LE1D8CIIE COURANT. 1883. ZATERDAG 13 OCTOBER. N°. 242. STADS-BERICHTEN Ramp in Nederlandsch Indië. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels I.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN. Brengen ter algemeene kennis dat de passage over de Oude Heeren gracht, van de Haven tot de Ververstraat, op Zaterdag den 13d,n en Haandag den 15den October a. s.voor rJJ- en voer tuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 12 October 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUOERS van LEIDEN Gezien het adres van A. J. Koole, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen van een stoommachine met ketel in het perceel inde Looierstraat n°. 27, kadastraal bekend Sectie A, N°. 776. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 26"" October aanst.'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 12 October 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS brengen ter alsemeene kennis dat sedert de vorige opgave bij hen is ontvangen van V. V. 10, wegens opbrengst van den verkoop van Indische prenten ƒ1.40 en van de Commissie voor het liefdadigheidsconcert op 9 October jl. f 240.68% zoodat thans in het geheel is ontvangen ƒ6914.25. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 12 October 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 October. 's Lands middelen hebben over de negen eerste maanden dezes jaars opgebracht ƒ75,445,886 81, zijnde ƒ1,119,412.56 minder dan in die maan den van het jaar 1882. 9/12 deel der raming bedraagt ƒ77,939,381.25. Bij de bespreking van het ontwerp tot wijziging der loopende justitie- begrooting werd in de afdeeling der tweede kamer het vertrouwen uitgespro ken, dal van het vervaardigen van photografische portretten geen misbruik zou worden gemaakt, door dien maatregel ook op niet veroordeelde gevange genen toe te passen. Het nut der telephonische verbinding van de twee gevangenissen te Rotterdam achtten sommigen niet boven twijfel verheven. Door de kamer is bij het sectieonderzoek van het ontwerp tot verhooging van hooldstuk V voor 1882, nadere toelichting gevraagd van den post van ƒ11800van de verhooging van art. 67. Men meende dat de kosten van het te Rotterdam opgerichte pare vaccinögène slechts een gering gedeelte dier som zon bedragen. Ook vroeg men of de uitgaven voor de koepokinenting hel gevolg zijn van onteigening. Door sommigen werd de wenschelijkheid betoogd, dat het Leidsche prenten kabinet niet langer ressorteere onder de afdeeling kunst maar weder opge nomen worde onder hooger onderwijs om te voorkomen, dat het vroeg of laat toch naar Amsterdam worde overgebracht. Voor de acte als onderwijzer werden 10 en 11 October te 's Hage 16 candidaten geëxamineerd. Afgewezen werden 12 en toegelaten 4, nl. de hh.: C. Van der Poel, van Vier-Polders; C. Knook, van NieuwenhoornG. A. C. Foort en M. J. Rats, van Rotterdam. De opbrengst van het personenvervoer der Noord- en Zuidhollandsehe stoomtramwegmaatschappij bedroeg in de maand September 5054.71 zijnde 6.02 per dagkilometer. Bij de Ned. handelmaatschappij was tot jl. Dinsdag voor de noodlij denden in Indië ƒ127,022.36, bij hel hoofd-comilé te 's Hage ƒ190,552.64, te zamen dus ƒ317,575 ingekomen. De president der Vereenigde Staten van Venezuela heeft de onderschei ding der 2' klasse (groot-officier) in de orde van het borstbeeld van den be lijder Simon Bolivar verleend aan den heer W. H. Pijls, burgemeester van Maastricht en lid van de eerste kamer der stalen-generaal. De eerste spade voor den spoorweg in Deli is, blijkens telegraphisch bericht van den administrateur der Deli-spoorweg-maatschapprjdoor den resi dent van Sumatra's oostkust in den grond gestoken. Uit Kaapstad wordt aan het D. v. Z. en 's Gr. geschreven, dat de toevloed van gelukzoekende vreemdelingen aldaar zoo groot is, dat men ver plicht is, hen in barakken te herbergen. Aangezien de handel daar even zeer als in het grijze Europa aan slapte lijdt, geven de verschillende consuls aan de fortuinzoekenden den welgemeenden raad, zoo spoedig mogelijk terug te keeren, waarvoor natuurlijk maar al te dikwerf de middelen ontbreken. Den 28tn Angustus vervoegde zich ten huize van W. De Boonlogement houder te Capelle a/d IJse!een persoon welke voorgaf te zijn