BUITBNLAN DSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. had als een engel Gods op aarde, bestemd om hem en de zjjnen een geluk kigen ouden dag te verzekeren en verklaart dat haar mededeeling omtrent het erfgenaamschap van Van Veggelen bij hem vooral hoog heeft gewogen. Jaantje ontkent ook nu weder ten stelligste. Na eenige verklaringen door juffr. Brabant, overeenkomende met de vroegere afgelegde, wordt door de heer G. M. Bosch een omstandig verhaal gedaan op welke wijze hij door zijn zoon met Jaantje is in kennis gekomen en de daarop gevolgde geschie denis met de juweelen, hjj ontkent echter ten stelligste de 2000 op afre kening te hebben ontvangendaar hij uitdrukkelijk had gelast de juweelen niet af te geven dan tegen betaling van het verschuldigde bedrag, de be taalde 2000 beschouwde hij gedeeltelijk als cadeau en ook voor tijdverlies. Jaantje handhaafde tegenover de familie Bosch haar sustenu dat zij de juweelen niet gestolen had, maar dat deze volgens accoord waren geleverd en door haar daarop 2000 was af betaald, wat door getuigen ontkend werd. Donderdag voortzetting. De bewoners van de Nieuwe Markt werden gisterenmiddag opgeschrikt door een hevigen knal. de aankondiging van eene gasontploffing die ten huize van de herbergierster II.aldaar woonachtighad plaats gehad. De ontploffing was zoo zwaar dat het plafond op verschillende plaatsen vaneen scheurde. Een raam, boven de deur, sprong door de geweldige drukking. Men vermoedt dat een werkman, bezig zijnde met eenig reparatiewerk aan de zoldering, bij ongeluk een nagel in de gasleiding sloeg, waardoor eene opening zou ontstaan zijn. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. ENGELAND. De olifanten-dresseur Lockhard is te Londen het slachtoffer van zijn beroep geworden. Toen hij een zijner olifanten, die wat onhandelbaar was, bestrafte door hem met een klein tangetje te knijpen, werd het dier woe dend. Het nam hem met den snuit op, slingerde hem tegen den grond en verbrijzelde hem de borst met de pooten. In eene kolenmijn bij Barnley, aan den spoorweg naar Manchester, heeft eene hevige ontploffing plaats gehad, waardoor waarschijnlijk 20 werklieden om het leven kwamen. Het ongeluk gebeurde 'snachts, toen er slechts 25 mannen aan het werk waren; anders zou het verlies van menschenlevens veel grooter geweest zijn. Vijf arbeiders, die dicht bij den uitgang werkten, snelden daarheen, en werden ongedeerd naar boven getrokken. De schok was zoo hevig, dat de huizen in den omtrek schudden; de knal werd ep verren afstand gehoord, en de mijn werd zwaar beschadigd. Er was spoedig hulp, ook geneeskundige, ter plaatse aanwezig, en 54 vrijwillige helpers gingen spoedig aan het werk om, zoo mogelijk, de mannen beneden in de mijn te redden. Er werden na geruimen tijd drie Ijjken bovengebracht, maar men ondervond bij het zoeken groote moeilijkheden, vooral van den verstikkende damp, en er bestaat weinig hoop. dat de zeventien mannen, die vermist worden, nog in leven zjjn. Het fonds, door de Irish World te New-York bijeengebracht ter be- striding van de uitgaven, vereischt om O'Donnell, den moordenaar van den kroongetuige Carey, te verdedigen, bedraagt 15494 dollars. Uit Quebeck wordt melding gemaakt van een komplot dat er ontdekt zou zjjn en dat ten doel had het vermoorden van den nieuwen gouverneur van Canada, die gisteren zjjnen intocht hield. De zamenzweerders behooren tot het dynamiet-verbond. De markies van Lome en de ministerraad waren tjjdig gewaarschuwd. Men verwachtte talrjjke aanhoudingen. Volgens de te Hongkong verschijnende dagbladen heeft de Fransche expeditie tegen Baeninh de lorten met Krupp-kanonnen gewapend gevonden en was het te moeiljjk ze stormenderhand te veroveren. FRANKRIJK. Het Journal officiel maakt de vijfde en laatste lijst van rechterlijke amb tenaren bekend, die tengevolge der wet op de rechterlijke inrichting hun ontslag gekregen hebben. Deze lijst omvat 29 rechters. De uiterste linkerzijde heeft besloten inlichtingen te vragen omtrent de algemeene politiek van het gouvernement. Aanstaanden Donderdag zal zij bjjeenkomen om te beslissen in welken vorm dit zal geschieden. Lucien Fenayrou, die veroordeeld was als medeplichtig aan den moord van den apotheker Aubert, maar in hooger beroep is vrijgesproken, heeft, om werk te bekomen, zich genoopt gezien naar Amerika te