LEI DSC HE CDORAAT. 1883. S°. 248. ZATERDAG 20 OCTOBER. STADS-BERICHTEN I INNEN LAND S C HEBER l CHTEN. lie Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 5, le al. der wet van den 28 Juni 1881, Stbl. N°. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door H. Regeer, wonende aan de Van- der-Werfstraat n°. 3 alhier, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot uiloefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Jan- wssensteeg n°. 50. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester cn Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 19 October 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 19 October. Tot hoofd aan eene bijzondere school voor m. u. 1. o. alhier is benoemd mej. L. W. Hamakers, te Rotterdam. - Bij de heden van wege de commissie van administratie over de ge- laogenissen alhier gehouden aanbesteding van de levering der benoodigd- heden tot onderhoud en verpleging der gevangenen in de militaire strafge- vangeuisgedurende 1884, zijn de laagste inschrijvingen geweest, als volgt: gebuild brood ƒ0.15 per kilogr.ongebuild brood ƒ0.12 per kilogr.rogge brood ƒ0.0798 per kilogr., aardappelen ƒ1.84 per 50 kilogr., rundvleesch /0.79 per kilogr., rundvet ƒ0.61 per kilogr., kallsvleesch 1.30 per kilogr. boter ƒ1.34 per kilogr.. gort ƒ0.1420 per kilogr., rijst/ 0.13'2 per kilogr., groene erwten ƒ0.1352 id., groenten 0.0375 id., zout ƒ0.1385 id., peper -id., azijn ƒ0,0650 het liter, kaarsen 0.75 per kilogr., groenezeep 0.28 id., wittezeep id., scheerzeep id., soda id., koflie 0.79 id., cicho rei ƒ0.26 id., bruine suiker ƒ0.60 id., eieren per stuk, zoetemelk ƒ0.0660 per liter, tarwebloem ƒ0.28 per kilogr., princessenbier ƒ0.09 per liter, roode wijn ƒ0.74 id., witte wijn ƒ1.50 id., Engelschehaardkolen ƒ1.34 100 kilogr., smeekolen 0.64 id., steenkolen ƒ0.64 id., cokes ƒ1.04 id., bagger- turf 7 per 1000 stuks, langeturf6 id., legstroo ƒ14.90 per 500 kilogr., tand ƒ0.95 per stère, stalbezems ƒ0.09 per stuk, heibezems 0.08 id., heibezems ƒ0.03 id. Bij de verpachting van de vuilnis, met inbegrip der mest-speciën, die de militaire strafgevangenis gedurende het jaar 1884 zal opleveren, was de hoogste inschrijving ƒ202.20. - De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de verzamelingen die te zamen hel rijks ethnographisch museum te leiden vormen, voor het publiek geopend zijn: op Maandag, Woensdag en Vrijdag de verzameling die zich bevindt in het gebouw aan de Iloogewoerd aldaar; en op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag de verzameling die zich be- vindt in het gebouw aan het Rapenburg aldaar, op beide plaatsen van des morgens 10 tot des namiddags 4 uren. - Het stoomschip IVoord-Brabandvan Rotterdam naar Java, vertrok Sisterennamiddag van Southampton. De Prinses Marievan Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille. De Drenthe, van Java naar Rotter dam, vertrok gisteren van Port-Said. De Prinses fPilhelminavan Bata- 'ianaar Amsterdam, arriveerde te Suez en vertrok 19 October. - Voor de onderwijzersacte werden 17 en 18 October te 's Ilage geëxa mineerd 16 candidaten. Er werden 5 afgewezen en 11 toegelaten, nl. de hh. Ph. Van Rees, van 'sGravenhage; J. P. Groenhof en C. Van der Lugt Melzert, van Delft; J. M. Valstar, van Wateringen; L. Tobi Jr. en J. F. Bergonje, van Naaldwijk; J. J. Wissenburgh, A. Terdu en C. W. Lancel, ran Leiden; P. J. Heesterman, van Vrijenban, en D. Den Baars, van Veur. - De werklieden-vereeniging te Groningen