BUITENLANDSCHE BERICHTEN. jl. Diasdag op Woensdag op een ball nar afstand, maar tocb nog op het 1 grondgebied dezer gemeente, de alleen staande herberg van S. O. Van Haitsma door onbekende oorzaak eene prooi der vlammen werdbrak dezen ochtend tegen vijf uur even builen de bebouwde kom een hevige brand uit in de stelp, bewoond door R. Hibma. Deze bad zich naar den stal begeven om eenig werk te verrichten, en eene brandende petroleumlamp in de nabgheid van het hooi geplaatst. Volgens zijne bewering moet de kat die lamp om vergeworpen en daardoor den brand gesticht hebben. Door den hevigen wind aangeblazen, grepen de vlammen snel om zich heen; doch bleven de woonkamers lang genoeg gespaard om de nog ongekleede kinderen en veel van het huisraad te redden. Ook het gouden oorijzer met breeden beugel van de vrouw werd, zoo men meende, in veiligheid gebracht, maar later bleek, dat het uit het doosje was verdwenen. De vermoedelijke dader heeft zich met den eersten trein naar Leeuwarden begeven en is spoedig door de politie achtervolgd. Bij het afzenden van dit bericht brandt het hooi nog. Te Nijhuizum is eergisteren eene boerenhuizinge, door den bliksem ge troffen. In enkele oogenblikken werd die huizinge eene prooi der vlammen. Het vorige jaar brandde dezelfde woning af tengevolge van hooibroeiïng. Een werkman te Klundert, is Woensdag in de stoomhoutzagerg door een wegvliegend stuk hout zoodanig getroflen, dat hjj aan zijne bekomen wonden is overleden. Uit Tilburg wordt gemeld dat, dank het krachtig en bezadigd optre den der gemeentepolitie en der brigade marécbaussée te paard,gesteund door de welgezinde ingezetenende zamenscholingendie zieh verleden Maandag andermaal begonnen te vormen, uiteengedreven en nieuwe wanordelijkheden voorkomen zjjn kunnen worden. Woensdag- en Donderdagavond is alles rus tig afgeloopen. Daartoe heeft ook veel bijgedragen de welgemeende mede werking van vele fabrikanten, die hun werklieden, op straffe van onmiddel lijke verwijdering, verboden hadden aan zamenscholingen of verzet tegen de politie deel te nemen. Tegen een 20-tal personen is proces-verbaal op gemaakt. Naar aanleiding van den ongelukkigen dood van kapt. Bergé deelt men mede, dat dit reeds het derde geval van dien aardis, dat in de laatste jaren heeft plaats gehad, en deze ongelukken nog meer kunnen en zullen gebeuren zoolang de ministerieele order van 1 October, 1875, N°, 64 P.gehandhaafd blijft, waarbij is bevolen, dat de scherpe patronen aan de manschappen moeten worden uitgereikt vóór den afmarsch naar het schietterrein. Ter plaatse aangekomen, worden in den regel 6 a 8 manschappen te gelijk be stemd om te schieten, terwijl de overigen worden geoefend in het laden, aanleggen, richten, aftrekken enz. Bij de schjjnladingendiedaarbg worden verricht, gebeurt het allicht, en is ook meermalen gebeurd, dat een man, in de meening dat het moet, of wel machinaal zonder het zelf te weten, een scherpe patroon uit de tasch in het geweer brengt, waardoor het ge vaar ontstaat. Wenschelgk ware 't, deze order te doen vervallen, de man schappen bij het schijfschieten met ledige tasschen te doen uitrukken en alleen patronen uit te reiken aan hemdie voor de schgf komt en aan de beurt is om te schieten. •s GRAVENHAGE, 20 October. Z. M. de koning heeft benoemd tot grootkruis in de orde van den Gou den Leeuw van Nassau graaf Van der Straeten Pontbez, grootmeester van het huis des konings der Belgen en graaf de Lannoy, grootmeester van het huis der koningin. Voorts tot officier in dezelfde orde graaf d'Oultremont en tot ridder graaf Du Cbastel. Door Z. M. is aan den heer G. H. Mees, op zijn daartoe gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van administratie over de gevangenissen te Rotterdamen is benoemd lot lid der commissie van administratie over de gevangenissen te Rotterdam, de heer W. A. M. Piepers, ingenieur voor het stoomwezen aldaar. Naar men ons mededeeld