PER TELEGRAAF. meende de heer Bradlaugh, op hem de taak rusten, de wet zelf uit te leggen en overeenkomstig die interpretatie te handelen. De firma Suse Sibeth, te Londen, handel drijvende met Oost- en West-Indife en aanzienlijke relation op het vasteland hebbende, heelt hare betalingen gestaakt. Het passief wordt begroot op 250,000 In Belle Vue Gardens, te Manchester, waar een panorama, den slag van Tel El Kebir voorstellende, tentoongesteld werd, brak eergisterennacht een brand uit, waardoor het doek, eene oppervlakte van 5000 M2 be slaande, vernield werd. Met groote inspanning gelukte het aan de brand weer om een in de onmiddellijke nabijheid gelegen menagerie en een vuur werkfabriek tegen het vuur te beschermen. De inlandsche bladen in Egypte melden dat de Sultan een commissaris gezonden heeft naar Soedan, ten einde verslag te doen omtrent den toestand van die provincie. Luidens berichten uit Konstantinopel zou de Porte voor nemens zijn een keizerlijken commissaris naar Egypte te zenden. Volgens berichten uit llonkong aan de New-York Herald is de toestand te Canton nog steeds van verontrustende aard, en heerscht daar voortdurend spanning wegens den bekenden afloop van hel tegen Logan gevoerde proces. Zells zou de gemeenschap tusschen de wijk der vreemdelingen en de eigen lijke stad verbroken zijn. Herhaaldelijk werden door de politie plakkaten afgescheurd, op de muren van het paleis des onderkonings gehecht en waarin de vreemdelingen met brandstichting en moord bedreigd worden. Het ge beurt ook niet zelden, dat hooggeplaatste mandarijnen op straat aan belee- diging blootstaan. Het paleis van den onderkoning wordt door de troepen der builenliggeude forten bewaakt. Ook te Hongkong moet spanning heerschen. In Amerika is men ongerust over het lot van den luitenant Greeley en zijne manschap, die sedert den zomer van 1881 vertoeven te Lady- Franklin-baai, op 813 NBr. Het stoomschip Yantic, dat uitgezonden was om de Noordpool-reizigers af te halen, heeft niet tot hen kunnen doordrin gen. De ongerustheid is te grooter, omdat men weet, dat zij wel ruim van leeftocht waren voorzien, doch voor niet langer dan twee jaren. Deze zijn nu voorbij, en de derde winter moet door hen in het hooge Noorden wor den doorgebracht. Sir George Nares evenwel, die bedoelde streken door en door kent, maakt zich niet beangst. Hij zegt, dat luitenant Greeley, toen hjj zag dat hel schip, dat Item in '82 af zou halen, hem niet bereikte, terstond maatregelen zal genomen hebben, om zijn leeftocht zoolang moge lijk te doen strekken. Voorts zal hij zijn voorraad aanmerkelijk hebben kunnen aanvullen door de jacht, üok zijn er op den weg zuidwaarts van Lady-Franklin-baai tal van proviand-kisten op de meest toegankelijke plaat sen weggeborgen, waar de reizigers gebruik van zullen kunnen ntaken. Sir Nares twijfelt, wat den voorraad levensbehoeften aangaat, niet aan het behoud der wakkere mannen. Tusschen New-York en Syracuse zijn verleden Maandag op eene lijn, welke dien dag voor het verkeer geopend werd, ten westen van Albany, twee pleiziertreinen tegen elkander geloopcn. De locomotieven werden ver nield, de twee machinisten en een passagier kwamen om en 20 anderen werden gekwetst. Het aantal landverhuizers, die gedurende September te New-York aan kwamen, bedroeg 32900. tegen 33531 in September 1882. In het geheel kwamen er dit jaar 317,846 aan, legen 377,949 in het vorige jaar. l'KAN H K IJ H. In den gisterenmorgen gehouden ministerraad was de minister Thi- baudin aanwezig. Het bevestigt zich