B UIT E NLAN DSC HE BERICHTEN. dagnamiddag om 4% uur hunne woning verlieten, waren ze vergezeld van een man, naar gissing oud 60 jaar. (Dit zijn allerwaarschijnlijkst dezelfde per sonen waarop de heer commissaris van politie te Leiden de aandacht vestigd.) R. Van der Hulst, in hechtenis genomen als de vermoedelijke moorde naar van den op 29 Mei 1881 gedoode dienstmeid Mina Koes te Zuidwoldc, heeft zijne misdaad bekend. Uit armoede, zegt hij, was hij tot die wan daad gekomen. Te Maastricht had gisteren bij het schijfschieten een ongeluk plaats. De kapitein der infanterie H. J. Bergé werd door een kogel doodelijk getroffen. Het ongeluk schijnt zich volgender wijze te hebben toegedragen. Terwijl de manschappen oefening hadden in het schijfschieten, nam genoemde kapi tein een der miliciens om zich te overtuigen van diens bekwaamheid in het schieten. De milicien nam een geweer en legde op het oog van den kapitein, dat hem door deze als mikpunt was aangewezen, aan. Beiden wisten niet. dat het geweer met een scherpen patroon geladen was. Het schot ging at en trof den kapitein, die dood nederviel. De kogel was door het oog en achterhoofd gedrongen. De milicien was zoo ontsteld, dat hij in zwijm viel en men genoodzaakt was hem naar het hospitaal te vervoeren. Het ongeval verwekt aldaar veel sensatie. De ramp op Java en Sumatra. Van het ingenieurshuis, op een heuvel staande, is alleen nog de vloer over gebleven; eene geheele wijk is door den vloed in een ondeelbaar oogenblik weggevaagd, en het getal verongelukte inlanders en Chineezen is daar on telbaar. Doch de vulkanische uitbarsting had wijder vertakkingen en strekte zich niet alleen uitj langs Java's kust. Ook Telok-Betong aan den Sumatrawal moest het ontgelden en werd letterlijk weggevaagd. Hoe groot het getal der verongelukten op die plaats is, kan, bij gebrek aan telegrafische gemeen schap na de ramp nog niet worden opgegeven. Stoomschepen van die plaats waren hier bij het afzenden van dit nummer nog niet aangekomen. De gevolgen van de ramp. Zooals wij reeds boven zeiden zijn deze op verre na nog niet te overzien, en komen met eiken dag nog andere berich ten in, die ailerontzettendste tijdingen bevatten. Zoo heeft een stoomschip der Ned. Ind. stoomv. maatij. geankert ter plaatse waar vroeger te Anjer het logement stond. De geheele kustlijn van West-Java is van gedaante ver anderd. Verscheiden grootere en kleinere eilanden in Straat Sunda zijn ver dwenen; Dwars-in-den-Weg, een groot eiland bij het inkomen van de Straat, is in vijf deelen verdeeld, en in de nabijheid van Ivrakatau zijn niet minder dan 16 vulkanische nieuwe eilanden uit den schoot der zee opgerezen. Vuur torens, onder anderen ook die van Anjer, zijn totaal weggeslagen, en eilan den, die vroeger een gezicht ver uit den weg lagen, zijn daaraan eensklaps verbonden. Er hebben dus groote en nog onbekende grondverheffingen plaats gehad, die de vaart door de prachtige straat thans hoogst gevaarlijk maken, en waarmede de topographische dienst heel wat werk zal hebben voor de opne ming daarvan. Doch meer dan dat alles zeggen de bij de ramp verloren menschenleveus en de verwoeste landstreken, wier bevolkingen thans in den bittersten nood verkeeren. Enkele zeevaarders rapporteeren reeds, dat de zee in de straat vol was van drijvend wrakhout en lijken. Vele dier ongelukkigen heeft men gezien op bamboe vlotjes gelegen of vastgeklemd aan een boomtak of afge- rukten tak. De met een enkele vloedgolf te Anjer weggespoelden zijn zelfs niet bij benadering op te geven, en hartverscheurend zijn de tooneelen, die ons reeds nu van daar gemeld worden. Kinderen hebben hunne ouders voor hunne oogen zien omkomen, vrouwen hare mannen. De echtgenoote van den ads. res. aldaar werd, in de achter gaanderij van haar huis slaande met haar kind, in de badkamer gezweept, daar herhaalde malen tegen de muren geslagen, door het woedende water weder opgenomen en naar buiten gevoerd, waar zij haar echtgenoot zag worstelen om een boom te bereiken, waartegen hij weldra verpletterd werd. De ongelukkige vrouw werd op een heuvel geworpen, waar weldra ook haar kind den geest gaf. en zij uitgeput door inspanning, vermoeienis en bloed verlies uit de bekomen wonden, bezwijmde. De volgende lijst van geredden te Anjer is geseind door den resident van Bantam aan den gouv.