vertrekken. Iwan de Woestyne is door de Parijsche rechtbank van koophandel in staat van faillissement verklaard. Hjj wordt betiteld als //ondernemer van gezelschapsreizen." De bekende pater Hyacinthe heeft afscheid genomen van zijne Galli- caansche gemeente te Parijs om eene predikreis door Amerika te onder nemen. Hij schjjnt ongeveer een half jaar te zullen wegblijven. In zijne afscheidsrede liet hij de bezorgdheid doorschemeren, dat hij bij zijne terug komst wel eens zijne gemeente uiteengespat zou kunnen vinden. De koningin van Madagascar heeft, na beraadslaging met alle opper hoofden der Howas, welke zij daartoe in hare hoofdstad had bijeengeroe pen, besloten den oorlog tegen Frankrijk voort te zetten. Uit Lissabon wordt gemeld, dat het kabinet door Fontes zal worden georganiseerd. De minister van binnenlandsche zaken en marine treden af. Dc minister van openbare werken gaat over naar het departement van finan cien, en de minister van justitie naar dat van marine, zoodat er drie nieuwe ministers, namelijk voor openbare werken, binnenlandsche zaken en justitie, in het kabinet zullen optreden. De nieuwe regeering zal dezelfde politiek als hare voorgangster volgen. Dc gemeenteraadsverkiezingen hebben 4 November a. s. plaats. ITALIË. De minister van marine wil spoedig zeven nieuwe oorlogschepen laten bouwen, namelijk twee van den eersten rang, volgens het type van de Italia, een torpedo-ramschip, model Etna, en vier kleine kruisers van groote snelheid. De beide groote sehepen worden te Venetië en te Castellamare gebouwd; in 1884 zal daarmede een begin worden gemaakt. Met de vijf andere wordt onmiddellijk begonnen. Volgens berichten uit Rome, worden de onderhandelingen tusschen de Pruisische regeering en het Vaticaan ijverig voortgezet. Er zou kans be staan, dat eerlang eene schikking werd getroffen, waarhij de betrekkingen tusschen kerk en staat worden geregeld, zonder dat opnieuw de kerkelijke wetgeving behoeft veranderd te worden. Krachtens die schikking zouden alle afgezette bisschoppen, behalve mgr. Ledochowski, aartsbisschop van Posen, op hun post worden hersteld. DCITiCHLAND. De Reichsanzeiger behelst nadere verbodsbepalingen op den invoer van rundvee en kalveren uit Nederland, België en Luxemburg, uitgevaardi») door de regeerings-presidenten te Munster en Trier. De Pesther Lloyd verzekert, in tegenspraak met de geruchten vat andere bladen, dat in Bosnië en Herzegowina volmaakte rust heersebt q dat er volstrekt geen verzet wordt gepleegd tegen de indeeling der recruten Volgens de Samonprava bedraagt het tekort in de Servische schal, kist over het dienstjaar 1882/83 ongeveer een milltoen ducaten. Door de gouverneur van Smyrna wordt berichtdat het aantal slacht, offers der laatste aardbeving zeer overdreven is voorgesteld. Hij heeft di dorpen bij Smyrna bezocht; te Voulra zijn 200 kleine huizen vernield en ooi eenige gehuchten bij Teschme hebben schade geleden. In het geheel zijn er 5) dooden en 150 gewondenterwijl omstreeks 1500 personen zonder dak zijj OOST-INDIK. BATAVIA, 14 September. Heden ochtend ten 8 ure zijn de heeren Vorderman en Koster, dk degenen die zij uit Telok Betong hebben medegebracht, hier aan het Heen radenplein gearriveerd. Daar bevonden zich de hh. Lolir, president der fat, torij, de president der Javasche bank, de heer Van den Berg, en mr. Beet- Voor voldoend aantal rijtuigen was gezorgd, zoodaL de arme geredden ter stond naar de bovenstad konden vervoerd worden. Medegenomen zijn: 4 familie Van Steenbergen, Marlier de Routon, Crawfurd, Stuivenberg, Vai der Zon Brouwer en Weber. Zij zijn in de Rate-baai aan boord der Kedin gegaan, juist op het oogenhlik dat de expeditie DeykerhofTgedebarkeerd wis De tocht naar Telok Betong is, niettegenstaande vele hindernissen, volkj men geslaagd. Door den resident van Bantam, wordt omtrent de ramp bericht dd. September: In het district Tjaringin alleen zijn reeds 4500 lijken begraven Het opgegeven aantal van 10000 verongelukten in deze afdeeling blijkt nis overdreven. Vooral is gebrek aan zout hier nijpend, daar het zoutpakhii. te Laboean verwoesten het naaste pakhuis nu te Pandeglang is. Ik a zout doen opvoeren naar Tjmanoek en daar een tijdelijk pakhuis openen Verdere opvoer over land in deze richting is onmogelijk. Onderzoek worf gedaan of schepen de kust bij Laboean voldoende naderen om