LEIDSCHE COUKLl* 1883. 247 VRIJDAG 19 OCTOBER. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), j regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is ver leend aan de navolgenden en rechtverkrijgendenals: aan het Bestuur der Leidsche Melkinrichting, tot het plaatsen van een memstoomketel in het gebouw der Leidsche melkinrichting aan den Bjjnsburgersingel n°. 2; aan C T. Steffelaar tot de oprichting van een distilleerderij en likeur- titkerij in het perceel in de Nieuwstraat n°. 43en n J. Van der Steen, tot de oprichting van eene smederij in het per ceel aan de St. Jacobsgracht n°. 16. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 18 October 1883. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter algemeene kennis dat in de raadszitting van heden de Heer M'. H. VAN DER HOEVEN is benoemd tot lid der Commissiebelast met het ontwerpen en herzien van de Plaatse verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, zoodat die Commissie thans als volgt, is samengesteld: de BURGEMEESTER, Voorzitter, de Heeren M'. N. K. P. LAND en Mr. II. VAN DER HOEVEN, leden. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 18 October 1883. DE KANTER. LEIDEN, 18 October. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoor- de hh. De Fremery, Hartevelt, Van der Zweep, Bool, Bredius, Juta, Damsté, Zaayer, Van Dissel, Land, Buys, Dercksen, Le Poole, Verster, SchellemaVan der Hoeven, Cock, Knappert, Zaalberg, De Geus, DeGoeje, Was, Driessen en de voorzitter. Aan de orde was de benoeming van een lid in het college van vrouwen- kraammoeders; als zoodanig werd benoemd mevr. de wed. S. M. Couve'e, geb. Boucher; als stads-geneeskundige werd benoemd de heer C. Winkler Prins. De voordrachten tot verplaatsing van den tweeden onderwijzer H. A. Kooren- hof van de school 3de klasse n°. 1 naar de school 3de klasse n". 2 en van de derde onderwijzeres mej. C. Van der Harst van de school 4de klasse n8. 1 naar de school 3de klasse n°. 3 werden goedgekeurd. Als lid der commissie voor de strafverordeningen werd benoemd mr. Van der Hoeven. Het verzoek van mej. A. J. Van Loghemom ontslag als derde onderwij zeres aan de meisjesschool 2de klassewerd toegestaan. Een verzoek van H. Mier, om restitutie van schoolgeld, werd toegesjaan. Omtrent de voordracht betrekkelijk eene staking van den winterdlenst op de tramlijn Haven—Stationverklaarde de heer Verster, na inzage der overgelegde stukken, tot de overtuiging gekomen te zijn, dat er werkelijk op deze lijn een aanmerkelijk verlies geleden wordt en wel een verlies van dien dat het noodzakelijk zal bevonden worden dien dienst te staken. Hij geloofde echter met requestranten dat het oneindig veel billijker zoude zijn om in dat geval de geheele lijn voor goed op te heffen. Op zoodanige *'jze zouden dan wel is waar de bewoners van dit gedeelte der stad van bet genot verstoken zijn, maar aan den anderen kant zouden de eigenaars en bruikers van paarden, wagens en rollend materieel,^eveneens op de Haarlemmer- "aat wonende, niet den last hebben welke de daar liggende rails veroorzaken. Dc voorzitter beantwoordde den vorigen spreker met korte woorden en bleef bet door burg. en weth. geuite gevoelen verdedigen; hij nam die gelegen heid te baat om zijn wrevel te kennen te geven, doordat door requestranten n°g onlangs in een ingezonden stuk in een der dagbladen met nadruk er op gewezen was dat van de 180 requestranten 90 kiezers zijn. Hij ziet hierin een schijn alsof zij wilden te kennen geven, dat bij eene volgende verkie zing het verleenen hunner stem door lijm afhankelijk zoude gesteld worden san het al of niet toestaan van hun verzoek. De voorzitter houdt zich over- daat zoude neerleggen eerder dan zich aan zulke bedreiging in het uitbren gen zijner stem te storen. In stemming gebracht werd het voorstel van burg. en weth. aangenomen met 17 tegen 7 stemmen. ïuïgïï dat er geen enkel lid van den raad zoude zijndie niet liever zijn man- HJmtrent de voordracht tot het instellen van eene rechtsvordering tegen den pachter van den tol aan het Delftsche jaagpad en diens borgen vroeg de heer Was het woord. Hij was van oordeel datalvorens men tot het instel len dezer rechtsvordering kan overgaan, er nog eene insinuatie moet plaats hebben en wel voor de