LM IIS CUE €M IJ RANT, VRIJDAG 12 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883. 241. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 11 October. Gisterenavond had in de Stadszaal de plechtige inauguratie plaats van de novitü van het Leidsche studentencorps. Na afloop werden zij in optocht, voorafgegaan door de muziek van de huzarenlangs verschillende straten naar de sociëteit Minerva geleid. Dttizende toeschouwers waren op de been en door het ontsteken van bengaalsche verlichting deden vele inwoners van bunne belangstelling blijken. Men deelt ons het volgende mede: De reeds lang bekende ziekte onder de Leliën der dalen: Convallaria majalis, is in spyt van sommige voor schriften op te volgen om die ziekte te keeren of uit te roeien, noch ge keerd, noch uitgeroeid. De uitkomst bij het opsteken der drie-jarige pollen of zegeltjes van dit gewas leert ook thans weder dat er bij het vervoer naar groothandelaars onderscheidene pollen afgekeurd en ter verzending naar het buitenland ongeschikt geoordeeld worden, waar dan ook dikwijls weder eene schifting plaats heefthoofdzakelijk omdat het vertrouwen in het gewas sedert de laatste jaren geschokt is. Het eene najaar moge iels verschillen b|j het andere ten opzichte van de levering der pollen, het groote voordeel dat eertijds bij de graagte naar dit artikel te behalen was, verkeert thans veeleer in verlies en schade, zoodat verscheidene kweekers beginnen af te zien zich langer met de teelt van Leliën der dalen onledig te houden. Het voornaamste, de bloemstengel ontwikkelt niet, de planten blijven dwerg achtig en regen noch zonneschijn hebben daarop invloed. Zelfs de nieuwe spruiten of knoppen aan den wortelstok, neuzen genoemd, worden ook zeer dikwijls niet-leverbaar bevonden. De provinciale staten van Noord-Brabant hebben in hunne heden gehou den buitengewone vergadering gekozen tot lid van de eerste kamer der sta ten-generaal, den heer F. Smits Van Oyen. met 35 van de 61 uitgebrachte stemmen. De heer J. Bluyssen bekwam 23 stemmen. Er waren 3 blanco biljetten ingeleverd. Bij het afdeelingsonderzoek van het ontwerp tot verhooging en wijziging van hoofdstuk VI (Marine) voor 1883 werd algemeen de vraag gesteld aan welke oorzaak de brand aan de marinewerf te Amsterdam is toe te schrijven en of de justitie geen aanleiding heeft gevonden daarnaar een onderzoek in Ie stellen? Men verzocht overlegging van de rapporten die tengevolge van het op's ministers last ingesteld onderzoek naar de oorzaak zijn uitgebracht, volledige mededeeling omtrent de middelen, die tot blussching zijn aangewend, zoomede een staat van de aanwezige brandbluschmiddelenin e'én woord overlegging van alle bescheiden, die eenigszins licht over de oorzaak en de gevolgen van de ramp kunnen verspreiden. Eveneens werden inlichtingen ge vraagd omtrent dc wijze waarop de verkoop van het uit den brand overge bleven maleriëel heeft plaats gehad en aangaande de redenen die geleid had den tot het gunnen van dat materiëel tegen buitengewoon lage prijzen. Men wenschtc eene nauwkeurige opgave te ontvangen van alle maatregelen ten aanzien van die verkoop genomen, Tegen 's min®, voornemen om na de herstelling der scheepshellingenden scheepsbouw verder voort te zetten niet zooals dusver onder gesloten kappen, maar ouder eene lichte open bekapping werden ernstige bezwaren geopperd. Men drong aan op een project voor lichte gesloten kappen, aanbesteding van het maleriëel daarvoor om daarna die kappen door de werklieden van 'srijks werf te doen in elkander zetten. Ofschoon andere leden het denkbeeld beaamden rees bij hen de bedenking dat daardoor zou geprejudiciëerd worden op de uitspraak der commissie voor het onderzoek naar eene mogelijke reor ganisatie der werven. Zij wcnschten die uitspraak af te wachten en ook met den bouw van een schroefstoomschip 1®. kl. type Atjeh te wachten. Dit laatste vond bestrijding. Terwjjl de meerderheid der leden die aan het scctieonderzoek deelnamen met genoegen hadden gezien dat de regeering, vertrouwende op degevoelens der natie voor de kloeke verdedigers der Citadel daarvoor uitgaven hadden gedaan, verklaarden enkele leden zich tegen de verhooging van hoofdstuk VIII voor 1883 en meenden zij dat de regeering geen uitgaven moest doen alvorens de kamer te hebben geraadpleegd. Bij het onderzoek van het ontwerp tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk IX der staalsbegrooting voor 1883, uitgave voor de Varna, ver klaarde de meerderheid zich bereid de aangevraagde verhooging oe te staan, maar zij oordeelde toch dat het gebeurde aanleiding moest geven om in het vervolg tot voorzichtigheid aan te sporen. Zoowel menschenlevehs als geld werden voor de Varna en bij herhaling voor de fVillem Barentsz in de waagschaal gesteld en geofferd. Men meende dat op dien weg niet verder behoorde te worden voortgegaan, te meer daar het nog zeer twijfelachtig is of dergelijke tochten wel nut aanbrengen en zij in elk geval van geen alge meen belang moeten geacht worden. Dergelijke gevaarlijke tochten moeten blijven voor rekening van hen die zich daaraan wagen ol ze aanmoedigen. Daartegen merkte men op dat door het ten vorigen jare reeds verleenen van een subsidie, was uitgemaakt dat er wel op den bijstand van de regeering kon worden gerekend. Staatsblad n°. 