is aan de commissie, die heden hier ter stede, onder voorzitterschap van den generaal Netscher, bijeenkomt, niet opgedragen de regeling van het militair onderwijs te herzien, zooals door sommige bladen is medegedeeld, maar zal die commissie aan den minister van oorlog advies hebben uit te brengen omtrent het al of niet wenschelijke der herziening van de programma's van studiën aan de kon. militaire academie. Allerwege wapperde dezen dag in de residentie de Nederlandsche- en Belgische vlaggen, als een welkom aan België's koning en koningin, die een bezoek aan de hofstad zouden brengen. Het perron van den Holl. spoor weg was rijkelijk met groen en planten versierd. Even 9.15 kondigde het geschut de komst van de hooge gasten aan, welke werden ontvangen door den minister van buitenl. zaken en andere hooggeplaatste personen, waar onder de Belgische gezant en de majoor Beijerman, de laatste als vertegen woordiger van den prins van Oranje, die door ongesteldheid verhinderd was het koninklijk echtpaar te ontvangen. Door de dochter van den bur gemeester werd aan H. M. de koningin een fraaien bloemruiker aangeboden. Onder het gejuich van de talrijke volksmenigte begaven IIH. MM. zich om middellijk naar het Mauritshuis, alwaar door hen met de meeste belangstel ling het een en ander werd in oogenschouw genomen. Vandaar werd het Binnenhof bezichtigd en bracht Z. M. ook een bezoek aan de gebouwen van de eerste en tweede kamer, terwijl H. M. de koningin in de Tréverzaal bleef vertoeven, waarna zij naar het Huis ten Bosch reden, bezochten ook het Haagsche bosch en togen van daar naar Scheveningenalwaar de koninklijke bezoekers ook eene wijle vertoefden in de Scheve- ningsche boschjes. Vervolgens werd de tocht voortgezet naar Belgisch gezantschaps-hotel, alwaar de hooge bezoekers eenigen tijd zouden ver toeven koning Leopold ging echter spoedig van daar ten einde zich persoon- ljjk omtrent de toestand van den prins Van Oranje te doen verwittigen en HD. leedwezen over dien ongesteldheid te betuigen. Majoor Beijerman, gaf daar omtrent inlichtingen en gaf zijn leedwezen te kennen dat Z. K. H. verhinderd was iemand bjj zich te ontvangen. Z. M. gaf zijn leedwezen daarover te kennen, en nam met de bede voor 's prinsen spoedig herstel van dien adjudant af scheid. Ontniddelljjk begaf htj zich weder naar het hotel van den Belgischen gezant, alwaar het vorstelijk echtpaar eea lunch werd aangeboden, bij welke gelegenheid de kon. militaire kapel zich liet hooren. Te vier uren verlieten de hooge gasten met de Holl. spoor de residentie alwaar zij uitgeleide werden gedaan door alle autoriteitea. Ook de officieren van het reg. grenadiers en jagers hadden zich op het perron geschaard. Het vorstelijk echtpaar nam van allen hartelijk afscheiddankbaar voor de ont vangst hen te beurt gevallen. Onder het /'leve de koning!" en het aanheffen van de Braban gonne stoomde de trein weg. De minister van buitenlandsche zaken werd door Z. M. begiftigd met het grootkruis der Leopolds-orde. Op betrekkelijk jeugdigen leeftijd is alhier overleden de heer m'. J. Van Steenbergen Staal, commies van staat bij den raad van state. ENGELAND. De prins en de prinses van Wallis keerden Woensdag van Kopenhagen naar j Londen terug, Prins Albert Victor, oudste zoon van den troonopvolger, heeft zich naar Cambridge begeven om zijn studiën aan het Trimity college van de universiteit aldaar te beginnen. Op de Internationale visscherg-tenloonstelling te Londen zjjn 338 gon- den medailles toegekend. Daarvan won Engeland er 160, de Vereenigde Sta ten 48, Noorwegen 28, Zweden 22, Canada 17, New-Foundland 12, Nieuw Zuid-Walles 11, Spanje 9, Rnsland 7, Nederland 5, Britsch-Indië 4, Italië4, Denemarken 3, Frankrijk 3, China 2, Bahama 1, Tasmaniël, Griekenland 1. Onlangs opende het "Leger des Behouds" te Gravesend, in Engeland, een nieuw gebouw. D.it gaf aanleiding, dat een deel der bevolking een"Ske- i