heeft tot de tweede kamer een adres gericht, waarin zij protesteert tegen de voorgedragen «belasting van het brood van den werkman" en aandringt op belasting van de effecten en 'au goederen in de doode hand. -Het D.v. Z.en's Gr. schrijft: De heeren meteorologen hadden eergiste ren wel wat zwakke verwachting van het aanstaande weder, toen zij, terwijl de barometer reeds tamelijk onrustig was, ons in slaap susten met het voor- Bilzieht op «buiig weer". En hadden ze ons dan nog maar in slaap gesust! Dochhelaas! ongeveer 10 uren brak de bui met een zwareu regen los en binnen weinige minuten was zij tot een storm uit het westen aangegroeid, die den geheelen nacht met daverend geweld over daken en velden gierde, de huizen schudde en den prachtigen herfsttooi der boomen in enkele uren verwoestte. Het «centrum van depressie" is over ons heen gegaan en de natuur is in winterkleed. - De arrond.-rechtbank te Rotterdam deed gisteren uitspraak in de zaak le?en G. J., beschuldigd van bedriegelijke oplichting, gepleegd teCapelleaan den IJsel op 28, en te IJselmonde op 30 Augustus jl. Met gedeeltelijke vrij spraak, verklaarde zij hem schuldig aan het met gebruikmaking van eene 'alsche qualiteit zich doen afgeven van gelden en het zich daardoor bedrie glijk meester maken van een gedeelte van eens anders bezittingengepleegd na veroordeeling lot celstraf van langer dan zes maanden, en veroordeelde n® tot twee jaar celstraf, 25 boete, subs, een dag celstraf en de kosten. Het O. 51. had gerequireerd vijf jaar gevangenisstraf en 2 boeten elk van 25. Vervolgens stond terecht Th. H., oud 25 jaar, artist, wonende te Leiden, bekl. van 1°. onder het valsch voorgeven dat er 18 koffers voor hem moesten verzonden worden, zich ten nadeele van de hh. E. Oosterwaal en H. P. Nahuys, beurtschippers, te hebben meester gemaakt van de bedragen van ƒ12.80 cn ƒ11.40, welke genoemde personen hem ter nadere verrekening hadden voorgeschoten, en 2" zich le Maassluis, op 28 en 29 September, te hebben meester gemaakt van verschillende bedragenten bedrage van circa .ƒ40, onder het valsche voorgeven van eene tooneelvoorstelling te zullen 'geven ten voordeele van de ramp—Krakatau. Het eigenaardige in dit laatste feit was, dat politieagenten, op last van burgemeester en commissaris van politie, de inteekenlijsten en programma's voor den beklaagde aan de huizen hadden bezorgd. Eisch jaar gev. cell, en 5 boeten van ƒ25. De uit- spraak is bepaald op aanst. Donderdag. Door het stormachtige weer, gepaard met een hoog watergetijde, is bij de belangrijke werken bij de Kleine Draaisteeg te Rotterdam een klei- dam weggeslagen aan de zijde van het Westnieuwland over eene breedte van verscheidene meters, waardoor belangrijke schade en vertraging in op levering voor de aannemers is ontstaan. Tot dusverre onderscheidde zich dit grootsche werk door de meest vlugge afwerking en zonder eenigen tegenstand. I1H. MM. de koning en de koningin der Belgen hebben heden morgen de tentoonstelling wederom bezocht. Van daar deden de vorstelijke perso nen een tochtje naar IJmuiden, alwaar zij het déjeuner aan boord gebruikten. IIH. MM. zullen morgenochtend te 8 uur naar den Haag vertrekken en van daar in den namiddag naar Brussel. Te Nieuwediep heeft eergislerenmiddag aan boord van het stoomschip Leeuwarden, liggende ter reede van Tessel, hetwelk eerstdaags de reis naar I Oost-Iudië zal aanvaarden, een noodlottig ongeluk plaats gehad. Een licht matroos, Sloleman genaamd, die zich tot