leidsche courant. DONDERDAG 11 OCTOBER. 1883, I". 240. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 5, 1' al. der wet van den 28 Juni 1881, Stbl. N°. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door H. J. Lombert en P. Erades rer- zoekscliriflen zijn ingediend om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, resp. in de perceelen Heerengracht n°. 42 en Oude Rijn n'. 138. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 10 October 1883. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der Directe belas tingen alhier is terhand gesteld een op den 9 October jl. invorderbaar ver klaard kohier van de personeele belasting, dienst 1883/84 (herziening) en herinnert voorts een ieder om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden wet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging voor plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 10 October 1883. DE KANTER. BI NN ENL ANDSCHE BERICHT E N. LEIDEN. 10 October. Zondag aanst, zal de onlangs bij de Ned. Herv. gemeente alhier beroepen predikant dr. Ph. S. Ronkel in de Pieterskerk des morgens in zijn dienst werk worden bevestigd door d». E. César Segers en des avonds aldaar zijne intreerede houden. Door Z. M. is benoemd tot kapitein bij het 4e regimeut infanterie de 1! luitenant Ilistinx, van het 2e reg. Op den korenmolen de Oranjeboom aan het Plantsoen alhier is een bliksemafleider geplaatst. Achter op de kap bij den vangstok staat de stang, de draad loopt langs den staart, komt in verbinding met een draad, die om het lijf van den molen is gelegd, om daarna in één eind door de balie naar beneden te gaan. Het toestel is zóo aangelegd dat de molen ongehin derd op den wind kan gekrooien worden. Vroeger achtte men het onmo gelijk met goed gevolg bliksemafleiders te plaatsen op windmolens-boven kruiers en men nam er dan ook de proef niet van. Zeker kwam men nooit op den inval van dergelijke plaatsing, zooals bij dezen molen is toegepast en waarvan het bewijs van de mogelijkheid is geleverd. De zon, zoo meldt men ons, kwam jl. Zaterdag in vollen luister op, terwijl den vorigen dag regen en wind was aangekondigd. Eerst tegen den avond van dien schoonen dag pakten regenwolken zamen en Zondags was het weer druilig en regenachtig, toen voor dien dag goed weer werd ver wacht, volgens de dagelijksche waarnemingen. De barometer, die tot 771 mM. was geklommen, wijst nu 765 mM. met neiging tot daling aan, en daar de wind gekrompen en de lucht zeer betrokken is, kan hoogst waarschijnlijk opnieuw regenzoo niet een gebied van lage drukking wor den verwacht. Dat gebied van lage drukking, //depressie" genoemd, moet in den Allantischen Oceaan aanwezig zijn. Men schrijft ons: Zoodra de regen iederen dag begon te vallen, werd er gebruik van gemaakt de markt der aardappelen te doen stijgen, alsof nu de oogst in gevaar verkeerde te mislukken. Het was echter niets dan ge bruik maken van het oogeublik, daar juist hel drooge weer van September was waargenomen om overal te rooien, en in geen jaren is nu de oogstzoo gunstig geweest. Er behoeft voor den winter volstrekt geen vrees te wor den gekoesterd, dat gebrek aan duurzame aardappelen zal ontstaan, of dat het buitenland moet te hulp komen. Maar de teelboeren houden vast,onge zind om tot lage prijzen te leveren, omdat bij andere reden ook de land- buitr hoog is. Soms zijn de hoeren zóó vasthoudend dat zij hunne aard appelen kuilen tot Mei en dan eerst geneigd zijn te leveren. Goud of ijzer is hun leus; dal is avontuur. Zij winnen met hun handel dan ook wel eens goud; doch ijzer kwam ook maar al te dikwijls voor en zij bleven vaak met Inmne aardappelen zitten, die dan juist nog geschikt waren, bij voldoenden voorraad in de pakhuizen, om tot varkensvoeder te worden gebezigd. In een afzonderlijk bijvoegsel van de Staatscourant van heden wordt medegedeeld een tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over Juli 1883. De waarnemende consul-generaal der Nederlanden in Zwitserland is op den 5d'n October jl.te Bern, uit naam van Zr. M'. regeering, toegetre den tot de op 3 November 1881 aldaar gesloten internationale overeenkomst tot wering der druifluis. Het stoomschip Drenthe, van Java naar Rotterdam, vertrok heden van Aden. Z. K. H. Alexander prins van