BUIT E N L A N I) S C IJ K E E R I C H TE A avond ruim 6 uren tegen de openstaande klapbrug over de Galgesloot, dewijl daar een schip passeerde en het licht waarschijnlijk niet aanwees dat de weg onveilig was. De schok Was zoo hevig, dat de brug afbrak en in het waler stortte, gedeeltelijk op het schip. Gelukkig zijn er geen menschen- levens te betreuren. Het schip bekwam een lek, doch de opvarenden konden bij tijds aan kant komen. De bijna 500 meter lange spoorwegbrug over den Rijn te Reenen is gisteren in tegenwoordigheid van een groot aantal ingenieursvele Delftsche studenten en een groot aantal belangstellenden beproefd en gebleken in alle opzichten te voldoen. De ingenieur Telders leidde als eerstaanwezend inge nieur de beproeving. Een nieuw bewijs hunner activiteit gaven eergisteren de ambtenaren der directe belastingen te Zevenaar. Zij betrapten een heer. handelaar iu gouden en zilveren voorwerpen te Amsterdam, op den frauduleusen invoer van goud- en zilverwerken. Voor eene waarde van ongeveer 500 werd i bij hem in beslag genomen. Volgens zijne verklaring was dit zijne eerste reis naar het buitenland. Eene vrouw te Zwolle, die Dinsdagnamiddag in een koffieketel kokend water had gehaald, bleef met den ketel in de hand een poosje met eene buurvrouw staan praten. Haar 1%jarig dochtertje bracht ongemerkt den tuit in den mond en dronk van het kokende vochtwaardoor het ernstige brand wonden in mond en keel bekwam. Maandag 22 dezer zullen te Tilburg wedloopen plaats hebben, volgens de reglementen der Nederl. harddraverij- en renvereeniging: 1°. Aanmoedi gingsprijs. Wedren met hindernissen. Prijs 100. Voor dienstpaarden, be- hoorende aan en bereden door Nederl. officieren. 2°. Ufficiers-Steeple-chase. Wedren met hindernissen. Prijs ƒ250. Voor paarden van 4 jaar en ouder behoorende aan en bereden door Nederl. officieren. 3°. Prijs van Tilburg. Internationale wedren op de vlakke baan. Prijs ƒ500. 4°. Prijs van Noord brabant. Selling Hurdlerace. Prijs 500. Voor paarden van alle landen en rassen van 3 jaar en ouder. Daarna harddraverijen voor paarden uit Noord-Brabant, die nooit een eersten prijs hebben behaald, onder den man gereden. Prijzen 200. 's GRAVENHAGË, 12 October. Ingevolge machtiging des konings worden buiten dienst gesteld: met den laatslen dezer, Zr. Ms. ramschepen Buffel en Schorpioen en Zr. Ms. rammonitors Haai en Panter; met 15 November aanslaande, Zr. Ms. fregat Evertsen; en de commandeerende officieren dier bodems, respectivelijk de kapitein-Iuitt. ter zee J. M. 11. Bervoets en W. J. A. Nolthenius, de luilt. ter zee le kl. H. Quispel en L. M. L. De Haan en de kapitein-luit. ter zee J. C. Joekes, met die datums eervol van het door hen gevoerde bevel ont heven en op non-activiteit gesteld. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië is den 2ieB dezer de le luit. der infanterie L. Thonus (gedetacheerd van het leger hier te lande) in Atjeh gesneuveld, maar hebben onze troepen, onder aanvoering van den koiouel- kommandant Demmeni, succes behaald. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de commissie, belast met het examineeren van hen. die eene akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen lot het geven van middelbaar onder wijs in het hand- en rechtlijnig leekenen en boetseeren of de akte van bekwaamheid in het handteekenenbedoeld in het koninklijk besluit van 3 Augustus 1879 [Stbl. n». 148), voor het jaar 1883 zitting zal houden te Amsterdam, en zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie: jhr. mr. V. E. L. De Stuers, referendaris bij het departement van binnenlandsche za ken te 'sGravenhage; tot leden: W. B. G. Molkenboer, directeur der nor maalschool voor teekeuonderwijzers te Amsterdam; J. 11. De Kruyfl, leeraar aan genoemde school en directeur der school voor kunstnijverheid te Am sterdam; J. Versluys, leeraar aan de normaalschool voor teekenonderwijzers te Amsterdam; S. Altman, hoogleeraar aan de rijks-akademie van beeldende kunsten te Amsterdam; F. Stracke', hoogleeraar aan de rijks-akademie van beeldende kunsten te Amsterdam; d'. H. Treub, adsistent bij het akademisch ziekenhuis