BUITENLAN IJSCHE BERICHTEN. Het stoomschip Prins Frederik van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap Rocca den 30sleD September. De Prins van Oranje van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port-Said en vertrok 29 September. De Sumatra van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton den 30,ttn September. De 21e 5<a«daard-lijst van de collecte voor de "Scholen met den Bijbel", omvattende 525 comite's, beloopt in totaal 93797.36. Door bemiddeling der Nederl. Handelmaatschappij is eergisteren weder ƒ25,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java. In het geheel derhalve ƒ263,000. De dertiende algemeene vergadering van den Nederlandschen Protes tantenbond onder voorzitterschap van den Leidschen hoogleeraar dr. L. W. E. Rauwenhoff, zal 29 en 30 October a. s. worden gehouden te Gouda. Naar men meldt, zullen naar aanleiding van de internationale tentoon stelling te Amsterdam binnenkort een aanzienlijk getal ridders in de orde van den Nederlandschen Leeuw worden opgenomen. Het Ned. Gymnastiek-Verbond telt nu ruim 3500 werkende en 2500 kunstlievende leden, waarvan in Noord-Holland 950, Zuid-Holland 900, Friesland 320, Gelderland 310, Groningen en Utrecht ieder 280 en Noord- Brabant 15 werkende leden. D». J. A. De Vlieger, pred. te Katwijk aan Zee, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Harderwijk, en d®. G. De Braai, pred. te Bodegrave, heeft bedankt voor het beroep naar de Christ. Geref. gemeente te Dinteloord. De zaak tegen H. K.schippersknecht, die zich in den nacht van 6 op 7 Augustus jl. te Gouda ten huize van den heer J. Vasse, aan den Klei weg, schuldig heeft gemaakt aan diefstal door middel van inklimming, en daarbij genoemden bewoner, die hem op heeterdaad betrapte, met een sla gersmes te lijf ging en verwondde, is door de raadkamer der arrondisse- ments-rechtbank te Rotterdam verwezen naar den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenbage. Van den heer J. H. Krelage ontvangt de Haarl. C. de volgende mede- deeling: "Ik meen verplicht te zijn verzenders van bloembollen zonder wortels naar het groothertogdom Luxemburg eenige voorzichtigheid te moe ten aanraden, daar men op dezelfde wijze als onlangs in Duitschland ge schiedde, daar aan de grenskautoren dergelijke verzendingen weigert binnen het groothertogdom toe te laten en ze naar Nederland terugzendt. Toch is in het koninklijk-groothertoglijk besluit van 29 Aug. 1883 (memoral du G. D. de L. n°. 45) niet een art. te vinden, dat deze opvatting schijnt te recht vaardigen, daar alleen volgens art. 9 de invoer van de van wortels voor ziene gewassen uit landen, niet toegetreden tot de conventie van Bern, verboden is. Mjjne firma onving bericht, dat eene zoodanige zending bloem bollen zonder wortels aan het grenskantoor Ulflingen was geweigerd en teruggezonden. Het spreekt van zelf, dat in dezen de noodige stappen zul len worden gedaan omindien mogelijktoelating van dergelijke verzendingen binnen het groothertogdom te verkrijgen." De Surinaamsche inboorlingen zullen tot 14 October a. s. op de ten toonstelling te Amsterdam verblijven, en den daarop volgenden dag, over Rotterdam en Southampton en met de Engelsche mail via St. Thomas en Demerary, naar hun geboorteland terugkeeren. Vrijdag werd de algemeene vergadering der Hollandsche maatschappij van landbouw te Amsterdam gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat de Hollandsche maatschappij van landbouw thans 87 afdeelingen en ongeveer 12000 leden telt. De rekening over 1882 bedraagt in ontvangsten ƒ30765.91, in uitgaven ƒ33258.70, waaronder begrepen het kwaad slot over 1881. Het nadeelig saldo over 1882 bedraagt dus ƒ2492, tegen 5418 over het vorige jaar. Onder