opzichter der N. Rhijn Spoorwegmij.; belast met het leggen van telephoongeleidingen in de omstreken, aldus daar eenigen tijd zou verblijven en logies voor zich en twee werklieden bestelde. Hij verzocht tevens De Boon, met een rijtuig met hem naar Rotterdam te gaan, ten einde zijne koffers aan het station Beurs te gaan halen. De Boon stemde er in toe, doch nauwelijks had het paard eenige stappen gedaan of de opzichter ging uit het rijtuigzeggende dat bij zijne portefeuille had laten leggen. Hij kwam eenige oogenblikken daarna terug, ging in het rijtuig tot in de Lombartstraat te Rotterdamwaar hij wederom eenenoodzakelijke boodschap moest verrichten, met het gevolg dat De Boon na twee en een half uur gewacht te hebben, en hem niet ziende terugkomen, weer naar Capelle terugkeerde. Terugkomende vraagt zijne vrouw hem of hij 30 gulden van den opzichter gekregen heeft, daar deze, nauwelijks ver trokken, teruggekeerd was, en de vrouw op last van haren man had verzocht hem 30 gulden te gevendit was als toen ook geschiedt. Het bleek dus dat men met een oplichter had te doen gehad. Den 30e° Augustus kwam te IJselmonde bij W. Lagendijk een persoon, welke voorgaf le zijn opzichter van het leggen van telephoonlijnen langs den Staatsspoorweg. Ook deze be- sielde logies voor zich en twee werklieden en wist het aan te leggen dat hij van Alida Lagendijk zoogenaamd op last van haren vader 15 verkreeg. Ook deze persoon verdween toen hij het geld eenmaal had. Deze twee personen waren een en dezelfde persoon, de bekende oplichter G. J., oud 26 jaar, schilder, wonende le Rotterdam, en talrijke malen veroordeeld. Ook thans weder stond hij voor de arr.-rechtbank te Rotterdam terecht, beklaagd van bedriegelijke oplichtingen, tweemaal gepleegd. Het O. M. requireerde 5 jaar gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. Eergisterenvoormiddag is door de politie te Rotterdam op telegraphische aanvrage van die te Amsterdam een vreemdeling aangehouden, die zich aan misdrijf had schuldig gemaakt. Hij werd in het bezit van ruim 300 be vonden en is ter beschikking van de Amsterdamsche politie gesteld. Tegen middernacht is brand ontstaan in de bergplaats van zeilen en touwwerk aan boord van het stoomschip Noordbrabant van de Rotterdam- sclie Lloyd, liggende in de binnenhaven op Fijenoord. De brand werd door de eigen spuit gebluscht. De schade is gering, zoodat het schip op den be stemden tijd de reis naar Indië zal kunnen aanvaarden. De Surinamers op de tentoonstelling te Amsterdam zijn van hunne komst hier te lande tot 30 Sept jl. bezocht door ruim 300,000 betalende personen. In een door verscheidene gezinnen bewoond perceel op de Prinsengracht tusschen de Amstel en de Utrechlschestraat te Amsterdamontstond gisteren omstreeks halftwee brand op de eerste verdieping van het bovenhuis zijnde de derde van de straat. De vlammen sloegen even uit, en de brandweer wist in weinig tijds door de werking van eene spuit het vuur te bedwingen. De zaak werd van beteekenis door de redding van eene 18-jarige vrouw, die uit het zolderluik om hulp riep, daar zij door den hevigen rook geen kans zag langs de trap naar beneden te komen. De brandweer beduidde haar, den wellicht noodlottigen sprong, dien zij dreigde te doen, niet te wagen, voor en aleer de manschap zou hebben getracht haar op andere wijze te redden. Langs de belendende perceelen beproefden de brandwachts de vrouw te be reiken, maar daar de rook toenam en het niet raadzaam was de vrouw te laten wachten, ook omdat de brandweer nog niet wist waaraan zich betrek kelijk den omvang van den brand te houden, gaf de op het perceel 1107 geposteerde brandwacht haar den raad den sprong te doen. Op straat ston den brandwachts en burgers met het door de brandweer medegebrachte uit gespannen reddingszeil gereed haar op te vangen. De tot duizenden aange groeide menigte schreeuwde het meisje moed toe, de sprong van de aanzien lijke hoogte langs vijf verdiepingen werd gedaan, een paar maal zwiepte het zeil, en zonder eenig letsel werd de geredde onder hel gejuich der menigte opgenomen in het perceel 1109, om wat van den schrik te bekomen. De stoomtram, op weg van Naarden naar Laren stuitte eergisteren

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1