CRURA AT. 239. STADS-BERICHTEN POLITIE. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prys der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien het door den Commissaris des Ivonings in de provincie Zuid-Holland in hunne handen gesteld adres van het Bestuur der gemeente Leiden, houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen van twee nieuwe stoom- ketels en een gaskrachtmachine in de Stedelijke Gasfabriek, gelegen aan den Vestwal alhier, kadastraal bekend onder Sectie B, n°. 2159. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 23>,en October aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 9 October 1883. e. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 5, le al. der wet van den 28 Juni 1881, Stbl. N°. 97; Brengen ter algcmeene kennis dat door F. G. lloeber alhier een verzoek schrift is ingediend om vergunning voor de uitoefening van den kleinhandel ia sterken drank in het perceel Breestraat n°. 49. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden9 October 1883. E. KIST, Secretaris. Eenigen tijd geleden stond in de /V. Rott. Courant het navolgende ver meld: De politie te 's Hage waarschuwt, tengevolge van klachten over be nadeeling en verzoeken om information die schier dagelijks bij haar inkomen uit het binnen- en buitenland, het publiek om op zijne hoede te zijn bij het aanknoopen van betrekkingen met: 1». W. J. Heystek, gehuwd met A. G. W. Lambrechts, en 2°. D. P. Heystek. Zij handelen onder de firma Lam- brechts C".adres 'sGravenhage, Paulus Potterstraat n». 340, enz. De commissaris van politie te Leiden deelt mede, dat genoemde personen zich sedert gisteren alhier gevestigd hebbenen waarschuwt mitsdien het Leid sche publiek, maar vooral de winkeliers, zich voor schade te vrijwaren. W. J. Heystek is 27 jaar oud en als heer gekleed, zijne vrouw is als dame gekleed en 23 jaar oud, terwijl D. P. Heystek, de vader van eerstgenoemde, 60 jaar oud is. LEIDEN. 9 October. Uit het verslag over het jaar .1882—1883, uitgebracht op de op Zater dag 6 October gehouden vergadering van de Leidsche Maatschappij van wel dadigheid, blijkt o. a. het volgende: De Gnanciëele toestand der maatschappij is gedurende het afgeloopen jaar verre van gunstig te noemen; de voorname oorzaak hiervan moet vooral gezocht worden in het feit, dat de afdeeling »arbeid" door de geringe be stellingen bij voortduring heeft gekwijnd en, niettegenstaande er reeds toe zeggingen zijn gedaan dat aan de maatschappij zoodra mogelijk bestellingen zouden gewordenlaat de toekomst zich echter niet zeer helder inzien. Na deze mededeeling zal het dan ook wel niemand kunnen bevreemden, dat onder dergelijke omstandigheden de maatschappij, hoezeer zulks ook betreurende, niet in staat was nieuwe personen of huisgezinnen ter onder steuning op te nemen. Toch nog werd gedurende den winter een bedrag van 4597.28 voor ondersteuning uitgereikt en wel aan 141 huisgezinnen en 138 eenloopende personen, waarvan de meesten te oud zijn om in hunne eigen behoeften te voorzien. De tjjdelijke hulp werd met 106.33 bestre den, doch zoude, indien de toestand der kas dit gedoogd had, zeker veel meer bedragen. Voor onderwijs werd 477.38 besteed. De rapporten, die de maatschappij aangaande de leerlingen ontvingen, luidden steeds zeer gun stig en bewijzen blijkbaar, dat deze gelden ten volle het gewenschte nut stichten. Ook wat de arbeiderswoningen aangaat kon een gunstig rapport uitgebracht worden; deze verkeerden in een zeer gunstige staat; voor zoo ver reparation noodig waren werden die daaraan ten uitvoer gebracht. De ten vorige jare daarin aangebrachte duinwaterleiding wordt door de bewo ners zeer op prjjs gesteld, zoodat de maatschappij alle mogelijke reden heeft om zich te verheugen die maatregel genomen te hebben. De hulpbank was ook dit jaar weder eene toevlucht voor velendit blijkt voldoende uit de omstandigheid, dat gedurende het afgeloopen jaar aan 609 tegen 587 in 1881 gelden werden verstrekt, terwijl het totale bedrag der uitgeleende som ƒ2035 meer bedroeg. Ook het gehalte der leeners was over het algemeen zeer gunstig, waarvan het geringe aan boeten geïnde bedrag ten bewijze strekt; de financiëele resultaten waren dan ook voor de maat schappij gunstig te noemen. Niettegenstaande deze meer verblijdende uitkomst is de toestand der finan ciën, zooals wij reeds hebben aangetoond, niet gunstig, hetgeen de maat schappij zal noodzaken de grootste zuinigheid te moeten betrachten en, hoe ongaarne ook, zich verplicht zullen zien alle nieuwe aanvragen ter zijde te leggen of een buitengewoon beroep op de milddadigheid der ingezetenen te doen. Mocht zij tot dat middel hare toevlucht moeten nemen, dan voor zeker zullen velen aan deze roepstem, die hen tot liefdadigheid aanspoort, gehoor geven. Ongetwijfeld zal de gedachte, dat dit lichaam geheel en al zelfstandig is, dat het uitsluitend tot ondersteuning dient van onze Leid sche met minder aardsche goederen bedeelde broeders, voor allen meer- gegoeden een spoorslag zjjn om op onbekrompene wjjze deze bepaald nut tige stichting met hunne offers te steunen. Gedurende de maand September werden door de Rijnlandsche stoomtram weg vervoerd 24508 reizigers, opbrengst ƒ4156.365; het goederenvervoer be droeg ƒ370.49; totaal ƒ4526.855. Van 1 Juni tot en met ull° September 1883 was het aantal vervoerde reizigers 116,244, opbrengst ƒ20977.495; goederenvervoer 1211.875, vervoerde postpakketten ƒ30.40; totaal 22219.77, zijnde per dag kilometer 21.025. