PER TELEGRAAF. ff ff ff ff ff ff ff ff ff Te Lyon is eene vergadering van anarchisten gehouden, waar o. a. Crié, een der redacteuren van la Bataille, gesproken heeft. Onverhoeds sprong een der aanwezigen op een politiedienaar toe en stortte een ileschje niet ontvlambaar vocht op zijne kleedcren uit. De ongelukkige, zich wil lende ontdoen van zijne in vlam geraakte kleederen, kreeg zware brand wonden aan handen en armen. Uit Bern wordt bericht, dat het depart, van oorlog den bondsraad heeft verzocht, aan de Fransche regccring opheldering te vragen over het versterken van den berg Vuache. Uit Algiers wordt gemelddat in den nacht van 8 op 9 dezer te Phi- i lippeville een vrij hevige schok van aardbeving is waargenomen. De wak- her geschudde bevolking spoedde zich in alle haast huiten de huizen. Te Jemmapes werd de schok insgelijks gevoeld. De muren der kerk en der kazerne van de gendarmerie werden gescheurd. SPANJE. De koning heeft gisterenochtend de voorzitters van kamer en senaat bij zich ontboden, ten einde over de crisis te confereeren. Men gelooft dat de oplossing inspanning kosten zal en allicht tot Zaterdag op zich zal laten wachten. DClTSCHLAll», Dezer dagen is de groothertog van Oldenburg van het paard gevallen. Hij brak het sleutelbeen, doch zijn toestand levert geen reden tot bezorgd heid op. Mukhtar-pacha zal van Berlijn over Weenen naar Konstantinopel terug- keeren. Ilij zal te Weenen met graaf Kalnoky confereeren. Te Wilhelmshafen, de Duitsche oorlogshaven aan de Noordzee, zullen alle toestellen, kranen, windassenopening en sluiting der sluizen enz. voortaan door electriciteit in beweging gebracht worden. De regeering heeft daartoe eene overeenkomst gesloten met de firma Siemens en Halske ie Berlijn, die tevens de dokken en ingangen der haven electrisch verlich ten zal. De werf moet voorloopig met gas verlicht blijvens wegens een contract met de gasfabriek. De rechtbank te Metz heeft een handelaar tot 800 mark boete of twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, wijl bij twee platen verkochtde eene voorstellende Gambetta op zijn doodsbed omringd door treurende Elzassers, de andere voorstellende het garnizoen van Belfort, zich terugtrekkend in 1871 ten aanschouwe der in tranen uitbarstende inwoners. RVSLAND. Volgens een telegram uit Posen aan de Norddeutsche Allg. Zeit. meldt de Dziennik Poznanskidat de Warschau in het Maria instituut voor meisjes, hetwelk onder het protectoraat des keizers staat, door het openbaar minis terie, bijgestaan door gendarmes, eene huiszoeking heeft plaatsgehad, welke tot de ontdekking van nihilistische geschriften en tot de arrestatie van 6 jonge dames heeft geleid. Aanleiding tot dit onderzoek was, dat de direc trice der inrichting, eene Russische dame Jentys geheeten, betrapt werd op het verspreiden van socialistische geschriften. Gedurende de huiszoeking was het instituut door soldaten omringd. Bij Tomsk, in Siberië, is eene stoomboot verongelukt door hel ontplof fen van den stoomketel. Bijna allen, die zich aan boord bevonden, de beman ning en 40 passagiers kwamen om het leven. Alleen de kapitein en zijne vrouw bleven behouden. De vrouw werd bij de ontploffing weggeslingerd, maar bleef in het water drijven op eene deur van een kajuit. De kapitein vloog met de kajuit, die op het dek was, in het water tot op een aanzien lijken afstand van de boot. De passagiers waren allen in de kajuit onder hel dek. Zij snelden wel