140 bevat het besluit van den 9den October 1883, hou dende machtiging tot uitgifte van ƒ2,000,000 in schatkistpromessen, volgens de wet van den 5den December 1881 (Slbl. n°. 185). Met het stoomschip Noord-Braband zal 13 October aanstaande, 's mor gens te 8 uren, eene brievenmaal uit Rotterdam naar Batavia en Padang worden verzonden. Het stoomschip Burgemeester Den Tex, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Aden den 10dtn October. Te Utrecht zijn tot arts bevorderd de heeren: C. H. H. Spronk, H. Prins Visser, doctorandi. Toegelaten tot het le gedeelte de heeren: R. Klin ker!doctorandus en C. F. Aalsmeer, candidaat-arts. Baron Fagel, die door Z. M. den koning naar Brussel werd afgevaar digd om de hevelen te vernemen van den koning en de koningin der Belgen omtrent HD. verblijf hier te lande, is Maandag op het Loo teruggekeerd. Voorts verneemt het D. v. Z. en 'sGr., dat de erfprins en de erfprinses van Bentheim-Bentheim in de volgende maand een bezoek zullen afleggen by HH. MM. den koning en de koningin op het Loo. Zooals men weet, is de prinses de oudste zuster van H. M. de koningin. Ter eere van den prins zou alsdan op Zr. M®. domeinen eene groote jacht partij plaats hebben. Door bemiddeling der Nederlandsche handelmaatschappij is gisteren weder f 45,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve 360,000. Het aantal ingeschrevene studenten der polytechnische school te Delft bedraagt thans 314, waarvan 210 voor alle lessen en 104 voor enkele lessen. Voor de eerste maal werden ingeschreven 103, waarvan 57 voor alle lessen. Onder de 104 ingeschrevenen voor enkele lessen zijn er 43 die voornamelijk de lessen in schoone en decoratieve bouwkunst en het ornament volgen. Eergisterenavond sprong een man van het hek aan de Oude Plantage te Kralingen, juist toen de trein aankwam. Hij geraakte er onder en was f >genblikkelijk een lijk. Te Oostbuurt, gem. Maasland, brandde Dinsdagavond eene boeren woning af. De schuur is behouden, terwijl ook de inboedel is gered kun nen worden. De brand schijnt te zijn ontstaan in de beide hooibergen, waarvan de inhoud, bestaande uit hooi en graan, niet was geassureerd. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven; de verdachte, een zekere H. II., bevindt zich dan ook reeds in verzekerde bewaring. Tc Haarlem bevindt zich thans de Belgische ingenieur Van Rijssel- berghe, van wiens uitvinding, om de telegraaflijnen voor den telephoon- dienst te gebruiken zonder eeoige stoornis voor het telegrafisch verkeer, reeds meermalen melding is gemaakt. Hij bevindt zich daar om toezicht te houden op de toepassing zijner uitvinding op de telegraaflijnen tusschen Haarlem en Amsterdam. Van rijkswege zijn namelijk onderhandelingen ge voerd met de firma Langdon Davis te Londen, die de uilvithling van den heer Van Rjjsselberghe exploiteert, om haar toe te passen op het Neder landsche telegraafnet, en dc eerste proef wordt nu genomen tusschen Haar lem en Amsterdam. Dc volgende week zal alles gereed zijn; de Epgelsche ingenieur Varley is daartoe voor de genoemde firma werkzaam. Zjj, die dan te Haarlem eene telephonische geleiding naar hunne woningen hebben, zullen met alle gcabonneerden te Amsterdam kuunen spreken. De heer E. Agostini. commissaris-generaal der Amsterdamsche tentoon stelling, is benoemd tol kommandeur der Rozenorde van Brazilië. De heer M. P. Pels, voorzitter der kol. afd. van de Amsterdamsche ten toonstelling, is benoemd tot kommandeur der Rozenorde van Brazilië. Eene juffrouw, die een paar dagen geleden, na een zieke in het bui tengasthuis te Amsterdam bezocht te hebben, des avonds ten zes uredelaan vóór het gebouw doorkwam, werd daar, volgens een bericht in het Get/. Politienieuws, door twee personen, die uit de haag le voorschijn sprongen, aangevallen en van hare portemonnaie, waarin ongeveer tien gulden was, beroofd. Haar hulpgeschrei werd door niemand gehoord; de aanranders vluchtten en zijn nog niet gevonden. De heer J. Van Dijk Mz. te Deulichem, directeur der Vcreeniging tot bevordering van inwendige zending, bedoelende de opleiding van jongelingen tol predikanten, heeft dezer dagen van den heer W. A. II. v. D. te R. eene gift ontvangen groot 1000, tot instandhouding der inrichtingen te Deuti- chem en Utrecht. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft bij arrest van gisteren uil- spraak gedaan in de zaak tegen J. C. Van R., oud 51 jaren, handelaar in verlwaren, geboren en wonende te Vechel, en hel vonnis der rechtbank te 's Bosch bevestigd voor wat betreft de schuldigverklaring van moedwillig de afsluiting der woning van den heer 1). K. te Vechel te hebben verbroken door opzettelijk met een geweer een kogel door het raam diér woning te schie ten, en voorts de door den eersten rechter opgelegde celstraf van vijftien dagen en 25 boete, verzwaard tol zes weken celstraf cn 25 boete en den beklaagde ten slotte in de kosten van beide instantiën verwezen. Er is te Valkensweerd een huisgezin uit drie personen bestaande, die respectievelijk 97, 90 cn 86 jaar oud zijn cn nog eene krasse gezondheid genieten. Het Bat. Handelsblad bevat een verhaal van een te Anjer geredden loods. Wij ontleenen daarvan het volgende: Vooreerst beschrijft hij de op Zondag 26 Augustus waargenomen voorteckenenwaarin echter nagenoeg

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1