PER TELEGRAAF. Borst-, Maag- en Ingewanden verster kende Pillen. uitwendig- middel tegen kinkhoest is ontsnapt. Men gelooft, dat hij op weg is naar Engeland, waar hij vroeger reeds een toevluchtsoord heeft gevonden.) Op bevel van den Sultan is te Smyrna eene corvet geladen met tenten, eetwaren, geneesmiddelen, enz. voor de slachtoffers van de aardbeving te Tcheshme. De gouverneur-generaal ging zelf mede om de uitdeeling te bestu ren. Er zijn, naar het schijnt, nog geen honderd dooden, maar veel gewon den, en de woningen in den omtrek zijn bijna alle beschadigd. VALPARAISO, 20 October. Het vredestractaat tusschen Chili en Peru is onderteekend. De openbare gebouwen te Lima en Callao, thans in het be zit der Chilenen, zullen achtereenvolgend aan de Peruaansche autoriteiten worden teruggegeven. De Peruaansche generaal Iglesias wordt morgen te Lima verwacht. LONDEN, 22 October. In eene afzonderlijke editie heeft de Daily News een telegram nit Honkong van heden openbaar gemaakt. Daarin wordt ge lezen, dat de Europeanen, gevestigd te Haiphong, zeer beducht zijn voor een aanval op de stad van den kant van een bende zeeschuimers, sterk naar men beweert 1200 man, die op een afstand van 12 mijlen ongeveer van de plaats liggen. Men onderstelt, dat de Fransche bezetting, hoewel in aantal zeer verminderd, zich toch krachtig genoeg zal betoonen om den aanval te weêrstaan. Niettemin ziet men reikhalzend uit naar versterking. Naar men beweert zullen de//Zwarte Vlaggen" weldra aanvallenderwijze te werk gaan. In het Chineesche kamp, ten noorden der stad Hasroe, heerscht eene buitengewone levendigheid. INGEZtlNDEN. ,,'T IS ERASMIAANSCH" Vervolg en slot.) Hoeveel er bij een zoo algemeenen schoonmaak zou gewonnen worden, is haast niet te berekenen. Vooreerst de streelende voldoening het werk van den voorzaat in eere hersteld te hebben en dat zegt veel. Ten anderen eene groote hoeveelheid verfstoffen, inzonderheid gele oker, die ten goede komt en aan ophaal-, draai- of onbewegelijke bruggen zou kunnen worden gebruikt. Want daarbij toch heeft blijkbaar de verver niet willen onder doen in sierlijkheid van kleur voor sierlijkheid van vorm bij den smid met de doorzichtige boogjes, toogjes, oogjes en paneeltjes. Men vindt aan brug gen in Leiden kleuren als zeegroen met laurierdrop, bessensap met water- chocolaad, appelbloesem met boerenstroop, vereenigd, tot zelfs de voeten van de balusters der brugleuningen zijn gezward om de harmonie, zoo men het niet gedaan heeft om een witten voet te krijgen bij zijne //superieuren". De vier leeuwen op de Rijnsburger brug zijn dit jaar ook niet aan den dans des ververs ontsprongen. De beesten zagen er als gietwerk nooit kwaad uit, hoewel zij ieder voor zich met dezelfde taak belast zijn: stads wapen verdedigen tegen landzaat en vreemden. Och kom, laat u niets wijs maken, landzaat en vreemden zijn zelfs niet éénmaal tegen Leiden gekant, maar dal gietwerk te bronzen was best. Nu moesten de wapenschilden wit, de sleutels rood geverfd worden, en dat was niet //aan te recommandeeren"; tot de achterzijde van de schilden is wit geverfd. Toch is het schild vlak, het drukt derhalve reeds zilver (geen wit) uit en nu is met deze opsiering den leeuwen eigenlijk een ontrold stuk papier tusschen de klauwen bezorgd. Waren onze stads- en Hollandsche leeuwen geen goedige beesten, hel zou niet te verwonderen zijn als deze zulke hun ter bescherming gegeven wapen schilden in den steek lieten. Meer nog om zich zeiven dan om het wapen schild, zou hierbij broeder leeuw, die zich op het bordesje van het nieuwe Leidsch gymnasium heeft neergezet, in verlegenheid behooren te geraken, met zijn geduchten kop en korte voorpooten. Wij, die steeds zoo hoffelijk zijn onze leeuwen uit te noodigen hun gemak te nemen, hadden eerst wel eens mogen beproeven of dat beest in staat is te kunnen loopen. Gymnasium herinnert aan Sparta, aan Athene, aan klassieke oudheid en aan een Griekschen zuilengang. Naar mijn begrip helaas! herinnert het Leidsch gymnasium aan niet eene stad en zoo klassiek beteekent iets wat tot toonbeeld kan strekken, iets wat van blijvend gehalte is, dan vrees ik dat we het te vergeefs hier