mhrk.- Iffl spoorwegmaatschappij te Venloo bevonden werd, is de adsistent H. B. ont- ïoi slagen. Deze echter wil de zaak voor den Pruisisehen rechter gebracht heb ben. omdat h(j zich niet verantwoordelijk stelt voor een tekort dat in hel kantoor bevonden is, waar zoovele andere personen toegang hebben en komen kunnen, ook wanneer hij afwezig is. 's GRAVENHAGË, 27 October. it- Door Z. M. is de majoor F. L. De Graeff, van het wapen der cavalerie, te thans op non-activiteit op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, i, De luit. ter zee 2e kl. J. J. W. II. Van der Toorn, behoorende tot de ei rol van Zr. M\ wachtschip te Willemsoord, wordt met 15 November a. s. op non-activiteit gesteld en met 16 daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2e kl. A. G. J. Kroef. Voor de rechtbank werd gisteren een geschil behandeld omtrent de toe passing van de drankwet, welke, zoover wij kunnen nagaan, nog aan geen rechtscollegie ter beantwoording is voorgelegd. Burg, en weth. hadden in Ja nuari jl. de vergunning, welke zekere V. te Scheveningen bezat voor den ver koop van sterken drank in het klein, ingetrokken. V. ging zich hierover bij den burgemeester beklagen en verzocht de intrekking te herroepen. Hier aan kon echter niet voldaan worden, doch, volgens verklaring van V. raadde de burgemeester hem aan zijne zaak over te doenin welk geval aan den nieuwen eigenaar vergunning zou kunnen worden toegekend. Dit geschiedde. V. deed zijne herberg over aan zijn schoonzoon P., bij wien hij bleef inwonen en gezamenlijk begaven zij zich naar burg. en weth., die P. mondeling den verkoop van sterken drank in het klein toestonden. Dit had plaats in een der laatste dagen van Januari en in het begin van Februari kwam de beëedigde schatter de localiteit schatten, waarop P., door den gemeente-ontvanger tot betaling van het vergunningsrecht, in casu ƒ75, werd aangemaand. Twee dagen na de voldoening van het recht, den 23<n Februari, ontving P. evenwel een schrijven van burg. en weth., waarbij hem werd medegedeeld, dat af wijzend op zijn verzoek om vergunning was beschikt en zulks naar aanlei ding van eene annonce in de Scheveningsche Courantwaarbij de schoonvader de heropening van de //bierhalle" aankondigde, uit welke aankondiging burg. en weth. de conclusie trokken, dat de localiteit van bestemming was veran derd. P. ging evenwel voort met tappen, totdat proces-verbaal tegen hem opgemaakt en de zaak voor den rechter gebracht werd. Nadat enkele getuigen waren gehoord, nam het O. M. zijn requisitoir, strek kende tot schuldigverklaring en veroordeeling van den bekl. tot geldboete. Voor dezen laatste trad op mr. Ph, Landsberg, die beweerde, dat zijn cliënt het recht tot den verkoop van sterken drank in het klein, ontleende aan de mondelinge vergunning door den burgemeester gegeven, gevolgd door de schat ting en de aanmaning tol betalen van het vergunningsrecht door den gemeente ontvanger, waaraan onmiddellijk was voldaan. Wel had P. geen door den raad gewaarmerkt afschrift van de drankwet in zijne tapperjj opgehangen, toen proces-verbaal tegen hem werd gedresseerd, doch een zoodanig gedrukt formulier kon volgens pleiter toch niet geacht worden het bewijs te leveren van de vergunning. Als zoodanig beschouwde spreker wel de schatting door door een beëedigd schatter en de quitantie van het betaalde vergunningsrecht, waarop bovendien de waarschuwing vermeld staat, dal zij op aanvrage van de politie moet worden vertoond. Aan de afwijzende beschikking van burg. en weth. behoefde beklaagde zich niet te storen, daardoor toch werd de vroegere toestemming niet te niet gedaan. Was dit laatste de bedoeling ge weest van burg. en weth., dan hadden zij eene formeele intrekking van de gegeven toestemming tot tappen moeten