Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE!* keizers of liever, in dit geval: konings; wordt deze dag, wegens de vele smartelijke herinneringen daaraan verbonden, niet met openlijke festivitei ten gevierd, maar aan blijken van sympathie zal het den populairen vorst wel niet ontbreken, gelijk ook door de bladen in hartelijke artikelen het koninklijk jubilaeum herdacht wordt. RVS li A WD. Te St. Petersburg zijn proclamaties verschenenwaarin de revolutionaire partij den Czaar ter dood veroordeeld heeft. Te Tomsk, de hoofdstad van het Siberische gouvernement van dien naam, heeft zich den 30sten Augustus jl. een der voornaamste leden van de Nihilistische partij, 25 jaren oud, van wien alleen de naamletter B. wordt opgegeven, van het leven beroofd. Hij was uit de gevangenis te Kiew ge- vlugt en naar Tomsk gegaan om zijne verloofde te bevrijden, die daarheen verbannen was. Hij werd door eene banneling herkend, die hoopte, zijne vrijheid te zullen herkrijgen door hem aan te gevenen toen hij geene kans meer zag om te ontsnappen, joeg hij zich een kogel door het hoofd. BELGRADO, 8 October. De voormalige minister-president Pirotschanatsch zal benoemd worden tot gezant te Wcenen en de voormalige minister van financien Miratowitsch tot gezant te Londen. PARIJS, 8 Oct. Markies Tseng is, met zijn gezantschaps-personeel, giste ren naar Folkestone vertrokken. PARIJS, 8 Oct. De President heeft hedenochtend de benoeming van den heer Campenon onderteekend. LEIDSCHE SCHOUWBURG. (Voorstelling van 8 October 1883). „Fedora", Drama in 4 bedrijven, door Victoriën Sardou. Naar het door de verecniging van den schrijver aangekochte handschrift, vertaald door M. R. B. Mise-en-scène van A. J. Le Gras. De zomer is voorbijgegaan en de half ontbladerde boomen declen ons mede wat we trouwens reeds van elders weten, dat het seizoen der dorheid en der stormen is aangevangen, 't Is uit met het reizen, met de muziekuit voeringen onder den blauwen, of wel loodkleurigen hemel, uit met de con certen in 't Haagsche bosch, in Scheveningen en Katwijk, in Zomerzorg, Buiten-Amicitia, Musis Sacrum en op zoovele andere plaatsen van muzikaal genot. De kunst trekt zich terug binnen de wanden der zalen aan hare vereering gewijd. Ook de schouwburgzaal wordt ontsloten en de taak des verslaggevers vangt wederom aan; bij de vervulling waarvan hij u zal heb ben mede te deelen, welken indruk de voorstellingen in den tempel der Muzen gegeven op hem hebben gemaakt, of de keuze der tooneeldirectiën ten aanzien der stukken, eene goede keuze was en welke invloeden moeten aan gemoedigd of bestreden worden. Bij dat alles kan het niet anders ol daar zal veel subjectiviteit in de beoordeeling worden aangetroffen, maar daarin ligt immers geen kwaad? Wel is het kwaad hierin gelegen dat men eigen oordeel onfeilbaar en de meening van anderen te eenenmale verwerpelijk en belachelijk vindt. Niets is zoo dwaas en kleingeestig als te meenen dat het gezag van onze kritiek iedere anti-kritiek wat zeg ik iedere uiting van twijfel aan de juistheid onzer uitspraken ongepast maakt, niets zoo ergerlijk als zich de uitsluitende kennis van het goede, het schoone en het ware toe te schrijven. Ik laat deze opmerking aan het verslag der tooneel- voorstellingen voorafgaan, om te doen zien van welk standpunt ik dat ver slag wensch beschouwd te hebbennamelijk als het gevoelen bevattende van een bijzonder persoon, aan wien door den uitgever der Leidsche courant sedert verscheidene jaren een bewijs van vertrouwen is geschonken, waarvan te goeder trouw door hem wordt gebruik gemaakt, met den stelligen wensch om de waarheid te zeggen, zelfs waar deze den een of ander onaangenaam mocht zijn, doch altijd met de leuze in het hart: fortiter in re suaviter in modo". En zoo begin ik al dadelijk met mijne