BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsohe Courant van Maandag 8 October 3883TI7". 237. De Willem Barents is gisterenavond na eene voorspoedige reis te IJmuiden binnengekomen. Allen 34 onderofficieren van den hoofdcursus te Kampen, deelgenomen hebbende aan het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van den rang van 2e luit. der inf. en 2' luit. bij de administratie, zijn ook opge roepen voor het mondeling examen, dat op 10 October en volgende dagen te 's Gravenhage zal worden afgenomen. Volgens telegram van den correspondent der M. K. Ct. te Londen heelt de aldaar bestaande commissie tot leniging der ramp op Java de som van 10.C00 als eerste gedeelte harer bijdrage naar 's Hage verzonden. In The Straits Times van 30 Augustus wordt gemeld, dat de losbar stingen van krakatau op Singapore groote ontsteltenis en opwinding ver oorzaakten. De gouverneur ontving telegrammen van den Britschen consul te Batavia, waarin deze mededeelde, hoe men aldaar in duisternis was ge huld door de uitbarsting van Krakatau, dat toch tachtig Engelsche mijlen verwijderd is, en hoe men 's Maandags overdag lampen en kaarsen moest aansteken. De vulkaan Rawoon, op twintig mijlen van Banjowangic, in het zuid oosten van Java, was te gelijk uitgebarsten. Dinsdag den 28"eD Augustus was te Batavia alles weder rustig en de hemel helder. Den vori- gen dag was de thermometer tien graden gedaald, en 's avonds was het kil. De bamboezen buizen langs de baai waren door een slormgolf. welke ech ter niet zeer boog was. weggespoeld. De visch in zee was duizelig en half verdoold en werd door de inlanders met graagte opgeschept. De te llardegarijp standplaats hebbende en te Leeuwarden te huis be hoorende hulponderwijzer T. Meincsz, wilde jl. Zaterdag een bezoek brengen aan den onderwijzer Palsma te Hijken (Drenthe). Hij is daar echter niet aangekomen en lot heden heeft men nog niets van hem vernomen. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Te Alkmaar liep de laatste dagen met eene inteekenlijst rond een zich noemende W. Van der Tuin of T. Yzendoorn, laatstgenoemde naam vermoe delijk, die zijne vrouw ol bijzit, zijn arm meestal in een doek dragende en naar men meent twee vingers aan een zijner handen missende, üp deze inteekenlijst staat aan het hoofd dat door een noodlottig toeval een zijner handen is verminkt en hij zich 111 de weldadigheid der ingezetenen aanbe veelt tot het verkrijgen ecner som van ongeveer 25 om een zaakje te be ginnen, zijnde deze lijst onderleekend T. Yzendoorn, Van der Tuin en daarop valscheiijk de naam van doctor Simon Thomas, voor eene bijdrage van 3 of 5 gulden geplaatst. Uit dien hoofde en ook omdat hij verdacht wordt van diefstal van een regenjas en broek van eene uitstalling daar ter slede. Zekere Willem Scbefler, oud 64 jaren, schippersknecht en sjouwer, geboren te Zwolle, die reeds herhaaldelijk ter zake van diefstal o. a. tot tuchthuisstraf van 5 jaren is veroordeeld geweest, wordt thans verdacht, ten uadeele van den landbouwer I). Ester te Zwolle, bij wien hij inwoonde, arglistig te hebben ontvreemd een in den grond en in den kelder verborgen som van ongeveer 120, bestaande in een bankbiljet van 25 en overigens in specie. In de vorige week moet men hem te Meppel gezien hebben, ge kleed in een zwartlakcnsch pak. De 22e lijst van de vijfde jaarcollecte voor de scholen met den bijbel wijst een totaal aan van 96834.54, als de opbrengst van 550 locale comités. De opbrengst der Ilollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij in de maand Seplrmber jl. heeft bedragen 699,474,59; en sedert 1°. Januari II. 4,415,515.50. Consenheim (een der medebeschuldigden in hel Jannetje Struik proces) is gisteren naar 's Gravenhage overgebracht. Gislerenochlend werd in de Ridderbuurt te Oudshoorn het lijk gevonden van den arbeiderB., in eene sloot, waar hij kort te voren aan hel baggeren was. Aangezien de verdronkene aan toevallen leed, veronderstelt men dat zijn dood hieraan moet worden toegeschreven. Tot predikant bij de Ned. Ilerv. gemeente te Rijnsaterwoude is beroe pen d!. J. J. Richard, pred. te Hoogland. De heeren D'Andrimont en Gainotte te Brussel hebben aan den Rotter- damschcn raad een nader adres ingediend. Zij bieden thans een verkoop prijs van het gas aan van 6 centen. Alsdan zal de gemeente, tegenover den koslenden prijs van drie centen, 65 pGt. van de winst genieten, vrije pu blieke verlichting en nog een winst per jaar, door adressanten becijferd op 11850. Toen Donderdagmorgen de sluiswachter van de Slotcrsluis aan den Overtoom de nachtschuit