uitvaardigen. Pleiter concludeerde op deze gronden tot vrijspraak. Uitspraak a. s. Don derdag. liet heeft Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, behaagd, wederom, evenals vorige jaren, een aantal loten te nemen in de weldadigheids-loterij, opgericht door mej. C. Belinfante, in het jaar 1848. H. K. H. prinses Hendrik heeft zich heden morgen te 10 uren, verge zeld van Hd'. hofmaarschalk baron Taels van Amerongen, per Rijnspoor naar Amsterdam begeven, ten einde voor de sluiting der tentoonstelling haar nog een bezoek te brengen. Ten half zeven dezen avond keerde de prin ses terug. Z. K. H. kroonprins Karei van Portugal legde gisteren een bezoek af bij den kunstschilder Bisschop op zijne villa in het Scheveningsche Park. Heden nam Z. K. H. deel aan eene jachtpartij in de omstreken van Waals- dorp. Ten half tien ure werd de prins aan het hotel den Ouden Doelen met een elegante victoria afgehaald. De vorstelijke jager was in een uiterst smaakvol jacht-costuum gekleed en alleen vergezeld van baron Taets van Amerongen van Woudenberg. Het gevolg van den kroonprins deed onder wijl een uitstapje in de omstreken van Leiden. Het diner werd wederom in den Ouden Doelen gebruikt. BEkSSE. liet Brusselsche gepeupel heeft het nieuwe paleis van justitie erg be schadigd. Terstond bij de opening van de hekkeu werden de politie-agenten op zijde geduwd. In alle zalen werd groote schade aangericht. Hoeken en gangen werden bevuild en met smerige klompen opzettelijk tapijten en meubelen beschadigd. Er werd met messen in banken en tafels gesneden: behangsels werden stuk gescheurd, de electrische schellen verwrongen enz. Een prachtig tapijt van het Assisenhof is o. a. niet meer te gebruiken. Eenige inhechtenisnemingen hadden plaats, o. a. van twee jonge mannen, die betrapt werden op het verscheuren van een zeer kostbaar behangsel Met behulp van de gendarmerie werd eindelijk de woeste bende uit het ge bouw gedreven. EseELiin. De hertog en de hertogin van Connaught aanvaarden binnen eenige dagen de reis naar Bombay, waar de prins zijn kommando gaat overnemen. De I'eruaansche gezant te Londen spreekt het beweren van de Chinee- sche legatie tegen, dat geheel Peru, behalve Arequipa. Iglesias erkend heeft als president der republiek. Integendeel, het grootste gedeelte van Peru, met inbegrip van Arequipa, gehoorzaamt voorloopig het bewind van Montero. Zekere kapitein Drevar, die proeven neemt met een nieuw reddingspak (safe coat) en die voor eenige weken bijna het slachtoffer werd van zijne proefnemingen, heeft zich nu weder in de Noordzee gewaagd meteenminia- tuurbootje. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is hij in uitgeputten toestand door de Duitsche bark Albert Naumann uit Rostock opgenomen en te Dover aan land gezet. Van het eiland St. Thomas is te Londen bericht ontvangen, dat 1500 menschenlevens zouden verloren zijn en voor 4 millioen dollars schade ver oorzaakt bij de jongste ongeregeldheden te Port-au-Prince (Haïti). Vijf En- gelsche oorlog schepen waren St. Thomas voorbij gekomen, waarschijnlijk op weg naar Haïti, om wraak te nemen wegens het beschieten van de En- gelsche stoomboot Alps door een der forten van het eiland. Hiertegenover echter bericht de consul van Haïti te Londen, dat laatsgenoemde quaestie reeds een poos geleden in der minne werd geschikt en dat slechts een derde gedeelte (dus nog altijd vijfhonderd') van het aantal opgegeven menschenlevens bij den opstand verloren ging. In de eerste negen maanden van dit jaar bedroeg het getal van land verhuizers, die zich in Canada zjjn komen vestigen, 91,779. Het vorige jaar was het getal in die maanden 76,378. Een trein van de Nothern-New-York Railway is Dinsdag door eene brug in het kanaal van Champlain gevallen. Alle rijtuigen zijn