daar te lossen Van denzelfden, 8 September. De toestand der afdeeling Tjaringin is naai omstandigheid zeer bevredigend bevonden, vooral te wijten aan de enerji van den controleur Tromp. De lijken zijn grootendeels begraven. Van lijken, lucht is nog slechts hier en daar wat te bespeuren. De bevolking is overil kalm en aan den arbeid, gehoorzaamt de haar gegeven bevelen, ziet blij!; baar met genoegen dat het bestuur flink optreedt en weder overal de Ié ding, die hier en daar door gebrek aan ambtenaren een oogenblik ontbrak in handen heeft genomen. De inlandsche hoofden doen bijna zonder uitzot dering hun best en werken krachtig mede. De noodlijdenden worden voot loopig voldoende tegemoetgekomen. In de afdeeling Anjer zijn 1517 lijks begraven, voor zoover bekend zjjn er nog 140 onbegraven. Een op den 12"1'» dezer van den resident van Bantam ontvangen telegrai bevat o. a. het volgende; De opruiming der lijken is afgeloopen. Op Tji ringin wordt tijdelijk een zeehoofd uitgebouwd; prauwen om te lossen eet ter ontbreken. Het bestuur houdt zich nu onledig met aanwijzing n nieuwe kampongs voor geredden van vernielde dessa's, alle buiten het ver, woest terrein op hooge gronden. In de afdeeling Anjer heeft men nog moeit met het vee, wegens gebrek aan regen, zoodat zoowel water als voefe ontbreekt. Het restant voorraad Karang-Antoe is daarheen gezonden. War noodig, worden maatregelen tot verplaatsing van vee genomen. De Locom. schrijft: Mej. Mina Kruseman gaat ons verlaten. Zij vt trekt naar Europa. Door den gouv.-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkii gen genomen. Civiel departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegti ziekte, aan den onderwijzer 2e kl. P. A. Burger. Ontslagen: eervol, del comm. op het resid.-kant. te Benkoelen A. D. Schot; de griff, van de laai te Grissee en Sidajoe (Soerabaia) Ch. E. Middleton; uil den dienst der Br havenw. de 3' werktuigk. J. P. Wouters. Benoemd: tot not. tevens vendu te Bendong (Preanger-reg.), de not. tevens vendum. te Besoeki P. Herklot tot voorz. van de landr. te Magelang en Temanggoeng (Kedoe), de grill. Ij den landr. te Kotta Radja, tevens aud. mil., mr. V. A. v. d. Bossche;! kantoorch. le kl. bij den post- en tel., de kantoorch. 2e kl. J. H. Buijta tot le comm. op het resid.-kant. te Benkoelen, de ambt. op non-act. A. Jonkers, laatstelijk le comm. bij het dep. der burg. openb. werken; tot! comm. bij het dep. van financ., de 3e comm. bij dat dep. F. W. Saulus; M 2® onderw. aan de kweekschool voor inl. ond. te Bandjermasin, de wa nemend 4® ond. aan de kweekschool voor inl. ond. te Bandong (Preangff reg.) H. A. De Nooij; tot leeraar in de hoogd. taal en letterk. aan de te gere burg. te Soerabaia L. W. D., zich noemende W. L. D. Onken; totooi 2e kl., de oud. 3® kl. P. F. H. Oekers; tot griff, van de landr. te Gris en Sidajoe, de griff, van den landr. te Toeloengagoeng (Kediri) L. M.Vi der Eerden; van den landr. te Toeloengagoeng, de grifT. van den landr,i Trengalek (Kediri) P. II. Coors; van den landr. te Trengalek, de adj.-grif van den landr. te Samarang J. Kuis; tot adj.-grifl. van den landr. te Som ramg, de ambt. op wachtg. P. E. Simons. Departement van oorlog. Ontslageneervolals mil. comm. in de Wests afd. van Borneo, de tot kol. bevorderde luit.-kol. der inf. W. H. Van4 Pol. Benoemd: tot mil. comm. in de Westerafd, van Borneo, de luil.-tó der inf. J. A. Vetter. BERLIJN, 23 October. De keizer is heden in den vroegen ochtend li Baden-Baden hier aangekomen. KONSTANTINOPEL23 October. Heden heeft men te Tciesme et» nieuwe aardbeving waargenomen, waardoor groote schade is aangericK Lord John Hay heeft per telegram lord Dufferin om ondersteuning gevraag! waaraan de inwoners groote behoefte hebben. LEIDSCHE SCHOUWBURG. (Voorstelling van 22 October 1883). „Suzanne", oorspronkelijk Tooneelspel in 3 Bedrjjven, door Jan C, De Vos. Daarna „Kleine handen", Blijspel in 3 Bedrjjven, van Labiche, door Emma. Toen ik eenige weken geleden de Amsterdamsche tentoonstelling bezocl werd mij een gekleurd stuk papier in de hand gedrukt, dat, tot mija groote verbazing, niet eene aanbeveling of reclame bevatte van hetgeen' die tentoonstelling gezien of genoten kon worden, maar eene verzamclin looneelverslagen, waaruit bleek dat de critiek uiterst ingenomen was

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2