BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIE. Tot de genoodigden bij de plechtige inwijding van het paleis van jus titie te Brussel, die buitengemeen schitterend belooft te zijn en ook door den koning en de koningin met de geheele koninklijke familie zal worden bijgewoond, behooren ook de dekens der advokaten van Parijs, St. Peters burg, Madrid, Dresden, Leipzig, Weenen, Lissabon, Berlijn, Den Haag enz., die de uitnoodiging hebben aangenomen. Uit verschillende landen zrjn boven dien aan enkele rechtsgeleerden uitnoodigingen gericht, o. a. tot den beken den Italiaanschen minister Mancini, die echter door ongesteldheid belet werd Rome te verlaten. De advocaat Speiser, president der vereeniging van Zwit- sersche rechtsgeleerden, en de voorzitter der kamer van advocaten in Luxemburg, worden verwacht; uit Amsterdam, behalve prof. Asser, nog mr. Joan Bohl. AW B. Doer de Times wordt het door de Pall Mall Gazette meegedeelde ge rucht omtrent het te verwachten faillissement van eene grootc Londensche financiëele firma beslist tegengesproken. De werkstaking van de visschers te Huil tegen de eigenaars van de smakken neemt onrustbarende verhoudingen aan. Twee derden van alle vis- schersbooten liggen reeds dagen voor anker. Toen Woensdag eeuige smak ken, met visschers die zich niet met de ontevredenen hadden willen inla ten, uitvoeren, werden zij door een troep van wel 300 visschers met steenen geworpen, waarbij eenige mannen zwaar gekwetst werden. Den 5dtn dezer werd te Liverpool een dierentemmer, met name Bolomey, die bij een leeuw in het hok trad om dezen te temmen, aangegrepen en gewond. Met veel moeite werd hij door een paar helpers uit zijne gevaarlijke positie verlost, echter niet zonder aan de armen, de dijen en het hoofd zware kwetsuren bekomen te hebben. Daily News verneemt uit Marseille, dat volgens particuliere berichten uit Rusland de opperbevelhebber der Don-kozakken het bevel ontving twin tig regementen op voet van oorlog te brengen, voor dadelijke mobilisatie. Volgens de laatste volkstelling in de Vereenigde Staten (in 1880), was de bevolking 50,155,783 zielen, waarvan 6,580,793 kleurlingen. Het aantal mannen was 25% dat der vrouwen 24,6 millioen. Er waren 105,465 Chi- neezen en 66,407 Indianen. Het aantal Duitschers stond tot dat der Ieren als 37 tot 35. Terwijl de windmolens, die aan het Hollandsche landschap zulk een eigenaardig karakter geven, al meer en meer verdwijnen en voor stoomge malen plaats moeten maken, is in Amerika sedert eenigen tijd door verschil lende personen het oog op windmolens gevestigd. Men wil daar de goed koopste beweegkracht praktisch bruikbaar maken door de voortgebrachte kracht vast te houden, tot zij gebruikt zal worden. De uitvinding is nog niet gedaan en de vreemdste aanwijzingen worden gegeven. Zoo wil iemand op eene fabriek zooveel windmolens plaatsen als noodig zijn om lucht in een reservoir te persen, welke lucht later als kracht gebezigd moet worden, om de machine te drijven. Een ander wil gewichten ophijschen, een derde vee- ren spannen, een vierde water oppompen enz., doch als het er op aankomt om kracht genoeg in voorraad te hebben, om b. v. eene machine van 10 pdkr. 24 uren in beweging te houden, dan blijken al die inrichtingen nog onvoldoende te zijn. Volgens bericht uit Nassau, Bahama-eilanden, betreffende de laatst ge woed hebbende orkaan, zijn in die streken meer dan 100 schepen veronge lukt. Dewijl er van velen na den storm geen bericht is, zoo zijn ook deze met de geheele bemanning als verloren te beschouwen. Alleen te Nassau zijn ongeveer 100 en 50 op andere plaatsen verongelukt. Uit Ilaparauda wordt van den 7den dezer geschreven: Het is hier winter. Bosch en veld zijn met rijp overdekt; de gelegenheid tot het doen van slede vaarten is