verbrijzeld. Er waren 3 dooden en 22 gewonden, waaronder velen zeer ernstig. Te St. Louis is jl. Dinsdag een groot gebouw afgebrand, waarbij drie der bewoners in de vlammen omkwamen. Aan de kust van Massachusetts zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag II. bij een hevigen storm twee visschers-schoeners vergaan en twintig visschers verdronken. Het Engelsche oorlogsschip Boadicea heeft bevel ontvangen van Kaap stad naar Angra Pequina te gaan, omdat men verwikkelingen ducht tus- schen de daar gevestigde Duitschers en de Kaapsche koopliedendie daar handel drijven en eigendommen hebben, daar de Duitschers er bezwaar tegen maken, dat goederen uit koloniale schepen worden gelost. Uit Durban wordt aan de Times gemeld, dat er onlusten onder de negerstammen ten noorden van de Transvaal plaats hebben. De tijdelijke president heeft zich derwaarts begeven. Volgens berichten uit Alexandrië neemt de cholera toe. FRAIKRMK. Het bericht, dat de minister Ferry gisterenochtend een onderhoud heeft gehad met den heer Léon Say, is onjuist. Onjuist is het ook dat aan den heer Say openingen zijn gedaan voor de portefeuille van financiën. De minister Tirard heeft bovendien zijn ontslag niet gevraagd. Er is niets waaruit men kan afleiden, dat het parlement zijn financiëel stelsel niet zal goedkeuren, of dat er geene overeenstemming bereikt zal worden tusschen den minister en de begrootings-commissie. In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd medegedeeld dat de vereenigde uiterste linkerzijde Maandag heeft vastgesteld als den dag waarop de interpellatie over de zaken in Tongkin zal worden ingesteld door den heer Granet. Zekere Paul B., grondeigenaar te Marseille, is dezer dagen, op aanwij zing van een Parijschen bankier, op den Boulevard in hechtenis genomen. B. had eenige dagen te voren aan bedoelden bankier wissels aangeboden, die deze geëscompteerd had en waarvan later de handteekeningen valsch bleken te zijn. Bij zijne inhechtenisneming erkende B.dat er nog verscheiden valsche wissels van hem te Parijs en te Marseille in omloop waren. Koning Alfonso is licht ongesteld. ITALIË. Eene gasontploffing heeft in een der vertrekken van het koninklijk paleis brand doen ontstaan. De vlammen waren spoedig onderdrukt, maar door den te grooten ijver waarmede dit geschiedde, kregen twee werklieden brandwonden. Er waren duizenden menschen op de been. SVITiCnLAND. De keizer, die Dinsdag jl. uit Baden-Baden te Berlijn teruggekomen is, vertrok Donderdag naar YVerningerode, waar graaf Stolberg Z. M. ontving en naar het kasteel geleidde door de feestelijk versierde en verlichte straten van het stadje. De bondsraad heeft goedgekeurd, dat de kleine staat van beleg voor HamburgAltona en Harburg wordt verlengd. Te Coblenz is dezer dagen een gedenkteeken onthuld op het graf van generaal Von Göben, een der beste generaals van het Duitsche leger. De keizer, de keizerin en de kroonprins hadden lauwerkransen gezonden om op het graf te leggen. De daders van de twee moorden te Siraatsburg zijn vermoedelijk drie mannen. Een slagersknecht is onder verdenking van medeplichtigheid gevan gen genomen. Voorts is dien nacht in een slecht befaamd huis een man ge zien, wiens kleederen met bloed bevlekt waren en die zeer gejaagd en ze nuwachtig bleek te zijn, en ook in den eersten spoortrein van Straatsburg naar Bischweiler heeft eene vrouw dien verdachten man gezien. De politie liet terstond na het bekend worden van den aanslag al de spoorweg-stations bezetten, telegrafeerde naar alle kanten en nam nog vele andere maatregelen om de schuldigen op het spoor te komen. Het geval heeft in de stad groote opschudding veroorzaakt en hel wemelt van nieuwsgierigen in den omtrek

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5