LEI D 8 El H €01 RAAI. ZATERDAG 27 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883, S\ 254. I)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Ftestdagm uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- nfzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 26 October. Uit liet verslag aangaande den toestand en de werkzaamheden van de Afdeeling Leiden der Maatschappij tot bevordering der toonkunst, gedurende het 54' jaar der Maatschappijwaarbij een kort overzicht harer geschiedenis wordt gegeven, gaal de herinnering vooraf dat de Afdeeling Leiden werd opgericht den \1ita Januari 1875, en daarmede de eerste stap gedaan tot opheffing van den toestand van afzondering, waarin Leiden tot dusver tegen over de algemeene Nederlandsche Maatschappij verkeerd had. Eerst in hel tweede jaar van haar bestaan (het 47' Maatschappij-jaar) begon de Afdeeling hare werkzaamheden wat de uitvoeringen aangaat. Hierop volgt een kort overzicht omtrent de uitvoeringen, die telken jare tot op heden werden ge geven en de daarbij verkregen resultaten. Op 22 Februari 11. gaf de Afdee ling een concert waarvan ingevolge den wensch van de uitvoerenden werd bekend gemaakt, dat de opbrengst, tot een zeker bedrag uit de kas der Afdeeling gegarandeerd, en door het bestuur als vergoeding van reis- en verblijfkosten beschikbaar gesteld, bestemd zou worden tot bijdrage om het streven van de Willem ^orenrfs-vereeniging tot het opsporen van de Varna te ondersteunen. De leden hadden, volgens den regel en de gemaakte alspraak, vrijen toegang, hunne dames en het publiek tegen de gewone entree. Er kwam echter weinig publiek, zoodat alleen het gegarandeerd bedrag, uit de kas der Afdeeling aangevuld, aan de uitvoerders kon wor den uitgekeerd. De cAei e-cursus werd met de deelnemers van het vorige jaar (nieuwe konden niet worden aangenomen) met de meeste voldoening voortgezet en ten einde gebracht, liet aantal leden der Afdeeling klom in dit jaar tot 146, dat der Zangvereeniglng lot 127. Inzonderheid moet het Bestuur nog met erkentelijkheid gewag maken van de musici en dilettanten van hier en van elders, die in deze jaren hunne medewerking tot de uitvoeringen verleenden en van wie het in den regel de meeste welwillendheid mocht ondervinden, waarbij niet het minst de leden der Zangvereeniging waardeering verdienen wegens hunne doorgaans ernstige toewijding. Van genoegzame bekendheid is wat het Bestuur voor de oefe ningen der Zangvereeniging en de uitvoeringen, aan den ijver en de kunde van den directeur den heer D. De Lange, verschuldigd is. Van de leden der Zangvereeniging mocht den heer De Lange herhaaldelijk, en nog weder in het laatste voorjaar, de ondubbelzinnigste blijken van waardecring en persoonlijke hoogachting ontvangen. Aan het einde van het verslag wordt het volgende gezegd: Wij hebben in dit overzicht alleen het goede gereleveerd, wat ondervonden werd en treden dan ook hier niet in bizonderheden over de oppositie, die van som mige zijden bij voortduring tegen de Afdeeling en hare Zangvereeniging ge voerd werd en niet zelden een persoonlijk karakter aannam. In Leiden kent men zulke toestanden, ook van vorige jaren, helaas, meer dan vol doende. en aan personen daarbuiten die dit verslag mochten lezen, kunnen zij geen belang inboezemen. Heden morgen te 9 uren is in de Grocnesteeg, ten huize van zekere vrouw t. T.een petroleumstel in brand geraakt. Met behulp van de buren, die er kleeden over wierpen, was het onheil spoedig geweken. Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegraphisch en schriftelijk bericht, bevond Zr. Ms. schroefstoomschip 1' ld. Leeuwarden, onder bevel van den kapitein ter zee II. Dijserinck, zich op 24 dezer, des morgens te 8 uren, dwars van de Wielingen (zeegat van Vlissingen), en ver volgde zijne reis onder gunstige omstandigheden. Aan boord was alles wel. Voor de acte als onderwijzeres werden 23, 24 en 25 Oct, te 's Hage gebxamineerd 14 candidaten, 6 werden afgewezen en 8 toegelaten, nl. mej. J. F. Tengeler, A. B. Knappert, M. G. Rijnsen en II. De Kroes, van Schiedam; A. lloubrich, van Brielle; J. II. Van Veen en J. Ivloos, van Rot terdam, en M. Akkerhuis, van Schoonhoven. Door de kleermakcrs-gezellen-vereeniging te Groningen is een adres aan aan den minister van waterstaat gezonden, inhoudende het verzoek om 1°. bet van het buitenland ingevoerde confectiewerk aan zoodanig invoerrecht te onderwerpen, dat het binnenlandsch fabrikaat hiertegen concurreeren kan, en 2°- ditzelfde toe te passen, ot zoodanige maatregelen te beramen, opdat adressanten ook kunnen concurreeren tegen het werk, dat in onze gevange nissen wordt vervaardigd. Een afschrift is gezonden aan de tweede kamer. Door de Russische regeering zijn, naar