begrootingscijfers worden genoemd ƒ5000 als toelage voor de internationale tentoonstelling aldaar, en andermaal ƒ3000 voor de vakscho len van zuivelbereiding. Tot lid van het hoofdbestuur is gekozen de heer H. F. Bultman, tot lid der financiëele commissie de heer H. D. Sluiter, tot leden der commissie tot herziening der wet van de maatschappij de heeren B. J. A, De Bruine, mr. D. Visser van Hazerswoude, N. Brantjes en W. K. baron Van Dedem. Voor de volgende algemeene vergadering van de land- bouwmaatschappij werd 'sGravenhage aangewezen. Aan de Handelskade te Amsterdam is Zaterdag namiddag eene heistelling omgevallen, waardoor een man onmiddellijk gedood en twee werklieden zwaar gekwetst werden. Woensdag 19 September jl., heeft Johanna Maria Elizabeth Ter Hup pen, huisvrouw van Adam Frederik Van der Heyden, oud 28 jaren,gekleed in zwart kostuum met satijn afgezet, vergezeld van hare 4 kinderen, allen meisjes, oud 6% jaar, 3% jaar, 15 maanden en 3 maanden, heimelijk de echtelijke woning in de Jacob van Campenstraat 116, te Amsterdam, ver laten. Zij zou zich per spoor begeven hebben naar Breda en van daar naar Bokstel, in welke laatste gemeente door baar plaats is genomen naar Venloo. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam verzoekt bekend te worden gemaakt met hare verblijfplaats. Donderdagavond zou er eene voorstelling gegeven worden in het paar denspel op de kermis te Vreeswijk. Heeren en dames waren reeds zamen- gestroomd, doch even voordat de voorstelling begon, stortte de tent ineen. Gelukkig was zij slechts van eenige latten opgeslagen en werd niemand bezeerd. De directeur, die, evenals het publiek, nogal verschrikt was, ver zocht den toeschouwers zich eenige oogenblikken te verwijderen. Men zou de tent weder in orde brengen. Het publiek gehoorzaamde, en nauwelijks was er een uur verloopen of daar klonken de tonen der muzikanten langs Vreeswijks straten, ten teeken dat alle dingen weder gereed waren en de voorstelling opnieuw zou beginnen. Deze begon dan ook en liep in de beste orde af. Door wijlen mevrouw de douairière Ridder Huysen van Kattendijkc, onlangs te Velp overleden, is aan de diaconie der Herv. gemeente te Neder- hemert vermaakt eene som van duizend gulden. Ten huize van R. Van der Hulst, te Dedemsvaart, die verdacht wordt van den moord op Mina Koes, te Zuidwolde, zjjn door de politie een paar schoenen van de verslagene gevonden. 's GRAVENHAGE, 1 October. Bij resolutie van den minister van koloniën zijn de civiel-ingenieurs J. W. Van Marie, W. Elenbaas en J. I\ Kruimel gesleld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. In de zitting van de tweede kamer van heden is door den voorzitter medegedeeld dat de heer Bichon zijn ontslag genomen heeft als lid der kamer wegens den ongunstigen staat zijner gezondheid. Ingekomen zijn ontwer pen tot onteigening wegens eene verdieping van de Scheur en tot voorloo- pige versterking der rijksmiddelen. Dit ontwerp strekt tot herstel der invoer rechten op granen en hout, tol een gelijk bedrag als vroeger, verhooging van het invoerrecht op thee, tot ƒ40; verhooging van den accyns op het gedistelleerd van 57 tot 60; tijdelijke heffing van 20 opcenten op het per soneel en van 12 opcenten op de successierechten. Later volgt een ontwerp om aan de gemeenten slechts 3/5 in plaats 4/5 van het personeel uit te keeren. De kamer is tot Woensdag gescheiden. Het stoffelijk overschot van den oud-minister van Oorlog, Jhr. E. A. O. De Casembroot, zal morgen voormiddag op de begraafplaats Eiken Duinen worden ter aarde besteld. Het letterkundig genootschap "Oefening kweekt kennis," te 's-Graven- hage, zal dezen winter het gouden feest van haar bestaan op luisterrijke wijze vieren. BELGIË Mustapha Ben