let-leger" organiseerde, dat het "Leger des Behouds" toen het met zjjne banieren kwam aantrekken, aanviel. Het "Leger des Behouds" delfde in deze botsing het onderspit en het nieuwe gebouw moest terstond als hospitaal voor gekwetsten dienst doen. Tijdens eene voorstelling in een circus te Londonderry, die door meer dan 1500 menschen werd bijgewoond, stortte op het oogenblik dat juist de kooi met de leeuwen in de arena was gebracht, de galerij met honderden toeschouwers naar beneden. Het gekraak en het daarop volgend schreeuwen, en gillen van vrouwen en kinderen was vreeselijk. Gelukkig hielden de leeuwen zich kalm en liep het ongeluk, de omstandigheid in aanmerking genomen, nog al goed af. De schrik was den meesten in de beenen gesla gen, maar overigens waren de ergste ongelukken eenige blauwe plekken, kneuzingen en gebroken tanden. j Te Leeds werd Woensdag eene vergadering gehouden van afgevaar digden van meer dan 500 liberale vereenigingen. Er waren ongeveer 2500 personen tegenwoordig, waaronder verscheiden parlementsleden. De heer John Morley presideerde. Er werd o. a. met groote meerderheid eene reso lutie aangenomen, ten gunste van de uitbreiding der kiesbevoegdheid te platten lande. Eene tweede resolutie drukte de wenschelgkheid uit van gelijk stem- recht voor het platteland en de steden en het toekomen der kiesbevoegdheid aan vrouwen. Te Kimberjey hebben de mijnwerkers den arbeid gestaakt, zjj rebel leerden en hebben groote schade aangericht. De muiters doodden in het gevecht twee agenten. Men verwacht de Transvaalsche deputatie op 29 dezer te Plymouth: De Daily News verneemt uit Pieter Maritzburg, dat 200 Zoeloes Cetewayo vergezelden naar Ekbowe. De dragonders brengen hem terstond naar Natal. De Weener correspondent van de Standard heelt een onderhoud ge had met Mukhtar-pacha en van dezen vernomen, dat zjjn reis naar Duitseh- land volstrekt niet ten doel had het onderhandelen over Turkije's opneming in het drievoudig verbond. De Turksche maarschalk beklaagde zich voorts over Engelands eenzijdig optreden in Egypte, tot groote teleurstelling van de Porte, welke niets liever wil dan in overleg met de Britscbe regeering handelen. De corresponded van Daily News deelt omtrent de aardbeving, die Dinsdag te Chesmeb in Anatolië gevoeld werd, het volgende mede: Het schjjnt, dat het gebeele schiereiland van Smyrna tot Chesmeh én het naburige eiland Chios door de ramp werden getroffen. De grootste verwoesting werd aan gericht tusschen Chesmeh en Voulra. Alle dorpen in die streek werden ver anderd in puinhopen. Men schat, dat ongeveer 1000 menscben het leven hebben verloren. In Chesmeh zelf werden een aantal personen gewond door het instorten der huizen. Te Chios en Smyrna werd slechts een lichte schok gevoeld- De ellende, die er in de geteisterde streek heerscht, is groot. Het gezondheidsbureau is zeer ontevreden over den Engelschen consulai- ren agent te Port-Saïd, die doorzette dat twee personen, welke uit Indië kwamen en in quarantaine waren, aan wal mochten komen. De leden der Duitsche zending zullen eerst naar Bombay gaan. Er is een stergeval aan cholera en er zijn enkele nieuwe zieke. FB AN H KM K- In den Franschen ministerraad verklaarde' de minister Challemel-Li- cour, dat de Spaansche regeering genoegen heeft genomen met het relaas, door de Agence üavas gegeven van de ophelderingen; tusschen president" Grévy en koning Alfonso XII gewisseld, dat dit relaas in de ©fHcieele Madrid"1 sche Gaceta verschijnen zal en dat hiermede aan het incident voorgoed een einde is gemaakt. De internationale conferentie ter bescherming van de onderzeesché telegraafkabels, heeft op uitnoodiging van den minister Cechery thans eene tweede vergadering gehouden, om den tekst van de door de' verschillende" staten te teekenen overeenkomst voor goed vast te stellen. Vjjf-en-t«intig staten waren vertegenwoordigd.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6