m;ii»s< hi: (9ikait. 1883. MAANDAG 15 OCTOBER. M0. 243. STADS-BERICHTEN BINNENLANDS CHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De }>rijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN. Brengen ter algemeene kennis dat de passage over de Oude Hceren- gracht, van de Haven tot de Ververstraat, op Zaterdag den 13dc° en IHaandag den 15de° October a. s.voor rij- en voer tuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 12 October 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de wet van 28 Juni 1881 Stbln°. 102) tot herziening van de arlikelen 264265 en 266 der Gemeentewet Doen te wetendat het le Suppletoir kohier der plaatselijke directe belas ting, dienst 1883. in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der ge meente (finantiëele afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegden dat elke aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeeling van 's Raads beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting tot liet betalen van den aanslag door hel indienen van bezwaren en het instel len van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 13 October 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 13 October. Tot op heden zijn door den rector magnificus der rijks-universiteit alhier ingeschreven 101 studenten, verdeeld als volgt: in de geneeskunde 33, in de rechtsgeleerdheid 41. in de letteren 13, in de wis- en natuur kunde 10 en in de godgeleerdheid 4. Morgen zal onze stadgenoot de heer J. W. Schaap den dag herden ken waarop hij voor vijftig jaren geleden het onderwijs in de bouwkunde aan het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix aanvaardde, welke be trekking hij thans nog vervul^ Dat zijne leerlingen en oud-leerlingen, zijne vele vrienden en bekenden, die ongetwijfeld tevens zijne vereerders zijn, dien dag niet onopgemerkt zullen laten voorbijgaan behoeft geen betoog. Gedurende de maanden Juli, Augustus en September waren het aantal bezoekers van het rijks-museum van oudheden te Leiden: a. museum op de Breedstraat 2191, b. gebouw op het Rapenburg, waarin de afgietsels van Olympia zijn tentoongesteld (sedert de heropening op 1 Augustus) 183, le zamen 2374; hel rijks-ethnographisch museum te Leiden gesloten, het rijks- kabinet van prenten en pleisterbeelden te Leiden 57. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 46 tot 68 volwassen personen en 9 tot 14 kinderen. Z. M. de koning had, bij het bekend worden van de ramp van Kra- hatau, aan den minister van koloniën opgedragen, in afwachting van nader bericht Zr. Ms. groote deelneming in die ramp kenbaar te maken. De minister heeft daarvan telegraphisch bericht gezonden aan het Indisch be stour. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat met 22 November 1883 de betrekking van leeraar in staats wetenschappen aan de rijks- hoogere burgerschool van 5-jarigen cursus te Groningen te vervullen is. Jaarwedde ƒ600. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 25 October e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onder wijs, d'. A. T. Van Aken, te 'sGravenhage. Bij de gouvernements-marine in Nederlandsch-Indië kunnen worden geplaatst vijf 2e machinisten, bij voorkeur personen die bij de Nederland- sche zeemacht in die qualiteit hebben gediend. Zie verder Ned. Staats courant van heden. De verzending van brieven en andere stukken naar Turkije langs den weg van Straatsburg—Weenen zal, te rekenen van 14 October e. k., in plaats van Dinsdag en Vrijdaggeschieden Zondag en Donderdag met den trein van 11.55 's morgens uit Amsterdam naar Antwerpen. Het stoomschip Prins van Oranjevan Batavia naar Amsterdampas seerde Kaap St. Vincent den llden October. Z. D. II. de bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer J. B. C. Geenen, kapelaan bij de St. Jacobuskerk in den Haag, benoemd tot pastoor te Tuitgenhorn bij Alkmaar. De commissie, benoemd in de jongste algemeene vergadering van het Roode Kruis, om te onderzoeken in hoever het hoofdcomilé kon voldoen aan het denkbeeld der afdeeling 's Gravenhage om gelegenheid te geven tot oplei ding