het comité van uitvoering voor de oprichting van het standbeeld van Jan van Nassau; tot ridder der 4de klasse, m'. C. R. Merkus, vice-president van dat comité, der klasse, dr. G. A. Ilulsebos, eerste secretaris7, en dr. A. R. Rui tenschild, feestredenaar. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. Geesink, als rijks-commissaris voor de door den staat gewaarborgde geld- leeningen van ƒ11,000,000 voor de Nederl.-Indische spoorwegmaatschappij en van ƒ3,000,000 voor de Z. O. spoorwegmaatschappij, en die betrekking opgedragen aan den heer J. L. Van Verre, benoemd agent van het minis terie van financiën te Amsterdam. Door Z. M. is aan den met verlof in Europa aanwezigen officier van gezondheid 2e kl. van het leger in Nederlandsch-Indië C. W. N. Nokkentved, met ingang van 1°. November 1883, wegens lichamelijke ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den kolonialen militairen dienst, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst met toekenning van pensioen. De heer L. Van Riet, benoemd tot consul der Nederlanden te Rio Grande do Sul, is in die hoedanigheid door de Braziliaansche regeering erkend. De luitt. ter zee 2e kl. J. M. P. Kluit, M. E. B. J. Kluit en J. M. Phafï, behoorende tot de rol van Zr. M9. wachtschip te Amsterdam, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning der Belgen heeft bij den lunch, gehouden bij den Bel gischen minister, een dronk uitgebracht op het Nederlandsche volk en daarbij te kennen gegevendat Z. M. hoogst voldaan was over de gulle en loyale ontvangst die hem in Nederland was te beurt gevallen. Aan een wederkeerigen dronk op het Belgische volk en op den koning en de koningin der Belgen heeft het niet ontbroken. De Belgische gezant, baron D'Anethan, heeft HH. MM. den koning en de koningin van België tot Laeken uitgeleide gedaan. Naar men met zekerheid verneemt zal Z. K. H. de kroonprins van Portugal morgen hier ter stede aankomen en zijn intrek nemen in het hótel Den Ouden Doelen. Woensdag aanst. zal Z. K. H. bij den vertegenwoordi ger van Portugal, graaf San Miguel, het diner gebruiken. De hooge raad heeft in zijne heden gehouden terechtzitting arrest ge wezen ten aanzien der cassatievoorziening van deo proc. gen. bij het ge rechtshof te 's Hertogenboschingesteld tegen een arrest van dat gerechtshof, waarbij J. G. H. W. en J. L. H. W.bankiers te Venloo, mede-requiranten, veroordeeld zijnde eerste tot 2 jaren celstral en drie geldboeten wegens medeplichtigheid aan misbruik van vertrouwen en verduistering van gelden die hem uit hoofde van zijn post waren in handen gesteld, de tweede lot 1 jaar celstraf en eene geldboete ter zake van misbruik van vertrouwen. De raad heeft het beroep van den proc. gen. ontvankelijk verklaard, doch een der cassatiemiddelen namens de mederequiranten voorgedragen, gegrond ge oordeeld en mitsdien het arrest van het hof vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te Arnhem. Adv.-generaal mr. Van Maanen heeft daarna zijne conclusie voorgedragen in de zaak van D. C. II., door het gerechtshof te Arnhem veroordeeld tót 5 jaren tuchthuisstraf en geldboete ter zake van het als ontvanger der ge meente Putten verduisteren van aan het publiek behoorende penningen, die uithoofde van zijn post hem in handen waren gesteld. Die conclusie strekte tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 19 November. O. a. werd behandeld het cassatie-beroep van W. A. M. Bon van H. v. E., door het gerechtshof te Arnhemmet bevestiging van een vonnis der recht bank, veroordeeld tot 6 maanden eenzame opsluiting en eene geldboete, wegens feitelijk vergrijp tegen de zeden. Deze voorziening werd toegelicht door den advocaat mr. J. Van Gigch, die een viertal middelen ontwikkelde en tot vernietiging van het arrest concludeerde, omdat naar zijn gevoelen de zaak niet naar behooren was onderzocht. De conclusie