van Leiden naar Amsterdam aanriep om de sluis door te gaan, ontving hij van de opvarenden geen antwoord. Een politie agent van Nieuwer-Amslel ging daarop op de schuit, maar vond de roef ge sloten. Toen hij de deur der roef opende, kwam hem een stiklucht tege moet, die bleek te ontstaan door den walm van een pot met gloeiende bri- quettenterwijl twee personen in de kooi lagen. Toen deze er werden uit gehaald bleken zij bijna geslikt te zijn, en het gelukte den agent en den sluiswachter eerst na verloop van een uur, door hel aanwenden van allerlei middelen, de levensgeesten der ücwusteloozen weer op te wekken. Dat de internationale tentoonstelling te Amsterdam de welvaart onder de kleine burgerij daar ter stede niet weinig'bevorderd heeltkan o. a. worden afgeleid uit het bedrag der gelden, die gedurende de maanden Mei, Juni. Juli, Augustus en September jl. bij de rijkspostspaarbank (kantoor Amsterdam) zijn belegd. Dit bedrag is groot ƒ246.766.69. Over gelijk tijdvak in 1882 be liep het 146,643.58%. Het voor 1883 gunstig verschil beloopt derhalve 100,123.10%. De onderofficier bij de marine v. R. te Amsterdamdie ook als brievenfac- leur dienst deed, was o. a. met de overbrenging van eenige betalings mandaten san den overste der mariniers belast. Hij bezorgde deze echter niet, maar trachtte ze bij den betaalmeester te «verzilveren", hetgeen hem, daar zij eene onderteekening misten, natuurlijk niet gelukte. Vóór dat men hem vatten sun, wist hij zich uit dc voeten te maken. De politie verzoekt nu zijne op sporing en aanhouding. In Overijsel zijn de prijzen der vette kalveren buitengewoon hoog. Zij ?6den 60 a 64 ct. per kg. Voor vette runderen wordt ook zeer veel geld besteed. In de weiden betaald men tot 84 ct. per kg. In den herfst was het tee nog nooit zoo duur. Deze weck bevond zich te Iloogeveen een uit Rusland verdreven Israë- het, die daar van alles beroofd en wiens huis afgebrand was. Hij had van verschillende autoriteiten aanbevelingsbrieven bij zich, onder anderen ook een van den burgemeester van Assen, en was vergezeld van een tolk uit Urecht, die hem hielp bjj het verkoopen en uitventen van zijne galanterie waren. Hij nam echter volstrekt geen aalmoes aan. Toen nu de Rus II. Dinsdag wegens het Israëlietiscli Nieuwjaar de I-raëlietische kerk bezocht, nam de tolk de gelegenheid waar om zich met de koopwaren te verwijderen. liet gerechtshof te Leeuwarden heelt het vonnis van de rechtbank aldaar bevestigd, waarbij J. B.27 jaren, schipper te Bolswardwegens het valsche iijk doen van een opgelegden eed in eene civiele zaak. is veroordeeld tot 183 dagen celstraf. In den avond van 21 Februari 1882 werd zijn schip te Wol stim door de stoomboot de Eendracht aangevaren en bekwam daardoor averij die echter door den gezagvoerder van de boot werd vergoed, omdat B. voor den kantonrechter eene beëedigde verklaring had afgelegd, dal, op hel oogen- bhk der aanvaring, op zijn schip eene brandende lantaarn volgens voorschrift aanwezig was. Dit laatste is echter gebleken onwaar te zijn; vandaar de vervolging. liet stoffelijk overschot van m'. W. C. Borsius is gisteren te Middelburg ter aarde besleid. Eene deputatie van vier leden der eerste kamer en de griffier waren aan het graf tegenwoordig, waar o. a. het woord werd ge voerd door de heeren jhr. mr. J. Huydccoper van Maarsseveen, lid dier kamer. Sedert eenige dagen zijn te lerseke ongeveer veertig menschen lijdende aan oogontsteking, bij sommigen gepaard met koortsen. Volgens verklaring van den geneesheer, moet dit toegeschreven worden aan hel gebruik van trichineus varkcnsvleesch, zoodat aan de bewoners opnieuw is aangeraden zulk vleesch niet dan zeer goed doorkookt of doorbraden te nuttigen. Eene lijderes is zeer ernstig ziek. zoodat zij niet buiten gevaar verkeert. Een 59-jarige kleermaker te 's Bosch werd eergisterenavond omstreeks 11 U ure door een agent van politie in beschonken toestand aangetrodën en door dezen naar zijne woning gebracht. Om2tt ure werd hij kermende gevonden in de gang beneden de trap, waarvan hij blijkbaar was afgevallen, bij welke gelegenheid hij dermate aan het hoofd was verwond geraakt, dat hij. na te zijn overgebracht naar het ziekenhuis, des morgens circa 6 uur overleed. Hij was iemand die zich meermalen aan drankgebruik te buiten ging. 