vaak slecht gedrukte tekstboekjes gebruik te maken. Commissarissen van den schouwburg zijn te welwillend om niet aan die klacht te willen tege moet komen. lieden zijn te 's Hage als onderwijzer toegelaten de hh. J. J. Wissen- burgh, A. Tcrdu en C. W. Lancel, van Leiden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat aan de rijks- hoogere burgerschool te Venloo behoefte be staat aan iemand, die zich gedurende één jaar met het onderwijzen van de Engclsche taal zou willen belasten. Belooning ƒ900. Zij, die daarvoor in j aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 25 Octo ber e. k. aan te melden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda, te 'sGravenhage. Naar aanleiding van het koninklijk besluit van 31 Maart jl.waarbij bepaald is dat loten in de Nederl. staatsloterij, die met een niet uitkomen, den houders geen recht meer geven op een klassikaal lol in de daaraanvol gende loterij tegen den inlegprijs, zijn er omstreeks 2500 klassikale loten vrij gekomen. Naar de N. R. Ct. verneemtzijn deze thans onder de ge delegeerden eerste klasse verdeeld, met verhooging van vier gulden per lot ten behoeve van het rijk; zonder dat bij het verkoopen dier loten of van gedeelten daarvan, meer van de spelers mag gevorderd worden dan bij het plan vastgesteld is. Tengevolge dezer beschikking wordt de bate, die de staatsloterij aan de schatkist afwerpt, nu 30,000 jaarlijks grooter. Naar de 2V. R. Ct. verneemt, laat de minister van justitie het ont werp van wet tot regeling van het notarisambt, op last van zijn voorganger zamen- gestcld door den heer II. W. J. Sannes, ontvanger der registratie en domei nen te Oorschot, niet rusten. De minister heeft nl. den zamensteller uitge- noodigd zich met twee notarissen in commissie te vereenigen om zijn ont werp met het oog op de praktijk aan een nader onderzoek te onderwerpen. De door den minister daartoe uitgenoodigde notarissen zijn de hceren A. G. Bodaan te 's-Gravenhage en A. Moll te Arnhem. Geslaagd bij het examen te Utrecht als arts de hh. dr. J. L. J. De Glopper, 11. C. M. v. Gorkom, doctorandus; toegelaten voor het eerste ge deelte de hh. A. v. IJzendijk en F. J. Muller, doctorandi. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. M». schroefstoomschip Bali, onder bevel van den luit. ter zee le kl. H. G. Uildebrandt, den 16dtn dezer van Aden vertrokken. Het stoomschip Padang, van Amsterdam naar Batavia, is gisterenmiddag te Porl-Said aangekomen en zal, na aanvulling van steenkolen, hedenochtend de reis vervolgen, de Prins Marie, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Marseille den 18d,n October. De Soenda vertrok van Batavia naar Amsterdam den 17den October. De laatste opgaaf omtrent de giften ten behoeve van de ramp in Ned.- Indië is, dat bij de Nederl. handelmaatschappij in het geheel is ingekomen 128.818.74 en bjj den penningmeester van het hoofdcomité 262,346.80% Gisteren nacht had te Maassluis een felle brand plaats in eenekuiperij in de Ankerslraat, welke met den voorraad tonnen, duigen, hoepen en ge reedschappen geheel is afgebrand. Alleen het gebouw was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Op dit oogenblik staat van het depot-escadron huzaren te Amersfoort voor den krijgsraad de huzaar G. K.die nog geen jaar in dienst^is en thans reeds wegens 2e desertie in tijd van vrede, opgevolgd door arrestatie, zich zal hebben te verantwoorden. Deze 28-jarige jongeling, van goede familie afkomstig, en die reeds nu, grootelijks door eigen toedoen, een kapitaal van ruim een ton gouds verspeeld heeft, werd ditmaal te Dordrecht in schamele kleeding en op klompen, wegens gebrek, op verzoek opgenomen en toen aangehouden. {N- v. d. D.) Na het gala-diner, dat gisterenavond te 6 uren op het Loo plaats had, zijn UH. MM. de koning en de koningin der Belgen naar Amsterdam ver trokken en werden aldaar zoo van officiëele zijde als van die der burgerij schitterend ontvangen. De directie van de Iloll. ijzeren spoorwegmaatschap pij had zich beijverd die ontvangst zoo feestelijk mogelijk te maken. Te 10.10 kwam de koninklijke trein aldaar aan, vanwaar HH. MM. zich naar het paleis begaven op den Dam, onder het gejuich van de groote volksme nigte, te zamen gekomen op die