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de vorige week zjjn er negen bommen aangekomen, te zamen met 1547 kantjes pekel- en 259,000 stuks steurharing. Er werd besteed voor pekelharing 18.25 a 19.50 per ton, volle steurharing 15 a ƒ18.25 per 1000 stuks, ijle steurharing 12 ƒ14 per 1000 stuks. Wegens stormachtig weer waren de bommen van 8 tot 14 dagen van wal. Zaterdag en Maandag zijn er 26 naar de visscherjj uitgegaan. De minister van oorlog brengt, door deze. ter kennis van belangheb benden, dat aan de koninklijke militaire akademie kan worden geplaatst een leeraar, bevoegd lot het geven van onderwijs in aardrijkskunde of ge schiedenis en tevens geschikt tot het doceeren van staathuishoudkunde. Het tractement, aanvankelijk ƒ2200 'sjaars bedragende, kan tot 2800 'sjaars warden verhoogd. Adspiranten naar deze betrekking moeten zich. onder overlegging der noodige bescheiden, vóór 1 Juni eertkomende melden bij den gouverneur der genoemde akademie, tot wien men zich tevens lot het bekomen van inlichtingen ter zake kan wenden. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 'srjjks schatkist op 6 dezer bedroeg bij de Nederlandsche bank 1,713,997.93% en bij de betaalmeesters ƒ4,081,269.34, te zamen 5,795,267.27%. Bij de centrale commissie voor de ramp in Nederlandsch-Indië is van H. K. II. mevrouw de prinses Von Wied, te Neuwied, ontvangen de som van 1000, bestemd voor de noodlijdende bevolking van Nederlandsch-Indië, tengevolge der ramp door de uitbarsting van het Krakatau-eiland. Uit zekere bron deelt het Hbl. mede, dat de koning en de koningin van België de uitnoodiging hebben aangenomen om ons vorstelijk gezin een bezoek te brengen op het Loo. Het vorstelijk bezoek zal plaats hebben na 15 October. Onze koning en koningin zouden in April e. k. de gasten van het Belgische kouingspaar te Brussel zijn, alvorens een bezoek te brengen aan het Oostenrijksche hof. Het D. v. Z. en 's Gr. meldt, dat Z. M. het paleis te Amsterdam ter beschik king heeft gesteld van Hunne Belgische Majesteiten voor den tijd van Hun verblijf aldaar, en dat de opper-hofmaarschalk baron Fagel, zich naar Brus sel zal begeven om de bevelen van koning Leopold en de koningin van België te ontvangen omtrent Hun verblijf hier te lande. De 23e ljjst van de vijfde jaarcollecte voor de scholen met den bijbel wijst een totaal aan van 100,417.22, als de opbrengst van 575 locale comités. Z. H. de Paus heeft den heer Arnaut Van de Ven te Eindhoven, ter gelegenheid van zijn 25-jarig voorzitterschap der conferentie van den H. Vin- centius a Paulo, benoemd tot ridder der orde van den II. Gregorius de Groote. Het stoomschip Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille den 8sleD October. D'. W. Van den Bergh, pred. te Schaarsbergenheeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Ilerv. gemeente te Valkenburg. Twee neringdoende te Delft, de heeren D. en v. d. S. waren Donder dag de dupes van twee oplichters. Bij beiden vervoegden zich een heeren eene dame en kochten van ieder een zwart marmeren pendule met coupes, respectievelijk voor den prijs van ƒ63.- en ƒ58.- onder voorwaarden, dat bij de bezorging aan de door hen opgegeven behuizing, de gelden onmiddellijk zouden worden voldaan tegen een korting van 5 pCt. Toen de pendules op verschillende tijdstippen aan 't opgegeven adres werden bezorgd, gaf de dame telkens voor dat haar man voor eenige oogenblikken afwezig was, doch dat men slechts behoefde terug te komen om de gelden in ontvangst te nemen. De bedienden kwamen terug doch vonden de woning gesloten en toen nog maals door hen eene poging werd aangewend om de gelden machtig te worden, waren de vogels gevlogen. Een als heer gekleed persoon oud naar gissing 22 a 25 jaar, lang en schraal van gestalte met een dun kneveltje en dragende een zwart jaquet, fantaisie hoed en staand wit boordje, had Donderdag onde rden naam van Lambrechts aldaar eene bovenwoning gehuurd aan den Verwersdijk, hoek Kantoorgracht; de hem vergezellende vrouw van denzelfden leeftijd is lang en mager met blauwe oogen. Zij was gekleed in een zwart zijden japon met strooken, zwarten hoed en dito mantel. Toen beiden Vrjj-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1