laatste der beide vorderingen; wijlde pachter ver schuldigd is zoowel aan de gemeente Leiden als aan Delft achtte hij het nood zakelijk deze rechtsvordering door Leiden en Delft te zamen tegen debiteu ren in te stellen; met het oog om alle mogelijk moeilijkbeden bij voorko mende dergelijke gevallen te vermijden achtte hij het tevens wenschelrjk dat debnteuren zich verbinden steeds domicilie te kiezen in Leiden, in casu zoude net geval, zooals zich dat thans heeft voorgedaan, dat namelijk een der debiteuren zijne woonplaats naar Nieuwer-Amstel heeft overgebracht, niet de minste zwarigheid kunnen opleveren. De voorzitter antwoordde dat deze nuttige wenk van den yflrigên spreker ten nutte zoude gemaakt worden. Het verzoek van de Israëlitische gemeentetot het doen rooien van boomen op de algemeene begraafplaats/ werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het verzoek van C. F. A. Hoefftcke, ter bekoming van gemeentegrond, werd op voorstel van den voorzitter uitgesteld, daar er grond was eene schikking te verwachten. De voordracht tot vermindering van de kapitalen aan de gasfabriek ver strekt werd zonder hoofdefijke stemming aangenomen. Betrekkelijk de liquidatie van het Utrechtsch jaagpad waar door burg. en weth. aan den raad/voorgesteld ejh zoo mogelijk onder bepaalde uitgedrukte voorwaarden eene overeenkomst'met de steden Woerden en Utrecht aan te gaanstrekkende tot finale liquidatie-scheiding en deeling van het in ge meenschap aan de steden Leiden, Woerden en Utrecht in eigendom toebe- hoorend pad, ten einde alsdan het aan Leiden toekomende deel aan de pro vincie Zuid-Holland te kunnen overdragen in eigendom, onderhoud en beheer tegen eene tegemoetkoming van 2400 's jaars ter bestrijding der onder houdskosten, vroeg de heer Was uitstel tot eene nadere vergadering. Hij achtte dit punt van zooveel belang dat hij/zonder zich bepaald op de hoogte gesteld te hebben der teilen, waarvoor hij'den tijd niet had gehadzijnoor- deel niet wilde vellen. Dit uitstel werd zonder hoofdelijke stemming toe gestaan. Verder werden eenige begrootingen van zoowel niet gesubsidieerde als wel gesubsidieerde instellingen van weldadigheid zonder hoofdelijke stemming aan genomen; hetzelfde was het geval met de begrootingen van de bank van leening en van het H. G. of arme wees- en kinderhuis. De heer Cock bedankte voor de inlichtingen door de commissarissen van de gasfabriek hem gegeven naar aanleiding van de door hem ter loops ge bezigde woorden in de vergadering van Juni. Tot zijn leedwezen waren de grieven door hem te berde gebracht niet weerlegd. De voorzitter gaf hierop nadere inlichtingen omtrent de reden dat het licht niet altijd de normale sterkte heeft kunnen hebbenofschoon er geen moeite of zorgen gespaard waren om zooveel mogelijk hierin te voorzien. Hij hoopte dat deze zaak, die niet aangenaam voor sommige leden kan zijn,/zoo dikwijls ter sprake gebracht /ic, zoude worden, ofschoon billijke controle en rechtvaardige critiek hem steedsf welkom zouden zijn. Niemand meer het woord verlangende werd deze openbare vergadering gesloten en ging men over tot eene geheime zitting. Gisterenavond gaf het Fransche opc'ra-gezelschap van den heer A. Voitus Van Ilamme, hier in den schouwburg, de aangekondigde voorstelling van La juiveeen stuk dat zich gedurende bijna eene halve eeuw op het répertoire heeft staande gehouden en nog steeds het publiek blijft boeien, zooals gisteren weder bleek, daar de zaal op alle rangen vrij goed bezet was. Hoewel het koor bij den aanvang van het eerste bedrijf niet al le gelukkig inviel en de heer Guernoy veel te zwak van stem bleek om de partij van Leopold voor zijne rekening te nemen, maakte het geheel een goed effect en werden de meeste zangers herhaaldelijk teruggeroepen. Vooral was dit met de zangeressen het geval; terwijl aan een van haar: Mme Leslino, die de rol van Rachel vervulde, een bouquet werd aangeboden door een der commissarissen uit het studentencorps, dat met het toewerpen der bloemruikers schijnt gebroken te hebben. Van vele zijden hoorden wij de opmerking dat, vooral bij de opéra, meer licht den toeschouwers hoogst aangenaam zou zijn. Slechts zeer jeugdigen oogen is het gegeven van de

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1