LEI DSC IIE COURANT. 1883, WOENSDAG 3 OCTOBER. S°. 233. STADS-BERICHTEN B1NNENLANDSCHB BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. a/sonderlyke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Jani 1875 Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan H. Meyebaan en rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene koffiebranderij in het perceel in de Nieuwstraat n°. 57 En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 1 October 1883. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter algemeene kennis, dat het Bureau van den Burgerlijken Stand op aanstaanden Woensdag den 3d" October des namiddags te één uur gesloten zal zijn. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 2 October 1883. DE KANTER. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden, op Donderdag den 4den October 1883, des namiddags te êen uur. 1. Belediging en installatie van benoemde en toegelaten leden van den Gemeenteraad. 2. Benoeming van een Conrector van het Gymnasium. (175) 3. Idem van een leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. (175) 4. Idem van eene derde onderwijzeres aan de Meisjesschool der 2df klasse. (184) 5. Idem van een derden onderwijzer aan de school 3de klasse n°. 2. (185) 6. Idem van een lid der Commissie van het Stedelijk museum. (187) 7. Verzoek van J. L. A. Desertine, om continuatie als stads-heelkundige. (181) 8. Voordracht tot overplaatsing van J. W. Wuyster. derde onderwijzer aan de school 3de klasse n°. 3, naar de school 3de klasse n°. 2. (186) 9. Voordracht tot regeling van de betrekking van Hoofdopzichter bij de gemeentewerken. (142 en 188) Verzoek van het Gemeentebestuur van Leiderdorp om eene coupure te maken door het Heerensingelpad. (164) Voordracht betrekkelijk eene staking van den winterdienst op den tram, lijn Haven—Station. (165 en 178) Verzoek van eenige ingezetenen betrekkelijk eene demping van het Ra penburg. (167 en 188) Idem van J. W. Timmermans, om een stoep te leggen. (168). Suppletoire staat van begrooting, dienst 1883, van het II. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (169) 15. Verzoek van de Bouwmaatschappij Vreewijk tot het leggen van een brug over de Wittesingelgracht. (166 en 170) Idem van de IJselstoomtramweg-Maatschappij tot het plaatsen van een wachtlokaaltje. (171) 17. Voordracht betrekkelijk eene regeling van de jaarwedden der Inspec teurs van politie. (172 en 189) 18. Verzoek van Mevrouw J. E. Mattbieu, om restitutie van schoolgeld. (176) 19. Staat van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting, dienst 1883. (179 en 188) Voordracht betrekkelijk de heffing vau bruggeld. (180 en 188) 21. Idem betrekkelijk de vaartverbetering tusschen Vliet en Rijn. (182) 22. Verzoek van A. J. Koole, ter aanplemping van een gedeelte der Zijl- singelgracht. (182 en 188) Idem van J. Parmentier en Zonen, tol het leggen van buizen. (183) Vaststelling van het Eerste Suppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1883. Rekening van het Stedelijk Werkhuis over 1882. (124) 10. 11. 12. 13. 14. 16. 20. 23. 25. LEIDEN, 2 October. Gisterenavond werd in het gebouw in de Schoolsteeg, in) bruikleen afgestaan aan de Vereeniging »Nut en genoegen", eene vergadering gehouden, Het het oog op de aanstaande onthulling van het gedenkteeken voor Leiden's Gntzet. Het bestuur van de genoemde vereeniging had eene oproeping gedaan san de verschillende hier ter stede bestaande corporation. Aan die roepstem was door een 16-tal gehoor gegeven. De president, de heer J. Goedeijee, gaf a' aanstonds zijn genoegen te kennen over de getrouwe opkomst, deed in korte trekken uitkomen de houding van den waardigen burgervader P. Az. Van der Werlï tijdens het beleg en schetste de voordeelen voor deze stad in zijne zoo wijze keuze van belooning voor het manmoedig gedrag onzer oorvaderen. Uit dien hoofde meende hij dan ook dat de werklieden, de kern 'van de maatschappijniet achter mochten blijven en zouden trachten zooveel in bun vermogen was den dag van 26 Mei 1884 tot een waarlijken feestdag voor Leiden te maken, en wel, zoo mogelijk, door het houden van een gedeeltelijk gekostumeerden optocht. Na vele besprekingen van allerlei aard, waarbij ook