verbazing te betuigen over de keuze van het stuk dat gisterenavond door de Rotterdamsche afdeeling van Bet Nederlandsch tooneel hier werd opgevoerd. //Fedora" toch werd op twee achtereenvolgende avonden door het gezelschap des heeren Van Lier in de Stadszaal den volke vertoond, 't Is waar dit geschiedde in het laatst van Mei en dus in een minder tot het geven van tooneelvoorstellingen geëi gend jaargetijde; maar daarentegen was het Mevr. Frenkel, die de hoofdrol vervulde; en nu moge men niet met hare fanatieke bewonderaars instemmen, die haar nevens Sara Bernhard. ja boven haar, stellen, toch valt het geen zins te ontkennen dat zij overgegevens beschikt, die menige buitenlandsche actrice haar mag benijden. Wellicht heeft dit echter juist Mevrouw Beers- mans opgewekt hare krachten aan dit drama van Victoriën Sardoudat ik te bekend acht om nog lust te gevoelen het te ontleden, te beproeven. Was de moed hiertoe vereischt overmoed, is zij de mindere gebleken harer Am- sterdamsche zuster in de kunst? Ik zon het niet gaarne verzekeren, al scheen het mij toe dat zij niet met de zachte stem begaafd is, welke Mevrouw Frenkel in enkele treffende passages ten dienste staat, zonder daarom min der geschikt te zijn de woede en wanhoop te vertolken, die in het hart der Russische woont, wanneer zij den dood van Wladimir wil wreken en later bemerkt heeft dat de vermoorde die wraak niet waardig was. Mevrouw Beersmans speelde hare rol voortreffelijk en verdiende de bouquet haar bij het einde van het derde bedrijf geschonken, ware het slechts om de gematigd heid waarmede zij de scène speelde, welke Ipanoff waardig vertegen woordigd door den Heer D. Haspels tot blijven dringt. Ik erken dus gaarne haar succes en hoewel het eigenaardige van dit stuk is dat het voor eene gepriviligieerde actrice geschreven schijnt, toch heb ik niets dan lof over voor Mevrouw Burlage-Verwoert die, als Gravin Sowkaref, de hoofdpersone zoo goed ter zijde stond. Ook de overige vertooners maakten een goed effect en ook door hunne medewerking mag de voorstelling gelukkig geslaagd ge noemd worden. Dit verslag te eindigen zonder te spreken van de wezenlijke verbeteringen door commissarissen van den schouwburg aan het lokaal aangebracht, zou weinig ingenomenheid verraden met de pogingen, welke door die heeren worden aangewend om zich zoo goed mogelijk te kwijten van de taak hun door de aandeelhouders opgedragen. Tot die verbeteringen reken ik de meer dere uitgangen aan de voorzijde van het gebouw, waardoor de kans op ongelukken bij brandgevaar en die tengevolge eener paniek stellig verminderd wordt; de nieuwe stoelen in de loges, welke meer in overeenstemming zijn met datgene wat elders wordt aangetroffen, en de afscheiding welke ook bij het binnenkomen en uitgaan tusschen de bezoekers van verschillende rangen plaats heeft. Of de zijden koorden in de loges, in plaats van de vroeger be staande houten beschotten, wel daartoe mogen gebracht worden laat ik in het midden. Mij scheen het toe als ware het denkbeeld van zulk eene wijze van verdeeling der ruimte het eerst bij een ijverig bezoeker der veemarkt ontstaan, die hetgeen hij daar zag ook in den schouwburg wilde overbren gen, natuurlijk met de wijziging dat wij door die //lijnen" niet in onze vrij heid belemmerd worden, zooals dat bjj viervoeters geschiedt. Dat het oude plafond met zijne kleurrijke vakken verdween was noodzakelijk, maar of het tegenwoordige schilderwerk daar aangebracht eene wenschelijke versie ring mag heeten kan betwijfeld wordeneven als het dubieus mag heeten of de bloemstukjes van de opnieuw geverfde buitenzijde der loges eigenaar diger zijn dan de herinnering aan groote letterkundigen en toonkunstenaars welke daar vroeger in beeld en schrift werd aangetroffen. De ronde beschil derde vakken in het plafond