BU1TENLAN DSCHE BERICHTEN. dienaangaande van vorige uitbarstingen bekend is. Wij vinden o. a. het volgende: De Cotopaxi (El Gran Cerro, //de groote berg" gelijk ze genoemd wordt) had eene hevige uitbarsting op den lsten Juni 1803 plaats. De vulkaan wierp toen een kubieke mijl asch en gloeiende steenen omhoog. Het donderend geluid der woeste slagen werd gehoord te San Juan de Llanos in Nieuw Grenada, d. i. op een afstand van 560 Engelsche mijlend. i. ongeveer zoover als van Parijs naar Kopenhagen. Volgens enkele berichten hebben gloeiende steenen bij de Krakatau-uitbarsting veel nadeel gedaan. Een Amerikaan, de heer Horace D. Warner, woonde in 1879 de uitbarsting bij van de Pinchoucha, in Ecuador. Hij zag een grooten steen met reusachtige sprongen langs de oostelijke helling rollen, doch, niettegenstaande de snelheid van zijn val, stak hij overal de struiken in brand. Het lange gras ontvlamde op de plaatsen, waarover hij heen vloog, zonder den grond aan te raken. Een week na de uitbarsting haalde de heer Warner vulkanische rotsen uit den grond in een wijngaard. Ze waren nog zoo heet, dat ze enkel met koe voeten en houweelen konden aangeraakt worden. Den 14deD September werd door de Nederlandsche Bell-Telephoonmaat- schappij aan de directie der Noord-Zuidhollandsche stoomtramweg-maatschappij eene voor die maatschappij gebouwde telegraaflijn tusschen Haarlem en Leiden overgegeven. Ofschoon de lijn geheel als telegraaflijn gebouwd is, zoo werden er toch in plaats van telegraaf-, telephoontoestellen gebruikt, waardoor de exploitatie van de trammaatschappij belangrijk minder kostbaar wordt. De lengte der geheele lijn bedraagt pl. m. 30 kilometer; de grootste afstand, waarover gesproken wordt, is echter 34kilometer Leiden-Oegst- geest daar het hoofdbureau van de stoomtram te llillegom tevens het centraalbureau voor de telephonische verbindingen is en dit punt niet juist in het midden tusschen Haarlem en Leiden ligt. Wanneer men in het oog houdt, dat met het bijbrengen der materialen voor deze lijn den 2dtn Au gustus begonnen werd, dat 448 palen met 200 isolatoren en 10 telephoon toestellen geplaatst en 72 kilometer staaldraad gestrekt moesten worden, dan kan men gerust zeggen, dat dit werk in korten tijd werd opgeleverd. Groot waren de bezwaren, die den bouw in den weg stonden; zoo noopten b. v. vele bochten in den weg tot het aanbrengen van 247 schoren. Deze moeieljjkheden waren echter van natuurlijken aard en te voorzien en golden ook weinig in vergelijking tot de bezwaren, om het bij het plaatsen der palen allen naar den zin te maken. De bewoners der aan den tramweg ge legen plaatsen zullen, naar wij vast vertrouwen, de telephoongeleiding waardeeren, daar het geregelder rijden der treinen er door bevorderd wordt, gelijk reeds aanstonds ondervonden is. Het plan om de stations van den tramweg tevens open te stellen tot publieke telephoonstations zal aan eene lang gevoelde behoefte in deze streek voldoen en ieder persoonlijk het nut en gemak van den telephoon leeren op prijs stellen. Te meer zal deze dienst beteekenis erlangen, wanneer, zooals in het voornemen ligt, het centrale station te Hillegom met het telegraafkantoor te Haarlem verbonden wordt. [Hbl.) Zondagavond omstreeks 9 uur is Cornelis Hartog, arbeider bij de H. IJ. S. M., door den trein, komende van Rotterdam, op de hoogte van de Crom- melinlaan nabij Delft overreden. Het lichaam was letterlijk in tweeën geschei den en werd omstreeks één uur later door zijn broeder, die, evenals hij, om zijne woning te bereiken, de spoorbaan moest oversteken, gevonden. De man, 42 jaar oud, laat eene vrouw met zeven kinderen achter. Eergistervoormiddag 1 uur liep een oplichter te Delft op eene zonder linge wijze in den val. De Haagsche hoofdagent-rechercheur Fiouw bevond zich in het politiebureel te Delftten einde een onderzoek in te stellen naar een te 's Hage ontvreemd gouden horloge, dat men onderstelde in de bank van eening aldaar te zijn verpand, toen een der agenten een onbekende in