te Leiden; C. P. Holst Gz., leeraar aan de normaalschool voor teekenonderwijzers te Amsterdam. De heeren m'. J. C. Reynst en ms. M. P. H. Wiercx hebben in de heden gehouden zitting van den hoogeu raad den eed afgelegd als advocaat en procureur. In tegenwoordigheid van een aantal vrienden en eene deputatie van de vereeniging "het Metalen kruis", werd hedenmorgen in het familiegraf op »Eik en duinen" het stoffelijk overschot van den heer P. J. Van dei'Burgh, oud-lid van den gemeenteraad en oud-procureur bij den hoogen raad bij gezet. Alvorens het lijk aan de aarde werd toevertrouwd wijdde de eerwaarde pastoor Van Vlooten, priester der oud R. lv. clerezy. tot welke gezindte de overledene behoorde, een woord aan zijne nagedachtenis en riep zijn vriend, zijn steun en raadgever een laatst vaarwel toe. Ook Jhr. Mock bracht als bestuurslid van het Metalen Kruis eene warme hulde aan den trouwen secretaris der vereeniging; waarna de oudste zoon alle aanwezigen dank betuigde voor de betoonde belangstelling. Aan een meisje werd gisteren door een jongen in de Kazernestraat een medaillon van den hals gerukt waarna hij zich ijlings verwijderde. De jonge deugniet is echter spoedig door de politie gevat. Een werkmandie dezer dagen door het springen van een slijpsteen aan de fabriek van de heeren Enthoven alhier zwaar verwond werd, is niet, gelijk in sommige bladen werd gemeld, overleden, maar bevindt zich, of schoon in zorgwekkenden toestandr.og in leven. BELGIË. Te Brugge is door het breken van eene gaspijp, die de hoofdleiding ver bond met die in de kostschool van den heer Leun, gelegen op den Quai du Miroir, de kelder van dit gebouw en verder enkele vertrekken daarvan zoo danig met gas gevuld, dat een aantal kostleerlingen daardoor bedwelmd zijn. Een hunner, wiens vader op Ceylon en wiens moeder te Londen woont, is gestikt, terwijl een aantal, onder welke het eenig kind van den heer Leun, niet builen gevaar zijn. De oorzaak wordt gezocht in den vervallen toestand der riolen en andere onderaardsche gangen. Over Xavier, den vermoedelijken schuldige aan den moord van Molen beek, deelt de Indépendance o. a. het volgende mede: In tegenstelling met de berichten der laatste dagen over de nietigheid der bewijzen en ge tuigenissen en de vermoedelijke invrijheidstelling, schijnt het, dat Xavier weldra naar de openbare zitting zal worden verwezen. De instructie der zaak zal spoedig zijn afgeloopen en de rechter van instructie, de heer Ketels, zal niet dralen, zijn dossier over te leggen. Men kan de volgende mede- deelingen voor volkomen juist houden. De foulard of fichu, waarvan zoo dikwijls sprake is geweest, alsmede het stuk lint, dat aan het slachtoffer -heeft toebehoord, zijn aan Xavier vertoond, terstond bij het begin der in structie. Te Parijs ondervraagd op het oogenblik zjjner arrestatie, verklaarde de beschuldigde, gelijk hij sedert heeft volgehouden, dat de voorwerpen zich in zijne kamer hadden bevondeneer het feit werd gepleegd. Dit is even wel uitdrukkelijk tegengesproken door de bewoners van het huis. Eerst eenige dagen geleden liet Xavier de eerste verklaring varen, en zeide, dat de fichu kwam uit het huis der familie de R., waar hij bij het verhuizen geholpen had. Een der dienstboden had hem den doek gegeven als een vod dat niet meer werd gebruikt. Het is niet waar, geljjk vroeger werd gemeld, dat mevrouw de R. den doek herkend heeft. De beide dienstmeisjes, die sedert waren verhuisd, zijn opgespoord en door den rechter van instructie verhoord. Beiden verklaarden, dat ze den bcwustcn doek nimmer in handen van een der kinderen der familie de R. gezien hadden, en ontkenden ten stelligste, iels aan Xavier te hebben gegeven. In tegenwoordigheid van den beschuldigde gebracht, hielden zij hare verklaring vol. Xavier zelf blijft tot nog toe bij zijne bewering. ËNGËI.4N I». De commissie van de internationale visscherjj-tentoonstelling te Londen heeft besloten om de gelden, die, na altrek van de kosten, van de opbrengst dier zoo druk bezochte en populaire tentoonstelling overgebleven zijn, te bestemmen voor het stichten van een zoölogisch maritime