van ziekenverplegers, bestaat uit de heeren prof. J. W. R. Tilanus te Amsterdam, dr. Templeman van der Hoeven te Utrecht, leden van het hoofd comité, en dr. W. Krol, officier van gezondheid te Kampen. Door de aanhoudend natte weersgesteldheid is het gras in de weidein de laatste dagen sterk verminderd. De koe at, zooals de boer zegt, met vijf mondenwant bij het grazen werd in het drassige land meer vertreden dan het dier nuttigde. Er wordt reeds veel vee op stal gehaald. In de laatste dagen is er dan ook veel vvater gevallen; in het etmaal van den 4dtn dezer alleen 31 millimeter, wat bijv. op de oppervlakte van Rijnland de verba zende hoeveelheid van drie en dertig en een half millioen kub. meters uit maakt. Toch kan, bij gunstigen wind, zooals Zaterdag toen hij N. O. wees, de geheele massa gevallen water in korten tijd worden afgevoerd, hetzij door sluisgang, hetzij door de stoomgemalen te Spaarndam, te Halfweg, te Gouda cn te Katwijk. Het stoomgemaal te Katwijk alleen neemt gemiddeld 100.000 kub. meters per uur voor zijne rekening, terwijl de sluizen aldaar, bij lagen zeestand, de taak overnemende, dezelfde hoeveelheid per uur op de Noordzee laten uitslroomen. (N. v. d. D.) Ter aanvulling van het bericht omtrent de aanhouding van den vreem deling (Duitscher), wiens opsporing door de Amsterdamsche politie telegrafisch aangevraagd was, kan nog gemeld worden, dat hij door de politie te Rot terdam in gezelschap van een tweeden persoon (mede een Duitscher) aange troffen is, welke laatste mede werd gearresteerd. Eerstbedoelde werd niet in het bezit van ƒ300, maar van ruim ƒ400 bevonden, terwijl de andere ver dacht is medeplichtig aan den te Amsterdam gepleegden diefstal te zijnwaar om beiden eergisteren per spoor derwaarts zijn overgebracht, nadat hunne bagage aan de halte-Beurs te Rotterdam was afgehaaldwelke bagage zjj daar hadden afgegevenzeggende voornemens te zijn naar Londen te reizen. De eerste trekkiug der loten van de internationale tentoonstelling te Amsterdam zal, zooals blijkt, op Zaterdag den 10den November a. s. plaats hebben, en wel van de seriën 1—10, elk van 200,000 nummers. De loten, op welke de premie valt. zullen voor de latere trekking der hoofdprijzen, over alle 30 seriën verdeeld, worden afgestempeld. Voor het Panopticum te Amsterdam is vervaardigd een beeld van koning Leopold II, voorgesteld in groot uniform van luitenant-generaal, met het lint van het grootkruis der Leopoldsorde. Zoowel de houding als de gelaatsuit drukking en het kostuum moeten treflend gelijkend zijn. Met het oog op de aanstaande komst van koning Leopold II wordt het heden of morgen te midden eener fraaie wanddecoratie in het Panopticum geplaatst. Echter niet in de tentoonstellingszalen. De directie heeft nl. besloten het beeld in eene der voor ieder kosteloos toegankelijke ververschingszalen te plaatsen. J. S. F. Verhoeven, chef der surveillanten op de internationale tentoonstelling te Amsterdam, op een salaris van ƒ25 per week, stond eergisteren voor de recht bank aldaar terecht ter zake van diefstal van niet minder dan 57 tentoon gestelde voorwerpen. De tafel met de overtuigingsslukken geleek daardoor een tentoonstellings-etalagemen vond er een Christusbeeld, een aardglobe, porseleinen vaasjes, marmeren aschbakjes, een handtoiletspiegel, een aantal Japansche voorwerpen enz. Bekl. erkende zijn schuld. Aan sommige ge tuigen is voor eene waarde van ƒ400 ontnomen; het Christusbeeld werd op 50 a ƒ100 geschat. Drie Japansche getuigen verklaarden, toen men hun den eed wilde afnemen, dat zoo iets in Japan niet bekend is, maar dat men daar schriftelijk verklaarde geen leugen te zullen zeggen; men liet hun toen in het Fransch die verklaring opschrijven. Een Engelsche getuige legde den eed af door het kussen van den Bijbel na het aanhooren van het Engelsch eedsformulier. De Fransche getuigen herhaalden in het Franscli, de Duitsche in de Duitsche taal de woorden van het Nederlandsch eedsfor mulier. Het O. M. eischte 2 jaren celstraf. (Zie verder het Bijvoegsel

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1