uitmuntend. De Tornea is bijna geheel met ijs bedekt. Heden nacht tcekende de thermometer 13 graden vorst. FHANHBIJa. De commissie voor de begrooting heelt hare werkzaamheden hervat, de financiëele toestand is niet gunstig. Er is een tekort van 55 millioen. Hier van kunnen 15 millioen afgetrokken wordendie de commissie reeds bij hare beraadslagingen vóór de vacanlie der kamer geschrapt had. Er blijven nu nog 40 millioen over, die bezuinigd of door verhooging van belasting gevonden moeten worden. Tussehen de begrooting van 1878 en die van 1883 is er een verschil van niet minder dan 400 millioen; alzoo zijn de uilgaven gemiddeid 80 millioen jaarlijks gestegen, zonder dat de inkomsten hiermede gelijken tred gehouden hebben. De heer Kubly, redacteur van Ie Scan dale, die vóór vier weken in een koffiehuis eene dracht slagen had ontvangen van den heer Treille, redac teur van het Journal Ofjficiel, dien hij in zijn blad had beleedigd, heeft ge noemden heer vervolgd, met dien uitslag, dat de heer Treille thans tot 1 fr. boete is veroordeeld. Daarop kreeg Kubly zelf veertien dagen gevangenisstraf en 16 fr. boete, omdat hij een verboden wapen gedragen en daarmede ge dreigd had. Het gouvernement van Neuchatel, heeft opnieuw de uitzetting gelast van miss Booth en van kapitein Beckel, van het verlossingsleger. ITALIË. Volgens bericht uit Rome, heeft de Italiaansche regeering besloten, reeds deze maand met den bouw van den spoorweg Verona-Bologna een aan vang te nemen, welke spoorweg de route Innsbrük-Rome aanmerkelijk zal verkorten. Te Nizza wordt de internationale tentoonstelling op 1 December ge opend. Het aantal ingezonden voorwerpen overtreft verre de verwachting. Het terrein is zeer schilderachtig gelegen op het plateau du Piol en biedt een prachtig vergezicht aan. Het heerlijke klimaat van Provence is bijzonder geschikt voor den aanleg van een bekoorlijk park met tal van tropische ge wassen. De verschillende machineriën zullen in beweging worden gebracht door waterkracht. Een uitstekend orchest is geëngageerd, om concerten te te geven, en een afzonderlijke schouwburg wordt in gereedheid gebracht voor het uitvoeren van operettes. Reeds hebben verscheiden aanzienlijke personen appartementen gehuurd, om den winter te Nizza door te brengen, o. a. de hertog van Penthièvre, de gouverneur van Moskou en sir Charles Dilke, de Engelsche minister. Toen een trein in den tunnel van Bonarka (Sardinië) stopte, werd hij door eene bende struikroovers overvallen, die echt vreemd opkeken toen zij 5 0 karabiniers met hunne officieren uit de waggons zagen springen. Vier der boosdoeners werden gevat. OÜIT9CHLAM9. In den laatsten tijd ontving de keizer van Duitschlandj herhaaldelijk dreigbrieven. Woensdag werd in het keizerlijk paleis een man gearresteerd, die een brief voor den keizer had. Het is een gewezen politiebeambte. Hij heeft bekend de schrijver der dreigbrieven te zijn. Men twijfelt aan den toestand van zijne hersens. De Köln. Zeit. herhaaltdat prins Von Bismarck niets te maken gehad heeft met de benoeming van den koning van Spanje tot chef van een regi ment lansiers. Die benoeming was niets dan een vast gebruik, eene zaak van beleefdheid en étiquette. Men verhaalt,, dat er twee regimenten lansiers open waren en dat den koning van Spanje de keus tussehen die twee ge laten werd. waarbij hem de uniform van beiden getoond werd. De eene uniform had witte, de andere gele opslagen en den koning beviel de gele uilmonstering beier. Zoo geschiedde hel volkomen toevallig, dat de koning chef werd van een op dit oogenblik te Straatsburg in garnizoen liggend re giment. De hygiëne-tentoonstelling te Berlijn zal den 15den dezer plechtig geslo ten worden. De geldelijke uitkomsten van deze tentoonstelling zijn vrij bevre digend. De rekening sluit