LEIDSC €Oli It A? 1883. 238. DINSDAG 9 OCTOBER. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijftsZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 5, 1al. der wet van den 28 Juni 1881, Stbl. N°. 97; Brengen ter algemeene kennis dat voor Petronella Adriana Kemp, huis vrouw van Johannes Fan Berkel een verzoekschrift is ingediend om vergun ning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Jan- Vossensteeg n°. 39. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 8 October 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 October. In de maand September zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 133 kinderen, als: 70 zoons en 63 dochters; waaronder is begrepen I tweeling- geboorte; overleden: 71 personen, waaronder 8 elders woonachtig, als: 16 mannen, 7 vrouwen, 28 zoons en 20 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Gehuwd 22 paren. Bij den rector magnificus dr. Doyer hadden zich reeds tot Zaterdag 11. doen inschrijven 95 personen, die de akademische lessen wenschen te vol gen. Zij waren verdeeld als volgt: 40 juristen, 30 medici, 14 literatoren, 8 philosophen en 3 theologen. Reeds77 hebben zich aangemeld als aanstaande leden van het studentencorps. Zaterdagavond werd de ingebruikneming van het nieuwe gebouw voor het gymnasium op de Ruïne alhier door de leerlingen dier inrichting feestelijk gevierd in de Stads-Gehoorzaal, in tegenwoordigheid van hunne leeraren ouders en andere belangstellenden. Door eenige leerlingen werd eene tooneel- voorslelling gegeven, door anderen werden één of meer trio's gespeeld, ter wijl het geheel met een bal besloten werd. Heden in den vroegen morgen geraakte de 21-jarige dienstbode, bezig zijnde eene emmer water te scheppen, aan de Mare te water. De sjouwer man J. S. aarzelde niet, gekleed haar te hulp te snellen eu had het genoegen de jonge dochter ongedeerd op het drooge te brengen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 40, ƒ20.50, ƒ4.30 en ƒ2.30, de laagste ƒ38, ƒ19.50, ƒ3.80 en 2.10. Wij voldoen aan een ons geuit verlangen Leiden's ingezetenen nog eens opmerkzaam te maken op het concert dat morgenavond zal worden gegeven in de Stadszaal. Moge de opkomst zoodanig zijn, dat de executanten met lust hunne taak volbrengen, met het bewustzijn ook iets te hebben bijgedragen tot leniging van den nood onzer overzeesche broeders. Zooals blijkt uit eene hierachter voorkomende advertentie zullen door de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij eiken Dinsdag en Donderdag, gedurende de tentoonstelling, aan alle stations kaarten worden uitgereikt naar Amster dam, tegen betaling van één gulden voor de derde klasse en geldig op den zelfden dag. Wij maken hierop in het bijzonder attent, aangezien die kaarten geldig zijn voor alle treinen en men niet, zooals bij andere gul- denslreinen, een hijzonder aangewezen trein behoeft af te wachten, dal bij eventueel ongunstig weder verre van aangenaam is. Het stoomschip Gelderland, van Java naar Rotterdam, vertrok Vrijdag van Port-Said. De Limburg, van Java naar Rotterdam, passeerde heden morgen Wight. De Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde te Frioul (Marseille) den 7''«° October en vertrok denzelfden dag. Zr. M'. schroefstoomschip Bonaire is den 6deo dezer van Londen vertrokken. Z. D. Hoogw. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Amsterdam, 11. Willibrordus binnen de veste, den zeer-eerw. heer W. J. Van Grossel; tot deken en pastoor te Zoelerwoude den zeer-eerw. heer P. Van der Werfl. De tweede kamer zal, volgens de Haagsche kroniek der A'. Gron. Ct., de voordrachten van den minister Grobbee na het gewone najaarsrecès in November, dat is nog voor de begrooling, in het openbaar behandelen. De door handelaars te Boskoop tot den rijkskanselier van Duitschland gerichte verzoekschriften om in Duitschland hoornen en planten te mogen invoeren, alsmede om door Duitschland naar Oostenrijk (welk rijk de in voer niet verboden heeft) te mogen verzenden, zijn van de hand gewezen. Tengevolge daarvan is er in het anders zoo bedrijvige Boskoop weinig han del, en wordt de toekomst met zorg tegemoet gezien. Door bemiddeling der Nederl. Handelmaatschappij is eergisteren weder ƒ22000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp °P Java, in het geheel derhalve 315,000. Mr. J. Dutry van Ilaeften, oud-rechter van de rechtbank te Dordrecht,, die in Juni jl. als raadsheer in het hof van appel te Sioet derwaarts ver- Rok en nog vóór aankomst aldaar, wegens het uitbreken van de cholera in Egypte naar het vaderland terugkeerde, is gisteren, na het eindigen van zijn verlof van driemaanden, weder naar zijne nieuwe standplaats vertrokken. Naar de A'. B. C. verneemt, zullen HH. MM. de koning en de koningin in Februari aanst. uit 's Hage naar het landgoed Oranje-Nassau's-oord ver trekken en aldaar weder geruimen tijd verblijven. Tot leden van het kiescollege der llerv. gemeente te Voorschoten zijn gisteren door de kiesgerechtigden