LEIDSCMË CRT RA AT. 1883. VRIJDAG 5 OCTOBER. A0. 235. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere i BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien de mededeeling van Z. E. den Minister van Marine dat een vuur haard is geplaatst in het gebouw aan de Varkenmarkt bestemd voor de verificatie van 's rijks-zeeinstrumenten. Gelet op art. 26 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemde mededeeling, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 17dcn October aanst.'s namiddags te 2% uur, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die plaatsing in te brengen, ten overstaan eener Commissie uit het college van Ged. Staten der provincie Zuid-Holland. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden4 October 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 October. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren aanwezig de hh. De Fremery, Harteveld, Bool, Van der Zweep, Damsté, Juta, Zaaijer, Van Dissel, Land, Buys, Verster, Van der Hoeven, Knappert, Le Poole, Bredius, Zaalberg, De Geus, De Goeje, Was, üriessen, Van Wensen, Cock, Dercksen en de voorzitter. De zitting werd geopend met het beecdigen en installeeren den nieuw be noemde leden den heer H. Van der Hoeven en den heer Juta. Vervolgens werd tot conrector van het gymnasium met algemeene stemmen benoemd d'. J. J. Hartman. In de door deze benoeming ontstane vacature van leer- aar in de oude talen aan hel gymnasium werd voorzien door als zoodanig te benoemen de heer L. Punt. Als derde onderwijzeres aan de meisjesschool der 2de klasse en van een derden onderwijzer aan de school 3de klasse n*.2 werden benoemd mej. Johanna Bertha Weijers, thans onderwijzeres aan de openbare school der 3de klasse ne. 3, en de heer Leendert Van Oeveren, onderwjjzer te Kolijnsplaat. Dc heer F, A. Verster, niet wenschende in aanmerking te komen om als lid van het stedelijk museum benoemd te wor den, werd hiertoe gekozen de heer J. M. E. Dercksen die verklaarde de be noeming aan te nemen. Op liet verzoek van J. L. A. Desertine, om con tinuatie als stadsheelkundige, werd goedgunstig beschikt. Als curatoren van het gymnasium werden herbenoemd dr. P. L. Rijke en d'. van Iterson. De voordrachten ter overplaatsing van J. W. Wuyster derde onderwijzer aan de school 3de klasse n° 3, naar de school l9tc klasse n° 2, die tot regeling van de betrekking tot hooldopzichter bij de gemeentewerken bet verzoek van het gemeentebestuur van Leiderdorp om eene brug te maken geheel van steen en ijzer door hel Heerencingelpad werden allen zonder hooldelijken stemming goedgekeurd. Naar aanleiding van een voordracht van burg. en weth. betrekkelijk eene staking van den winterdienst op den tram, lijn Haven-Station vraagt de heer Verster het woord. Deze gelooide dal de raad eene groote onbillijkheid zoude begaan door gehoor te geven aan het voorstel van burg. en weth. Hierdoor toch zoude men alleen en ten voordeele van eene particuliere onderneming het alge meen belang opofferen. De raad behoeft in geeoen deele de vrees te koesteren dat de geheele exploi tatie te niet zoude gaan, in casu aan het voorstel van burg. en weth. geen gehoor werd gegeven. De bedoeling van de onderneming is volgens zijn ge voelen om meer geld te kunnen verdienen. De heer Dercksen deelt eveneens in de zienswijze van den heer Verster. De heer Bool daarentegen noemt de argumenten door de bewoners van de Haarlemmerstraat in hun request ne- dergelegd tot behoud van den winterdienst al zeer onbeduidend. De kosten doch, welke zij aan het bestaan der tramways toeschrijven en in welke zij eveneens deelen, zouden toch ook bestaan, zelfs al bestond die tramway- maatschappij niet. Hij is buitendien ook niet bevreesd dat de raadsleden Wj toestaan van het voorstel van burg, en weth., strekkende om den win terdienst te staken, den schijn op zich zouden laden alsof bij hun persoon lijke belangen het algemeen belang der ingezetenen had verdrongen, omdat de meeste raadsleden woonachtig zijn aan het zuidelijk gedeelte der gemeente. Niet alleen hun persoonlijkheid, maar ook de door hen afgelegde eed, zijn voldoende waarborgen hiertegen. Het aantal van requestranten die gebruik maken van de besproken wordende lijn is zeer gering, na cohtröle heeft men be vonden dat er slechts 35 zijn die er geregeld gebruik van maken; hij gelooft derhalve dat de raad niet ten behoeve van deze enkele personen een besluit De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. gel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. mag nemen waardoor een groot aantal ingezetenen een groot genot zouden moeten derven, doordien bij het blijven voortbestaan der lijn Haven-Station de andere lijn ontegenzeggelijk zoude moeten opgeheven