tigheid kan worden gedacht, uit volle overtuiging te bevveeren dat er geen diefsial door Juantjc is gepleegd. De bekl. had de voorwerpen besteld en de jonge Ilosch heeft de diamanten onder baar bereik gelalen en is wegge gaan. Hij heeft ze niet achter slot en grendel weggeborgen, wat hij had moeten doen als hij in 't bezit er van had willen blijven. Diefstal is er dus niet gepleegd. Bosch heeft haar in 't bezit gesteldvertrouwende op con tante betaling. Dat de bewering van Jaantje juist is, dat zij er reeds/1000 op heeft voorgeschoten, blijkt overtuigend uit de oorspronkelijke door get. Bosch onderteekende verklaring dat die ƒ1000 strekt als waarborg voor te doene avances en voorschotten voor het te bestellen collier. Pleiter besluit zijne rede dat dit geding les en leer zal zijn voor de lichtgeloovige om zich niet zoo gemakkelijk te laten misleiden. De tweede beklaagde, die geen verdediger heeft, doet een beroep op de clementie van het hof en verzoekt bij veroordeeling celstraf. Mr. Jac. Van Gigh, verdediger van Van der Heem en Consenheim, besluit, na eene uitgebreide pleitrededat volmacht onbewezen is dat Jaantje de feitelijke diefstal heeft gepleegd, daar er een bijzondere toegang van het portaal tot de voorkamer was en het zeer goed mogelijk is dat Van Zullen of een ander het pakje uit die kamer heeft weggenomen. Waar nu de dief stal van Jaantje onbewezen is, kan er van medeplichtigheid geen sprake zijn. Maar ook al had Jaantje gestolen, dan is het onbewezen dat Van der Heem en Consenheim wisten dat zij kochten juweelen van de Millioenen- juflrouw laat staan door haar gestolen juweelen. Pleiter wijst er voorts op dat de getuigenissen van Brandei van nul en geener waarde zijn en hel hun niet kwalijk kan genomen worden dat zij hier gelogen hebben, daar van niemand kan gevergd worden zelf te verklaren dat men een schurk is. Pleiter concludeert tot vrijspraak voor beide beklaagden. Adv.-generaal m'. Bijleveld bracht hulde aan de geestige pleitrede van den verdediger van Jaantje, doch blijft overigens hare schuld handhavenzoowel wat betreft het aannemen van eene valsche qualiteit als nopens den dief stal. Dat een ander het pakje zou hebben weggenomen acht adv.-gen. ge heel uit de lucht gegrepen en noemt hij een wanhoopskreet van de verdedi ging. Ze is bovendien in strijd met Jaanijes houding na het verdwijnen van het pakje. De uitspraak is bepaald op Vrijdag 2 November te 3 uur. Z. K. H. de kroonprins van Portugal bracht gisterennamiddag een langdurig bezoek aan de kurkenfabriek van de hh. L. Van der Hilst en Zonen. Met veel belangstelling werd door den jengdigen troonopvolger alles bezichtigd. De fabriek was voor deze gelegenheid net gedecoreerd. Z. K. 11. de kroonprins van Portugal woonde gisterenavond in den Koninklijken Franschen schouwburg de opvoering bij van «Ie Chalet" en "la Traviata". De prins, die in een gala-rijtuig van Z. M. den koning naai den schouwburg werd heengeleid, werd bij den versierden toegang tol de koninklijke antichambre ontvangen door den directeur der opera, den heer A. Voitus van Hamme, en nam met zijn gevolg en den hem door Z. M. toegevoegden adjudant, baron Taets van Amerongen van Woudenberg, plaats in de koninklijke loge. Bij zijne verschijning hief het orchest het Portu- geesche volkslied aan en rezen de bezoekers van hunne zetels op. De jeug dige prins was blijkbaar door die beleefdheid zeer getroffen en beantwoordde haar zijnerzijds door hel onmiddellijk daarna aangeheven Nederlandsch volks lied warm toe te juichen. Er werden in den laatsten tijd op de onderofficierskamers van het re giment grenadiers en jagers bij herhaling verschillende voorwerpen en klee- dingstukken, ook gouden en zilveren horloges, vermist, zonder dat men er tot nog toe in mocht slagen, de hand te leggen op den bedrijver dezer ver schillende diefstallen. De dief, een grenadier-milicien uit Amsterdam, is even wel gistermiddag in de val geloopen, toen hij een sergeant een horloge te koop aanbood, dat deze als het zijne, hem vóór eenige dagen ontstolen, her kende. De dader werd aanstonds in het verhoor genomen en, na te hebben bekend, in voorloopig arrest gebracht. {Fad) BU1TENLANUSCHB BERICHTEN BMeJEIL.AïSI>. Door lord Derby is een brief gericht aan generaal Mac Iver, den ont werper der Nieuw Guinea-expeditie, waarin hij er in herinnert, dat eene soortgelijke expeditie in vroeger tijd werd opgegeven, nadat