het verrichten van eenige werk zaamheden op de groote ra bevond, had het ongeluk van op het dek te vallen, waar hij zwaar gekneusd werd opgenomen. Onmiddellijk werd een sloep in gereedheid gebracht om den gekwetste naar het marine-hospitaal te vervoeren, doch vóór men den wal had bereikt, had de man reeds opge houden te leven. Men schrijft aan de IV. R. Ct. uit Nieuwediep: Een hevige storm uit het noordwesten heeft gisterennacht alhier gewoed, en woedt ook nu nog steeds voort. Van Huisduinen werd in den vroegen ochtend een schoener gezien, die, niettegenstaande daartoe alle pogingen door de opvarenden werden aangewend, het niet legen de woedende elementen kon staande houden. Steeds zag men het vaartuig dan ook dichter naar het strand drijven, en stranden scheen dan ook onvermijdelijk. Het duurde niet lang, of het was tot op betrekkelijk korten afstand van de kust genaderd en in de gronden verzeild. Onmiddellijk werd naar hier voor het in nood verkcerend schip om hulp geseind, doch de equipage, waarschijnlijk reeds den ganschen nacht aan den hevigen angst ten prooi, liet de scheepsboot te water, om zich daarmede naar den wal te be geven cn het hevig stampend schip te verlaten. Niet ver was men echter nog hiervan verwijderd, ol de boot sloeg in de branding om, en allen vonden den dood bij hunne pogingen om zich het leven te redden. Toen van hier dan ook eene sleepboot op de plaats des onheils aankwam, kon deze niets uitrichten en onverrichterzake weder terugkeeren. Bij de te Utrecht gehouden S5" jaarvergadering van de unie «eene school met den bijbel" bleek o. a. uit de mededeelingen van den secretaris, dat door den invloed der locale comité's er in dit jaar reeds 14 scholen met den bij bel zijn geopend. Haar getal is thans 395 met 64,350 leerlingenterwijl de opening van 10 nieuwe scholen aanstaande is. Bijna de helft van de geheele fabrieksbevolking te Veenendaal is thans zonder werk, cn de schade die zeer velen, ook niet neringdoenden, lijden, is zeer groot. Hoewel de armoede bij den dag grooter wordt, zijn toch de ontevredenen nog niet genegen de namen op te geven van de opruiers. Zoo lang deze niet bekend zijn, zal het werk niet worden hervat. In Gelderland en üverijsel vermindert de boterproduclie steeds zeer. Nauweljjks de helft van de hoeveelheid, welke in de vorige maand aan de markten kwam, wordt thans aangevoerd. De vraag blijft daarbij groot, tengevolge waarvan de prijzendie reeds zeer hoog warennog voortdurend stijgen; zij zijn thans reeds ƒ33.50 per 1/8 ton. Door den heer M. A. Jacobs, onlangs te Zwolle overleden, is aan de vereeniging «tot heil der armen", ten doel hebbende Israëlietische knapen een handwerk te doen aanlecren (welke vereeniging indertijd door zijne mede werking is tot stand gebracht), eene som van 2000 gelegateerd. Onder Kuinre zijn gisterennacht bij het uit de weide halen van vee, drie personen verdronken. Te midden van den storm en door de duisternis van den nacht schijnen zij in het water te zijn geraakt. Verscheidene schapen en eenige koeien zijn door het opgestuwde zeewater omgekomen. I— De nieuwe ingedijkte polder onder Balli, groot ongeveer 500 gemeten, is door stormvloed ingeloopen. Een man is verdronken. 's GRAVENHAGE, 19 October. Z.j 51. de koning heeft den kroonprins van Portugal benoemd tot groot kruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De gezant van België bij ons hof, baron D'Anelhan, is door Z. 51J

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1