gekozen de hh. J. Steeneveld, J. Baart, J. Martinis de Ruyter en M. C. Van Vooren. Eene herstemming moet plaats hebbeu lusschen de hh. W. Lekkerkerker en H. Snijders. De veroordeelde beklaagden in het proces der millioenenjufTrouw, Jannetje Struik, Van Zutphen en Van der Heem, zijn eergisterenmiddag per rjjtuig van Rotterdam naar de gevangenis te 's Hage overgebracht. Gelijk men weet, komt de zaak op 23 dezer in appèl voor het gerechtshof te's Hage in behandeling. De brievenfacteur van het bataljon mariniers te Amsterdam is eergiste renavond vrijwillig naar de kazerne teruggekeerd en daar oogenblikkelijk in arrest gesteld. De mandatenter waarde van ongeveer veertuigduizend gul denwaarmede hij zich uit de voeten gemaakt had, waren echter bij zjjne terugkomst niet in zijn bezit. Blijkens het D. zal bij de onthulling van het standbeeld van graaf Jan van Nassau te Utrecht, op 15 dezer, dr. A. R. Ruitenschild als feest redenaar optreden en eene kindercantate worden uitgevoerd van J. N. W. C. A. Ruygrok, woorden van dr. A. W. Bronsveld. Uit Arnhem wordt gemeld: Zaterdagmiddag had in de Walstraat een treurig voorval plaats. Eene gewezen huishoudster, die voor eenige weken haren dienst had moeten verlaten, heelt, uit Duitschland, waar zij te huis behoorde, teruggekeerd, zich voor de woning van haren vroegeren meester, op een oogeriblik waarop zij vermoeden kon dat deze huiswaarts zou komenvan het leven beroofd door zich eenige steken met een groot mes in het hart toe te brengen. De ongelukkige was, na hevige verbloeding, binnen weinige oogenblikken een lijk. De heer J. Van Dijk Mz. te Deutichem, directeur van de Vereeniging tot bevordering van inwendige zending, bedoelende de opleiding van jonge lingen tot predikanten, ontving dezer dagen van mevr. douair. v. L., geb. V., te Amsterdam, eene gift van /2000 voor het studentenhuis te Utrecht. De ramp op Java en Sumatra. Van hel Bat. Bandelsbl. is een extra nummer, dd. 1 September versche nen, geheel gewijd aan de vermelding van de ramp waarmede een groot deel van Indië werd geteisterd. Wij laten dit verslag in zijn geheel volgen, aan gezien het naar onze meening zeker zijne belangstellende lezers zal vinden. Wij hebben, zegt het blad, in de eerste plaats de voorteekenen, die vooral hevig en schrikaanjagend waren. In den namiddag van Zondag den 26,len dezer werd algemeen te Batavia in het westen een geluid gehoord als dat van een ver verwijderden donder, afgewisseld met hevige knallen, die overal deuren en vensters deden rinkelen en klapperen, terwijl in den tateren na- avond en vooral te middernacht in die door ons genoemde hemelstreek een dof-roode gloed was waar te nemen. Geleerd door eene vorige uitbarsting van het eiland Kratatau, hadden die geluiden voor de bewoners onzer stad de verschrikking van het nieuwe ver lorenen stelde men zich algemeen gerust met de gedachte, dat dit aan niets anders was toe te schrijven dan aan eene tweede werking van den vulkaan, geen vrees voedende. Edoch men kon opmerken, dat de knallen veel harder waren dan vroeger; dal het verwijderde geluid veel sterker was, en... ten slotte was men toch maar half gerust, vooral toen in den nacht van 26 en 27 dezer de verschijnselen steeds heviger werdenen zells te een uur een slag waargenomen werd, die zulk eene luchldrnkking teweegbracht, dat alle gaslichten hier als het ware meteen werden uitgedoofd. Menigeen, beducht voor vrouw en kroost, lijf en leven, bleef dan ook zonder slaap en in groote spanning den morgen afwachten. Deze verscheen; maar in plaats te lichten met dien doorzichtigen glans, welke de morgenuren in het oosten kenmerkt, hield de zon zich schuil, en was het gcheele uitspansel in nevelen gehuld. Te zeven uur ongeveer van dien dag, den 27s"n werd hier de eerste asch- regen waargenomen en daaruit besloten dat, welke vulkaan er ook werkzaam was in de nabuurschap, de uitbarsting zeker hevig moest zijn, als men in het verwijderde Batavia zelfs aschregen kon waarnemen. Men had zich echter nauwelijks aan de bezigheden gezet, of dit vermoeden werd inderdaad bewaarheid. De vale grauwe lucht, dik van aschdeelen, ver dikte zich nog meer; de aschregen viel overvloediger, en eer het middaguur nog had geslagen, was geheel Batavia in dikke duisternis gehuld en vierde op eenige mijlen alstand hel den ntensch zoo vijandige element, het vuur, zijn hoogtij te midden van den Krakatauschen vulkaan. De ramp. In weerwil van de spanning, die allerwege heerschte en niette genstaande ieder op iets verschrikkelijks was voorbereid, kon toch zeker niemand gissen wat hem boven het hoofd hing en van welken aard het drama was, dat eenige uren verwijderd werd afgespeeld, en waarin velen een el- lendigen dood vonden. Door het uitblijven van het zonlicht daalde de tem peratuur verscheiden graden; men huiverde hier van koude en bij het op het midden van den dag ontstoken lamplicht bracht de angst ook het hare daartoe bij.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1