LEI DSC IE (01 KAM. DONDERDAG 25 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERTCHTEN. 1883. !H°. 252. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 24 October. De 1' luit. D. J. Ileinsius, van het 4e reg. infanterie, is bij het in- strnctie-bataillon te Kampen overgeplaatst. - Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is inge trokken de gedane benoeming van d'. H. Treub, adsistent bij het akade- misch ziekenhuis te Leiden, tot lid der commissie, die dit jaar belast is met het examineeren van hendie eene acte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het hand- en recht- g teekenen en boetseeren of de acte van bekwaamheid in het handtee- kenen, bedoeld in het kon. besluit van 3 Augustus 1879 (Stbl. n°. 148), eo wordt tot lid dier commissie benoemd dr. C. Iverbert, leeraar aan de ge meentelijke kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam. - Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is V. M'. schroefstoomschip Leeuioarden, onder bevel van den kapitein ter zee H. Djjserinckin den namiddag van 22 dezer van de reede van Tessel naar zee vertrokkenter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. (Sic.) - Dc toestand van den oud-minister van justitie, mr. Modderman, verbe tert niet. De koorts houdt aan; de thermometer wijst bij den lijder 39". la den loop dezer week werden vijl zijner kinderen uit Den Haag te Wies- baden verwacht, terwijl twee voorloopig zullen blijven, met het oog op hnnne studiën aan het gymnasium aldaar. - De koninklijke akademie van wetenschappen (afdeeling wis- en natuur kunde) zal op Zaterdag 27 October a. s. te Amsterdam eene gewone verga dering houden. - Het stoomschip Drenthevan Java naar Rotterdam, passeerde gisteren Malta. De Noordbrabant, van Rotterdam naar Java, passeerde gisterenna middag Gibraltar. De Noordholland, van Rotterdam naar Java, passeerde gisteren Malta. - In de volgende maand zal door de koninklijke militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers eene kunstreis door een gedeelte van België worden gemaakt, in de eerste plaats zullen Antwerpen en Gent bezocht worden - Men schrijft uit Cassel aan het D. v. Z. en 's-Gr.: De besluiten op de in dit jaar te Weenen gehouden algemeene vergadering van den verein van spoorwegbesturen genomen, betrekkelijk het personenverkeer op het Vereins- gebied (Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Nederland, België en Rumenië) zijn thans, naar ons van bevoegde zijde medegedeeld wordt, definitief vastgesteld, daar bij de schriftelijke stemming meer dan 9/10 van alle in den Verein ver tegenwoordigde stemmen daarvoor zijn uitgebracht. Het betreft hierbij in de eerste plaats de algemeene invoering van de gecombineerde circuleer-bil- jetten en het verbod tot overdracht van de retour- en circuleer-biljetten. Sommige besturen hebben wel nog eenig voorbehoud gemaakt omtrent som mige ondergeschikte punten, maar de commissiën voor de aangelegenheden 'an het personenverkeer zullen die bezwaren wel spoedig oplossen. Ook tot de toelating van de Boheemsche handelsbanen in den Verein, is thans definitief besloten. - In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting van Woerden is o. a. een worstel van burg. en we.th. behandeld en met algemeene stemmen aange nomen, om met de gemeenten Leiden en Utrecht eene schikking of over- eenkomst aan te gaan in zake het gemeenschappelijk jaagpad van Leiden naar Utrecht. Bedoeld voorstel strekt om dat gedeelte, dat in de provincie Zuidholland ligt. in eigendom, onderhoud en beheer over te dragen, onder wrplichting, dat de gemeente Woerden jaarlijks 1600 en de gemeente leiden ƒ2400 aan de provincie voor gezegd onderhoud bijdragen. - Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren den 39-jarigen schilder Jacob Bruin, geboren en wonende op het eiland Tessel, schuldig verklaard aan den hem ten laste gelegden op 2 Augustus gepleegden kindermoord, en ham te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van zeven jaren. Het hof heeft intusschen niet bewezen verklaard de aan de moeder van het kind, de 26-jarige vroedvrouw G. Rab, te laste gelegde medeplichtigheid aan dat feit en haar alzoo vrijgesproken. - Gisteren namiddag is door de politie te Nijmegen eene dienstbode in hechtenis genomendie zich in de vorige week te Arnhem door bedriege- "jhe oplichting van een paar heeren- en een paar dames-bottines had weten ffieesler te maken. Zij zou de volgende week