-secretaris: Mevrouw Buijs en 1 kind; familie Loysen Dillié; mevrouw Rosmalen en zoon; telegrafisten Schrok, Courant en Rijnders, klerk Beijermans, mej. Schuit en broeder, mevr. Bursleij, mevr. Schwalm, vrouw van den lichtopziener Schuit en loods De Vries. Namen der geredden te Tjeringin; mevrouw Van den Bosch en kinderen, mevr. Regensburg, familie Gaston, familie Ripassa. Inmiddels zit de halve bevolking van Bantam moedeloos daar neder, ver suft en vernietigd door de rampen, welke dit anders zoo gelukkige land in den laatsten tijd hebben geteistert. Mijlen ver zijn de wegen onbruikbaar, waardoor alle communicatie is verbrokenhet land is onder een dikke asch- laag bedolven, waardoor op eens alle plantengroei heeft opgehouden, en het vee zelfs gedoemd is tot hongerlijden; de geheele veestapel van noordelijk Bantam wordt bedreigd. Onnoemelijk is het aantal boomen, die uit den grond zijn gerukt, en heinde en ver zijn de takken verspreid. De regeering heeft inmiddels met loffelijken ijver getracht te lenigen waar zij kon, en in de eerste plaats voor voedingsmiddelen ter uitdeeling aan de noodlijdende bevolking gezorgd. De resident van Batavia is naar het Tan- gerangsche vertrokkenen het lid in den Raad van Ned.-Indie mr. Levyssohn Norman begeeft zich heden met d'. Sollewijn Gelpke naar het geteisterde Bantam om te zien wat er verder gedaan kan worden. Van Tjeringin vernamen wij gisteren van offlcieele zijde, dat liet getal alleen in die afdeeling verongelukten wordt geschat op 10.000 personen. Dc Ophir, een stoomschip van de Ind. mpij.zal de geredden van Anjer, die zulks mochten verlangengratis naar Batavia overbrengen. In de nabijheid van Batavia heeft de vloedgolf zich ook krachtig doen gevoelen. Op het eiland Amsterdam werd het droogdok van zijne ankers geslagen, en dreef het gevaarte zeewaarts. Onrust is otulergeloopen; het kolossale dok aldaar werd driftig. De reusachtige kanonnen, waaraan de schepen gemeerd liggen, braken als latten door midden, en het kostte heel wat moeite om het oorlogsstoomschip Koningin Emma aan den wal vast te houden. Een stoomsloep van het opnemings vaartuig Blommendaal, bemand met zes koppen op het oogenblik van de vloedgolf ter hoogte van Onrust stoomende, sloeg om; vier man redden zich zwemmende, doch twee verdwenen onmiddellijk. Te Batavia liep het havenlicht groot gevaar; een groot aantal materialen van het licht-etablissement zijn weggeslagen of vernielden eenige visschers op de havendammen werden door den vloed verzwolgen. Het met zoo woest geweld binnenstroomende water had zulk een geweldige uitzettingskracht, dat de westelijke havenmuur over een lengte van honderd meter bezweek en in de ooster twee gaten werden gewrongen van 50 en 100 meter lengte. Te Tandjong Priok sloeg het stoomschip Wilhelmina van zjjne ankers; het loste noodschoten, maar werd door hoppers gelukkig beveiligd. De werken zelf te' Priok leden door de vloedgolf zeer geringe schade; alleen een der havendammen, die door het met krachten eensklaps weder naar zee stroomende water blootviel, verzakte over eene lengte van een liectom. twee meter. Persoonlijke ongelukken zijn echter te Priok niet te betreuren. Wordt vervolgd) 's GRAVENHAGE, 9 October. Door Z. M. is Rajah Sonrindro Mohun Tagore, te Calcutta, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsehen Leeuw. Door Z. M. is jhr. mr. R. K. W. IJ. Diert van Melissant, advocaat en procureur te 'sGravcnhage, op zijn verzoek, eervol ontheven van de betrek king van adjunct-secretaris van de staatscommissie tot herziening van het wetboek van koophandel, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot adjunct-secretaris dezer staatscommissie mr. VV. L. P. A. Molengraaf!, advocaat en rechter-plaatsver- vanger in de arrond.-rechtbank te Amsterdam. Door Z. M. is aan C. J. De Bruyn Kops, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Groningen. Door Z. M. is J. P. Ehrenburg, adsistent ten poslkantore te Raams- donk, benoemd tot directeur van het postkantoor te Breskcns, en is A. Rijser. commies der posterijen van de le klasse, benoemd tot directeur van het postkantoor te Eindhoven. Door Z. M. is bij het le reg. vesting-artillerie, benoemd tot kapitein, de le luit. C. M. E. Van Löben Seis, van het 3« reg. veld-artillerie. De minister van marine zal op 12 October a. s. geen audiëntie verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een wets voorstel van den heer Van Delden en vier andere leden dier kamer tot bui tengewone versterking van 's rijks middelen over 1884, door heffing eener inkomsten-belasting op roerende en onroerende goederen. De beraadslaging der gevangeniswet is aanstonds begonnen met