plaatsen, waar de hooge gasten moesten passeeren. Heden morgen brachtten 1111. MM. een bezoek aan het Trippen huis en het Stadhuis. Ten 12 ure kwamen 1IH. MM. de koning en de ko ningin der Nederlanden aan. De geestdrift steeg ten top toen Z. M. den koning gearmd met de koningin der Belgen en koning Leopold aan den 'arm van de koningin der Nederlanden? op het balkon verscheen. Aan het dejeuner waaraan de vorstelijke personen aanzaten, was ook de kroonprins van Por tugal genodigd. Ten 3 ure brachten zij een bezoek aan de Koloniale afdee- ling der Tentoonstelling. Aan de intern, landbouwtentoonstelling te Amsterdam, in 1884, is ook een afd. //Dierenbescherming" verbonden, waarvoor de Ned. Ver. t. b. v. dieren prijzen beschikbaar stelde. De afd. omvat 13 nummers: le. hel doelmatigst en goedkoopst werktuig om voertuigen voort te bewegen, inzonderheid voor kleine voertuigen (bv. hondenkarren) en zoo mogelijk ook voor liet op gang brengen van trams, prijzen ƒ200 en 100; 2e. idem voor karnmolens, 75 en ƒ25; 3e. idem voor slachten van klein vee, ƒ50 en ƒ20; 4e. idem voor vecvcrvoer per spoor, ƒ100 en ƒ50; 5e. idem van kalveren ƒ50 en 206e. idem voerzak paarden, 10 en ƒ5; 7e. idem werktuig slachten van groot vee, ƒ50 en 208e. kunstmatige vogelnesten, ƒ25 en 10; 9e. muilband voor honden, 20 en ƒ10; 10e. publieke drinkbakken voor dierenƒ25 en 10; 11*. volledig paardentuig, 25 en ƒ10; 12' paardendekkleed, 25 en ƒ10 en 13e. voorwerpen ter voorkoming of vermindering van dierenlijden2 van 25 en 5 van ƒ10. J. F. S. Verhoeven, voormalig chef van surveillance op de terreinen der tentoonstelling te Amsterdam, is gisteren door de arrondissements-rccht- bauk aldaar schuldig verklaard aan cenvoudigen diefstal en te dier zake veroordeeld tot eene celstraf van één jaar. In eene vergadering van journalistengisterenavond in het persgebouw op de tentoonstelling te Amsterdam gehouden, is de volgende motie van den heer Van Waalwijk, redacteur van het Rotterdamsch Nieuwsblad, aange nomen: De aanwezigen, alle journalisten, verklaren toe te treden tot een kring lot doel hebbende een band tusschen de journalisten te vormen en draagt aan eene nader te benoemen commissie de laak op statuten vast te i stellen waarin dit doel wordt vastgesteld. Men deelt aan het N. v. d. D. mede, dat eergisteren langs de rijks, telegraafdraden tussschen Amsterdam en Brusselterwijl er langs die draden getelegrafeerd werd, zeer goed geslaagde proefnemingen zijn gedaan met den telefoon. Zooals men weet, is men bezig eene blijvende telefonische verbinding tusschen Amsterdam en Haarlem te maken, die b(j welslagen tot I Rotterdam zal worden verlengd. Gisterenavond brak in de nieuwe wijk buiten de Muiderpoort te Am- sterdam een vrij hevige brand uit, en wel in een perceel in de Wagenaar- straat, bewoond door verscheidene gezinnen, welke zoo in hevigheid toe nam, dat weldra de twee nabijgelegen perceelen gedeeltelijk uitbrandden. De brand was ontstaan in eene meubelmakerswerkplaats, achter het eerst genoemde perceel gelegen. Hoewel de brand zoo snel om zich heen greep, dat de slapende kinderen slechts met moeite uit de brandende perceelen ge red konden worden, zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Door de politie le Nijmegen zijn eergisteren een aantal koopmans- en andere goederen in beslag genomen, die aan den faillieten boedel van den winkelier in chronometers en horloges V. W. aldaar waren onttrokken eo bij onderscheidene personen waren geborgen. De gefailleerde V. W. bevindt zich reeds in de gevangenis te Arnhem, als verdacht van frauduleus bankroet Naar men verneemt, zal tegen de personendie de goederen hebben geborgen, ook eene strafvervolging worden ingesteld. Bij de wed. Baal te Coll, onder Nuenenis, terwijl de bewoners afwezig waren en de deur'was gesloten, door inbraak uit eene ongesloten kast eene aanzienlijke waarde aan gouden sieraden ontvreemd. De politie heeft de daders nog niet ontdekt. Bij het onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer van het wetsont werp tot wijziging van hoofdstuk VIIB der staatsbegrooting voor 1882, betuigden enkele leden hunne instemming met den jjver door de regeering aan den dag gelegd bij het in omloop brengen der bronzen pasmunt. De groote meerderheid daarentegen was van gevoelen, dat in deze van ijver geen sprake kon zijn. Integendeel. Uit het feit dat thans nog, nadat de wet, die de bronzen pasmunt invoerde, reeds zes jaren bestaat, een zeer groot aantal koperen centen in omloop is, meende zij te moeten opmaken, dat de regeering met te weinig kracht den algemeenen maatregel tot intrek- king der koperen pasmunt, bedoeld bij art. 11 der wet van den 28tn Maart 1877 (Slbl. n°. 