worden. De heer Van der Hoeven heeft van den vorigen spreker gehoord, dat de maatschappij slechte zaken maakt, gaarne zoude hij vernemen of zulks wer kelijk het geval is en zoo ja of dit dan van dien aard is dat de geheele maatschappij te niet zoude gaan bij eventueele voortzetting van de lijn in het zuidelijk gedeelte der gemeente. Volgens hem is dit het quaeslieuse punt. De heer Buijs gaat in dezen volkomen met den vorigen spreker mede, hij stelt derhalve voor de bespreking van dit onderwerp te verdagenten einde aan de maatschappij gelegenheid te geven met statistieke cijfers hare bewe ringen te staven. De voorzitter zegt dat de financiéele toestand der maat schappij reeds het vorig jaar ongunstig was te noemen en dat zulks gedu rende dit jaar niet is verbeterd. Als een bewijs hiervan haalt hij aan dat in de drukste tijden van de 52 ritten die daags gedaan worden er 10 zoo genaamde doode ritten bestaan, waarbij bij heen en wederkeeren geen enkelen passagier vervoerd werd, welk aantal thans reeds tot 18 is gestegen. [Wegens plaatsgebrek kan het geheele verslag der gemeenteraads zitting van heden niet geplaatst worden], Heden was het 25 jaren geleden dat de heer d'. A. Heynsiushoog leeraar aan de universiteit alhier, zijne professorale loopbaan begon. Een groote kring van vrienden en vriendinnen, mannen uitmuntende door geleerdheid en kunde, namen dragende in en buiten Holland overbekend, vulde heden middag de zaal waarin de jubilaris receptie hield. Door prof. Doyer werd hem namens de senaat, door prof. Simon Thomas namens de faculteit op het gewicht gewezen van dezen dag. Doctor Treub sprak uit naam van de afdeeling Leiden der Maatschappij tot bevordering der geneeskunst in hartelijke woorden den jubilaris toe. Al had de afdeeling Leiden diep het gemis gevoeld van zijne aanwezigheid door ziekte veroorzaakt, van ganscher harte wenschte hij den jubilaris toe, dat die oorzaak moge verdwijnen en de leden wederom de gelegenheid geschon ken worde te proflteeren van zijn wetenschappelijk onderzoek. Mannen in de praktijk hadden behoefte aan het licht dat door den geleerde wordt ont stoken, en hen geschonken wordt door den man, begaafd met buitengewone helderheid en nauwkeurigheid. De jubilaris bracht hem zoo gaarne zijnen dank voor de gesprokene woorden, omdat zij kwamen van iemand, die altoos tot een zijner liefste leerlingen had behoord. Daarop verscheen de commissie van leerlingen en oud-leerlingenwelke den geliefden leermeester een huldebljjk aanboden, beslaande in eene buste van llarvey, een album met de portretten der schenkers en het portret van den jubilaris, geschilderd door mej. Th. Schwartze, van Amsterdam. Prof. Place schetste in welgekozen woordenhoe de physiologie in ons land door den jubilaris eigenlijk was gegrondvest geworden, hoe hij eerst op kleine schaal en met geringe hulpmiddelen te Amsterdam begonnen was, toch noch gelegenheid had gevonden zijn naam te verbinden aan een der groot ste ontdekkingen op physiologisch gebied. In Leiden tot ruimer werkkring geroepen en voorzien van betere hulpmiddelen kon hij eerst recht tot zijn kracht komen. Het was echter daar de plaats niet uit te wijden over ge leerde onderzoekingen; voor het oogenblik had hij het voorrecht de buste van Harvey in gipsmodel (om later door marmer te worden vervangen) en zijne beeltenis aan te bieden. In studievertrek of huiskamer, het kon niet anders of het meest den physioloog goed doen op de beeltenis te staren van den grooten llarvey. In dc tweede plaats wenschlen zijne oud-leerlingen en leerlingen de beeltenis van den jubilaris vereeuwigd te zien, en Neêrlands eerste kunstenares was dadelijk gaarne bereid gevonden daartoe mede te werken, nadat de toestemming hiervoor van den jubilaris was verkregen. Daarop werd de buste, liet uitnemend gelijkende portret van prof. Heyn sius, ontbloot. De heer Paré, praeses der medische faculteit, wenschte den hoogleeraar, namens leerlingen, geluk met het voorrecht hem geschonken. Al groeide liet aantal medici steeds aan, ook de ijver van den hoogleeraar scheen bjj bij elke nieuwe vermeerdering in gelijke mate toe te nemen. Diep getroffen vond de jubilaris nauwelijks woorden zijnen dank te betui gen voor de groote hartelijkheid, die uit die woorden sprak, was hij ervan overtuigd, dat evenzoo goed als hij zich hechtte aan zijne leerlingen, ook deze wellicht met een gevoel van erkentelijkheid aan den leermeester dach ten hij had niet durvenniet kunnen denkendat hij op zulk eene wijze vereerd zou zijn geworden. Zijne beeltenis aanvaardde hij gaarne als ge schenk voor zijne lieve vrouw en kinderen. Nog werd den jubilaris verrast met een geschenk, welke der vermelding

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1