Oranje heeft een zilveren vischmes en vork geschonken als prijs voor de Dorcas-loterij te Delft. Aanstaanden Vrpdag zal de hoogste raad van de internationale jury van de tentoonstelling te Amsterdam bijeenkomen ten einde de vele vergissingen en klachten over de belooningen, door den hoogsten raad der jury toegewe zen, te onderzoeken. Uit Brussel wordt aan het Ebt. onder voorbehoud gemeld, dat HH. MM/ den koning en de koningin der Belgen Woensdag 17 dezer van daar naar het Loo zullen vertrekken. Naar men verneemt zullen de handteekeningen van heeren medewer kers in Holland-Krakatau, door middel der autographie onder de bpdragen komen te staan. De IV. R. C. verneemt, dat bij de behandeling van het door Jaantje Cornelia Struik c. s. ingestelde hooger beroep, voor het gerechtshof te 'sGra- venhage (23 October a. s.) 23 getuigen zullen worden gehoord. Van den heer J. H. Krelage ontvangt de H. C. de volgende mededee- ling omtrent den invoer van bolgewassen in het groothertogdom Luxemburg: //lieden ontving mijne firma, in antwoord op eene vroegere aanvrage, van den heer staatsminister-president der regeering de Blochausen een schrpven, gedagteekend van 8 October, waarin wordt gezegd, dat bloembollen zonder wortels uit Holland in het groothertogdom over het tolkantoor Luxemburg zonder bijzondere vergunning kunnen ingevoerd worden, mits voldoende aan de voorwaarden, gesteld bij art. 8 van het koninklijk groothertogelijk be sluit van 29 Aug. 1883. Gemeld artikel bevat de gewone voorschriften om trent certificatenverpakking enz. Van particulieren zijde was my reeds medegedeeld, dat dergelijk besluit der Luxemburgsche regeering was gepu bliceerd in het Memorial du Grandduché de Luxembourg van 5 October. Tot predikant bp de Ned. herv. gemeente te Woubrugge is beroepen d'. E. A. Lasonder, pred. te Zegveld. Een loodgieter had gisteren middag het ongeluk van het dak van een huis te Koudekerk te vallen, en kort daarna aan de gevolgen van dien val te sterven. In de kerk der Broedergemeente te Haarlem heeft Zondag-avond II. onder leiding van d8. Weiss een eigenaardige en bijzonder belangwekkende bidstond plaats gehad voor Suriname. Onder het gehoor bevonden zich namelijk zeven Surinaamsche inboorlingen, tot het bijwonen der plechtigheid uit Amsterdam herwaarts gekomen, ook ten einde afscheid te nemen van ge noemden leeraar, die hen gedurende hun verblpf ter tentoonstelling geregeld bezocht en hun het Evangelie verkondigd had. Het gerechtshof te Amsterdam behandelde eergisteren in hooger beroep de bekende strafzaak tegen de geëmployeerden bp de tentoonstelling De Lange Wendels en Snijders. Zij werden, gelijk men zich herinneren zal, door de arrondissement-rechtbank tot eene celstraf van een jaar veroordeeld, omdat zij strookjes papier en imprimés hadden geplakt op portretten van personen, die niet gerechtigd waren dergelijke toegangskaarten te bekomen. De officier van justitie was van oordeel dat het feit als diefstal en bedriegelijke oplich ting moest worden gequalificeerdde rechtbank beschouwde het als misbruik van vertrouwen. Nadat de heer Agostini en Haas waren gehoordgaf de advocaat-generaal mr. Jolles als zijn gevoelen te kennendat hier noch aan diefstal, noch aan oplichting, noch aan misbruik van vertrouwen te denken viel, maar dat er was gepleegd valschheid in geschrifte. De imprimés, die op het portret werden geplakt, moeten als//blanc seigns" worden beschouwd. Zij waren de beklaagden niet toevertrouwd, daarom was hier geen //abusde blanc seigns". Dat de handteekening van den heer Agostini gedrukt was deed niets Ier zake, ook niet dat ze niet juist op een wit stuk papier voor kwam. Het is voldoende dat er witte vakken op voorkomen. Spreker eischte mitsdien de verwijzing der zaak naar de crimineele kamer van het hof. De straf achtte hij in elk geval niet te groot. Uitspraak Maandag 15 October. Naar men verneemt is het plan voor den aanleg van een spoorweg van Amsterdam naar Nijkerk met zijtak naar Amersfoort, ten einde de hoofdstad des rijks met het slaatsspoorwegnet in rechtstreeksche verbinding te brengen, nog ver van de uitvoering verwijderd. Zoowel de minister van waterstaat als die van oorlog moeten tegen het plan gewichtige bedenkin-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1