BUI TENLAN DSCHE BERICHTEN. Alexander, prins van Oranje, in de laatste dagen aanmerkelijk is verbeterd. De prins moet echter nog zijne kamer houden. Z. K. H. de kroonprins van Portngal is thans in de residentie aanwezig uit Amsterdam herwaarts begeleid door den gezant van dat rijk hij ons hot. De jeugdige prins stapte gisterenavond aan het hotel den Ouden Doelen af, alwaar na zijne aankomst een diner werd gegeven. Z. K. H. de kroonprins van Portugal maakte heden midden ten 1 ure zijne opwachting aan 11. K. H. prinses Hendrik, die den troonopvolger tot dat einde ten haren paleize ontving. Z. K. H. de kroonprins van Portugal, vergezeld van den hem toegevoeg- den adjudant van Z. M.baron Taets van Amerongen van Woudenberg, en Hd. gevolg, heeft heden middag door de stad en omstreken en vervolgens naar Scheveningen een rijtoer gemaakt. Zooals reeds werd aangekondigd is er heden ter zijnen eere een diploma tiek diner ten huize der legatie van Porlugal, aangeboden door den gezant graaf San Miguel. Z. K. 11. zal tot het laatst dezer week hier ter stede vertoeven en alsdan de reis naar Brussel voortzetten. BELC1Ë. Baron Lambermont, secretaris-generaal van buitenlandsche zaken en een van Belgie's bekwaamste diplomaten, is naar 's Gravenhage en Amsterdam ver trokken, ten einde de tentoonstelling te bezoeken. De ambtenaren der ambulante post in den nachttrein van Brussel naar Parijs zijn Zondagnacht aan het grensstation Blanc-Misseron op heeterdaad betrapt op smokkelarij. De douane-ambtenaren ontdekten in den poslwaggon voor ecne waarde van 2000 fr. aan manufacturen, op verschillende plaatsen, lot zelfs in de brievenzakken zorgvuldig verborgen. De ambtenaren werden, zes in getal, onmiddellijk in hechtenis genomen. Te Antwerpen is zekere De Crane, een verver, in zijn huis verbrand gevonden; hij was met eene petroleumlamp van de trap gevallen; zijne kleeren ware in brand gevlogen en De Crane werd eene prooi der vlammen. E M Cl JG li A IS I». Te Wexford, in Ierland, is eene bijeenkomst gehouden, waarin ver klaard werd, dat geene wetten, die aan Ierland zijne nationale vrijheid niet gaven, bevredigend konden zijn; dat de land-quaestie niet opgelost kon ge acht worden eer het landheerschap was afgeschaft en de Iersche bevolking zelve haar grond in eigendom bezat; dat de wel de behoeften der boeren arbeiders miskende. Aan den heer Healy, vroeger parlementslid voor Wex ford, thans voor eene andere plaats zitting hebbende, werd door zijne ge wezen kiezers als huldeblijk eene som van 600 aangeboden. Bij Omayle, in Ierland, had 11. Zondagavond een treurig ongeval plaats. Eene vrouw stak den spoorweg over zonder op een aankomende trein te letten. De spoorwegwachter poogde haar te redden, maar de trein wierp hen beiden neder en verbrijzelde hen. Aan de Standard wordt uit Durban gemeld, dat Cetewayo feitelijk als krijgsgevangene wordt beschouwd ennaar men verneemtbinnenkort in de staatsgevangnis te Pielermaritzburg zal worden opgesloten. De Standard meldt uit Hongkong, dat de weersgesteldheid verbeterd is. De regen houdt op; de wegen droogen; zoodat de krijgsoperatiën weldra zullen kunnen worden hervat. Doch intusschen is ook de stand van het ri vierwater zoo gedaald, dat de medewerking van kanoneerbooten moeilijk wordt gemaakt. Borelli Bey, raad van wetgeving bij de Egyptische regeering, zal wor den vervangen door Cavalli, lid van de internationale commissie voor de schadeloosstellingen. Algemeen wordt de reden van dit besluit daarin ge zocht, dat Borelli zich voortdurend zon hebben verzet tegen de maatregelen welke uitgingen van de Engelsche ambtenaren in Egyptischen dienst. Uit Alexandrie wordt gemeld, dat de cholera weder is toegenomen. Er hebben vier nieuwe sterfgevallen plaats gehad. Het Diario official bevestigt, dat den 20<° te Ancon het vredestractaat tusschen Chili en