nog in herinnering werd gebracht het werkzaam deel dat de verschillende corporatifen hadden genomen aan de feesten bij gelegenheid van den 300-jari- geu gedenkdag van Leiden's Ontzet, werd het besluit genomen, dat de ver schillende besturen ieder in hunnen kring deze zaak ter tafel zouden brengen en van die bemoeiingen zoo spoedig mogelijk den uitslag bekend zouden maken. Algemeen waren de aanwezigen ten zeerste met het plan ingenomen dat de zoo lang gewenschte dag, waarop het gedenkteeken zal worden ont huld, niet stilzwijgend door de burgerij zou worden voorbijgegaan. Den 10deo October e. k. zal het 25 jaren geleden zijndat de heer dr. J. G. R. Acquoy, hoogleeraar aan de universiteit alhier, zijne intrede als predikant bij de Herv. gemeente van Eerbeek deed. Mej. A. J. J. Van Logliem en H. M. Bos, alhier, zijn o. m. door den gemeenteraad van Amersfoort benoemd tot onderwijzeres aan de nieuw opge richte meisjesschool aldaar. Gedurende de maand September ging de kweekschool voor zeevaart alhier met een 57-tal jongens vooruit. Gedurende de maand September zijn 30472 personen per Leidschen paardentram vervoerd Aan den fraaien nazomer, zoo meldt men ons, van dit jaar is ook weder te danken dat op sommige plaatsen aardbeien nog eens bloeien of perenboomen bloesems dragen. Als een wonder der natuur, waarvoor men deze verschijnselen wil doen doorgaan, kunnen zij nooit gelden. Een krach tige aardbeienstruik geeft wel eens meer nabloemen, soms nog wel vruchten, en vroeger tijd werden er aardbeien geteeld die maaudbloeiers werden genoemd omdat zij tot December met open weer nog wel bloesem en bruikbare vrucht droegen. Van een pere- of appelboom is nog wel eens bloesem te wachten als de nieuwe loten, het zoogenaamde Sint-Jans lot, goed ontwikkeld zijn, zooals thans het geval is, en om die reden bloeien sommige heesters dan ook wel eens voor de tweede maal. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Van 23 tot 30 September zijn 18 bomschuiten aangekomen, met 3460 kantjes pekel- en 501.000 stuks steurharing, waarvan schipper J. Van Duivenbodenreeder D. D. Ouwehand, met 265 kantjes pekel- en 53000 stuks steurharing, in twee reizen zuiver besomd 6850, schipper W. Krijgsman, reeder D. Ouwehand Az.met ver lies van 28 netten en toebehooren, in twee reizen besomd ƒ4200. Er werd besteed voor pekelharing 17.20 a ƒ18.05 per ton, steurharing 12.50 a 17.50 per 1000 stuks. Wegens aanhoudend onstuimig weer blijven de vaartuigen lang aan strand liggen. Met het oog op de behoefte aan korporaals bij het Indische leger, is door den minister van oorlog bepaald, dat, tot nader order, ook militairen van dien graad van liet wapen der infanterie, voor overgang bij dat leger in aanmerking zullen kunnen komen. De gewone gratificatie a ƒ300, bij over gang vau hier te lande naar Indiëis ook op hen van toepassing. De minister vau financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 29 September jl bedroeg bij de Ncderlandsche bank 6,039,844.54% en bij de betaalmeesters 3,957,864.53% te zamen ƒ9,997,709.08. Zr. Ms. gaflelschoener Argus is den l»ten dezer te IJmuiden binnen gekomen. Dinsdag 11., dus vóór de laatste twee zendingen der Ned. Handelmaat schappij ten bedrage vau ongeveer 109,000 guldenhad men te Bataviauit lndië en Europa zamen 550,000 gulden ontvangen. Bij den heer mr. J. G. Patijnburgemeester van's Gravenhageis voor de ramp Krakatau ontvangen: Van den heer Joh. Ykema, als voorloopig te be rekenen winst op de uitgave van liolland-Krakataude som van ƒ5000. Van de heeren baron Van Brienen en jhr. mr. Clifford, als opbrengst van het feest op Clingendaal op den 24sten Sept. 11., de som van ƒ3769.50. In eene vergadering van het hoofdbestuur van den Anti-dienstvervan- gingbond is gekozen tot president de gep. luitenant-generaal, oud-inspecteur der infanterie, N. Mac Leod, tot vice-president de oud-vice-admiraal P. A. Van Rees en tot penningmeester mr. H. Vreede. De berichten vau den commandant van de llollandsche mailboot en van den correspondent van het libl. te Singapore omtrent den grooten afstand waarop het geluid der uitbarstingen gehoord is, hebben doen nasporen wat

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1