deden mij denken aan eene parodie op art. 4 van het reglement dat de orde in den schouwburg moet verzekeren, ten minste de ongedektheid der quasi-toeschouwers, uit den hoogendaarop afge beeld, laat niets te wenschen over. Wellicht is mijn oordeel over deze //res tauratie" onjuist en ik deed reeds in den aanvang van dat verslag uitko men dat ik geenszins op onfeilbaarheid aanspraak maak maar de zaal schjjnt mij door die restauratie niet vroolijker, niet gezelliger te zijn geworden Enfin! Als hetgeen op het tooneel te aanschouwen valt, maar goed en degelijk is, dan belmoren wij tevreden te zijn en met den wensch dat in het aangevan gen speelseizoen dit het geval moge wezen, sluit ik dit verslag eener voorstelling, welke velen een genoegljjke avond verschafte. Leiden, 9 October 1883. J. M. E. D. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 8 October 1883. Kantonrechter Mr. W. v. d. Kaay. Mr. P. A. van Bnttingha Wichers. Griffier Mr. F. G. van Binsbergen. Ambtenaar van het openbaar ministerie. Uitspraak tn strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. A.M. B. v.H.,hvr. v. H. F. O.Oegst- G. Z.hvr. v. J. M., idem K. v. d. D.Katwijk D. B.Leiden N. G.Stompwijk, G. B., J. de W.idem P L.Leiderdorp J. v. d. V.Leiden J. v. D., Rijnsburg, J. v. D., Rijnsbnrg, L. H.Leiderdorp, W. v. B. e. H.idem M. v. d. B.idem, J. den O.idem, G. v. d. B.hvr. v. J. den O.idem J. F. v. L.idem D. N.Zoeterwoude J. B.Leiden A. P., idem, J. J. C. R.hvr. v. C. v. S.idem, J. F. M.idem J. S.idem vuilnis werpen op den weg, idem opzettelijk met een stoomtram schapen overrijden idem vuil in 't water werpenLeiden boter ter markt brengen in niet behoorljjk geijkt vaatwerk idem met een stoomtram rijden met ongeoorloofde snelheid, Oegst- geest, vee weiden langs den weg, id., snijden van riet langs kaden van Rijnland baggeren in Rijnlands boezem water b\j het besturen van een hon denkar daarop zitten met ongemuilbande trekhonden Sassenheim idem en idem, met een wagen rijden op het voetpad, Leiderdorp, idem idem, beleedigend burengerucht, Leiden idem, nachtelijk burengeruchtidem een hond 's nachts langs de straat laten zwerven, idem, rijden in verboden richtingid. idem (tweemaal), een tapperij niet sluiten op ge- zetten tijdidem vertoef in een tapperij na ge- zetten tyd, idem Gevallen uitspraak. 1.of 1 dag. idem. onbevoegdverklaring/ 1.of 1 dag. ƒ3.of 1 dag en vat ver beurd. ƒ5.— of 2 vrijspraak. ƒ2.— of 2 idem. ƒ3.of 2 dagen en drie maal ƒ1.of 1 dag. idem (tweemaal) en idem. ƒ1.of 1 dag. idem. idem. ƒ5.50 of 3 dagen, idem. idem. ƒ3.of 2 dagen. idem. idem (tweemaal). ƒ5.of 2 dagen. ƒ1.of 1 dag. idem. Heden overleed te IVunspeet, in den ouderdom van 74 jarenonze geliefde Vader en Beluiwd-vader, de Wei-Edele Heer JAN ALEXANDER BECQUER, vroeger Kassier en Commissionair in Effecten te Bergen op Zoom. M. R. C. KIST, Becquer. 5 October 1883. Dr. J. C. KIST. Bezoeken worden niet afgewacht. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van wjjlen den Generaal G. P. DE STEVE, worden verzocht daarvan vóór 1 November opgave te doen aan den Leiden, 9 Oct. 1883. Executeur-Testamentair, Nieuwsleeg 2. G. DE WIJS. VERGADERING VAN AANDEELHOUDERS in het Gebouw, Vrfldag 12 October nam. 3 uur. Rekening en Verantwoording door den Penningmeester. Uitloting van Aandeelcn. De Penningmeester, P. v. d. VELDEN ERDBRINK. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te 's Gravenhage, van 2 Octo ber jl., is JACOBUS JOHANNES DOOL, Meubelmaker en Koop man te Leiden, met ingang van 14 Augustus jl. verklaard In staat van Faillissement, met benoeming van Jhr. Mr. J. J. DE LA BASSECOUR CA AN, Rechter in die Rechtbank, tot Rechter-Commissaris, en van den ondergeteekende tot Curator. M'. N, L. J. VAN BUTTINGHA WICHERS.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3