zullen vinden. Een gebouw behoeft niet eens volgens een stijl te zijn opgetrokken, zou ik denken, als het maar treft door verhouding, teekenachtigheid, harmonie en evenredigheid van lijnen. Mag ik eens vragen, werd de gothische stijl aan het gymnasium tot voor wendsel gebezigd om te phantaseeren Die stijl toch lag ten grondslag aan het geheel, gelijk uit de lijstgeleding blijkt. Het gelukt mij niet moderne vensters met lambellen, eene deur, die aan eene sociëteit zou passen, een zwaren //cordonband" (in de gothiek?) als een gordel van gallon, want zulke patronen zijn niet zeldzaam, om het gebouw geslagen; dan weer puntbogen, kantelingen en een renaissance dak met leien gedekt, tusschen pannen daken, balustraden met toten en zuiver twee kruisbloemenals finaal; dikke boekversieringen met vier koppendie schoorsteenen uitdrukken en het toch niet zpn, het gelukt mij niet dat alles met elkander in overeenstemming te brengen; het een stoot het andere af. Als het hoofdportaal met zijn stereoscopisch dak op rollen kon bewogen worden, zou men het er dan niet willen uitkruien? zoo weinig harmonieert het met de vleugels. Mag ik nog eens vragen, welk vernuft kwam op den inval aan zulke platte, uitge- geknipte zinken figuren, met een Jonisch kolommetje en een gothisch finaaltje, den rang van dakvenster toe te kennen? Betrouw mijn waarde, uwe //daar- gestelde" dakvensters zijn //unique." Het hek, zou ik verder meenen, anders knap smeedwerk, heeft geen reden van bestaan, staat zeer dicht tegen en niet in verhouding tot het gebouw, heeft niets anders te beschermen dan eene borstwering van grauwe cement - met een plint van hardsteen en het bordesje is vlakweg eene aardigheid. Wezenlijk, aan woningen langs het Rapenburg, die zich volstrekt niet pretentieus voordoen, vindt men bordessen en trappen. En dan hoe men zich laat paaien. Er is eene groote som aan dien tempel der wetenschap besteed. Zou voor eene mindere somkomaan voor een zelfde som, niets geestiger, renaissance of pliantasie, bedacht heb ben kunnen worden?Dat men zwijge; er valt niets tegen in te bren gen, //'t is Erasmiaansch" dat gymnasium, gelijk mij in vollen ernst verze kerd werd. Wat dat beduiden mag, zoo peinsde ik, want Erasmus met het Leidsch gymnasium gelukte mij evenmin overeen te brengen, als het mij gegeven was kennis te dragen van een Erasmiaanschen bouwstijl. Begeerig om er meer van te welen nam ik een letterkundige in den arm en ik sprak en zeide: Verklaar gij mij deze uitspraak, o vriend, geef mij opheldering; en hrj ant woordde en sprak: mijns erachtens hebben wij hier te doen met een ele ment, ergomet het Erasmiaansch zal bedoeld zijn de ironisch-comische op vatting, dewelke bij het plan des gymnasiums heeft voorgezeten. Getroffen door deze uitspraak, aarzelde ik niet mij dadelijk gewonnen te geven. In de vier renaissance gevelsteenen der vleugelportalen meen ik met dat al eenig zinnebeeld te ontdekken. Iedere steen draagt een ster, hetgeen dan zou kunnen beteekenen: Stella duce', onder geleide van de ster, of: Per aspera ad astra, hetwelk vrjj vertaald zou kunnen beteekenen: van het gymnasium naar de universiteit. In vroeger dagen droegen gevelsteenen doorgaans een zinnebeeld van het bedrijf dat in het pand werd uitgeoefend, of jaartallen. Deze steenen zijn buiten kijf zinnebeeldiger. Van het gymnasium naar de hoogere burgerschool voor meisjes is in de buurt en dan komt mij dat gebouw in zijne lengte, breedte, hoogte en diepte begrijpelijk voor. Met Lizelte in het frontespies, zou ik mij best kunnen vereenigenhoewel hare diepliggende oogen doen denken aan een meisje dat zich in de beoefening der staatswetenschappen eenigzins heeft afgemat en dat is vooral niet geraden; maar met de bekleeding van het frontespies en sommige andere dingen zou ik weer niet wegloopen. De lange beenen o. a. van een paar consols zou ik wel willen afzetten. Het portaal doet zich in alle zedigheid voor en men komt er door eene aan zienlijke deur binnen. Hier werd zelfs geen poging gedaan om een proefje te geven van middeleeuwsehe bouwkunst, met eene zekere hoeveelheid phan- tasie, of dat men zich in Griekschen en Romeinschen stijl had verdiept. Ik