Peru is geteekend. De Peruaansche troepen zouden bin nen twee dagen Lima en Callao bezetten. FKANKBUK. De kamer van afgevaardigden, de orde der werkzaamheden bepalende, heeft den voorrang gegeven aan de nieuwe gemeentewet en op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken het voorstel van den heer Baudry verworpen, strekkende om eiken dag zitting te houden en eene bijzondere zitting te bestemmen voor de interpellatiën. De minister van financiën heeft de gewijzigde begrooting ingediend. De zitting is daarna opgeheven. In de couloirs vernam men dat de begrootings-commissie den minister Tirard heeft gehoord, die den staat der ontvangsten over de laatste 12 maan den mededeelde, maar het denkbeeld eener vermindering in het bedrag, voor amortisatie uitgetrokken, verwierp. Na 's ministers vertrek nam de com missie met 16 tegen 10 stemmen het voorstel Bouvier aan, waarin het be doelde stelsel van vermindering wordt voorgestaan. In een rapport, dat aan de leden der kamer van afgevaardigden is rondgedeeld, wordt geconstateerd, dat de toestand in Tongkin verbeterd is-, voorts dat de onderhandelingen met China nog geen gewenscht resultaat hebben opgeleverden wel tengevolge van de toenemende eischen der Chineesche re geering. Deze verlangt nu dat de Franschen Tongkin ontruimen en de grens ten zuiden de Roode rivier worde bepaald. Aan het slot van het rapport wordt de hoop te kennen gegeven, dat de aankomst der verslerkings- troepen een bevredigend resultaat ten opzichte van Tongkin zal opleveren en de Chineesche regeering een juister inzicht omtrent den toestand zal doen verkrijgen. De meeste afgevaardigden schijnenna inzage genomen te hebben van bovengenoemd rapport, besloten te zijn het ministerie te steunen. Daar de ministers Ferry en Ile'risson door de parlementaire werkzaam, lieden teruggehouden worden, zoo zullen zij zich niet naar Rijssel begeven. De senaat komt morgen bijeen. Men wil weten dat al de gouden munt, die geslagen is van 1795 tol 1 Januari 1877 uit de circulatie zal teruggetrokken worden. Het zijn de 4( en 20 fr. stukken met het beeld van Napoleon I, de 40 en 20 fr. stukkei met de beeltenis van Lodewrjk XVIII en Karei X, de 20 fr. stukken ondei de tweede republiek geslagen in 1848 en 1851 met de beeltenis der republiek, de stukken van 100, 50, 20, 10 en 5 fr. van het tweede keizerrijk, en de 20 fr. stukken onder de derde republiek van 1870 tot 1877 geslagen. Een bediende van de Fransche bank te Parijs kwam verleden Zat® dag bij den eigenaar van het koffiehuis der Porte-Montmartre twee wissels, elk van 10000 fr.incasseeren. De man was afwezig en de kashoudsta zond een der knechts, Jules Savary, naar boven bij de vrouw des huizes die hem het geld ter hand stelde. Sedert heeft men Savary niet terugge- zien, die blijkbaar, in plaats van naar de gelagkamer terug te keerei, waar de bediende van de bank stond te wachtenzich door eene achterde® met het geld had weggemaakt. Twee beeldwerken, die van Michel Angelo moeten zijn, werden ot- langs te Havre ontdekt, liet zijn schoone bas-reliefs. Het eene, 1.7511 breed en 0.75 M. hoog, stelt de bestorming van eene vesting voor; op be andere is de Faam voorgesteld, die aan Claude van Lotharingen, hertog vai Guise, den palm der overwinning toereikt. De kunstwerken werden in 1551 aan Michel Angelo besteld door de familie Guise, voor het graf van dei eersten hertog van Guise in het kasteel Joinville. Na de plundering van be: slot, tijdens de groote omwenteling, werden zij dooreen notaris in det omtrek van Havre gekocht en bleven sedert in zijne familie zoo goed il verborgen, totdat zij onlangs voor een spotprijs het eigendom van een bi hanger werden. De matrozen van het Duinkerker schip Marie Gabrielle, die hun to pitein vermoordden, zijn voor de rechtbank geweest te Douai. Verscheid# matrozen zijn op