de toenmalige regeering haar gestreng had afgekeurd. Engeland zal nu in de Australische koloniën een onderzoek naar de Nieuw-Guinea-quaestie instellen. Wanneer generaal Mac Iver raad hadde gevraagd bij het departement van koloniën, zoude hij de bezwaren van de regeering tegen de expeditie hebben vernomen. Lord Derby gevoelt zich nu verplicht generaal Mac Iver duidelijk en onver wijld te doen weten, dat de regeering de expeditie niet zal gedoogen. Mocht de generaal haar des ondanks willen doorzetten, dan zal de regeering haar met geweld verijdelen. Het plotseling vertrek van den hertog en de hertogin Van Edinburgh uit Coburg, zoo wordt uit Berlijn aan the Standard gemeld, heeft in Dnitsch- land nog al sensatie gemaakt. De hertog, die de vermoedelijke opvolger is van den regeerenden hertog van Coburg, placht tot heden elk jaar eenigen tijd in de hoofdstad van dat hertogdom door te brengen. Ditmaal viel juist tijdens het verblijf van de hooge Engelsche gasten, 17 Oct., de verjaardag van de hertogin van Edinburgh in. Een groot bal zou gegeven worden. De hertogin schrapte bij het opmaken van de invitatielrjst op zeer in hel oog loopetide wijze de namen der echtgenooten van twee grootwaardigheidsbe- kleeders aan het Coburgsche hof, waarvan de een vroeger actrice was, de andere door haar eerste man werd verlaten. De echtgenooten van de twee beleedigde dames deden een beroep op den hertog van Coburg, die op dat oogenblik van zijn hof afwezig was. Z. 11. stelde zich in de bres voor de beleedigde partijdoch vruchteloos. De hertog en de hertogin van Edin burgh weigerden beslist de invitaties te verzenden. Daarop volgde den dag vóór hel bal een telegrafische order van den hertog van Coburg aan al de leden van zijne hofhouding om van de partij thuis te blijven Het bevel werd gehoorzaamd en sedert is de verhouding tusschen de hooge partijen alles be halve hartelijk. De raad der bondholders te Londen heeft uit Caracas bericht van 4 dezer ontvangen, meldende het overmaken van 6804ten bate der geconso lideerde schuld. De ex-keizeriu Eugenie is uit Schotlandwaar zij eenige weken de gast van de koningin was, naar Farnborough, haar landgoed nabij Lon den, teruggekeerd. Lord Lansdowne, de nieuwbenoemde gouverneur van Canada, is Dins dag II. behouden te Quebec aangekomen en zeer feestelijk ontvangen. Na den eed te hebben afgelegd, nam hij een adres van welkom in ontvangst en antwoordde daarop eerst in het Engelsch en vervolgens in het Fransch. Des middags vertrok hij per spoor naar Ottawa. Uit Durban verneemt de Standard, dat de krijgsgevangenschap ij; Celewayo wordt tegengesproken en dat de overheid hem op voorkomend wijze behandelt. Gisteren zijn te Alexandrië negen personen meerendeels Europeanen, aan cholera gestorven. In de kamer van afgevaardigden heeft Jules Ferry, in antwoord os eene vraag van Granct omtrent het tijdstip waarop een voorstel tot een nieuwe credietwet voor Tongkir. zou inkomengezegd dat de regeering daar omtrent nog geen besluit genomen had, en dat het eenig middel om volledi»i inlichtingen te verkrijgen, zou zijn eene interpellatie tot de regeeringj richten. Granet zeide dat hij Zaterdag de regeering interpelleeren zal. Daarin heeft de kamer de discussie over de gemeentewet hervat en de artt. 73-8 zonder wijziging goedgekeurd. In de couloirs werd vertelddat een voorstel om de ministers in staat vai beschuldiging te stellen, onderteekend door drie leden der rechterzijde, ii handen gesteld zou zijn van den heer Brisson, voorzitter der kamer. ITALIË. Het hof van Lucca heeft 21 galeiboeven, die in het bagno van Pion biiio in opstand gekomen waren, tot verschillende gevangenisstraffen ver oordeeld. In de zaak van de bende Amoroso, die Sicilië langen tijd afliep,j door het hof van Palermo eindelijk arrest gewezen; 12 dezer bandieten wet- den ter dood veroordeeld en 3 bij verstek, 1 tot levenslangen dwangarbeii en 10 lot mindere straffen. DriT§GHLANa De heer Antoine, die zich nog altijdj te Melz in voorloopige hechten! bevindt, heelt den advocaat Miiller tot zijn verdediger gekozen. Deze is be gonnen met protest aan te teekenen tegen de gevangenisneming van ziji cliënt en zoodra hij op dit protest een weigerend antwoord heeft ontvangen, zal hij de vrijlating tegen borgstelling aanvragen. De hiervoor noodige soi zal worden bestreden uit vrijwillige bijdragen, welke rijkelijk toevloeien vat de geestverwanten van