dat de regeering eene enquête zal instellen naar hetgeen tijdens het bezoek van koning Alfonsus is voorge vallen. De enquête zal niet loopen over de genomen maatregelen van orde, doch over de vraag wie de opstokers van de manifestatiëu waren, om de beteekenis daarvan te leeren kennen. Er loopt een gerucht, dat de heer Thibaudin gisterenavond zoude aftreden. Een telegram aan den minister van marine van den Franschen consul te Saint-Thomas zegt, dat op 22 September te Port-au-Prince, Haïti, een oproer van kleurlingen is uitgebroken. De negers zouden de vreemde koop lieden mishandeld hebben. Er werd geplunderd, brand gesticht en gemoord. De vreemde gezanten werden ternauwernood beschermd door de wapenen hunner respectieve oorlogschepenen eerst toen deze dreigdenhet fort en het paleis te beschieten, kwam er rust. Te Issoire, in de Boven-Loire, heelt iemand bij het huis van zijnen buurman, den burgemeester, eene dynamiet-patroon gelegd, welke bij het springen zooveel schade aanrichtte, dal het huis dreigde in te storten. In de woning van de schuldige zijn nog tien andere patronen gevonden. De bemanning van het Fransche schip Marie Gabrielle. die haar kapitein vermoord had, is te Duinkerken gevankelijk binnengebracht. Alle bijzonderheden van dit drama op de zee zijn nog niet met zekerheid be kend. Alleen verneemt men, dat de misdaad in de Antillen gepleegd werd om zich op den kapitein te wreken, die een heftig karakter tnoel gehad hebben en zelfs de equipage mishandelde. Hierover vertoornd, wilde men eerst den kapitein aan den mast binden en hem in de naaste haven aan de politie overleveren. Doch twee Corsikanen eischtcn zijn leven en schoten hem dood, waarna zijn lijk in zee geworpen werd. De Marie Gabrielle begaf zich naar Saint-Vincent (Antillen), waar de bemanning door de En- gelsche overheid, die lucht van de zaak had, in hechtenis genomen werd. SPANJE De koning heeft vele telegrammen van Europeesche souvereinen ont ken, om hem hunne sympathie te betuigen naar aanleiding van hetgeen te Parijs is voorgevallen, en hem tevens geluk te wenschen met zijne terug komst te Madrid. liet protest der te Madrid gevestigde Fransche kolonie tegen de voor vallen te Parijs is bedekt met handteekeningen; het zal den koning weldra overhandigd worden. DÜKTSCHLANn. De kosten van het Niederwald-gedenkteekendie door het geheele Duitsche volk gedragen worden, zullen, naar men berekent, 1,192,000 M. beloopen. Daarenboven hebben de Duitsche militaire vereenigingen het groote beeld van den oorlog en de Duitsche studenten dat van den vrede bekostigd. Als een tegenhanger der ontvangst van koning Alfonsus te Parijs, herinnert de Köln. Zeit. het volgende: Toen Napoleon III, als krijgsge vangene, op weg naar Wilhelmshöhe door Keuten kwam, moest de trein een oogenblik stilhouden, en de keizer maakte daarvan gebruik om, half uit het portier geleund, naar den Dom te zien. De duizenden menschen, die daar bij den spoorweg geschaard stonden, hielden zich zeer rustig en ordentelijk tegenover den man, die zooveel ellende in menig gezin had ge bracht. Toen een opgeschoten jongen het waagde even te fluiten, werd hjj terstond door verscheidene omstanders met oorvegen tot zwijgen gebracht, en hij vond volstrekt geen navolging. Tc Wezel heeft eene arrestatie plaats gehad die groot opzien verwekt. Een beambte van de stedelijke spaarkas, twee onderofficieren van het gar nizoen, benevens een militair geêmploieerde te Dusseldorf, zijn gelijktijdig in hechtenis genomen. Omtrent de aanleiding dezer arrestatien