vrije voeten gesteld. Twee hunner hebben eene volledis bekentenis afgelegd. Zij hebben kapitein Lebègue doodgeschoten, daara het lijk ontdaan van hoed en schoenen en vervolgens, in een stuk zeildot! gewikkeld, in zee geworpen. Er bestond geen complot onder de equipagt Lebègue was een brutaal, driftig man, altijd gewapend met een revolw Hij had een der plegers van den moord dikwijls gedreigd hem te doods De kleine 'scheepsjongen kreeg dikwijls slagen met een touw. De knat; ziende, dat de matroos Mendal met een revolver gedreigd werd, ontnaa deze den kapitein en gaf hem aan Mendal. Deze schoot er den kapiten mede dood. Het conflict tusschen Spanje en Marokko wordt als geëindigd beschouw!, doordien den Sultan definitief heeft besloten tot afstand van het grondgebid van Ilri, overeenkomstig art. 8 van het tractaat van 1860. UUlTiCHLANif. Prinses Victoria, tweede dochter van den kroonprins en de kroonprinses van Duitschland, en kleindochter van koningin Victoria van Engelandenwi den Duitschen keizer, is verloofd met den erfprins van Anhalt, en helvet' lovingsfeest zal eerstdaags aan het Pruisische hof op de gebruikelijke wijs gevierd worden. Prins Leopold van Anhalt is 28 en zijn aanstaande echtge noot 18 jaar oud. In het proces ter zake van den brand in de synagoge te Nieuw-Stellii (op 18 Febr. 1881 zijn de beide Heidemann's (vader en zoon) schuldig I* vonden aan het niet doen van aangifte van voorgenomen brandstichting. gewezen kerkeknecht Lesheim en zijn zoon zijn wegens voorbedachleljjb medewerking ter brandstichting veroordeelt, eerstgenoemde tot vier jara tuchthuisstraf, laatstgenoemde tot plaatsing in een verbeterhuis. De kerkekneclt Löwenberg is vrijgesproken. De oude Lesheim is terstond in hechtenis p nomen. De beschuldigden waren allen Israëlieten. De brandstichting was aan vankelijk. aan Christenen ten laste gelegd. Te Reydt zijn onlangs twee eigenaars van eene groote fabriek in hed tenis genomen, daar zij hunne wevers, door het valsch meten der afgelevert stukken, jaren lang in hun loon hebben tekort gedaan. Door de rechtbaii te Dusseldorf is een der eigenaars vrijgesprokenterwijl de andere tot a jaar gevangenisstraf veroordeeld en gedurende drie jaren van alle burgerred- ten is vervallen verklaard. Het openbaar ministerie is echter tegen dit vos- nis in beroep gegaan. Deze zaak doet vooral veel van zich spreken, omJi de beschuldigden tot de aanzienlijkste familiën der streek behooren. Op het Ladoga-meer en in de Finsche golf hebben zware stormen jt woed, die een aantal ongelukken veroorzaakten. Zestig schepen zijn op it kust van Finland vergaan. Er werden zestien lijken aangespoeld, maar M aantal dooden moet zeer aanzienlijk wezen. ZWEDEN. Nopens Nordenskjölds jongste reis naar Groenland zijn thans naden berichten te Stockholm bekend geworden. De ontdekte sporen van menschel' voelen op de zandige kust deden hopen, dat men inlanders zou aantreden maar die hoop werd verijdeld. Ten aanzien van de ontdekkingen van eenige ruïnen van Noordsche volksplantingen, waarvan in de eerste berichten dei expeditie melding is gemaakt, is later gebleken, dat die ruïnen enkel ui een graf bestonden, dat niet van Eskimo's afkomstig kon zjjn. Ten aanziet van de ligging van den Ostenbygd schijnt dus niets nieuws ontdekt te zij» De verwachting, die men tot nu toe koesterde, dat een goed schip aan to Zuidoostkust van Groenland zon kunnen ankeren, schijnt opgegeven te mot ten worden, omdat binnen den ijsgordel bezwaarlijk eene geschikte pW zal zijn te vinden. Dit nu komt volkomen overeen met de meeningen W Groote en van kapitein Mourier, alsmede van andere onderzoekers. OOSTEKRIJ K. De begrooting is aan de delegatiën aangeboden. De gewone uitgaven zij' geraamd op 106TV, de buitengewone op 8TV millioen; de begrooting

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2