43), heeft voorbereid. Vele leden drongen met nadruk er daarom op aan, dat de regeering tot krachtige maatregelen zou overgaan en eenen termijn bepalen voor het buiten omloop stellen der oude koperen pasmunt. Het algemeen gevoelen was, dat, mocht de regeering nog eenige voorbereiding noodig achten, zij de inwisseling der koperen pasmunt zoo gemakkelijk mogelijk behoorde te maken en te zorgen, dat de ingewisseklt stukken niet weer in omloop kwamen. Bij het afdeelingsonderzoek van hel ontwerp van wet tot wijziging eo verhooging van hoofdstuk VIIB der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1883 werd algemeen de toelichting van het ontwerp geheel onvoldoende ge acht en rees de vraag, hoe het mogelijk was, dat het tekort in de kas van een ontvanger tot zulk een hoog bedrag had kunnen stijgen, vóór dat men tot de ontdekking daarvan was gekomen. Bleek hieruit niet, dat de con trole onvoldoende is geweest en zijn er terstond maatregelen voor eene betere uitoefening daarvan genomen? De verhouding tusschen het gewone bedrag der borgsstellingen en de werkelijke schade, die de staat beko pen kan, bleek toch geheel onvoldoende te zijn. Naar aanleiding van deze vragen gaven enkele leden in overweging om de stortingen der ontvangers i te vervroegen. Men vroeg inlichtingen omtrent den aard der verduisteringeo en drong aan om het ambt van ontvanger en van bewaarder der hypotheken en het kadaster niet meer in een persoon te vereenigen. 's GRAVENHAGE, 18 October. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot grootofficier in de orde van de Eikenkroon de hh. E. L. baron Van Voorst tot Voorst en mr. J. E. H. baron Van Nagell tot Ampsen, leden van gedep. staten van Gelderland. Door Z. M. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht benoemd tot paardenarts 2« kl.de paardenarts 3e kl. J. J. West- broek, van dat personeel. Door Z. M. is de le luit.-adjudant H. W. Weytlandt, van het 2e reg. huzaren, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, onder toekenning van den rang van ritmeester. Door Z. M. is bij het wapen der cavalerie benoemd tot 1« luit. bij liet 2e reg. huzaren, de 2e luit. van dat corps L. Ch. H. Michelhofï. De heer A. üieres Monplaisir, benoemd tot vice-consul der Nederlan den te Marennes en La Trcmblade, is in die hoedanigheid door de Franscbt regeering erkend. Bij beschikking van den minister _-van binnenlandsche zaken is bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in de wis- en natuurkundige wetenschappen, dezeevaartkunde.de gymnastiek of de landbouwkunde, of de akte voor lager onderwijs, bedoeld bij kon. besluit van 3 Augustus 1879 Stbln". 148), in de gymnastiek of de landbouwkunde, voor het jaar 1883 zitting zal houden le 's Gravenhage; en zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie, de hoogleeraar d'. M. Salverda, inspecteur van hel middelbaar onderwijs te 'sGravenhage; tot leden: dr. G. J. Legebeke, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. P. Van Geer, hoogleeraar aan de rjjks-universiteit te Leiden; dr. C. P- Burger, hoogleeraar, directeur der rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden; A. J. Van Pesch, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam; P. Van der Burg, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. J. 1). Van der Waals, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; dr. J. M. Van Bemmelen, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden; dr. II. Behrens, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. 11. De Vries, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; dr. A. A. W. llubrcchi, hoogleeraar aan de ijks-universiteit te Utrecht; J. P. J. Lucardie, oud-directeur der zeevaartkundige school te Rotterdam;

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2