zonder tekort, maar men zal het door de stad geleende bedrag slechts gedeeltelijk terug kunnen geven. Het gebouw wordt door den staat aangekocht. Als een blijvend gevolg der tentoonstelling, zal te Berlijn een hygiënisch museum gesticht worden in het nijverheids-instituut in de Klostcrstrasse. Te Ecklcin (llanover) zijn dezer dagen dertig schapen omgekomen ten gevolge hunner volgzaamheid. In hun stal ontstond brand, en nu werden de schapen door de opengeworpen deur naar buiten gejaagd, doch toen daarop één schaap dat zijn jongen miste, in den stal terugkeerde, volgden al de anderen, en kwamen aldus in de vlammen om. OOSTENRIJH. Die Presse zegt, dat er in de militaire kringen te Weenen niets bt- kend is van een conflict, dat volgens berichten uit Bucharest op de grenzen voorgevallen zou zijn. Het is overigens onmogelijk dat bij den tegenwoor- digen stand van zaken zulk een conflict voorgekomen zou zijn. Waarschijnlijk is hier sprake van zekere twisten op de grenzen, die dikwerf voorkomen, maar uit politiek oogpunt alle beteekenis missen. Volgens den Weener correspondent van Daily News is de Helvélische bondsraad voornemens een internationaal congres te doen bijeenroepen, om eene beslissing met betrekking tot Savoye's onzijdigheid uit te lokken, doch men beweert dat hiertoe geen aanleiding beslaat. De Genévers gelooven, naar het schijnt dat de onzijdigheid zou zijn een recht aan Zwitserland verleend en eenvoudig eene verplichting door Europa opgelegd aan Sardinië, later aan Frankrijk, sedert dit eigenaar van Savoye is. Maar uit een officiëël document van Zwitzerschen oorsprong, blijkt dat deze opvatting eene dwaling is en dat j hoeveel belang Genève ook moge hebben bij het behoud van de onzijdig ver klaarde strook grond, de onzjjdigverklaring zooals in 1815 de onderhan- delaars ze begrepen is geweest een waarborg, gegeven aan den koning I van Sardinië en een eventueele last voor Zwitzerland, welke waarborg en last vastgesteld werden in ruil voor den afstand van grondgebied, die door het kanton Genève aan koning Victor Emanuel I was gevraagd. De zeven üostenrijksehe universiteiten (WeenenPraag, Lemberg, Cratz, KrakauInnsbruck en Czernowitz) waren in het afgeloopen semester door 9571 studenten bezocht. Deze waren verdeeld in 4524 juristen, 2418 medici, 368 pharmaceuten, 1461 philosophen, 1168 theologen en 283 hoorders voor staatswetenschappen. Weenen heeft van dit aantal het grootste deel, nameljjk 3755 studenten. Een telegram uit Budapest in Daily News meldt, dat een koopman le Glina, in Kroatië, in hechtenis is genomen ter zake van het aanwerven van driehonderd mandie in den wapenhandel geoefend werden in een bosch, van waar zij voornemens waren over de Bosnische grens te trekken en prins I'eter Karagcorgewitz tot koning van Bosnië uit te roepen. Te Triëst is Maandagavond de trapêzekunstenares Zeo, toen zij boven in het circus hare gevaarlijke, doch sierlijke kunsten vertoonde, neergeval len endaar geen net was gespannenop den grond terecht gekomen. Zij was gevaarlijk gewondzoowel aan de borst als aan den schedel. De armen waren beide ontwricht. Eene hevige wondkoorts doet vreezen, dat zij dezen val met het leven zal moeten bekoopen. RU9LAN». Officiëël is openbaar gemaakt, dat de inkomsten des rijks in dit jaar tot 1 Juni hebben bedragen 237,697,182 roebels, tegen 246,203,438 roebels in hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De uilgaven beliepen in hetzelfde tijdsverloop 263,679,301 roebels, tegen 255,797,821 roebels in het vorige jaar. De wegens verduistering van in den dienst toevertrouwde gelden be schuldigde directeur van het departement der posterijen, Perfiljewis veroor deeld tot ontslag uit den dienst en eene boete van 15,000 roebel.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6