terstond naar den uitgang, maar vonden dien versperd door eene groote hoeveelheid hout, waaruit de lading bestond, en dat door den schok gevallen was. Zoo was redding geheel onmogelijk. OOST-INItlE. BATAVIA, 8 September. liet Bat. Bbl. ontving van bevoegde zijde het bericht, dat volgens tele gram van den resident van Palembang het geheele garnizoen van Telok- Beiong is gered. Onder inwachting vau nadere berichten deelen wij voor loopig mede dat volgens geruchten de president en de meeste Europeanen van Telok-Betong gered zijn. Nog verneemt dit blad van bevoegde zijde, dat morgen ochtend per stoomer Ophir een detachement van 20 militairen en 100 dwangarbeiders met den majoor van den gen. staf Deyckerhofl en den majoor Willemstijn en de noodige vivres naar de Lampong-baai zullen vertrekken, ten einde te trachten door die baai Telok-Betong te bereiken. Bij het centraal comité voor de noodlijdenden door de uitbarsting op Krakatau, te Batavia, was op 7 September ontvangen en toegezegd 194,173.55 en 25000 dollars. Door den gouv.-generaal van Ned.-Indjë zijn de volgende beschikkin gen genomen. Civiel departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, aan den ingenieur 2ie kl. bij den waterstaat en 's lands burgerl. openb. werken 11. G. Levert; aan den adspir. contr. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura S. H. Schaauk en aan den contr. 2d' kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura A. Gorter. Ontslagen: eervol, de kantoorchef le kl. bij den post- en telegraafdienst L. D. Langen- berg. Benoemd: bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura: tot contr. 2de kl.de adspir. contr. W. J. Rhader, tot adspir. contr. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, de amb tenaar voor den burgerl. dienst W. D. Helderman, thans ter beschikking van den directeur van binnen!, bestuur om werkzaam te worden gesteld bij het binnenl. bestuur; tot lid van het bestuur over het weduwen- en wee- zenfonds van burg. ambtenaren in Ned.-Indië, mr. A. Stibbe Lzn.; tot bui tengewoon lid van de wees- en boedelkamer te Padang, de tolk voor de Chineesche taal B. Hoetink. Departement van oorlog. Verleend: jen tweej. verlof naar Europa, aan den officier van gez. 2"' kl. A. JSgerWtan den kap. der inf. W. J. Phi lips. Ontslagen: op verzoek, eervol, met den titulairen rang van luit.-kol. de maj. der inf. C. B. A. Opscholtende tijdelijk bij het leger in Ned.-Ind. benoemde olfic. van gezondheid 2J' kl. L. Von Ilubicki. Benoemd: tot chef der 2de afd. van het dep. van oorlog in Ned.-Indië, de gen.-maj. A. Luijmes; tot comm. der l"e mil. afd. op Java, de kol. der inf. A. S. I. Van Resteren. Bevorderd: bij het wapen der inl.tot kol., de luit.-kol. VV. II. Van de Pol; tot luit.-kol., de maj. R. P. Bowles, met verlof in Nederland en J. A. Vetter; tot maj., de kapt. D. P. Bouman; tot kapt., de lste luit. P. A.Ouwensen J. F. Battaerd; tot lsl< luit., de 2de luit. J. P. Linck en J. Schnijder. Departement van marine. Vergunning verleend: om le repatriëren aan den luit. ter zee lcte kl. F. VV. C. Ledeboer. MADRID, 11 October. De heeren Tosada Herrera en Sagasta hadden heden een onderhoud. Laatstgenoemde verklaarde, dat hij een kabinet-Posada Her rera zou steunen, indien het zich verbond om geene wijziging in de grond wet te brengen, noch het algemeen stemrecht in te voeren. De heer Posada Herrera verklaarde, dat hij een ministerie van verzoening wilde vormen, door vijf