loopen de berichten uiteen. Volgens sommigen zouden die personen verdacht zijn van socialistische drukwerken te hebben verspreid, maar andere beweren dat er stukken gevonden zijn, waaruit bleek dat er een toeleg bestond om ge- heime vestings- en mobilisatieplannen aan buitenlanders in handen te spelen. Het laatste wordt voor waarschijnlijker gehouden, omdat onlangs twee vreem delingen zich een geruimen tijd in Wezel hebben opgehouden, onder voor wendsel de Duitsche taal te willen leeren, terwijl zij zoowel met de gevan gen genomen militairen als met den stedelijken ambtenaar in intieme betrek king hebben gestaan. Een dezer vreemdelingen, die door groote verteringen de aandacht had getrokken, werd vermoed een Fransch officier te zijn. Het groote hotel aan de Giessbach te Interlaken is afgebrand. MADRID, 4 Oct. De koning en de koningin hebben hedenavond de opera voorstelling bijgewoond en werden bij hunne komst en bij hun vertrek met geestdrift toegejuicht. De ministerraad, heden onder 'skonings presidium vergaderd, heeft het incident van 's konings bezoek te Parjjs tot onderwerp van discussie gemaakt maar nog geen definitief besluit genomen. MADRID, 5 Oei. middernacht. De Correo zegt dat de hertog De Fernan- Nunez als gezant te Parijs blijven zal. Volgens gerucht heeft de regeering algezien van het zenden van een adres aan Frankrijk, maar zich bepalen tot het mondeling verzoeken dat het verslag van het onderhoud tusschen koning Alfonso en president Grévy in het Journal officiel geplaatst worde. De dag is hier rustig voorbijgegaan. Geen demonstratie werd bespeurd. Al de Franschen. die in de Spaansche steden wonen, hebben protesten tegen de Parijsche incidenten onderteekend. PARIJS, 5 October. De Figaro en de Gaulois verzekeren, dat de her tog De Fernan Nunez, gezant van Spanje, gisteren de ministers Ferry en Cballemel-Lacour bezocht en hun eene nota ter hand gesteld heeft, waarin de grieven der Spaansche regeering uiteengezet, en straf voor deelnemers aan de manifestatie van 29 September, benevens eene aan den hoon ge- evenredigde voldoening gevraagd worden. Beide ministers zouden dit ver toog zeer welwillend ontvangen hebben. PARIJS, 5 October. Het gerucht dat de heer Thibaudin, minister van oorlog, zijn ontslag heeft ingediend, bevestigd zich. Tevens blijkt dat de president het heeft aangenomen. R ECL A JIES. //Overleden in Europa." //Overleden in Amerika", is het treurige nieuws ii dat dagelijks aan de bloedverwanten tehuis toegestuurd wordt, terwjjl, in de meeste gevallen, een tijdig gebruik van het flop-Bitter de gelegenheid zulk eene treurige tijding over te brengen zou tegengegaan zijn. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 5 October. VERKOCHTE PRIJZEN. ii Paarden Veulens Ossen Stieren Melkkoeien Kalfkoeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) (magere) (gras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) (biggen) Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 49 partijen kaas, waarvan aan de Stadswaag zijn gewogen 41 partijente zamen 1691 stuks, wegende 10255 KG. Besteed werd voor: Goudsche kaasvan 24 tot 33. Derby 28. 29.50.—. Leidsche de 150 KG. 45 n 63. Edammer nu nu HOEVEELHEID. Laagste Hoogste 4 stuks. 80. f170. 10 a 95.- 120. 9 ff II 24 r u 48 - "250.— 162 9 "152. "258.- 42 9 /'182. "280.— 130 V »155. //256.— 252 V «172. "300 32 9 u 38.- 90 8 9 n 8.- 20- 160 9 23.- 62.— 354 9 14.— 25.— 850 9 23.- 47- 62 9 16.- 36.- 308 9 325. 11- 40 kalveren, 1204 schapen.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3