de behan deling der onderdeden; overeenkomstig het regeeringvoorstel werd het woord gevangenissen als algemeene benaming voor de gestichten gebezigd. Over het voorstel van den heer Pompe Van Meerdervoort om de vestiging van eene strafgevangenis en. huis van bewaring in iedere arrondissements-hoofdplaats niet gebiedend voor te schrijven, zijn de debatten begonnen, morgen voort zetting. De directeur van den koninklijken Franschen schouwburg heeft den gemeenteraad verzocht de aanvraag van den heer Oscar Carré om hier in de maanden November en December e. k. cqueslrische voorstellingen te geven, niet in te willigen. In den afgeloopen nacht ontsliep, na eene langdurige ziekte, die allengs zijne krachten sloopten, de heer P. J. Van den Burgh, voormalig procureur bij den hoogen raad der Nederlanden en tot 1883 lid van den gemeenteraad alhier. De bedrijver van den aanslag op het leven van zijn nichtje in hel huis aan de Prinsegracht is herstellende van de kogelwonden die hij zich zeil toebracht. BEL, Cl IE. De Indépendance beige verneemtdat de op generaal Brialmont toege paste straf wegens zijn vergrijp tegen de discipline weldra opgeheven zsl worden, en hij weder in dienst zal treden als inspecteur-generaal der genie, wel ke functiën slechts tijdelijk door den tot luitenant-generaal bevorderden generaal- majoor De Witte zijn waargenomen. ENKËLAMü. Kapitein Drevor heeft Vrijdag II. opnieuw eene poging gedaan om met zijn klein raderbootje; dat hij op de visscherij-tentoonstelling te Londen had geëxposeerd, over het kanaal te komen. Het is een bootje, waarvan hij zelf de raderen draait. Hij vertrok van Dover te half twaalf ure en werd des avonds laat door eene visschersboot opgenomen; hij had veel ge vaar geloopen van om te komen; zijn bootje was ten slotte omgeslagen en hij was een tijd lang, zich daaraan vastklemmende, blijven drijven. Uit Japan zijn te Plymouth berichten over een vreesclijke schouwburg brand ontvangen. Het tooneel van het ongeluk was de stad Kalamokomura Kamada Covi Sanaki. De schouwburg aldaar een houten gebouw, was tijdens eene voorstelling door een groote menigte toeschouwers op alle rangen dicht bezet, toen plotseling achter het tooneel brand uitbrak, die binnen enkele minuten het geheele gebouw in vlammen deed opgaan. Onder het publiek ontstond een ontzettende paniek en verwarring. Alles drong naar de uit gangen, welke in het volgende oogenblik door een verwarde hoop vertreden, dringende en gillende mensehen versperd werden, zoodat voor de achteraan komenden het ontvluchten onmogelijk was. De omstandigheden in aanmer king genomen, is hel aantal slachtoffers betrekkelijk gering. Vijftien jonge mannen en zestig kinderen vonden in de vlammen den dood en over de 100 personen hadden zware brandwonden en andere kwetsuren gekregen. Luidens berichten van den Kongo te Madeira door een stoomschip aan gebracht. hebben de Franschen Kaap El Obey bezet, aldaar factorijen geves tigd en onder de inboorlingen vlaggen rondgedeeld. De toestand heet onbe vredigend. De vreemde handelaars vreezen te zullen worden verjaagd. De Fransche bevelhebber in Gaboen volgt eene tactiek die leiden moet tot het verdrijven der Engelsche en Duitsche inwoners. De Franschen willen eene factorij vestigen te Old Calabar. Zij zijn daartoe in onderhandeling met den koning, die hen begunstigd. De minister van binnenlandsche zaken in Egypte heeft per circulaire de Mudirs in de'provinciën uitgenoodigd om een onderzoek in te stellen naar de redenen van inhechtenisneming van al degenen die zich op het oogenblik in de gevangenissen bevinden, en tevens al diegenen, tegen wie zware be schuldigingen welke onbewezen bleven, zijn ingebracht, onmiddelijk loste laten. Niemand mag voortaan in hechtenis worden genomen dan op schrifte lijk bevel, onderteekend door de verantwoordelijke overheid. FRAAI H It IJ H. Men verzekert dat het onderhoud tussschen de heeren Ferry en Lcwal niet tot een vergelijk heeft gevoerd, tengevolge van Lewal's zienswijzen om trent de militaire hervormingen. De benoeming van Sausier wordt waarschijn lijk geacht. De sneltrein van Parjjs naar Bern is gisterenochtend bij Pontarlier outspoord. Vier reizigers zijn daarbij gekwetst geworden. ODITSCHLAND. Zondag was het 25 jaar geleden, dat keizer Wilhelm, in plaats van zijn broeder Friedrich Wilhelm IV, als prins-regent het onafhankelijk be stuur van den Pruisischen staat aanvaardde. Op uitdrukkelijk verlangen des

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2