ministers uit de partij van Sagasta en drie uit de partij van Ser rano te nemen. De heer Serrano zou in den loop van den avond zijne partij raadplegen en den heer Posada Herrera het antwoord brengen. Den heer Comacho zou de portefeuille van financiën aangeboden zijn. MADRID, 12 Oct, In de provincie Gastelion is door overstroomingen zeer groote schade aangericht. Acht menschen zjjn er bij omgekomen. MADRID, 12 October. Door het optreden van den heer Moret als minister van buitenlandsche zakenmag het Fransch-Spaansche incident als opgeruimd worden beschouwd. Het bericht dat de Spaansche gezant, de heer Fernan Nunez, zijn ontslag heeft genomen, wordt bevestigd. MADRID, 12 October. Het Seranno-comité neemt drie portefeuilles aan. Volgens gerucht zal het kabinet zijn samengesteld als volgt: Posada Herrera, president; Morel, buitenlandsche zaken; Lopes Domikgue, oorlog: Berenger, marine; Gamaza, binneulandsche zaken; Leo, openbare werken) Linarè. jus titie; Sardoal, koloniën; Gamacho, financiën. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. PRIJZEN. 12 October. HOEVEELHEID. Laagste Hoogste 2 stuks. 46. i 78. 3 86.— #118.— B 26 V 52.— #185. Melkkoeien 108 a #150. #257. Kalfkoeien 36 if »184. #282. Varekoeien 88 V «149. #255.— Vette koeien 240 u #170.— #310.— Kalveren (vette) 30 tf 37.- 82.— (magere) 12 O 9.— 19.- (gras) 180 V 22.- 61.— Schapen (magere) 338 B 14.— 24.— (vette) 810 22.- 46.— Varkens (magere) 76 15. 34. (biggen) 348 #350.- 12.— Ter markt aangebracht 678 runderen, 42 kalveren, 1148 schapen. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 51 partijen kaas, waarvan aan de Stadswaag zijn gewogen 40 partijen, te zamen 1792 stuks, wegende9925 KG. Besleed werd voor: Goudsche kaasvan 20 tot 36. Derby 29. 30.50. Leidsche de 150 KG. 45 63. Edammer 33 ADVERTENTIES De Ondergeteekende, Curator in het faillissement van CAROLUS lIENfRICUS BERNARD, Koek- en Banketbakker, destijds wonende te Leiden, bij vonnis der Arrondissements-Rechlbank te 's Gravenhage, dd. 12 Mei 1883, verklaart in staat van faillissement, geeft bij dezen kennis dat de rangschikking der crediteuren in bovengenoemd faillissement door hem gedeponeerd is ter Griffie der Arrondissements-Rechlbank te 's Graven hage, alwaar zjj gedurende 14 dagen voor ieder belanghebbenden ter inzage zal verbljjven. Mr. L. H. J. LAMBERTS HURRELBRINCK. Huidziekten. Melaatschheid, schurft, scorbutieke aandoening en alle andere soorten van huiduitslag, veroorzaakt door slechte spijsvertering, bedorven vochten of onzuiveren slaat van het bloedzullen spoedig en steeds genezen worden door de welbekende geneesmiddelen van llolloway. De werkende kracht in beide, zoowel Zalf als Pillen, is zoo schadeloos en toch zoo wonderbaarlijk machtig om te genezendat menschen van de grootste ondervinding dezelve kunnen gebruiken en zeker mogen zijn van eenen goeden uitslag. De Pillen zuiveren het vloeibare stelsel en de Zalf doet den uitslag op het lichaam verdwijnen. Bij huidontsteking, zoo menigvuldig in de kindschheid, zal deze Zalf toouen, zeer dienstig te zijn voor de kleine patiënten. Dezelve verkoelt, verzacht en geneest. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt: Doosjes Pillen en Potjes Zalf ƒ0.80, 1.85, ƒ3, t 6.74, ƒ13.50 ƒ20.50. zijn op franco aanvraag a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in llolloway's Etablissement ie. Londen, 533, Oxfordstreet.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3