het bureel geleidde, die zich aan eene politieovertreding had schuldig gemaakt. Fiouw, den aangehoudene ziende, voegde hem toe: Weiman, ik moet je juist hebben; je hebt je te 's Hage aan oplichterij schuldig gemaakt en ik heb je daar te vergeefs gezocht". Deze woorden leidden tot de ontdekking. Aanstaanden Zondagavond zal de nieuw benoemde bisschop van Haar lem in de kathedrale kerk aldaar zijne plechtige intrede houden. Gisterenochtend te 8 uren is te Spaarnwoude door het broeien van hooi een hevige brand uitgebarsten, waardoor binnen korten tijd eene boerderij en twee woningen in den asch werden gelegd. De dag der feestelijke onthulling van het monument voor graaf Jan van Nassau te Utrecht is door de commissie thans op 15 October kunnen bepaald worden, daar de komst van Z. M. den koning, en misschien ook die van H. M. de koningin, officieel op dien dag is vastgesteld. Te 11 uren zal de onthulling geschieden met het houden van eene feestrede, algewis- seld door kinderkoor, waarna receptie zal gehouden worden. Te 2 uren wordt in de zaal van Tivoli de Unie-cantate, muziek van Richard Hol, woorden van A. J. Servaas Van Roorjen, door koor, orkest en solisten, on geveer 400 personen sterk, ten gehoore gebracht. Door wijlen mejuffrouw M. A. Ruppe is aan het R. K. parochiaal arm bestuur te Leeuwen een legaat vermaakt, bestaande in een perceel bouwland, gelegen onder Wamel, waarvan de geldswaarde is geschat op f 1500. D'. A. H. A. Ekker, sedert 30 jaren rector aan het gymnasium te Kampen, heeft eervol ontslag gevraagd. In een ingezonden stuk in den Limburger Courier wordt gezegd, dat de met doodelijke afloop getroffen huzaar Theunissen te Venloo, zichzelf heeft doodgeschoten door met het karabijn van den maréchaussée boven het hoofd van dezen te zwaaien. Het schot ging af en trof Theunissen zelf, waarna de kogel een der omstanders nog een schrampschot bezorgde. In de memorie van toelichting tot de vesting-begrooting van 1884 ten bedrage van 1,994,600 verklaart de minister van oorlog, dat hij het nood zakelijk acht, dat de reeds begonnen en nog onvoltooide verbeteringen aan de onderscheidene verdedigingsliniën en bepaaldelijk ook aan de stelling van Amsterdam, zoo krachtig worden voortgezet als door het belang der zaak wordt gevorderd en met den toestand van 's lands financiën slechts eenig- zins is overeen te brengen. De intrekking van het ontwerp tot herziening der vestingwet geschiedde alleen omdat de regeering zich niet kon vereeni gen met de beweegredenen welke tot de indiening hebben geleid, evenmin als met sommige daarin opgenomen bepalingen. Eene wettelijke verlenging van den termijn binnen welken de voltooiiug moest afloopen achtte hij overbodig en nutteloos. Hij betoogt dal de vertegenwoordiging getoond heeft zich tot de verdere uitvoering der vestingwet gebonden te achten en meent dat deze niet langer noodwendig een fatalen termijn behoeft te be vatten. Ook met het oog op onze geldmiddelen levert het vaststellen van een nieuwen termijn eenig bezwaar op. Eenvoudiger is het ieder jaar te doen wat mogelijk zal blijken. De minister blijft een voorstander van sper- forten, maar acht de omstandigheden niet geschikt om ze te bouwen en speciaal met het oog op de groote kosten. Daarom acht hij aanleg van ver sterkingen aan de te vernielen rivierovergangen bepaald noodzakelijk, geen werken van grooten omvang, maar posten om het weerstandsvermogen van de weinig talrijke bezetting zooveel te verhoogen, dat deze in staat zal zijn om althans aan de vooruitgeschoven afdeelingen des vijands het hoofd te bieden en dezen te beletten zich van de bruggen meester te maken of den vernielingsarbeid te storen. De begrooting bevat memorieposten voor verbe tering der vesting Gorinchem en van de inundatie-middelen bezuiden de Lek en verder posten voor de voortzetting van werkzaamheden die in uitvoering zijn of waarvan de uitvoering spoedig zal aanvangen. In de memorie van toelichting van het ontwerp tot voorloopige ver sterking van rijksmiddelen, wordt