geloof dan ook dat het veiliger is eene school te bouwen in allen eenvoud en als de verhoudingen zich maar wat ordentelijk voordoen, zoodat zulk eene inrichting niets anders uitdrukt dan zij schijnt, het werk zijn meester loont. In een ander geval toch komen er wel eens wonderlijke dingen aan den dag, waarlegen men niets kan uitrichten. Het heeft mij nu reeds moeite gekost sommige lieden aan het verstand te brengen dat de figuren, waarvan de daken der nieuwe Leidsche scholen thans zoo rijkelijk voorzien zijn, om wille van de gezondheid en frissche lucht, niets anders dan schoor steenen voorstellen: moderne tocht-, lucht- en rooktoestellen. Die figuren gelijken dan ook sprekend op scheepsroepers, kogelflesschendonderbussen en siphons, zoodat het schijnt of op die daken welbereide cider a la système die-en-die, benevens spuitwater verkrijgbaar worden gesteld. Ik wil daarmede maar alleen te kennen geven hoe zonderling men in geval van bouw stijl met hedendaagsche schoorsteenen in de maling kan komen. Of mijn vriend de letterkundige hierin weder iets Erasmiaansch zou wil len zien, natuurlijk in den zin als boven bedoeld, kan ik voor ditoogenblik niet uitmaken. ZEd. heb ik nu niet bij de hand. 20 October 1883. A. J. K. burgerlijke Sjlaub ONDERTROUWD: P. Piket, jm. 23 j. en J. C. Lens, jd. 25,j. T. Ouwer- kerk, jm. 36 j. en J. J. Mondt, wcde. 46 j. - C. J. Van Erkel, jm. 27 j en A. E. L. Franchimon, jd. 28 j. I. Zwaneweber, wedr. 40 j. en B. Logger, jd. 35 j. P. Galjaard, jm. 29 j. en J. M. Van der Wegen, jd. 22 j. S. Waterman, jm. 26 j. en M. M. Baron, jd. 26 j. Cehouden Vcrkooping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaterdag 20 October. Notaris A. van Leeuwen. Het Koffiehuis, genaamd //Café Bellevue" aan den Straatweg naar Haarlem, onder de gemeente Oegstgeest, Sectie C, N°. 999. Iiooper J. P. De Hees q. q. te Wassenaar, ƒ6100. Het Winkelhuis, waarin de Blikslagers- affaire is uitgeoefend, aan de zuidzijde van de Hoogewoerd n°. 97, aan den hoek der Wielenmakersteeg, sectie D, n°. 307. Koopcr Joh». Verhoog q. q. f 3200. Notaris Mr. J. M. Gordon. Het Zomer- en Winterverblijf in de Aloëlaan, onder de gemeente Oegst geest, sectie E, n». 1061; in bod gebracht op/4100. Niet verkocht. Een perceel Bouwgrond naast het voorgaande, sectie C, n°. 1062. Kooper J. v. d. Kroft onder Leiderdorp, ƒ1206. ADVERTENTIES Na eene korte ongesteldheid overleed heden, tot onze diepe droefheid, ten huize van den Heer F. L. Feenstra te Leiden, onze lieve ALIDA MARIA, in den aanvalligen leeftijd van bijna 6 jaren. P. S. Van DORP, Amsterdam, 19 October 1883. J. J. Van DORP, Korbee. Ten onzen huize overleed heden morgenna een kort en smartelijk lijden ons lieve nichtje ALIDA MARIA Van DORP, in den jeugdigen leeftijd van bijna 6 jaren. F. L. FEENSTRA, Leiden, 19 Oclober 1883. A. FEENSTRA, Van der Mark. In dank ontvangen bij Dr. H. G. HAGEN van een onbekende eene gift van ƒ50, in twee bankbilletten ieder van 25, ten behoeve der Leidsche Maatschappij van Weldadigheid. J. v. HEUKELOM Jr., 20 October 1883. Penningmeester. Deze Pillen hebben in alle ziektegevallen waarvoor men dezelve aanwendde altijd zeer gunstig gewerkt, het is het onschadelijkste en voortreflelijkste ziektestof oplossende middel, dat de oorzaak van elke ziekte en verouderde kwalen spoedig wegneemt; en bij een duurzaam gebruik, waarborgt het den lijder een volkomen herstel. De verschillende preparaten dezer gelukkige zamenstelling ondergaan ieder op zich zelve een naauwkeurig scheikundig onderzoek, omdat er met deze zeer fijne ingrediënten veel bedrog gepleegd wordt, waarom men wordt gewaarschuwd voor namaaksels. Lijders aan asthma, horst, maag, zenuwen, koorts, graveel en rhumatiek gevoelen zich door het gebruik dezer Pillen zeer gelukkig, die in verzegelde doozena ƒ1.20 met gebruiksaanwijzing, verkrijgbaar zijn te Leiilen, bij VERKOl'W EN STOKHLYZEN, Gouda, M. PALMEN; 'sHage, SINGELS, Kleit,0 Groenmarkt; Alwaar tevens verkrijgbaar is gesteld het alom beroemde en mede zeer voortreffelijk aanbevolen tegen verouderde kramp, maag en slijmhoest, korte ademhaling en vastzittende verkoudheid.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3