den heer Antoine. Blijkens nadere berichten omtrent het gisteren vermeldde uit Straatsburg, is de soldaat, die op zijn wachtpost zoo gruwelijk was aangevallen, eenig uren later bezweken. Tevens blijkt dat er een paar uren vóór den eersta moord (op den apothekersbediende) nog een andere moordaanslag is gepleegd. Een huurkoetsier vervoerde namelijk met zijn rijtuig drie personen, die mei den Laulserburgcr spoorweg waren aangekomen, en waarvan één bij hei op den bok plaats nam. Onderweg aan het portierraampje hoorende kloppen, liet hij het paard stilstaan, klom van den bok en wilde in het rijtuig kijken, toen hij door laatstgenoemde persoon, die hem bij het afstijgen was gevolgd, bij de keel gegrepen en tegen het rijtuig gedrukt werd. Terwijl de genoemde persoon tevens pogingen deed hem te worgen, poogde een der andere passa giers hem met chloroform te bedwelmen. Op zijn geschreeuw namen alle dril de passagiers de vlucht. Te Liegnitz werd bij de laatstgehouden verkiezing voor den rijksdag, in den loop eeuer heftige discussie, aan den heer Hermann Richter, candi- daat der progressistische partijverweten dat hij in 1878 zich aan majesteit!- beleediging had schuldig gemaakt. Desniettemin werd Richter gekozen, Thans heeft de rechtbank hem, ter zake voormeld, tol zes maanden gevan genisstraf en tot verlies van alle uit openbare verkiezingen voortgevloeide rechten veroordeeld, liet mandaat van volksvertegenwoordiger is hem dus ontnomen. Te Neustettin zijn ongeregeldheden voorgevallen tengevolge van liet proces wegens den brand der synagoge. Bij Christenen en Israëlieten, die als getuigen a décharge verklaringen hebben afgelegd, heeft het graauw dt vensters stukgeslagen. OOiTENRIJK. In antwoord op de redevoeringen en de huldebetuigingen van de voor zitters der delegatiën heeft de keizer gezegdDe betrekkingen der monarchit met de vreemde mogendheden hebben geene verandering ondergaan en blij ven volkomen bevredigend. Aan de groote behoefte der volkeren van Europa aan vrede komen de mogendheden te gemoet door haar ernstig streven oa hen de weldaden des vredes blijvend te doen genieten. In Bosnië en de lier- zegowina is tengevolge van administratieve maatregelen een bevredigende toe stand van orde en rust in het leven geroepen, zoodat de regeering instaat» de vermindering van het aantal bezettingstroepen voor het volgende jaar ii overweging te nemen. De internationale electriciteitstentoonstelling te Weenen werd Zondagll, door niet minder dan 20685 betalende personen bezocht, waarvan 1658s 's avonds. RUSLAND. In de eergisteren) gehouden zitting van de Duma protesteerde de stads- hoofdman Gresser tegen hel voorstel dat de kosten van Turgenjew's begrafenis uit de stedelijke schatkist zouden worden betaald. De onlangs gearresteerde officieren zijn uit Kroonsladt, Petersburg, Odessa en den Kaukasus. Zij behooren tot de land- en de zeemacht, lij den subst.-procureur te Kiefl is een register gevondenwaarin eene lijst van verdachte namen voorkomt, welke tot de inhechtenisnemingen in den Kau kasus heeft geleid. OOIT-INDIE. BATAVIA, 21 September. Den 16<n dezer is hier aangekomen de Ophir, kapt. Schermer, door het gouvernement ingehuurd, waarmede de majoor Willemstijn namens de intendance, en de majoor van den generalen staf Deykerhoff, ter opneming van de toestanden te Teiok en tevens als gedelegeerde van het centraal- comité, naar de Lampongs ziju gegaan. De boot bracht, behalve de leden dej expeditie, ook 3 Europ. heeren, 2 dames en 7 kinderen mede, voorts een 300-tal Lampongers, Chineezen, Palembangers, Bantammers, inwoners van Bawean enz., die allen gratis naar hier zijn gevoerd. Door de goede zorgen der intendance had de Ophir eene rijke en veelsoortige lading aan boord, van rijst, blikjes, zout, vleesch enz. enz. en tevens geld en kleedereu van het ceutraal-comité. Verder materieel dat dadelijk noodig kon zijn, zoo als bamboe- en kaljangmatten en sassak-horden. Een 3 koyangs prauw pappan ging op sleeptouw mede. De expeditie was talrijk uitgerust. Behalve de beide majoors gingen mede 1 ouderofficier, 15 infanteristen en 100dwang arbeiders met 6 mandoors. Zijn wij wel ingelicht, dan zijn voorgedragen tot griffier bij den land raad te Kotta Radja, tevens auditeur-militair bij den krijgsraad aldaar, ter vervanging van mr. Van den Bossche, die benoemd is tot president van de

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2