Ismail, oud-eerste minister in Tunis, is Zaturdagochtend in het Hotel Bellevue te Brussel afgestapt. Hij denkt drie dagen aldaar te vertoeven, om zich vervolgens naar Amsterdam te begeven. De kardinaal Dechamps, aartsbisschop van Mechelenis overleden. Mgr. Dechamps was den 6" December 1810 te Melle geboren en derhalve bijna 73 jaren ond. Van 1864 tot 1867 was hij bisschop van Namen, in welk laatste jaar hij geroepen werd tot de opvolging van kardinaal Sterckx in het aartsbisdom van Mechelen. Kort daarna werd hij door Pius IX tot kardinaal bevorderd. - Uit Namen werd aan het Uand. v. Antw. gemeld, dat in de nabu rige mijnen van Brichebo brand was ontstaan. Bij de naamaflezing der werklieden, die, toen de brand uitbarstte aan den arbeid waren, ontbraken 19 op het appèl. ESGELAlVOi De Parjjsche correspondent van The Times meent te weten, dat er nieuwe onderhandelingen zijn aangeknoopt tusschen de Engelsche regeering en de Suezkanaalruaatschappij. Te Liverpool zjjn verleden Woensdag twee jongelieden uit Lancester, van goede familie, beiden omstreeks 18 jaar oud, aangehouden, die op het pnnl stonden van zich naar Amerika in te schepen. Zij waren gewapend met geladen revolvers, zoogenaamde "bowie"-messen euz. en in het bezit van vrij aanzienlijke sommen, die één hunner zijn vader ontstolen had. Dit tweetal, opgewonden door het lezen der romans van Cooper en Mayne Raid, had zich voorgesteld, een jagersleven te leiden in het .«verre Westen". De New-York' Herald bevat een bericht uit Hongkong, meldende, dat de onderkoning 2500 agenten van politie heeft in dienst genomen, teneinde de openbare rust te handhaven. Lord Duflerin is te Konstantinopel aangekomen. De heer Baring is Zaterdagmorgen te Alexandrië door den Khedive in eene plechtige audiëntie ontvangen. Hem werden militaire eerbewjjzen gebracht, De ulema's der universiteit van El-Azar hebben aan de Muzelmannen een adres gericht, waarin zij de handelingen van den «valschen profeet" af keuren. Dit adres zal (allerwege in de provincie Soedan verspreid worden. De Daily News ontving een bericht uit Soenda, dat Hick's expeditie naar Obeid voorttrok alwaar het leger van den Mahdi, 30,000 man sterk, is samengetrokken. De Egyptische voorhoede bezette het waterstation voorbij Duemzonder dat tegenstand werd geboden. j Volgens berichten uit Afghanistan neemt de zamenspanning der Gliil- zais tegen den Emir toe. Een gevecht had plaats, waarbij 8000 soldalen van den Emir werden verslagen. Uit Kaboel worden versterkingen gezon den. De Indische regeering gelooft, dat de berichten overdreven zijn. Een bijzonder hoog huis, misschien het hoogste ter wereld, wordt thans te New-York gebouwd onder toezicht van den architect Osborne. Het zal 182 voet ol ongeveer 60 meter hoog, 150 voet breed en 80 voet diep zijn. Het zal aan de straatzijde tien en aan den anderen kant vijftien ver diepingen hebben. Natuurlijk wordt dit torenhooge huis van lifts of hijsch- toestellen voor personen en goederen voorzien. Het zal, zonder den grond, ongeveer ƒ1.700.000 kosten. FIAANHRIJH. Het Journal officiel deelt het besluit mede, houdende benoeming van 41 personen tot officier of tot ridder van het Legioen van eer wegens hunne inzendingen op de Amsterdamsche tentoonstelling. Zaterdagmorgen werd een ministerraad gehouden onder pracsidium van den president Grévy. alle ministers waren tegenwoordig, behalve de beer Thibaudin, die ongesteld is. De minister van marine deelde mede hoe het staat met de militaire verrichtingen in Tonkin. De heeren Ferry en Challe- mei zetten uiteen den stand der onderhandelingen met China. De minister raad besloot de kamers tegen 23 October bijeen te roepen, en zond naar

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2