van het Open. Min. is bepaald op 5 November. BUITEN LAN D S C H E BERICHTEN. BELG1E. Maandagmiddag werd na de inwijding van het kolossale paleis van justi tie te Brussel, aan het publiek de gelegenheid verschaft het grootsche ge bouw te bezichtigen. Het gepeupel heeft echter daar zoo huis gehouden en vandalisme gepleegd, dat daarop besloten is het nieuwe paleis van justitie op gisteren niet voor het publiek ter bezichtiging open te stellen. De schade Maandag aangericht bedraagt niet minder dan 25,000 fr. ENGELAN». Donderdag 11. is in het Engelsche dorpje Hampstead, waar de beroemde geneeskundige William Harvey in 1657 begraven werd, zijne kist uit den ouden vervallen grafkelder naar een nieuw marmeren graf in de Harvey- kapel overgebracht. Dit geschiedde op kosten van de vereeniging van genees kundigen, die in grooten getale bij de plechtigheid vertegenwoordigd was. Generaal-majoor sir Archibald Alison, die in den Egyptischen veldtocht de brigade Hooglanders aanvoerde en met haar de schansen van Tel-el- Kebir bestormde, werd Donderdag door de burgers van Glasgow eeri prach tige eeredegen aangeboden. De burgers bedachten ook zijne vrouw. Zij kreeg een sierlijk hoofdtooisel van diamanten. Generaal sir Evelijn Wood is naar Egypte vertrokken. Dezer dagen kwamen te Liverpool zeven matrozen aan van de beman ning eener Engelsche stoomboot, the Knight of the Bath, die in Juni op de Arabische kust verging. Zij hadden door die ramp heel wat te verduren gehad. De stoomboot stiet op een klip, en was reddeloos verloren. De hooge golven maakten het verlaten van het vaartuig bijna onmogelijk voor de be manning. Met groote moeite gelukte het eindelijk eene boot uit te zetteuzij dreef weg met den derden officier en vijf mannen en werd niet terug gezien. Eene tweede boot bleef met moeite in de nabijheid van het schip. Daar werden j na elkander 16 mannen over boord gespoeld, o. a. ook de kapitein en zijn broeder, de opperbootsmaneerstgenoemde werd door de tweede boot op? nomen. Deze boot dreel eenige dagen lang rond met 17 schipbreukelinj{ die in de brandende zonneschijn, zonder eenig eten of drinken, grootei lende uitstonden. Eindelijk landden zij op het eiland Kuria-Muria. jü hier werden zij overvallen door eene woeste bende inlanders, die bJ hunne kleederen ontroofden en hun ternauwernood het leven lieten, zouden van gebrek en uitputting bezweken zijnals niet eenige medeiijdeJ visschers hen gevonden en zich hun lot aangetrokken hadden. Deze magj namen hen mede naar hun dorp en deelden daar het weinige wat zij hadji rijst, eenige kruiden en haaienvleeschmet de zwervers. Zoo verliepen wtu achtereen zonder dat eenig kans tot redding voor de schipbreukelingen k»| opdagen, totdat eindelijk door een gelukkig toeval een stoomschipJ landde, hen aan boord nam en naar Bombay bracht, vanwaar zjj naar] geland scheep gingen. De Suez-kanaalmaatschappij heeft het voornemen de ingangen vaol kanaal te verlichten door middel van het gasverlichtingsysteem van PintJ en bestelde tot dit doel reeds 8 groote gashouderswier inhoud voj maanden voldoende is, en 3 vaste lichten met een brandtjjd van 3maanJ benevens bijbehoorende 3 groote gasmeters. Eene kleine gasfabriek worlil Port-Said gebouwd. Uit Cairo wordt gemeld: Er worden veranderingen verwacht inf geneeskundig toezicht. Het internationaal sanitair bureau zal worden oJ heven. Uit Hongkong verneemt de Standard, dat eene kanonneerboot inI geheim uit Kanton heeft weggebracht den Portugees, die deongeregeldkl aldaar onlangs veroorzaakte. Hij wordt naar Macao overgebracht en zalf terechtstaan. Dit bracht het volk opnieuw in eene vijandige stemming. I Uit Kaapstad wordt bericht, dat de werkstaking te KimberleygJ digd is. FRAKKRIJK, De nieuwbenoemde Fransche gezant in China, de heer PatenotreJ naar zijn post zijn afgereisd. Zijne instruction luiden: erkenning door Cl van