in het huwelijk zijn getre- d™- Aan haar aanstaanden echtgenoot had zij de heeren-bottinnes ten ge schenke gegeven, om op den dag van het huwelijk te dragen. Men ver moedt, dat hem de herkomst der bottines bekend was. Aan het bestuur der Vereeniging van de zusters van liefde, gevestigd te Tilburg, is aan het onder het beheer van gemelde vereeniging staande liefdegesticht te Beek bij Nijmegen door wijlen mej. P. E. H. Van der Hey- den een legaat vermaakt groot ƒ1000. Gisteren had te Zevenbergen een ontzettend ongeluk plaats. Dertien arbeiders, bezig zijnde met het beetwortelrooien, en den weg willende bekor ten, maakten gebruik van een platboom vaartuig, dat slechts voor een drie a viertal personen geschikt is, om alzoo de haven over te steken. Door het veel te groot aantal personen sloeg het vaartuig om, met het ongelukkig gevolg, dat acht hunner verdronken. Men is nu bezig met opvisschen der lijken. Uit Bokstel wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Eergisterenmiddag be gingen vier jongens de onvoorzichtigheid, om zich met een klein gebrekkig vaartuig te [wagen op de rivier den Dommel, met het ongelukkig gevolg, dat, toen het schuitje door het indringende water begon te zinken en zij zich trachten te redden, één hunner door den stroom werd medegesleept en ver dronk, terwijl de anderen meer dood dan levend gered werden. Uit de rivier de Maas te Eysden is opgehaald het lijkje van een kind, dat naar de verklaring van een geneesheer een of twee dagen kan geleefd hebben. Aan den hals waren sporen van verworging zichtbaar. De justitie doet onderzoek. 's GRAVENHAGË, 24 October. Door Z. M. is aan den heer Herman C. Henriquez, consul van Italië op Curagao, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken van de 4e klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hem door den president van de Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is C. J. Buwalda, ontvanger der directe belastingen enz. te Coevorden, benoemd tot ontvanger dier middelen te Beek (Limburg). Door Z. M. is aan den arts Eduard Hugo Gensch, geboren te Wormditt, vergunning verleend de geneeskunst uil te oefenen op Nederlandsche zee schepen met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Neder land stiptelijk nakome. Door Z. M. is jhr. H. M. Van der Wijck, secretaris-generaal bij het departement van marine, eervol ontheven van de functie van secretaris der commissie, aan welke is opgedragen den minister van marine voor te lich ten, ten aanzien van de beantwoording der vraag, in hoeverre door eene reorganisatie van het beheer van 's rijks wervenin verband met de nieuwe en nog in wording zijnde waterwegen in ons landvereenvoudiging en be zuiniging is tot stand te brengen, en als lid en secretaris dier commissie benoemd, de luit. ter zee le kl. A. G. Ellis, kommandant van Zr. M'. schoener Argus. - Door den minister van oorlog zijn benoemd tot leden der commissie van herkeuring voor de fourragesvan 1 November e. k. tot uit». October 1884, voor de troepen te paard in dit garnizoen: majoor Verschoor en ka pitein Bogaert, van het 2e reg. veld-artillerie, en ritmeester Wijnstroom, van het 3' reg., terwijl de paardenarts le kl. Lameris, van het 2e reg. veld artillerie, aan de commissie is toegevoegd. De minister van binnenlandsche zaken zal op 27 October a. s. geen audiëntie verleenen. In dc gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad was o. a. aan de orde de discussie over de voorstellen van ged. staten betreffende de vaart- verbetering in deze provincie voor zoover de belangen van deze stad daarbij betrokken waren. Na vrij levendige beraadslagingen werd ten slotte het voor stel van burg. en weth. goedgekeurdwaarbij de raad aan ged. staten ver zocht het denkbeeld tot het graven van een geheel nieuw kanaal te doen onderzoeken en zoodanig plan uit te voeren indien zich daartegen geen onoverkomelijke technische en financiëele bezwaren, ook voor de gemeente, voordoen. Het appèl van den heer Oscar Carré op den gemeenteraad tegen de niet-inwilliging door burg. en weth. van zijn verzoek om gedurende de maanden November en December in een circus op het Plein voorstellingen in de hooge rijkunst te mogen geven, heeft niet veel gebaat. Met 23 tegen 9 stemmen keurde de raad de afwijzing van zijne aanvraag door het dage- lijksch bestuur goed. Met genoegen vernemen wij dat de gezondheidstoestand van Z. K. H.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1