's GHAVENIlAtiE, 6 October. Door Z. M. is eene commissie ingesteld tot voorlichting der regecring omtrent eene wettelijke regeling betrellënde de inrichtingen van levensver zekering, en z(jn tol leden dier commissie benoemd de heeren m'. W. S. Van Reesema, directeur der nationale levensverzeketingbank te Rotterdam; A. J V'an Ptschhooglecraar te Amsterdam, en mr. J. W. 11. M. Van M- singa, commies bij hel departement van biunenlandsche zaken. Door Z. M. is benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te 's Graven hage. oir. Van tlcusde, thans rechter-plaalsvervanger. Ingevolge machtiging des konings is de kapitein ter zee C. F. T. Van Wocldcren met 10 October aanstaande errvol ontheven van het bevel over Zr. M*. schroefstoomschip lf kl. Tromp en dat bevel met 11 daaraanvolgende opgedragen aan den kapitein ter zee I'. Ten Bosch. De officier van admi nistratie 2' kl J. C. Kluit, behoorende tot de rol van Zr. M». wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met 10 dezer op non-activiteit gesteld. Door den heer Pompe van Meerdervoort is een amendement voorge steld op de gcstichtenwet, om namelijk in art. 6 niet gebiedend voor te schrijven, dat in iedere arrondissemenls-hoofdplaats of iu eene onmiddellijk aangrcuzen.de gemeente een huis van bewaring en eene gewone strafgevan genis gevestigd, maar te lezen: en, «voor zooveel noodig", eene gewone strafgevangenis. De voorsteller wil daardoor voorkomen dat, tot groot gel delijk nadeel van de schatkist, onnoodige «gewone strafgevangenissen" worden gebouwd, b. v te Middelburg, Sneek, Zierikzee, terwijl in wel niet onmiddellijk aangrenzende maar toch zeer nabijgelegen gemeenten vol doende gevangenissen aanwezig zijn. De minister van justitie zal op 9 October a. s. geen audiëntie verleenen. De brigadier van de veldartillerie L., heeft zich hedenochtend in de kazerne door ophanging van het leven beroofd. BU ITENL A N DSC H E B Eit I CIITEN. BELCIË. Men schrijft uit Leuven aan den Impartial de Gand: Ik heb vandaag Armand Peltzer in de celgevangenis gezien, hij is nog slechts zijne eigene schaduw. Ik had hem gezien voor eenige maanden, daags na zijne aankomst in onze muren, maar welke verandering! De moordenaar van Bernays is onkenbaar geworden. Hij is in een toestand van krachteloosheid en neerslach tigheid, waaruit, volgens het zeggen der geneesheeren, hij veel moeite zal hebben om zich opnieuw op te richten. Zijn aangezicht is bleek en mager; zijne oogen verschrikkelijk ingevallen, de rug gekromd, de beeuen gebogen alsof zij het gew icht der schande niet meer dragen kunnen. Het is de onmid dellijke en onverbiddelijke ouderdom der misdaad. I.éon is zorgeloos en zal langer leven. Het personeel der gevangenis dat bij ondervinding de ziekte kent, waarvan Armand aangetast is, denkt dat hij geen jaar meer leven zal, alhoewel bij uithoofde van zijn toestand met zachtheid behandeld wordt. Hij slaapt niet meer op het harde bed der gevangenen. Hij heeft eene goede en zachte wollen matras. Ook krijgt hij alle dagen vleesch. Doch de eetlust is verdwenen en de zwakheid vermeerdert snel. De verdachte van den moord te Molrnbcek-St. Jean heeft weder een verhoor ondergaan voor den rechter van instructie, den heer Ketels. De beide vriendinnetjes van Marie VValschacrt zijn nog niet met Xavier ge confronteerd. E fS G E I, A A lb. De koningin heeft het standbeeld, in natuurlijke grootte, van wijlen John Brown, haren getrouwen dienaar, doen plaatsen in de nabijheid van haar kasteel te Balmoral, en daartoe een plek gekozen, geschikt om haar. wanneer zij zich in hare appartementen bevindt, hel beeld te doen aanschou wen. Bovendien zal een monument voor Brown opgericht worden nabij het praalgral van prins Albert, en in een der nissen der kapel van St. George wordt zijn naam gegraveerd. Zóó eert Victoria de nagedachtenis van een goeden en trouwen dienaar. In de nabijheid van Sandwick, in het graafschap Kent, niet ver van de plek, waar de rivier de Slour zich in zee stort, is dezer dagen eene merkwaardige vondst gedaan, namelijk een half versteend schip. Men had in den laalstcn tijd ontdekt, dat er iets in het water zat. dal de scheep vaart hinderde. Uit een onderzoek bleek, dal het een logger wis, die eenige ecuwen geleden daar gezonken moest zijn. liet vaartuig was in het rivierzand begraven en half er onder bedolven. Dat hel cr lang gezeten had, bleek uil de omstandigheid, dat een aanzienlijk deel van het hout reeds versteend was. De logger is ongeveer 40 tonnen groot. Men vermoedt, dat het ceil smokkelschip is geweest, hetwelk, door een kogel van het wachtschip getrollen, midden in den stroom gezonken is. In het hout stak I een 14-ponds kogel. In het ruim vond men eene menigte steenen kruiken van ouderwctschcn vorm en pakken verrotte tabak Eene van dc kruiken

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5