door den minister van financiën gezegd, dal tot voorloopige voorziening in de behoeften van 's rijks schatkist en in afwachting van de voordrachten tot herziening van het belastingstelsel het wenschelijk voorkomt de in 1877 afgeschafte invoerrechten op granen (met in begrip van meel enz.) en hout te herstellen en het invoerrecht op thee en den accyns op gedistilleerd te verhoogen. In het overige tekort op de gewone uitgaven voor 1884 kan worden voorzien door de heffing, ten be hoeve van het rijkvan 20 buitengewone opcenten op hoofdsom der perso- neele belasting en van 12 dergelijke opcenten op de rechten van successie en van overgang bij overlijden. Tot een en ander strekt het aangeboden wetsontwerp. De voorgestelde tijdelijke belastingen worden door den minister aldus geraamd: Granen enz, 550.000; hout 265.000; thee 300.000; gedistilleerd 1.150.000; 2C buitengewone opcenten op het personeel, 1.768.000; 12 buitengewone op centen op het recht van successie 900.000; totaal 4.933.000. Keert overeenkomstig het daartoe ingediende afzonderlijke wetsvoorstel nog 1/5 der opbrengst van de personeele belasting tot het rijk terug, dat zal dit totaal nog vermeerderd worden met ruim /2.100.000 en dus stijgei tot ruim zeven millioen (zijnde het bedrag van het tekort der begrootin; voor 1884). 's GRAVENHAGE, 2 October. Door Z. M. is benoemd tot notaris binnen het arrond. Assen, tei standplaats de gemeente Dwingelo, mr. J. Beckeringh van Loenen, thans no taris te Beilen. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Nijeveen J. A. R. Kijmmell; tot burgemeester der gemeente Aalsmeer, J. M. De Kern penaer; tot burgemeester van Deursen c. a. P. A. Van der Pulten, en tol burgemeester van Koudekerke W. A. graaf Van Lynden. Ingevolge machtiging des konings wordt de kapitein-luit. ter zee J. P Mercier, met den laaisten October aanstaande eervol ontheven van het bevel over Zr. M'. artillerie-instructieschip Het Loo, en dat bevel met 1 No vember daaraanvolgende opgedragen aan den luit. ter zee le kl. H. Vat Broekhuyzen. De minister van marine zal op 5 October a. s. geen audiëntie verleenen De gezant van China Li-Kong-Pao, is heden, vergezeld van den secre taris-tolk der legatie, dr. Kreyer, in het hotel den Ouden Doelen aangeko men en zal morgen wederom de residentie verlaten. Heden morgen had op de begraafplaats Eik en Duinen de eenvoudige teraardebestelling plaats van den gepens. luit.-generaal jh'. E. De Casern- broot, oud-minister van oorlog. Een kring van militaire en burgerlijke autoriteiten, waaronder ook Z. E. den minister van oorlog waren te zanten gekomen om getuige te zijn van deze plechtigheid. Aan de geopende groeve herdacht de oud minister van financiën jhr. Van Tets van Goudriaan de be langrijke diensten door den overledene aan zijn vaderland bewezen en bracht hulde aan 's mans eenvoud, ijver, rechtschapenheid en humaniteit. Ook door jhr. Mock werd een woord gewijd aan de nagedachtenis van den edelen staatsburger, wien hij eene oprechte vriendschap toedroeg en herdacht op welke tactvolle wijze hy zich had gekweten van zijne betrekking van wijlen Z. K. H. den prins van Oranje, wien hij het voorrecht had in zijne jeugd bij de Europeesche hoven in te leiden. Door den schoonzoon van den ontslapene, de luit. der infanterie Ruech werd dank betuigd voor de betoonde belang stelling. Zeven en zestig reeders te Scheveningen ondersteunen bij den raad het door den heer Hora Siccama aan burg. en weth. ingediend plan tot aanleg van een zeehaven aldaar. BE Li Cf IEL Zaterdag heeft te Theux een verschrikkelijk ongeluk op den spoorweg plaats gehad. Drie waggons raakten los van een goederentrein, die in bet station te Spa stond. De waggons rolden van de helling tot Theux. Ge lukkig kwamen zij op het uitwijkspoor, anders waren de gevolgen niette overzien geweest. Maar het noodlot wilde toch, dat de wagens tegen bet huisje van den baanwachter rolden. De woning werd vernieldde wachter en zijn

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2