station. Het doel daarvan is, de studie te bevorderen van zeedieren en planten in betrekking tot de zeevisscherij. De kosten der oprichting worden op 20,000 geraamd, De Pall Mall Gaz. meldt als gerucht, dat een der grootste en best bekende firma's, welke handel op het buitenland drijft, wankelend is en elk oogenblik genoodzaakt kan zijn zich failliet te verklaren, liet passiel zal grooter zijn dan bij eenig ander faillissement van dit jaar. Het acliel zal aanzienlijk wezen, maar eerst mettertijd gerealiseerd kunnen worden. De politie te Liverpool is in kennis gesteld met de praetijken van eene vrouw, Catherine Flanagan genaamd, die verdacht wordt in de laatste twee jaren niet minder dan vijftien personen, wier leven zij verzekerd had, ter bespoediging van de ontvangst der verzekeringspremie, door vergif om' het leven te hebben gebracht. liet mond- en klauwzeer onder het hoornvee en de schapen is in Ier land en in Derbyshire reeds belangrijk verminderd; daarentegen neemt in Cheshire, Nottinghamshire en andere binnendistricten de epidemie meer en meer toe. In Denbigsbire zijn niet minder dan 189 hofsteden aangetast. In de districten Hamilton, Larkhal en Lanarkshire hebben 5000 ar beiders der steenkolenmijnen het werk geslaakt. Zij vragen vermeerdering van loon. Daily Neios verneemt uit Maritzburg, dat Usibepu, met behulp van de Britsche regeering zich voorbereidt Cetewayo aan te vallen en gevangen te nemen. Cetewayo trekt zijne strijdmachten bijeen. Eene crisis is op handen. Omtrent den onlangs in den Oranje-Vrijstaat gevonden grooten diamant van 582 karaat wordt uil Jagersfontein gemeld, dat de steen, zooals bij is, waarschijnlijk niet meer dan 2000 waard is. Hij is zoo groot als een eendenei, doch een weinig platLer en aan den cenen kant geheel zwart Men meent echter, dat hij gesneden zou kunnen worden in kleinere dia manten, van 50 karaat elk, waardoor de waarde zeer zou worden verhoogd, De steen werd gevonden door een Kafler, die er dadelijk zijn voet op zette, doch dit werd door een der opzichters bemerkt, die hem zeide, het stuk naar hem toe te werpen. De Kaffer antwoordde, dat het niets was, doch later bleek het wel iels te zijn en bovendien iets van groote waarde. De diamant was te kijk voor 2 s. 6 d. en de opbrengst hiervan zou ten bate komen van het hospitaal. FRANKRIJK, De Gaulois verzekert dat er Dinsdag door tusschenkomst van den pre sident der republiek eene verzoening getroffen is tusschen den minister-pre- eident en den heer Wilson. Figaro meent te weten, dal de voornaamste moeilijkheid ler regeling van de quaestie betreflende Tongkin daarin gelegen is, dat China de noorde lijke provinciën van Tongkin zou willen hebben, terwijl Frankrijk de onaf hankelijkheid dier streek wil verzekeren door eene neutraal verklaring. Parijs zai weldra een gedenkteeken rijker worden. Indertijd had de weduwe van Paul de Musset een legaat vari ƒ80,000 aan den slaat aange boden op voorwaardedat er te Parijs een standbeeld in marmer zou worde» opgericht van de broeders Allred en Paul de Musset. Na twee jaren bedenk tijd te hebben genomen, heeft de president het geld aanvaard. Deze be slissing zal buitendien nog der kunst te stade komen, omdat de erflaatster ook bepaald heeft, dat een deel der renten elke drie jaren aan een be hoeftig beeldhouwer zal worden uitgekeerd. -- De onthulling van het standbeeld van Alexandre Dumas te Parijs is op 2 November bepaald. De Jieer Ferdinand De Lesseps, uitgenoodigd tot bijwoning van het feestmaaP-van den lord-mayor van Londen, 9 November a. s., heeft de uil- noodiging aangenomen en is van zins bij deze gelegenheid eene rede uit te spreken. Eene proef met een door electriciteit bestuurbaren luchtballon is onlangs door de uilvinders, de Gebr. Tissandier, te Auteuil (Parijs) ondernomen, he ballon, die genoegzame kracht had om eene lichte electrische machine va» 1% paardekracht mee te nemen, bleek in het luchtruim naar rechts en links bestuurd te kunnen worden. De lang gezochte volkomen bestuurbaarheid is nog niet gevonden, maar men rekent deze proef een stap daarheen.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2