het Fransche patronaat over Anam met de Roode rivier als noordfl grens; inbezitneming van de delta tot Songtay; de rivier Songcar woril Bacninh de Fransch-Chineesche grens; de vijf provinciën van noordelijtl noordwestelijk Tongkin zullen het neutrale gebied vormen en een bes* verkrijgen, waarover China en Frankrijk het eens te worden zijn. De onderhandelingen lusschen de Fransche gezaghebbers en de Mil chen zijn geschorst, en het is niet waarschijnlijk dat thans eene vree» oplossing wordt verkregen. De strijdmacht der Malgachen en de Franschetl blijven werkeloos, maar, volgens gerucht, zal de vloot weldra wedetl aanval ondernemen. Uit vrees dat het bombardement herhaald zal worl verlaten de inwoners in menigte Tamatave, Admiraal Caleber kwam denl September hier. Het oorlogschip Creiisa met versterkingen wordt iederetl verwacht. De Duitsche en de Amerikaansche consul hebben de vlag van biK regeering nog niet uitgestoken. De regeering der Malgachen verbiedt dtifl voer van oorlogsbenoodigdheden en binnenlandsche voortbrengelen doori» sche of andere vreemde schepen. Het heet nu dat de regeering den Engelschen zendeling Shawl vergoeding heeft aangeboden van ruim 6 millioen. Gravin De Brucher, die in 1870 haar echtgenoot met het IW legers gevolgd was en zelfs de ambulances bestuurde, is overleden aan de ziif welke zij in den Fransch-Duitschen oorlog beloopen heeft. Blijkens VOrgane des Mines staat thans Rusland haast vooraan wereldgoudmarkt, tengevolge van het afnemen der goudopbrengst voos Australië. Na de Vereenigde Staten is Rusland het rijk dat het meeslw voortbrengt. Terwijl in 1882 Australië slechts 50 millioen roebels go» leverde, bracht Rusland 57 millioen ter markt, maar werd door N.-Ai» nog met eene opbrengst van 3 millioen roebels overtroffen. In alle» landen te zamen bedroeg de opbrengst slechts 25 millioen roebels. De» opbrengst der metalen en mineralen bedroeg in 1880 in Rusland 230tuil roebels, waarvan 50 millioen aan goud. In dat jaar bedroeg het aantal» werkers in Rusland 290,000, waarvan 87,000 gouddelvers. Terwijl* 1855 slechts 317 ondernemingen tot ontginning van mjjnen bestonden.» het aantal sinds voortdurend en bereikte reeds in 1880 het getal 13061 Volgens een telegram in de Madridsche Epoca is er een oproert! barsten te Villa Nova, kanton Ponte de Barcal. De overheid en de Irw zouden de stad verlaten hebben, daar ze vreesden de oproerige be#t§ niet te kunnen tegengaan. De gouverneur van Lissabon heeft zijn ontslag ingediend. DÜIHCHLANR, Terwijl algemeen verwacht wordt dat Engeland, met het oog o|| houding van Duitschland en Oostenrijk, zijne vroegere plannen ten optil van Armenië voor het oogenblik niet ijverig zal doorzetten, hoopt men! dat Rusland in Bulgarije, over welks toestand Macktarpacha insgefl Berlijn en te Weenen moet gesproken hebben, elke onnoodige inme«s! die strijdig zou zijn met het Berlijnsche vredesverdragvermijden zal. I Naar men verzekert, zal graaf Herbert Von Bismarck weldraJi| trekking van raad van legatie bij het Duitsche gezantschap te Londend# leggen, om particulier secretaris van zijn vader te worden. Prof. dr. Schilling, de ontwerper van het Germania-beeld, en prof! Julius Hahnel, zijn door den raad van Dresden tot eereburgers van dief benoemd. De ontvanger van de goederen-expeditie der Berg. Mark, spool maatschappij te Dortmund is sedert eenige dagen spoorloos verdwenen! zijne kas is een tekort bevonden van ruim 34,000 mark. Het aantal bezoekers van de internationale kunsttentoonstelliil Munchen bedroeg gedurende de 107 dagen dat zij open was, 300,000* schen. Van de 3400 tentoongestelde kunstwerken zijn 350 verkoebt,! een bedrag van ƒ420,000. TURK IJ E. Uit Konstantinopel wordt van 18 October gemeld: Eene partict depêche uit Djeddah bericht, dat Midhat, die bjj Medina was geïnterni

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2