het U. D. meldt, aan den 'nil. ter zee W. Voormolen, den uilvinder van de ziekensloep, op de ten toonstelling geëxposeerd, vijf sloepen besteld naar dat model, om als proef te worden ingevoerd. Door bemiddeling der Nederlandsche Handelmaatschappij zijn sedert de laatste opgave weder successievelijk aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java overgemaakt/50,000, in het geheel derhalve 7410,000. Men schrijft aan het Hbl. uit Veenendaal, dd. 25 Oct.: De ontevreden geest onder de Veenendaalsche fabriek-bevolking werd vooral in de maanden April, Mei en Juni dezes jaars niet weinig aangewakkerd door de wervers voor fabrieken in Duitschland, die wel geen oproer of werkstaking predikten, maar door allerlei voorspiegelingen over den goeden staat der fabriek-arbei- ders te Gronau, Schuttorf, enz., hen verre van tot rust brachten. En wat blijk er nu uit dat beloolde land? Dat de meesten van hen die derwaarts gingen, thans (blijkens hunne aanvragen bij de directie) niets liever zouden willen, dan weder op de Veenendaalsche stoomspinnerij en weverij temogen werkzaam zijn, waaraan echter niet kan voldaan worden. In de zitting der arrond.-rechtbank te Rotterdam is Th. H., oud 25 jaar, artist, wonende te Leiden, bekl. van verschillende oplichtingen, ver oordeeld lot jaar gev. eenz. en 4 boeten van f 25 of 1 dag gev. eenz. voor iedere boete. Eergisterenavond kwam het stoomjacht Postillon, dat dagelijks tus- schen Tiel en Nijmegen dienst doet, tegenover Leeuwen in aanvaring met eene andere schroefboot. De Postillon zonk. Passagiers en equipage werden gelukkig gered. Dezer dagen vermiste een ingezetene van Sint-Maartensdijk twee bank biljettenieder groot ƒ200. De buitensporige uitgaven eener arbeidersvrouw uit zijne omgeving verwekten achterdocht, die inderdaad bij eene huiszoeking tot zekerheid werd. Volgens gerucht heeft genoemde vrouw dan ook al be kend het geld uit eene geopende secretaire te hebben weggenomen. Verschil lende grappige staaltjes van de handelingen der dievegge met het geslolene worden verhaald. Het meest comische van deze is zeker, dat zrj van den bestolene voor zrjn eigen geld een Hinken voorraad aardappelen kocht Eergisteren middag omstreeks 4 uur sloeg het veerbootje van het Loo- veer (Duiven) door den golfslag eener stoomboot om, met het ongelukkig ge volg, dat een der drie personen daarin gezeten verdronk. De ongelukkige is een grijsaard, met name H. G., schipper te Loo. De vermoedelijke dader van den moord bij Helmond is gevankelijk naar Roermond overgebracht. Het is zekere Van Alen, een 21-jarig jongman, die onlangs met groot verlof uit den militairen dienst was teruggekeerd. Omtrent de ware aanleiding tot den moord is nog niets met zekerheid be kend; men zegt, dat Van A. reeds lang met het meisje oneenigheid heeft gehad. 's GRAVENHAGE, 26 October. Door Z. M. is Z. K. II. Karei, kroonprins van Portugal, benoemd tot Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is bij het wapen der cavalerie benoemd tot le luit.en wel bij zijn tegenwoordig corps, de 2e luit. A. J. P. Metelerkamp, van het 3e reg. huzaren. - De officier van gezondheid 2' kl. dr. R. M. De Jager Meezenbroek, bc- hoorende tot de rol van Zr. ill», wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer, op zijn daartoe gedaan verzoek, op non-activiteit gesteld. Bij beschikking van den minister van waterstaat enz. is aan den rijks opziener op de spoorwegdiensten M. Buyze, te Tiel, mede opgedragen het dagelijksch toezicht op den dienst van de sectie GorinchemGeldermalsen van den spoorweg Dordrecht—Eist, met ingang van den dag waarop die sectie voor den openbaren dienst zal worden geopend. De verdediger van Jaantje Struik, mr. Ph. A. Haas, onthield zich van beoordeeling der handelingen van de beklaagde. Uit een moreel oogpunt mogen zij laakbaar zijn, hij behoefde haar persoon, hare handelingen niet te verdedigen, maar slechts na te gaan of zij uit een strafrechtelijk oogpunt schuldig kon heelen. Wat de afgilte der gelden betreft door de verschillende personen, erkende hij dat dit was geschied bedriegelijk, door logenachtige opgaven, door speculatie op schijn, maar oplichting kon dat niet heeten. Hij ontkende ook dat het zich voordoen als erfgename van Van Veggelen was aanneming van eene valscbe qualiteit, omdat het geen qnaliteit is. Jaantje heeft slechts een leugen gedebiteerd. Dit proces bewijst hoe een sluw mensch invloed kan uitoefenen op hare medeburgers en zelfs ver boven haar verheven personen als de geldzucht in het spel is. Pleiter zegt nog, den beweerden diefstal besprekende, de hoofdzaak ook voor de andere be klaagden, daar, als er geen diefstal is gepleegd, ook aan geen medcplich-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1